Tipy

Kam vyrazit na horském kole?

Patříte k nadšeným cyklistům nebo se kolu vyhýbáte obloukem? Víte, že jízda na kole má blahodárný vliv na naše psychické rozpoložení a dokonce větší než je tomu třeba v případě plavání nebo hraní tenisu? Česká republika sice nemá prvenství v cyklistice, ale přesto zde nadšených cyklistů každým rokem přibývá.

Z obecného hlediska se dá říci, že fanoušků, kteří jezdí na kole je pomalu už víc než těch, kteří běhají nebo se věnují pěší turistice. Říká se, že když se člověk posadí na kolo, cítí se šťastný, volný a během cesty si užívá skutečný požitek, nejen z jízdy samotné, ale i z krajiny, kterou projíždí.

A pokud stále patříte mezi ty, co se k cyklistice ještě pomalu prokousávají, můžete zvážit kolo s elektrickým pohonem. V oblibě rostou jak u mužů, tak stejně tak u žen dámská elektrokola. Zážitek z jízdy přírodou pro vás bude ve výsledku stejný, jen se méně našlapete.

Důvodů, proč bychom se cyklistice měli věnovat je více. Kromě lepší psychiky, nám zlepšuje kondičku i náladu a také má pozitivní vliv na naše klouby. Užijeme si nejen samotný pobyt v přírodě, ale rovněž čerstvý vzduch, pěkný výhled třeba z nějakého vyššího kopce a ještě máme radost z toho, že se hýbeme. Někdo má raději klasické silniční kolo, další trekingová kola, ale nepopulárnější jsou stále horská kola.

Navíc se jedná o tzv. společenský sport, protože v průběhu jízdy potkáváme další jízdní nadšence, navazujeme nová přátelství, známosti a často i obchodní partnerství. Nic nám nebrání po cestě zastavit v nějaké hospůdce či restauraci na dobrém jídle nebo si na kole zajet třeba na nákup. Kam se dá vyrazit? To je sice zásadní otázka, ale nejdřív je důležité si položit jinou a to, s kým se dá vyrazit.

Na kolo s dětmi

Plánování výletu na kolech s dětmi není jednoduché. Musí se zvolit taková trasa, která bude pro děti dostatečně atraktivní a zábavná zároveň, jinak se po ujetí pár kilometrů začnou děti nudit. Nejsou vhodná příliš frekventovaná místa, kde se navíc vyskytují i ostatní dopravní prostředky (auta, nákladní vozy atd.).

Co se týká terénu, ten je nutné přizpůsobit věku dítěte. Rozhodně je lepší volit mírnější terén, který dítě hned nevyčerpá. Z počátku není na škodu, když své kolo vybavíme tažnou tyčí, k níž připevníme kolo dítěte. Nesmíme zapomenout, že dítě potřebuje motivaci.

Proto je potřeba, abychom do plánu cesty vmáčkli také zastávky na jednotlivých odpočívadlech, kde se občerstvíme nebo si tam dítě bude moci chvilku hrát na dětském hřišti. Skvělou motivací je limonáda, nanuk nebo třeba hranolky. Každý výlet se tak stane mnohem snesitelnější a dítě se nebude nikdy nudit.

Výlet na kolech s puberťákem

Starší potomstvo není často jednoduché vytáhnout jen tak na kolo. Jediné co je ovšem motivuje je, když mohou porazit své rodiče byť je to jen v rychlejší jízdě, nebo pokud před ně postavíte nějakou výzvu.

Dobré je zvolit takový cíl, do kterého se dá dojet dvěma různými trasami, přičemž jedna by měla být o něco zajímavější právě pro vaše potomky. Rodiče jedou jednodušší cestou, ale dorazí do cíle až po svých dětech, které se jim budou chlubit rychlou jízdou plnou překážek.

Vybavení je základ

Ve chvíli, kdy se rozhodnete vyrazit na horském kole do terénu, musíte být pořádně vybavení. Doporučujeme také nepodcenit výběr vhodných a kvalitních bot na horské kolo. Jízda musí být maximálně komfortní a toho těžko dosáhnete třeba v teplákách nebo kalhotovém kostýmu. Naopak budete potřebovat cyklistické oblečení. To je maximálně pohodlné, nijak vás neomezuje v pohybu, nikde netlačí, nedře a ani po celodenní jízdě neškrtí.

Nehledě na to, že perfektně odvádí pot a je velmi rychle suché. Kromě oblečení je dobré myslet i na další cyklistické příslušenství. Na kole by vám neměla chybět cyklistická helma, dále cyklistické brýle a také chrániče. Mnoho lidí nedá dopustit na cyklistické rukavice, protože zabraňují nadměrnému pocení.  Posbírali jsme pro vás hned několik zajímavých tras, které stojí za to projet.

Kam tedy vyrazit na horském kole?

Posázaví a Velké Popovice

Když se necháte vlakem dovést až do Čerčan, můžete vyrazit na zajímavou stezku. Tento výlet patří k náročnějším úsekům, neboť je dlouhý 45 km s převýšením 540 m. Pojedete přes Čtyřkoly, Mirošovice, do Velkých Popovic, kde se určitě nezapomeňte zdržet u dobrého piva (Kozel). V zahradě pivovaru je dokonce k vidění i živý kozel.

Pivovar pořádá různé exkurze, takže je to určitě zajímavá zastávka. Projíždí se přes Olešnici, Kostelecké lesy až dorazíte ke zřícenině hradu Zbořený Kostelec, jež pochází ze středověku a tyčí se nad řekou Sázavou. Určitě vám bude tato zřícenina povědomá, ostatně se objevovala na obrázcích Josefa Lady. Od hradu pojedete na Nespeky a odtud zpět do Čerčan na vlak.

Ze Zlína do ZOO Lešná

Je to skvělá trasa pro rodiny s dětmi. Začátek trasy je u hřbitova ve Zlíně, zatímco cíl je přímo u vstupu do ZOO Lešná, o které se říká, že patří k nejkrásnějším v celé ČR. Výhodou je, že trasa má pouhých 6 km a převýšení jen 100 m, takže nic náročného.

Z Oseku nad Bečvou do Teplic nad Bečvou

Další trasou ideální pro rodinný výlet s dětmi začíná v Oseku nad Bečvou, tam se můžete ještě před jízdou, vycákat na koupališti Jadran. Cestou pak navštivte hrad Helfštýn, dále jeskyně, lázeňskou kolonádu a také naučnou stezku, která vede až k Hranické propasti. Převýšení na této trase je jen 65 m a celkově je cesta dlouhá 20 km.

Hravým okruhem kolem Olomouce

Pokud existuje trasa, která je naprosto dokonalá pro horská kola, pak je to právě tato bikerská trasa o délce zhruba 20 km. Velká část této trasy vede lesem, přes různé kořeny, potůčky, kameny a podobně. Nakonec dorazíte až na Svatý kopeček. Tam je krásný chrám Navštívení Panny Marie z barokního období, který nesmíte ponechat bez povšimnutí.

Okolí Nového Strašecí

Pro horská kola skvělá, 30 km dlouhá trasa, která vede mimo silnice. Je tvořena z velké části rovinou s mírnými kopci. Pro rodinný výlet je skvělá, protože zabrousíte na rozmezí Přírodního Parku Džbán a Chráněné krajinné oblasti Křivoklátska. Oblast je velmi bohatá na rybníky jako je třeba Bucký, Červený rybník atd.

Vyjíždí se z Nového Strašecí, až dorazíte k oboře Libeň. Tato obora je známá výskytem daňků. Narazíte i na naučnou stezku Novostrašecko, jež vás provede pozůstatky keltského kultovního místa. Trasa pokračuje přes Mšecké Žehrovice, dále na Loděnice a Řevničov, no a pak přes Rudu a jste zpět v Novém Strašecím, odkud jste začínali.

Singltrek pod Smrkem

Je to jeden z nejstarších a nejrozsáhlejších areálů stezek u nás. Výchozím bodem je Nové Město pod Smrkem, přičemž stezky vedou na úbočí hory Smrk. Stezky mají desítky kilometrů v mnoha obtížnostech.

Nejtěžší stezky nabízí prudké stoupání po nerovném terénu a kamenech, také mnohé velmi technické stezky, se spoustou zatáček, jež mají úzké průjezdy mezi stromy a kameny. Počítejte s tím, že až dorazíte dolů, budou vás bolet ruce, jak budete brzdit. Samozřejmě, že jsou k dispozici i lehké stezky, nejsou náročné na jízdu, ale projíždí se kolem Nového Města a Lázní Libverda.

Jakmile se dorazí k hranicím s Polskem, tam stezky navazují na Single track Świeradów – Zdrój, kde jsou další desítky kilometrů velmi zajímavých stezek. S ohledem na rozsáhlost stezek není od věci se v nástupním místě ubytovat. Je tu autokemp, kde se dá přespat. Nechybí ani půjčovna kol, restaurace, obchod s potřebami pro cyklisty a také koupaliště.

Jaká další místa můžete projíždět na kole?

 • Rychlebské stezky – cca 85 kilometrů stezek v malebné krajině Jeseníků.
 • Cyklo aréna Vysočina – síť stezek, které začínají v lyžařské a biatlonové Vysočina Aréně v Novém Městě na Moravě.
 • Trutnov Trails – nový areál v Trutnově nabízí zhruba 17 km stezek v nejrůznějších obtížnostech.
 • Singletrail Moravský kras – další z nových areálů, tentokrát na jihu Moravy v Moravském krasu, kde je kolem 30 km stezek, které neustále přibývají.
 • Třeboňsko – Jižní Čechy s rovinami kolem Třeboně (Jindřichův Hradec – Nežárka).
 • Okolí Hradce Králové – jihovýchodně od Hradce je cca 33 km dlouhý pás lesů, jehož územím vede mnoho cyklotras.
 • Litovelské Pomoraví – po rovině se projedete z Litovle ke Sluňákovu. Je zde řada cyklotras a cyklostezek.
 • Český ráj – pro cyklisty s horským kolem je vhodný střed Českého ráje, kde je zámek Hrubá skála, v jehož okolí jsou samé kopce, takže jde o trochu náročnější terén.
 • Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe.
 • Okolí Blaníku – vyrazte po stopách blanických rytířů a užijte si novou, 27 km dlouhou trasu, díky níž můžete projet nejhezčí místa v okolí Blaníku.
 • Ovocná stezka – jedná se o tzv. tématicky zaměřenou stezku, která je značena jako Středočeská ovocná cyklotrasa a nachází se mezi Kolínem a Českým Brodem.
 • Veltrusy – kdo by neznal Veltruský zámecký park, který patří k největším přírodně-krajinářským parkům a můžete jen projet i s průvodcem na kole. Navštívit můžete i samotný zámek Veltrusy.
 • Kutnohorská vinařská cyklotrasa – je to zábavná i naučná vinařská stezka v jednom, která má sice jen 6 km, ale je unikátní tím, že patří k prvním svého druhu. Spojuje historické jádro Kutné Hory a vinohrad pod kopcem Sukov, jež má 7 hektarů.
 • Single Trails Bílá – užijte si adrenalinovou zábavu a zároveň i rychlou jízdu. K dispozici jsou trasy různých náročností s prudkými zatáčkami i skokanskými prvky.
 • Javornické okruhy v Pošumaví – síť mountainbikových a cykloturistických tras v oblasti Javornického masivu. Vyřádit se tu mohou jednotlivci i rodiny s dětmi, stačí jen vybrat tu správnou trasu.

Je vaše dítě ještě malé a potřebujete koloběžku nebo odráželo? Podívejte se na našeho malého rádce. Jestli chcete pro svého potomka vhodné brusle, poradíme vám, jak vybrat vhodné kolečkové brusle.

Přidat komentář