Tipy

Jaké chyby děláme při hubnutí?

Hubnutí je nejvíce přetřásané téma vůbec. Sledujeme, jak hubnou celebrity či významné osobnosti, ale také pozorujeme lidi ve svém okolí, jestli nemají nějaké to kilo nahoře nebo naopak dole. Ostatně, když se podíváte na novoroční předsevzetí svých blízkých či přátel, nebo i na ta svoje, hubnutí je jedním z nich téměř ve většině případů.

Každý se prostě neustále snaží zhubnout, přestože to kolikrát u některých jedinců není ani potřeba, zvlášť pokud naříkají, jak jsou tlustí a přitom váží 50 kilogramů i s postelí. Samozřejmě, že jsou i tací, kteří se bojí podívat do zrcadla, aby se vůbec poznali, zejména ve spodním prádle.

Jakmile se někdo přece jen rozhodne držet nějakou dietu, ať už je to dieta podle celebrit, hubnutí podle horoskopu nebo třeba krabičková dieta, vždy je potřeba si dávat pozor, aby se člověk vyhnul nejčastějším chybám, které během procesu shazování kil děláme. Často totiž chceme zhubnout co nejrychleji, ale některé věci prostě nejdou uspěchat a hubnutí je jednou z nich.

Dá se říci, že jakákoliv dieta je vlastně začarovaný kruh, bez ohledu na to, jaký druh držíme. Začneme shazovat, pak zase něco málo přibereme a následně opět pár kilo shodíme, no a takhle se to točí stále dokola, až dokud nás to pak nepřestane bavit. Což je zase škoda, protože pokud je to opravdu potřeba, není dobré hubnutí vzdávat jen kvůli menšímu neúspěchu. Podívejme se teď na nejběžnější chyby, kterých se dopouštíme.

Příliš mnoho zákazů

Určitě to známe všichni, že si neustále snažíme něco zakazovat. Každou chvilku si říkáme, že nebudeme pít kávu, alkohol, nebo také sladké limonády. Pak zase tvrdíme, že se už nikdy nedotkneme čokolády, různých cukrovinek nebo třeba zákusků a dortů. Nakonec si dáme jasný zákaz přejídání. No a takhle to je v podstatě pořád.

Několikrát v měsíci nás přepadne touha po cvičení a říkáme si, tak dnes na to vlítnu a půjdu si zaběhat, projet se na kole, případně zaskočím do fitness centra a zapotím se na rotopedu, běžeckém pásu nebo si dám nějaké ty kliky či dřepy. Jsou to však téměř vždy jen takové výkřiky do tmy, protože je běžné, že to, co si slíbíme, hned vzápětí porušíme a začínáme zase od začátku.

Každému se sice nepodaří mít štíhlou postavu jako proutek, ale i tak se může snažit něco málo shodit a dopřát si lepší kondici, cítit se lépe a mít mnohem zdravější tělo. Faktem je, že přibírání kil nám jde daleko rychleji než jejich shazování.

Spousta z nás se snaží držet různé drastické diety, které slibují shození mnoho kil v krátkém intervalu, což nám sice urychlí hubnutí například do plavek, ale zase se to může podepsat na našem zdravotním stavu. Místo takového drastického hubnutí či spíš hladovění si začněte hlídat co, kdy a kde jíte, počet kalorií atd.

Ideální je, když se váš denní příjem kalorií bude pohybovat cca na 5 500 kJ za den. To je tak akorát, aby tělo dostalo to, co potřebuje, ale zároveň nepřibíralo a naopak hublo. Samozřejmě, že v případě zvýšené fyzické zátěže musí být příjem kalorií o něco vyšší.

Moc na sebe tlačíte a stresujete se

Nestresujte se tím, kolik chcete zhubnout. To znamená, abyste si třeba neslibovali, že během tří měsíců budete mít 20 kilogramů dole, přestože to vůbec není vhodné. Jasné je, že být o tolik lehčí je sice hezké, ale chce to hubnout pomalu.

Pro začátek vám bude stačit shodit například 3 kilogramy za první měsíc. To je realizovatelné a dá se to snadno splnit. Dobré je, když na sebe nemáte moc vysoké nároky, pak se totiž hubne mnohem jednodušeji a dá se u toho vydržet, aniž by to člověk vzdal hned po pár týdnech.

Pomůže i motivace, například v podobě různých odměn či dárků, které si za svou snahu slíbíte. Důležitá je motivace a pak vás bude hubnutí i bavit. Jen nesmíte moc tlačit na pilu a chtít zhubnout ze dne na den. Zkuste se na hubnutí dívat spíš jako na příjemnou zábavu než povinnost a půjde vám o hodně lépe.

Naučte se trpělivosti

V tomto případě totiž platí heslo, že trpělivost růže přináší. Jestli je vám tato vlastnost cizí, bude pro vás jakékoliv hubnutí hodně složitou záležitostí. Hubnutí je o kompletní změně životního stylu. Není to jen o tom, že třeba dva měsíce budete jíst zdravě, vynecháte smažená či tučná jídla, stravování ve fast-foodech, sladkosti všeho druhu a podobně, abyste se po uplynutí této doby zase vrátili k původnímu způsobu stravy.

Jediné čeho tím dosáhnete je, že se za hodně krátkou dobu vrátíte ke své původní váze a klidně ještě naberete nějaká ta kila navíc. Tělo potřebuje čas, aby si zvyklo na jiný styl stravování i zcela nový životní styl, a ten mu musíte dopřát. Jinak vám nebude dieta nic platná. Až budete starší, tento styl naopak uvítáte a vaše tělo vám bude vděčné, že jste o něj tak dobře pečovali.

Strach z osobního selhání

To bývá při dietách hodně velký problém. Jste v procesu hubnutí, ale vaši příbuzní či kamarádi pořádali oslavu, kde byla spousta skvělého jídla i pití, takže jste se snažili ochutnat vše, co se dalo? Pokud si to druhý den budete vyčítat, je to naprosto zbytečné.

Přece jen jsou to vaši nejbližší a rozhodně by byli smutní z toho, že s nimi jejich den nechcete oslavit jen kvůli dietě. To, že si jeden den dopřejete trochu více jídla, včetně sladkého, ještě neznamená, že nemůžete dietu dotáhnout do úspěšného konce. Zkrátka si jí jen prodloužíte o pár dní a budete pokračovat tak, jako jste to dělali před tou oslavou.

Je škoda, abyste hned po prvním uklouznutí a porušení dietního režimu házeli flintu do žita a vzdali to. Naopak, věřte, že takové věci se stávají a pokud se vám to stalo poprvé, buďte klidní, rozhodně to nebylo naposledy.

Motivace je pro hubnutí důležitá, a když to vzdáte hned při prvním pochybení, byl váš styl motivování nesprávný. Perfektní je vydržet s hubnutím minimálně dva týdny, jakmile toto období překonáte, půjde to už téměř samo a naopak vás to bude bavit.

Hlavně si opakujte, že mlsání na nějaké oslavě nebo jakékoliv jiné porušení diety není hned považováno za osobní selhání a určitě to není důvod proč přestat se shazováním nadbytečných kil. Naopak začněte další den s úsměvem a pokračujte ve svém novém životním stylu.

Pokuste se vyhnout stereotypu

To nejhorší, co vás může při držení nějaké diety postihnout, je stereotyp. Máte už plné zuby toho, že jíte stále to samé? Pak si s těmi pokrmy trochu pohrajte. Zkuste různé barevné variace, například při kombinování zeleniny, hledejte nové recepty, koukněte se na knihy se zajímavými jídelníčky. Mrkněte občas na Facebook nebo Instagram, kde se neustále objevují mnohá videa s přípravou lákavých pokrmů atd.

Dokonce se můžete inspirovat v okolních restauracích či bistrech, kde si prohlédnete jídla, která jste doposud nikdy nepřipravovali ani neochutnali. Poproste například svůj protějšek, ať si něco zajímavého objedná a vy si dejte třeba jen zeleninový salát, ať okouknete ostatní pokrmy na jídelním lístku.

Další, co může pomoci, je měnit pravidelně potraviny i jejich způsob úpravy. Buďte neustále vyzbrojeni malými svačinkami i skvěle sestaveným obědy, které budou chutné, zdravé a dodají tělu vše potřebné. Snažte se naplánovat jednotlivá jídla dopředu, ať pak na poslední chvíli nesháníte co si dát, až už budete hlady šilhat. Sestavte si pestrý jídelníček a řiďte se jim i při nakupování potravin.

Odborná pomoc není na škodu

Mnoho lidí se snaží, aby si s tím poradilo samo, ale někdy se zkrátka bez odborné pomoci neobejdeme. Nestyďte se vyhledat nutričního terapeuta. Ten bude kontrolovat a korigovat váš jídelníček. Poradí vám, co dělat, doporučí co je vhodné.

Bez problémů se najdou i tací, se kterými můžete být v kontaktu prostřednictvím internetu, ať už na nějaké sociální síti nebo třeba přes Skype, i když je samozřejmě lepší vidět se osobně. Takový nutriční terapeut vás pochválí i povzbudí, zároveň pomůže s nasměrováním, aby mělo hubnutí vůbec nějaký účinek. S jeho pomocí se vám bude hubnout ještě lépe.

Hubnutí bez cvičení je o ničem

Máte v plánu zhubnout, ale nehodláte vůbec začít s nějakým cvičením? Na jednu stranu sice budete hubnout, ale na straně druhé nebudete vypadat nic moc, až nadbytečná kila shodíte. Zejména u žen bude povislá kůže a také celulitida vypadat děsivě. V praxi to vypadá tak, že je sice taková žena hubenější, ale nebude mít chuť se moc ukazovat.

Jestli nesnášíte chození do posilovny, tak si buď zařiďte malou domácí posilovnu doma, nebo využijte dobrého počasí a choďte třeba běhat. Nazujte kvalitní sportovní obuv, oblékněte vzdušné i pohodlné oblečení a začněte s pomalým klusem. Kdo nerad běhá, ten může jít na obyčejnou procházku, případně si pořídit trekingové hole a vyzkoušet si oblíbený nordic walking.

K hubnutí zkrátka pohyb patří, bez něj by to bylo o ničem. Když se nehýbeme, je to pro naše tělo špatné a velmi mu tím škodíme. Chce to jakýkoliv pohyb, který vás bude bavit a doplní vám energii, jako taneční lekce, plavání, jóga či power jóga, tenis, badminton, zkrátka cokoliv, co vám padne do noty.

S tím správným a hlavně pravidelným pohybem se budete cítit lépe, dobijete tělu baterky a ještě zjistíte, že máte chuť i na jiné věci. Nejen, že se můžete zbavit stresu a odbourat napětí, ale zpevníte si tělo, zlepší se vám pleť a dokonce se zvýší váš sexuální apetit, navíc se nebudete tolik zadýchávat. Myslím si, že to už určitě stojí za to, pro své tělo něco udělat nemyslíte?

Mrkněte i na další články, které se vám při pokusu o hubnutí mohou hodit, například, že nejlepším sportem je chůze, proč je pitný režim důležitý nejen v létě, kam vyrazit na horském kole, případně jaké si připravit detoxikační nápoje a čaje.

Přidat komentář