Zdraví

Domácí posilovna – jaké pořídit fitness stroje a činky?

domácí posilovna

Chcete, aby vám zdravíčko sloužilo co nejlépe a vypadali jste co nejvíce k světu? Schválně si vzpomeňte, kdo z vás si dal jako novoroční předsevzetí, že bude v Novém roce hubnout? A teď ruku na srdce, kolik z vás to skutečně dodrželo či spíš dokázalo? Určitě by to nebyly moc složité počty, a víte proč? Protože vám k tomu chybí to správné nadšení a také vybavení.

Nechce se vám běhat nebo jezdit na kole venku před lidmi, neradi chodíte cvičit na veřejná místa, kde cvičí i ostatní lidé? Stydíte se za své tělo nebo jste jen trémisti a nedokážete se na své snažení soustředit, když jsou u toho jiní lidé?

Nezáleží na tom, jaký důvod pro nechození do posilovny či fitness centra máte, stačí, že máte chuť pro své tělo něco udělat a toužíte vypadat o něco lépe než teď. Jestliže se chcete vrhnout na cvičení a máte aspoň malý kousek místa, neváhejte a pusťte se do zařizování domácí posilovny. Vaší motivací bude šance si vypěstovat hezčí postavu, lepší kondičku a při nejlepším ještě shodíte i pár kilo.

V čem tkví výhoda domácího prostředí?

Domácí posilovna má řadu výhod, přestože na počátku vás to bude rozhodně stát určitou investici. To se vám vrátí v různé podobě, ať už jde o finance, které ušetříte za vstupní poplatky, dále nemusíte hlídat otevírací dobu, neztratíte čas, jež strávíte na cestě do posilovny a z ní atd. Vědomí, že máte cvičební pomůcky hned za dveřmi vedlejší místnosti, vás donutí, abyste cvičili, protože jste do nich investovali spoustu financí a nenecháte je přece jen tak ležet ladem. To by byly vyhozené peníze.

Kam posilovnu umístit?

Rozhodně by to neměl být jen nějaký kumbál, kam nemůže světlo ani vzduch a není tam k hnutí. Posilovnu je nejlepší umístit do samostatné místnosti, kterou je možné pravidelně odvětrávat. Pokud to není možné a k dispozici máte jen místnost s nízkým stropem, kde není možné větrat, pak to budete muset vyřešit instalací vhodné klimatizace.

Co je zásadní, to je výběr podlahy, na níž by měl být odolný materiál, který můžete snadno udržovat. Ideální je dřevo, PVC nebo třeba laminát. Pokud nechcete, aby se podlaha jakkoliv poškodila, je nutné jí chránit pomocí speciálních podložek, jež podlahu chrání nejen proti škrábancům, ale tlumí i případné nárazy. Nezapomeňte, že se do takové místnosti hodí také velké zrcadlo.

Jaké stroje vybrat?

Zásadní je, rozmyslet si, k jakým účelům bude posilovna sloužit a podle toho vybrat vhodné fitness stroje. Jestli to je o silovém cvičení a objemu svalové hmoty, což je vhodné zejména pro muže, nebo zda se chcete zaměřit spíš na tvarování postavy, spalování tuků a kondiční cvičení, to se hodí hlavně pro ženy.

Pokud jde o sílu a objem svalové hmoty, pak jsou vhodné jednoruční činky, posilovací lavice, multifunkční posilovací věž atd. Domácí fitness pro tvarování postavy zahrnuje třeba vinylové jednoruční činky, rotoped, případně eliptický trenažér a rovněž posilovací věž.

Co by rozhodně nemělo v tělocvičně chybět?

Pokud chcete zlepšit svou tělesnou kondici, pak jsou ideální vytrvalostní aerobní stroje, což je třeba rotoped či crossový trenažér. Cvičením na trenažéru se dokonale tvarují svalové partie, zejména pak zadní části dolních končetin. Kvalitní rotoped by měl disponovat digitálním displejem, v němž je integrován snímač tepové frekvence. Pokud má opěru zad, udržuje je to ve správné poloze.

K oblíbeným strojům patří v poslední době také běžecké (běžící) pásy. Oproti klasickému běhání venku mají tu výhodu, že u kvalitního pásu je deska pod pásem odpružená, takže se při běhu šetří klouby i vazy, a to i tehdy, když zvolíte běh do kopce či z kopce nebo si vybíráte vlastní tratě. Jejich nevýhodou je snad jedině cena, protože oproti rotopedům je to mnohem větší investice.

Aerobní pohyb při cvičení

Jak takového pohybu dosáhnout doma? Jedině prostřednictvím crossového trenažéru, na kterém běžíte podobně jako běžkách (lyžích). Faktem je, že takový trenažér vás bude stát o hodně víc než rotoped, ale zase krásně procvičíte komplet celé tělo, bez zbytečného zatěžování kloubů. Je to výhodnější oproti jiným strojům, kde se zapojují jen některé partie těla.

Na crossu procvičíte prsa, ramena, ruce, záda, šíji a také zpevní nejproblematičtější spodních částí těla. Zároveň s tím posílí oběhový systém. To je také důvod, proč jsou tyto stroje oblíbené i na rehabilitační zdravotní trénink.

Vyberte stroj podle toho, kterou partii těla hodláte posilovat

Chcete-li tvarovat zejména dolní končetiny, pak si pořiďte rotoped, ergometr, běžecký pás nebo cyklotrenažér, případně všechny 4. Pro posílení ramen, prsou, zad a břicha je ideální veslovací trenažér. Na nohy a hýždě se nejlépe hodí stepper. Jestliže jste teprve na začátku, pak zkuste na posilování multifunkční věž s centrálním závažím. Pro zkušené sportovce, kteří si doma chtějí zacvičit, jsou skvělé činky a lavice.

Činky vhodné pro cvičení doma

Pokud už se jednou rozhodneme zřídit doma posilovnu, pak v ní určitě nesmí chybět činky, bez nichž se při posilování zkrátka neobejdete. Činky nejsou nijak drahé a jsou variabilní, takže s nimi snadno procvičíte různé svalové partie po celém těle.

Vyrábí se ve spoustě variant, ale když to vezmeme z obecného či spíš základního hlediska, pak jsou 3 základní skupiny – jednoruční činky a jednoručky, ty patří k základním, potom obouruční typy činek, ty se hodí na posílení skoro všech svalů v těle. Poslední jsou vzpěračské tyče, jež můžeme považovat za jednu z variant obouručních činek, ovšem vylepšenou.

Existují i speciální druhy činek jako Kettlebell ideální na procvičení zádových svalů, které mají tvar koule, jejíž spodní část je zploštělá. Pro ženy jsou vhodné tzv. činky aerobic skvělé pro kondiční způsob posilování. Klasické činky jednoručky pořídíte z kovu, molitanu či gumy. Nejlepší je koupit činky v setu a poskládat si je pomocí kotoučů tak, aby byla hmotnost zvedané činky přiměřená vaší síle. Možné je koupit i jednoručku určité váhy – 5, 10 nebo 15 kilogramů.

Po náročném cvičení si dopřejte pořádný relax třeba při masáži nebo v sauně. Nechte si poradit jak vybrat tu pravou masáž nebo se naučte relaxovat.

Přidat komentář