Tipy

Opravdový důvod, proč si firmy pořizují auta na operativní leasing

Operativní leasing

Operativní leasing v Česku neustále roste. Přesná data za loňský rok ještě nejsou k dispozici, ale je jisté, že podíl nových aut financových přes tzv. operák bude zase o něco vyšší než loni, kdy už to byla téměř polovina. Proč si vlastně každá druhá firma pořizuje auto na operativní leasing?

Důvodů je několik. Od finančních přes administrativní a ty, které bychom mohli nazvat komfortními, až po jeden účetní.

Ten patrně nejzřetelnější je, že v případě pořízení auta na operativní leasing firma nemusí platit žádnou část pořizovací ceny, která často začíná na vyšších stovkách tisíců a jde i do milionů, ani celé auto v průběhu času splatit. Odečtení celé DPH, s nímž podnikatelé, kteří firemní auto využívají i k osobním účelům, často váhají, je zde samozřejmostí.

Co znamená řízení bez starostí?

Operativní leasing totiž není půjčka, ale služba, kdy leasingové společnosti platíte za dlouhodobý pronájem auta a veškerou péči, která s jeho provozem souvisí.

Například za zajištění registrace vozu, úhradu silniční daně a poplatku za rádio, asistenční službu, náhradní vozidlo, správu pojistných událostí a jejich řešení pojišťovnami, a někdy dokonce i za dálniční známku, předepsaný servis nebo zajištění přezutí a uskladnění sezonních pneumatik. Proto také většina leasingových společností v reklamách láká na „řízení bez starostí“.

Zejména pro menší firmy a podnikatele může hrát roli i to, že po uplynutí sjednané doby nemusí řešit, kde, kdy a za kolik „staré“ auto prodají, protože ho prostě vrátí leasingovce a za stejnou měsíční splátku dostanou úplně nové.

Malý detail v účetnictví

Že vám sice to všechno zní extrémně pohodlně, ale pořád si nejste úplně jisti, jestli se to doopravdy vyplatí? Tak čtěte dál.

Fakt, že jde o službu, je totiž klíčový – a mimořádně výhodný – z hlediska účetnictví a danění. Oproti koupi za hotové si totiž nemusíte dělat starosti s vkládáním auta do majetku firmy ani s jeho následným odepisováním po dobu pěti let. Celou měsíční splátku si samozřejmě můžete zahrnout v plné výši do nákladů coby „provozní náklad“.

Kombinace komfortu a finanční úspory (při pořízení vozu i po podání daňového přiznání), kterou můžete investovat do rozvoje svého podnikání, už za to určitě stojí. Minimálně více než polovině českých firem.

Přidat komentář