Zdraví

Zatočte s chřipkou a nachlazením levou zadní

Tak jako každý rok i letos se potýkáme s chřipkovým obdobím. Faktem je, že někdy stačí i pouhé nachlazení či rýmička a mnozí z nás jsou absolutně nepoužitelní. Někdo rovnou zalehne, ale jsou i tací, kteří se snaží vše přecházet, aby v práci chyběli co nejméně nebo spíš vůbec.

Samozřejmě, že je důležité rozlišovat obyčejné nachlazení od chřipky. Když to řekneme zjednodušeně, tak obě nemoci jsou si svým způsobem podobné, ale jejich průběh je odlišný.

Pokud jde o chřipku, tam se mohou objevit závažnější komplikace. Samotný počátek chřipky je ve většině případů náhlý a velmi prudký. Doprovází jej vysoké horečky, které se pohybují kolem 40°C a přidává se k nim i zimnice.

U nemocného se objevuje škrábání v krku, suchý a dráždivý kašel a také bolesti hlavy, svalů a kloubů. Díky tomu se každý nemocný cítí vyčerpaný, unavený a velmi zesláblý.

Mnozí odborníci vám potvrdí, že v podstatě žádný z podávaných léků nemoc přímo neléčí, jen pomáhá snižovat její projevy. Pokud nic nebereme, zaděláváme si na pořádný malér a zhoršení průběhu nemoci.

To nejlepší co můžeme udělat, je co nejvíce ležet v posteli. Dále je potřeba snižovat teplotu, dodržovat dostatečný pitný režim, doplňovat tělu vitaminy a hlavně aplikovat léky, které pomáhají od jednotlivých příznaků. To znamená, že musíme užívat takové medikamenty, co si poradí s bolestí v krku, rýmou, bolestí celého těla atd.

Někdy dokonce není na škodu vyzkoušet i babské rady. Společně se nyní podíváme na pár zajímavých rad, které nám mohou s léčením těchto nemocí pomoci.

Silné trio pro léčivý čaj

Do hrnku dejte zhruba 10 celých hřebíčků, přidejte ¼ čajové lžičky mletého zázvoru a na špičku nože skořici. Zalijte 500 ml vroucí vody a dochuťte medem. Stačí jen 2 polévkové lžíce. Důkladně promíchejte a vypijte.

  • Hřebíček má mnoho pozitivních vlastností a tou hlavní je, že působí antisepticky. Oproti tomu skořice se zázvorem mají protizánětlivé účinky. Společně je tak tato trojka perfektní kombinaci v boji s nemocí.

Nemocné hlasivky

Hlasivky jsou citlivé, a jakmile je přepadne nějaká nemoc, nezní to moc dobře. Často skřehotáme tak příšerně, že se nám okolí směje. Nemocné hlasivky proto musíme řešit co nejrychleji.

Ideálním pomocníkem je vincentka, kterou ohřejeme s mlékem a to v poměru 1:1. Chceme-li mít jistotu, že bude účinek 100 %, je dobré ještě přidat cibuli a v nápoji jí jednoduše povařit. Uvidíte, jak dobře budete za chvilku znít.

Vývar pomůže při nachlazení

Přestože je doporučováno během nachlazení hodně pít horký čaj, není to dostačující. Naopak musíme léčbu co nejvíce podpořit a dopřát si každý den dva talíře silného kuřecího vývaru, respektive polévky.

  • Jak je známo, dokáže nás takový vývar dostatečně posílit. Navíc pomáhá proti tvorbě hlenu.

Ucpaný nos dokáže potrápit

Na ucpaný nos se jde přes nohy. Zní to sice divně, ale pomáhá to. Začněte tím, že ponoříte nohy do horké vody, samozřejmě jen tak horké, co vydržíte.

Potom namočte pár froté ponožek do studené vody, vyždímejte, ale zase ne úplně a navlékněte si je na nohy. Přes ně si dejte ještě jeden nebo klidně i dva páry suchých ponožek a co nejrychleji si zalezte do postele pod deku.

Díky vlhkým ponožkám se výrazně zlepší váš krevní oběh, což má velký účinek při problémech s ucpaným nosem. Tato jednoduchá procedura vám jej dokonale uvolní a vy zase budete moci lépe dýchat.

Česnek pro boj s kašlem

Nesnášíte zápach česneku? To je sice smůla, ale v případě, že se chcete zbavit kašle, je to nejlepší způsob podpůrné léčby. Nemusíte samozřejmě jen chroupat syrový samotný česnek, stačí si dát cokoliv kde je česnek obsažen v čerstvém stavu.

Česnek má stimulující účinek při pocení. Obsahuje totiž látky, které podporují pročištění dýchacích cest. Tím se značně zlepšuje i odkašlávání. Česneková procedura dokonale nahradí syntetické kapky na kašel.

Zkuste chřipku podchytit v počátku

Pokud u vás chřipka teprve začíná, může vám pomoci speciální čaj. Do šálku dáme 2 vrchovaté bezového květu a šípků, k tomu přidáme 1 lžičku meduňky a mateřídoušky.

Vše zalijeme horkou vodou a necháme 15 minut louhovat. Před konzumací čaj dochutíme pomerančovou šťávou, promícháme a vypijeme.

Zabrzděte rozjetou chřipku

Jakmile se už u nás chřipka rozjela, musíme jí zpomalit, případně úplně zastavit. V takovém případě skvěle působí skořicový čaj v kombinaci s medem a mlékem. Nejen, že má uvolňující účinek na zahleněný krk, ale působí blahodárně a hlavně antibakteriálně na sliznice.

Snižujte vysokou horečku

Vysoká horečka je pěkně nepříjemnou záležitostí. Důležité je hlavně její snižování. Na velmi vysokou horečku skvěle pomáhají studené zábaly na ruce i nohy.

Použijte měkkou látku, ať už to budou ručníky a osušky, nebo jiný bytový textil, jako třeba ubrus. Záleží na tom, co máte aktuálně po ruce.

Namočte látku do studené vody, zabalte jimi ruce a nohy, přes to dejte suchou osušku a nakonec se zakryjte peřinou nebo dekou. Nejlépe když použijete víc než jen jednu. Takhle vydržte zhruba hodinku.

Potom zaskočte do sprchového koutu nebo do vany, důkladně se osprchujte, pečlivě se osušte a utíkejte zpět do postele.

Stimulujte imunitu

Posilování imunity je zásadním úkolem pro každého pacienta. Perfektními pomocníky jsou křen a med. Obě tyto potraviny mají bohatý obsah vitamínů, navíc disponují dezinfekčními a antibiotickými účinky.

Pokud je použijete současně, máte dokonalý stimulant pro imunitu. Tato kombinace je velmi silným lékem v boji proti chřipce.

  • Křen nakrouhejte na jemném struhadle, pomocí lžíce dejte do misky a podle počtu lžic křenu, přidejte stejné množství medu. Pečlivě promíchejte a pak užívejte 3 – 7 krát za den, vždy jen jednu lžičku.

Slivovicová koupel

Mnoho lidí vám dá jistě za pravdu, že kvalitní slivovice pomáhá nejlépe vnitřně. To je sice také pravda, ale vynikající účinky má i v případě koupelí.

Tyto koupele jsou naprosto dokonalé k pročištění dutin. Napusťte si horkou vanu, přilijte dva velké panáky slivovice a vlezte si dovnitř. Koupejte se zhruba 20 až 25 minut. Po koupeli budete sice trochu omámení, ale vaše dýchání bude ve formě.

Co dalšího může pomoci?

  • Konzumace kysaného zelí – dejte malou či větší porcičku zelí, které je přímo nadupané vitamíny. Samozřejmě, že se zelí vyhněte, pokud se vám z něj bude zvedat žaludek.
  • Odvar z heřmánku – jeho kloktání má blahodárný účinek při bolesti v krku.
  • Osolená vlažná voda – na ucpaný nos je perfektní. Nasávejte jí nosem a uvidíte, jak se vám během chvíle rýma spustí.
  • Jitrocelový čaj – mnohým sice nechutná, ale je to super pomocník na vlhký kašel.

Podívejte se také na jiné zajímavé články. Dáváte přednost přírodě či lékům, když nastanou nějaké problémy? Naučte se, jak porozumět příbalovým letákům, nebo které léky na alergii mohou pomoci, zjistěte jak si udržet mladistvý vzhled, jak mít krásné ruce v jakémkoliv věku, jak na kvalitnější spánek, proč je chlorella oblíbená zelená potravina nebo také jak si najít nového lékaře.

Přidat komentář