Tipy

TOP 7 destinací, které stojí za to navštívit v roce 2019

Dávno už neplatí, že člověk vyráží na dovolenou či poznávací zájezdy, případně eurovíkendy jen v letních měsících. Dnes už nám doba umožňuje vyrazit prakticky kdykoliv, pokud nám to čas, zdravotní stav, finance a počasí dovolí.

Cestovní kanceláře se předhání v tom, aby svým stávajícím i potencionálním klientům nabídly ty nejlepší možné zájezdy. A to pokud možno s co nejlepšími službami, ať už je to first minute, last minute, all inclusive, ultra all inclusive či jiné. To ovšem neznamená, že se nemůžeme vypravit na dovolenou sami a vše si zařídit po svém.

Existuje mnoho populárních destinací, do kterých se fanoušci cestování rádi vracejí a v dobrém na ně vzpomínají. Samozřejmě se také najdou i místa, na která je lepší zapomenout. My jsme se inspirovali svými cestovatelskými poznatky a připravili jsme pro vás stručný přehled sedmi zajímavých míst, kam byste se rozhodně měli podívat.

České Švýcarsko

Určitě mi dáte za pravdu, že když už představujeme nejzajímavější místa, kam se zajet podívat,  měli bychom začít v naší vlastní zemi. Například v Českém Švýcarsku. Jde o národní park ležící v okrese Děčín mezi obcí Hřensko a Chřibská, který patří mezi nejkrásnější parky Evropy.

To, čím je tento park typický, jsou pískovcové skály, z nichž jsou utvořena skalní městečka. Sem patří třeba Ostrov či Jestřichovice. Nejznámějším a také nejvyhledávanějším místem je rozhodně Pravčická brána. Její dno má na šířku 26,5 metrů, zatímco otvor má 16 m. Tento dominantní obr, který milují nejen malíři, ale i krajináři a další umělci, najdete kousek od Hřenska v Jetřichovických stěnách.

Pokud se do této oblasti vypravíte, určitě nesmíte vynechat pozůstatky Dolského mlýna. V dřívějších dobách byl využíván na mletí pro obyvatelstvo Vysoké Lípy a Kamenické Stráně. Když tehdy nastalo období, kdy se splavovalo dřevo, bylo potřeba mlýn odstavit a čekat, až bude všechno dřevo splaveno. Teprve poté mohl mlynář znovu pokračovat v práci. My ho máme nejvíce spojený s natáčením klasické pohádky Pyšná princezna s Vladimírem Rážem a Alenou Vránovou, ale také jste jej mohli zahlédnout v pohádce Peklo s princeznou.

Navštivte také Tiské stěny, kde narazíte na naučné stezky Malých a Velkých Tiských stěn. Do místních labyrintů se nikdy nevydávejte na vlastní pěst, vždy tam musíte jedině s průvodcem. Kde rozhodně nesmíte chybět, to je okolí řeky Kamenice a její tři soutěsky – Srbsko-kamenická, Tichá a Divoká. Kdo miluje jízdu na loďkách, přijde si tu na své.

Za pozornost stojí také zřícenina skalního hradu Falkeštejn (Sokolí hrad), Kostel Panny Marie Sněžné či úchvatná ledová Jeskyně Víl. Zapomenout nesmíme ani na překrásnou a hlavně nejstarší vyhlídku Belvedér, odkud si můžete vychutnat výhled do kaňonu Labe o hloubce 130 m.

Dubaj

Spojené arabské emiráty jsou tvořeny 7 emiráty, přičemž tím nejvyhledávanějším je právě Dubaj. Určitě mi dáte za pravdu, že pokud jde o luxus, pak je Dubaj opravdu TOP destinací. Bohatství místních šejků na vás dýchá z každé stavby, atrakce, zkrátka všude. Nejsou to jen mrakodrapy, ale také umělé ostrovy, podmořský hotel, fontány a mnoho dalšího, co je úžasné, luxusní, dokonalé, velkolepé a hlavně drahé.

Jedním ze skvostů Dubaje jsou jednoznačně Dubajské fontány. Ve světovém měřítku jsou největšími hrajícími fontánami. Najdete je v centru Dubaje a jsou tvořeny 5 různě velkými kruhy spolu s 2 centrálními oblouky. Rozmístěny jsou na 30 akrovém umělém jezeru a zabírají plochu o délce 275 metrů.

Dubai

Určitě si odnesete nezapomenutelný zážitek, neboť voda je vystřelována do výšky 150 m. To je jako 50 poschodí vysoká budova, přičemž vše je zpestřeno 50 barevnými projektory a 6 600 světly, jejichž viditelnost dosahuje až 20 km od fontány. Když spustí show, střídají se jednotlivé proudy vody, které mají odlišné styly i vzory.

To vše doprovází spousta zvuků, jež vydávají střelci a trysky. Ozývají se třeba bubny, tzv. velký třesk a spousta jiných. Úderem 18. hodiny pak začíná hlavní show, ta je sestavená ze 14 představení. Za zmínku stojí například Con Te Partiro ve skvělém podání Andrea Bocelli a Sarah Brightman, nebo také Shiki Shake Shake, což je známá arabská píseň, jež vyjadřuje zábavu i radost.

Město Dubaj

Dominantou Dubaje je nejvyšší budova světa Burj Khalifa, která dosahuje výšky neuvěřitelných 828 metrů. Její slavnostní odhalení/otevření připadlo na 4. ledna 2010. Pokud jde o design budovy, tak když se na ní při návštěvě zahledíte, bude se vám zdát, že se díváte na plechovky piva, které jsou systematicky naskládané na sobě.

Kromě největšího počtu pater se může pochlubit také monstrózní výtahovou instalací a nejrychleji jezdícími výtahy světa. S některými z nich lze dosáhnout rychlost až 64 km za hodinu. Burj Khalifa má nejvýše položený bazén a to na 76. patře. Vyhlídková plošina patří také k nejvýše položeným a to na 124. patře.

Přestože je to skutečně vysoko, výhled na celou Dubaj je naprosto dokonalý a nic se mu nemůže vyrovnat. Pokud to dokážete zvládnout, odnesete si nezapomenutelný zážitek a dech beroucí výhled. V budově samotné najdete 700 luxusních bytů rozdělených do 63 pater. Dále tu najdete Hotel Armani, ten má k dispozici celkem 37 pater. Zbývající patra zabírají technologické a kancelářské prostory.

Hotel Armani

Kdo se vypraví do Dubaje, určitě by neměl vynechat Dubaj Mall, což je obrovské nákupní centrum plné luxusu. Je zde kolem 1 200 obchodů a přes 600 různých prodejců. Kromě toho je tu také známé Dubajské akvárium, jehož objem je 10 milionů litrů vody, žije v něm přes 300 žraloků s rejnoky, tisíce ryb a další vodní tvorové. Do akvária je vidět skrz obří okno, které má 50 m na délku a 20 m na výšku. Zároveň je tu i podmořská ZOO.

Za zmínku stojí také další luxusní hotel, který disponuje 250 pokoji, 22 kino sály, 120 kavárnami a restauracemi. Dále je tu kluziště, nebo také zábavný park plný atrakcí. Nechybí ani 3 velká parkoviště, na která se celkově naskládá 14 000 vozidel.

Dalším nákupním centem je Mall of Emirates, kde najdete asi 520 obchodů rozmístěných na ploše 600 000 m2. Součástí je i zábavní centrum Magic Planet, 14 kinosálů, ale i divadlo s kapacitou 550 osob. Největším unikátem této budovy je bezesporu Ski Dubai. Jde o lyžařské středisko umístěné přímo v centru obchodního centra.

Jestli si chcete opravdu vyhodit z kopýtka, ubytujte se v Burj Al Arab, což je nejluxusnější hotel na světě a díky výšce 321 metrů i nejvyšší. Svým vzhledem vypadá jako obří plachetnice na souši. Místní jej dokonce považují za jeden ze symbolů samotné Dubaje i jako vzor luxusu.

Zhruba 35 km od Dubaje leží Jumeirah Beach. Jde o překrásné a luxusem nadupané letovisko. Najdete zde vše, co si jen lze představit, ať už je to golfové hřiště (hlavně si nesmíte zapomenout vybavení na golf), nádherné pláže, možnost potápění i šnorchlování, zkrátka vše co vás napadne. Kdo má zájem o trošku dobrodružství, ten může vyrazit na pouštní safari, ať už v Jeepu nebo třeba na čtyřkolce, projet se lze i na velbloudovi.

Island

Island nám tak trochu připomíná krajinu z nějaké výpravné pohádky, za což vděčí nejen překrásné vegetaci, ale také termálním pramenům a činným sopkám. Pro začátek se pusťte do poznávání hlavního města Reykjavíku, jehož dominantou je Perlan s nádhernou vyhlídkou na celé město.

Mimo jiného je to také zásobník horké termální vody. Ve městě je mnoho příležitostí, kam zajít na jídlo, ať už jde jen o občerstvení nebo večeři. Navštivte katedrálu Dómkirkjan z 18. století, nebo také dóm Hallgrímskirkja. Za pozornost stojí i rozkošný dřevěný skanzen Arbaer.

Jestli zatoužíte i po kousku přírody, pak zajeďte k maxigejzíru Strokkur 70 km od Reykjavíku, který tryská až do výše 30 metrů. Úžasný je i vodopád Gullfoss na řece Ölfusa nebo Skógafoss, ten je proslulý tím, že pod ním návštěvníci stanují přímo na planině.

Za zmínku stojí sopka Hekla či dýmající kráter Hverfjall. V neposlední řadě vás zaujme sopka Námafjall či vulkán Krafla, který je znám tím, že je jeho jezero zbarveno do tyrkysové barvy, za což vděčí přítomným minerálům.

Dominikánská republika

Jestli se rozhodnete trávit dovolenou v Karibiku, pak je ideální volbou právě Dominikánská republika, která patří k nejoblíbenějším destinacím této oblasti. Je to místo známé běloskvoucím pískem, bohatou nabídkou mnoha koktejlů a také velmi příznivými cenami. K nejznámějším letoviskům patří Punta Cana, známé svými bary, kluby, překrásnou pláží i možností potápění.

Do krásné přírodní scenérie je zasazeno středisko Samaná, to je vhodné pro každého, kdo by si rád dopřál naprosto klidnou a pohodovou dovolenou bez nežádoucích rušivých elementů. Resort Boca Chica je zase vhodný pro rodiny s malými dětmi, neboť je mimo oblast běžného turistického ruchu, navíc jsou tu krásné pláže, ale i možnost potápění, rybolovu a mnoha dalších aktivit.

V Dominikánské republice se střídají pouze dvě roční období. Nejvhodnější dobou, kdy se vydat na dovolenou právě do této destinace, je listopad až duben. To je tu období sucha, zatímco od května do listopadu je období dešťů.

Pokud plánujete zimní dovolenou v teple, pak je období sucha perfektní načasování, protože právě v tomto období se teplota pohybuje kolem 28°C. Vedle pláží, jsou tu také mnohé národní parky a přírodní rezervace.

Bali

O Bali je známo, že skrývá překrásné pláže, mohutné palmy, plantážové terasy, ale také různá wellness a meditační centra. Kromě toho si tu užijete surfování i další způsoby zábavy. Když navštívíte město Kuta, můžete si užít nejen bohatý noční život, ale i surfování.  V tomto městě najdete ulici Jalan Legian, kde mají pětici větších diskoték, několik barů a menších podniků. Za pozornost stojí čtyřpatrová diskotéka SkyGarden.

Srí Lanka

Do roku 1972 byla Perla Indického oceánu nazývána Cejlon, ale od té doby známe tento ostrovní stát jako Srí Lanku. Východ ostrova omývá Bengálský záliv, zatímco jeho jižní část Indický oceán. Srí Lanka leží v jihovýchodní Asii a od Indie jej dělí zhruba 20 km dlouhý Adamův most, což je v podstatě řetěz korálových útesů.

Jestli milujete překrásné pláže, úžasné hory, plantáže s čajem a také historické památky, pak je Srí Lanka ideálním cílem. Navštívit tuto oblast můžete v podstatě celoročně, i když květen, říjen a listopad se nese v duchu nejvydatnějších srážek.

Zajímavé je, že ostrov má hned dvě období monzunů. V době od května do září si užívají deště na jihozápadě, v období od října do ledna má to štěstí severovýchod ostrova, i když jsou samozřejmostí i různé odchylky.

Zřejmě nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu Srí Lanky je od prosince do března a to v jižní či jihozápadní části, kde je ten pravý turistický ruch a spousta hotelů. Pro ty z vás, co hledají spíš soukromí a nechtějí být rušeni, je lepší vybrat termín od května do září.

Z Prahy jste na Srí Lance cca po 10 hodinách letu. Pokud jde o časový posun, tak během letního času je to +3,5 hodin, v zimním čase je to +4,5 hodin. Kdo nechce utrácet, měl by hledat levné hotýlky, kterým se na Srí Lance říká „guest house“ a ubytování v nich vychází absolutně nejlevněji.

Chcete-li ochutnat nějaký místní tradiční pokrm, zkuste rice and curry, což je v podstatě rýže, ke které dostanete různé misky s masem, zeleninou, placky z rýžové mouky a v neposlední řadě i nastrouhaný kokos a chilli.

Jestli se rozhodnete pro návštěvu náboženských památek, nepustí vás tam, pokud na sobě nebudete mít dlouhé kalhoty, ovšem boty musí dolů. Počítejte s tím, že doprava na Srí Lance je tak říkajíc „na vlastní nebezpečí“, protože na dodržování nějakých dopravních předpisů se tu nehraje, na silnicích vládne chaos a každý jezdí podle svého.

V oblasti Hikkaduwy, Koggaly a Unawatuny na jihozápadním pobřeží si přijdou na své milovníci potápění i šnorchlování, oproti tomu pro surfaře je nejvhodnější zátoka Arugam. Hlavním městem Srí Lanky je Colombo, které nabízí krásné kláštery, úžasnou přírodu a mnoho dalšího.

Zhruba 58 km od Colomba leží město Beruwella, kde se nachází Kechimalai, což je nejstarší mešita na Srí Lance. Nenechte si ujít i oblíbené národní parky, které lákají návštěvníky na množství volně žijících živočichů, zejména v období od července do října.

Například park Minneriya představuje na 300 slonů, zatímco v parku Yale se mohou pochlubit překrásným leopardem. Národní park Udawalawe se pro změnu pyšní sbírkou úžasného ptactva. Kdo by si chtěl vychutnat dech beroucí scenérií čajovníkových plantáží, může k tomu využít místní vlak, odkud je výhled opravdu nejlepší.

Řecko

Jestli si něco zaslouží pozornost při cestě do Řecka, pak jsou to nejkrásnější řecké ostrovy, které se těší velké oblibě turistů z různých koutů světa. Každý jednotlivý ostrov je něčím charakteristický a má své vlastní kouzlo, kterým se snaží získat každého, kdo se na něj vydá.

Není to jednoduché vybrat jen jeden ostrov, který by si zasloužil největší prostor k představení. Naopak je to hned několik ostrovů, jež potěší nádhernými plážemi, sportovním vyžitím, vynikajícími pokrmy, ale i historickými památkami či bujnou vegetací.

Například ostrov Mykonos je znám tím, že je to ostrov větrných mlýnů a pelikány. Břehy ostrova omývá Egejské moře a může se pochlubit členitým pobřežím s mnoha zátokami i zálivy, barevnými plážemi, množstvím archeologických památek, špičkovými letovisky i bohatým nočním životem.

Pláže jsou ve většině případů písčité s dokonale čistou a průzračnou vodou. K nejpopulárnějším plážím patří Platis Yialos, a také Psarou, což je pláž, na které se vyskytují známé osobnosti. Největší pláží ostrova Mykonos je Kalo Livadi.

Dalším krásným ostrovem je Santorini a věřte, že není v Řecku romantičtější místo, než právě zde. To, co je na ostrově charakteristické, jsou sněhově bílé domy s typickou modrou střechou. Rozloha ostrova není nijak závratná, má totiž pouhých 83 km2, ale i tak jsou zde překrásné a hlavně široké pláže, kolem kterých je průzračně čisté moře.

Pokud nechcete jen lenošit na plážích s různobarevným pískem, můžete navštívit severně položené městečko Oia. Zde jsou největší zajímavostí bílé domy, které byly vytesány do skály. Oproti tomu jih ostrova skrývá Akrotiri, což jsou vykopávky ještě z dob sopečné exploze.

K nejkrásnějším řeckým ostrovům patří také známá Kréta. Je dlouhá cca 260 km o šíři 57 kilometrů. Kréta je známá svými archeologickými vykopávkami i stavbami z Minojské doby, jako je například palác Knossos, který je starý 3 000 let.

Na Krétě se narodil El Greko, což je slavný malíř. Na planině Lasithi najdete stovky větrných mlýnů. Hlavním městem Kréty je Heraklion, i když původně to bylo město Chania, ale roku 1972 došlo ke změně. Chania je tak známo jako druhé největší město Kréty.

Nesmíme zapomenout ani na čtvrtý největší ostrov Řecka a to Rhodos, jinak také nazývaný Ostrov slunce či růží. Pokud sem vyrazíte, připravte se na nejvyšší průměrné teploty, které se ale dají snést díky mořským větrům. Hlavním městem ostrova je samozřejmě sám Rhodos, které s ohledem na úžasné historické jádro dokonce zařazeno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Milovníci slunce si zde přijdou na své, neboť zde svítí 300 dnů v roce, což je opravdu vysoká hodnota. Za pozornost stojí Staré město nebo také palác velmistra řádu. Vedle nádherných pláží je tu i bohatý noční život, k čemuž přispívají místní diskotéky, kluby i taverny. Samozřejmostí je možnost ochutnávky mnoha specialit řecké kuchyně a případné kalorie pak vyhnat při potápění, kitingu nebo třeba windsurfingu.

Samozřejmě, že jsou tu i další ostrovy, například Kefalonia, což je největší ostrov Jónského moře a zároveň šestý největší v Řecku. Pěstuje se zde vinná révy, fíky a olivy. Je znám svou nespoutanou divokou přírodou, bujnou vegetací v podobě lesů, jež vás okouzlí svou smaragdovou barvou, i křišťálově čistým mořem.

Dále ostrov Zakynthos, ten máme spojený s mnoha starodávnými stavbami, ale také s vůní eukalyptu a levandule. Stejně tak je známý velmi slavnou pláží s názvem Ztroskotání, ta se proslavila díky vraku staré pašerácké lodi. Nechybí tu ani aquapark či Mořský národní park.

Nakonec nesmíme opomenout Korfu, druhý největší ostrov Jónského moře a jeden z nejhezčích vůbec. Ostatně je to vlastně nejzelenější řecký ostrov ze všech a svého času jej zbožňovala rakouská císařovna Sissi. To dokazuje i zámek Achilleion, který zde nechala postavit. Nejznámějším místem je Myší ostrov v blízkosti hlavního města. Svým tvarem připomíná loď a proslavil se známou Homérovou legendou o Odysseovi.

Podívejte se i na další články, které souvisí s cestováním, například jak přežít dovolenou a nezbláznit se, jak zvládnout sluneční alergii, jak vybrat plavky na léto nebo kam na dovolenou v květnu.

Přidat komentář