Bydlení Tipy Trendy

Velikonoční manuál – přípravy na Velikonoce nepodceňujte

Velikonoce jsou svátky jara a pojí se s nimi spousta tradic a zvyků. Slaví se pokaždé jindy, protože nemají v kalendáři pevně stanovené datum, termín souvisí s prvním jarním úplňkem.

Vždy počítáme s tím, že nás velikonoční svátky čekají někdy mezi 22. březnem a 26. dubnem. Neděle, která přichází po prvním jarním úplňku, je právě velikonoční. Samotným svátkům předchází 40 dní, kterým se říká postní doba a trvají od Popeleční středy až po Bílou sobotu. Velikonoční období tedy trvá dohromady 50 dní.

Nejdůležitějším obdobím je velikonoční týden. Tomu se také říká svatý týden nebo pašijový týden. Ten začíná Květnovou nedělí, což je šestá neděle postní, a končí Nedělí velikonoční.

Zdroj foto: pixabay.com

Prostřednictvím těchto svátků si křesťanské země připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Faktem je, že oslavy jara se v těchto dobách pořádaly ještě před jeho samotným narozením. To je také důvod, proč se jim říká svátky jara.

Přípravy na Velikonoce

Jak jsem již zmiňovala, Velikonoce představují spoustu tradic a zvyků. Proto přípravy musí začít co nejdříve, aby se vše stíhalo, a na nic jsme nezapomněli. Vedle rozkvetlé přírody a probuzení všeho co spalo zimním spánkem, jsou Velikonoce neodmyslitelně spojeny s určitými barvami, které symbolizují jarní měsíce.

Velikonoční vajíčka a pomlázky

Barvení vajíček je každoročně neodmyslitelnou součástí Velikonoc. V dřívějších dobách se používala přírodní barviva, jako odvar z mrkve, červené řepy, cibule a dokonce i obilí. Ke každé barvě byl připojen určitý symbolický význam.

V dnešní době je běžné, že si na barvení vajec pořizujeme různá speciální barviva vyráběna průmyslově, ale také různé košilky, samolepky a tomu podobné pomůcky. Bez ohledu na to, jak vejce barvíme, symbolika barev se nemění.

Zdroj foto: pixabay.com

To samé platí i v případě barevných stuh, které dívky přivazují na pomlázky při koledě. Vyšupání od chlapců mělo těmto dívkám vždy dodávat věčné mládí a svěžest.

Říká se, že vám koledník touto nadílkou dodá stejnou pružnost, jakou mají jarní proutky. Pokud ženu či dívku žádný koledník nevymrská, tradovalo se, že do roka uschne.

Vzkaz pro koledníka

Původní velikonoční tradice říká, že podle barvy stuhy vždy koledník poznal, jaký vztah k němu dívka, u níž koledoval, má. Na základě toho se této situaci mohl přizpůsobit už během taneční zábavy.

Stuhy, které hoch získal, mohl předat třeba sestře či jiné příbuzné, případně kamarádce, aby je použila o Velikonocích v nadcházejícím roce. Někteří hoši dokonce během zábavy mohou stuhy vrátit.

Počet stuh uvázaných na pomlázce značí koledníkovu úspěšnost i četnost stavení, která navštívil.

Co znamená barva pentle?

  • Červená – láska a náklonnost
  • Světle zelená – sympatie
  • Tmavě zelená – oblíbenost
  • Modrá/fialová – naděje
  • Žlutá – odmítnutí
Zdroj foto: pixabay.com

Tradiční koleda

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný,

nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý,

slepička vám snese jiný,

za kamny v koutku, na vrbovým proutku,

proutek se ohýbá, vajíčko kolíbá,

proutek se zláme, slepička z něj spadne.

Vajíčko se odkoulí do strejčkovy stodoly,

vajíčko křáp, slepička kdák,

panímámo, máte mi ho dát!

Velikonoční beránek

O beránkovi je známo, že je to jeden z hlavních symbolů Velikonoc. Byl to právě mladý beránek, kterého obětovali za spásu světa. Tuto oběť si každý rok připomínáme prostřednictvím pečeného sladkého pečiva v podobě beránka. Ten se podle tradice připravuje o Neděli velikonoční.

Velikonoční stolování

Pokud si chceme Velikonoce opravdu užít a vychutnat si všechny lahodné pokrmy, je potřeba tomu přizpůsobit i tabuli. Velikonočně prostřený stůl nám pomůže oslavit svátky jara naplno.

Zdroj foto: pixabay.com

Ubrus

Ne každý si potrpí na vzory se zajíčky, vajíčky a podobně. Bohatě stačí, když zvolíme teplé jarní barvy. Dokonalým kandidátem bude jednobarevný ubrus. Skvěle se hodí světle zelená, žlutá, růžová, béžová, ale i hnědá barva. Všechny mají jedno společné, a to, že na nich vynikne jakákoliv dekorace a jídlo.

Vajíčka

Bytový textil v podobě ubrusu je jen začátek. Na slavnostně prostřeném stole se budou perfektně vyjímat zdobená vajíčka. Mohou být jednobarevná, zdobená, v potahu, zkrátka podle vaší fantazie, té se v tomto případě meze rozhodně nekladou.

Zdroj foto: pixabay.com

Květiny

Samozřejmostí jsou řezané květiny, ale své kouzlo mají i malé zasazené v květináči. Moderní jsou i umělé, které sice vydrží a vzhledově jsou jako živé, ale pokud chceme oslavit jaro a život, lepší jsou ty pravé. Vhodné jsou sedmikrásky, primulky, narcisky, hyacinty, tulipány, nebo třeba krokusy.

Talíře a servis

Svátky jara jsou plné barev, takže mohou hýřit barvami i talíře. Můžeme kombinovat odstíny zelené, žluté i modré barvy. Bude to vypadat vkusně a velikonočně. Zavrhovat není nutné ani krémové a čistě bílé talíře. Stačí jen vhodné doplňky, jako je třeba ubrousek a barvená vajíčka. Nikdo pak nebude řešit, že má talíř bílou barvu.

Zdroj foto: pixabay.com

Velikonoční tvoření

Jistě mi dáte za pravdu, že pokud jde o tvoření, pak hrají hlavní roli vejce. Jak je obarvit, aby to bylo hezké, vkusné a zajímavé? Poradíme vám nejen s barvením, ale i s přípravami.

Jak vyfouknout vejce?

  • Nejdříve vejce odmastíme, pečlivě omyjeme a usušíme. Potom vezmeme tenkou špičatou jehlu a na obou koncích uděláme do vejce díru.
  • Jehlou opatrně začneme dírku zvětšovat pomocí krouživých pohybů. Potřebujeme narušit blanku v okolí bílku. Pomáhá prošťouchnutí špejlí.
  • Poté vejce přiložíme k ústům a velmi pomalu ho začneme vyfukovat. Nikdy do něj nesmíme fouknout příliš prudce, aby nám neprasklo. Vejce pak dáme do misky s vodou. Pak už jen stačí vodu vylít.
Zdroj foto: pixabay.com

Triky s vejci

  • Pomocí Sava lze snadno odstranit vnitřní blanku a dokonale vybělit skořápku.
  • Pokud chceme něco lepit na vejce bez použití chemického lepidla, smícháme si v malé misce trochu moučkového cukru s vodou. Tím získáme přírodní lepidlo, které na vejce nanášíme štětečkem. Na něj pak můžeme nalepit konfety, různé ozdoby, papírové vzkazy a podobně.
  • Jestli potřebujeme lesklá vejce, pak je dobré, natřít je po zaschnutí sádlem, kouskem špeku nebo ubrouskem, který namočíme do oleje.

Přírodní barvení vajíček

Nejvhodnější jsou bílá vejce, ale klidně můžeme na barvení použít i ta hnědá. Když je dáme vařit s přírodním barvivem a pár lžícemi octa, necháme je na plotně zhruba 20 minut.

Na žlutá vejce použijeme kurkumu či slupky ze žluté cibule. Červená vejce získáme pomocí šťávy z červené řepy. Po uvaření je necháme v hrnci přes noc.

Pro modře zbarvená vejce si nakrájíme půl hlávky červeného zelí. Dáme do hrnce, přidáme 2 lžíce octa, zalijeme vodou, vložíme vejce a necháme minimálně 20 minut vařit.

Výjimkou nejsou ani zelená vejce. Ty může obarvit špenát nebo narašené žito. To stačí nasekat, dát do půl litru vody a potom vařit společně s vejci.

Zdroj foto: pixabay.com

Čím ozdobit vejce

Kromě barvení vajec, si můžeme vyhrát i s jejich zdobením. Existuje mnoho způsobů, jak vejce ozdobit a tak se teď společně koukneme, co se dá použít.

Lak na nehty

Tento způsob zdobení je jednoduchý. Připravíme si misku s teplou vodou, do které nalijeme jakýkoliv barevný lak na nehty. Vejce pak do vody opatrně ponoříme a pomocí špejle párkrát otočíme. Získáme zajímavý a rychlý vzor.

Peříčka

Může to být jakékoliv peříčko, které je pro nás dostupné. Od ptáků co máme doma, od přátel, nebo třeba peříčka, která nám vypadnou z péřové bundy. Jednoduše je přilepíme na uvařená vejce. Kdo chce, může je přetřít bezbarvým lakem.

Květy a listy

Když půjdeme na procházku do lesa, parku či jen tak na zahradu, můžeme si nasbírat jarní květy, lístečky a tomu podobné přírodniny. Ty pak pomocí provázku, nebo lepidla připevníme na vajíčko.

Noviny

Tohle je trochu pracnější a časově náročnější, ale vypadá to úžasně. Vystříháme si proužky textu z novin. Lepidlem na papír je různě nalepíme na vejce. Kolem vejce ovážeme provázek do střední části a ještě můžeme přidat kytičku.

Zdroj foto: pixabay.com

Jak poznáme čerstvá vejce?

Vždy se vyplatí nakupovat u osvědčených prodejců. Nejlepší je to rovnou u farmářů, což není vždy možné. Vejce by mělo být suché a čisté, respektive jeho skořápka.

Dobré je s vejcem zatřást, jestli nešplouchá. Pokud ano, pak už rozhodně není rozhodně čerstvé. Na škodu není ani domácí test. Do větší mísy dáme studenou vodu, ponoříme do ní vejce a sledujeme, co se stane.

Když bude vejce plavat na hladině, tak je staršího data. Oproti tomu čerstvé vejce klesne okamžitě ke dnu.

Přečtěte si i další zajímavé články, třeba jak připravit zahradu na jaro, jak zařídit balkón či terasu, pokud nemáte zahradu, jaká sekačka trávy se bude hodit na vaši zahradu, nebo druhy zahradního nábytku.

1 komentář

  • Jednou z velkých velikonočních tradic na Moravě či Valašsku jsou tragačníci kdy skupinky kluků chodí po ulici s tragači a klepači 🙂

Přidat komentář