Zdraví

Léky na alergii – které mohou pomoci

Určitě mi dáte za pravdu, že jaro patří k nejoblíbenějším ročním obdobím, protože se příroda probouzí a všechno začíná úžasně vonět. Jenže je to také čas, kdy se nejvíce projevují alergie, zejména třeba na pyl či různé plísně, které ovšem nejsou jediné, jež mohou náš organismus trápit.

Když to vezmeme z obecného hlediska, alergie je v podstatě přecitlivělost organismu na určitý podnět, respektive alergen, který na něj působí. Podnět je vnímán jako vetřelec a imunitní systém začne nepřiměřeně reagovat, protože nehodlá žádný z alergenů přehlížet.

Nezáleží vůbec na tom, kolik je člověku let, alergie se totiž může objevit v jakémkoliv věku a zcela nečekaně. Existuje několik druhů alergií a s nimi i typy alergenů, jež je vyvolávají. Může to být pyl, prach, zvířecí srst, některé potraviny, léky.

Co dalšího může vyvolat alergii?

  • plísně
  • kosmetika
  • vůně
  • bižuterie
  • textilie
  • kouř z cigaret
  • hnojiva
  • chemické konzervační látky atd.

Jak se může alergie projevovat?

Když se u nás některé potíže opakují, začínáme se ptát, čím to může být. Nejjednodušší je, zjistit, jaké příznaky mohou alergie provázet a podle toho pak začít tento problém řešit. Jestliže se u vás tyto obtíže objeví, je možné, že jde o alergii. Sestavili jsme přehled možných příznaků, které se u jednotlivých alergií mohou vyskytnout podle druhu alergie. Jak se mohou alergie projevovat?

  • vodnatá rýma (sekret), aniž byste byli nachlazení
  • ucpaný nos
  • problémy s čichem
  • občasné či pravidelné kýchání
  • dusivý, někdy až záchvatovitý kašel (někdy až obtížný, který nás v noci budí)
  • potíže s dýcháním
  • hvízdání na průduškách
  • zarudlé a slzící oči, jež mohou i nepříjemně svědět
  • kopřivka
  • neustálé svědění kůže
  • oteklý jazyk nebo rty
  • bolesti v nadbřišku
  • potíže, které se pravidelně opakují vždy ve stejném období

Léčba alergie

Samozřejmě, že léčba se liší podle typu alergie. Nejčastěji se předepisují tzv. sezónní antihistaminika, jejichž druh závisí na výskytu alergenů v ovzduší. U pacientů s dýchacími obtížemi se předepisuje aerosol nebo léky k inhalaci, ty je možno užívat jen dokud trvají potíže nebo pravidelně.

Pokud jde o ekzémy, léčí se pomocí mastí s obsahem kortikoidů, ty umí zmírnit imunitní reakci organismu na alergii. Mějte však na paměti, že u kortikoidů není vhodné dlouhodobé užívání, neboť mohou negativně ovlivňovat pacientův metabolismus nebo také krevní tlak pokud je vysoký.

Co je desenzibilace?

Jedná se o léčebnou metodu, kdy jsou pacientovy aplikovány injekce obsahující alergeny, na které jsme alergičtí. Dávky se postupně zvyšují, aby si na ně organismus začal zvykat a alergie tak postupně vymizela. Důležité je, aby se na injekce chodilo pravidelně, ale je nutno počítat s tím, že výsledek není zaručen na 100 %. Po každé aplikované injekci je nutno vyčkat v ordinaci lékaře, aby dohlédl na pacienta v případě, že by tělo reagovalo nečekanou alergickou reakcí.

Bodnutí hmyzem

Jiná kapitola je silná alergická reakce, jako je anafylaktický šok, kterým trpí řada alergiků po bodnutí hmyzem. Jestliže je si toho takový člověk vědom, měl by u sebe neustále nosit pohotovostní balíček, v němž jsou antihistaminika, kortikoidy a rovněž adrenalinová injekce.

Pokud by taková situace po bodnutí nastala, mohou být tyto léky ihned aplikovány samotným alergikem, když mu to stav dovolí nebo blízkou osobou, případně může požádat i jiné osoby, které se v jeho blízkosti nacházejí. Rychlá aplikace předchází té nejhorší variantě, tedy smrti.

Na co nikdy nezapomenout

Alergie se samozřejmě netýká jen dospělých, ale také našich nejmenších, tedy dětí. Trpí-li váš potomek jakoukoliv alergií, bez ohledu na to, jestli je to alergie pylová, potravinová nebo jakákoliv jiná, vždy musíte o takovém problému informovat učitele ve školce, škole, případně i na táboře, jestliže tam dítě posíláte a podobně.

Vždy je nutné podat kompletní informaci o alergii i medikamentech, které mohou být podávány. Učitelé totiž budou o vaše dítě pečovat během vaší nepřítomnosti, trávit s ním čas a dohlížet, aby nebylo nic zanedbáno a kdyby nastal jakýkoliv problém, ihned mohou zasáhnout.

Které léky mohou pomoci?

Nutno podotknout, že existují léky, které jsou dostupné pouze na předpis, ale i takové, jež bez problémů koupíte ve volném prodeji bez receptu. Volně prodejné léky jsou nejčastější volbou pro léčbu řady zdravotních neduhů a alergie není výjimkou. Pojďme se teď podívat na několik známých léků, které jsou oblíbené díky svým pozitivním účinkům v souvislosti s alergickou rýmou, kopřivkou a podobně, jež nás trápí nejčastěji.

Fenistil

Zřejmě jeden z nejznámějších a také nejčastěji používaných. Tento lék, jehož výrobcem je GlaxoSmithKline, seženete ve formě gelu, emulze a také kapek (roztoku). Fenistil gel po natření zmírňuje nepříjemné svědění, jež provází různá onemocnění kůže, ať už jde o kopřivku, poštípání či pokousání hmyzem, mírné povrchové popáleniny nebo při poškození pokožky přímým sluncem. Nejen, že se pokožka uklidní a přestane svědět, ale dostaví se i lokální anestetický účinek.

Výhodou je, že jej mohou používat děti od 6 měsíců věku a dospělí. Fenistil Roll-on má protisvědivé a protialergické účinky. Obsahuje látku působící jako silné antihistaminikum s lokálními anestetickými účinky, tzn. místní znecitlivění). Emulze příjemně chladí, zklidňuje pokožku a zároveň jí změkčuje. Fenistil kapky jsou rovněž antihistaminika ulevující od kožních vyrážek, svědění, senné i alergické rýmy. Úspěšně blokuje histamin, látku, jež se uvolňuje v průběhu alergické reakce.

Claritin

Lék Claritin je oblíbený pro zmírnění příznaků alergické rýmy, jako je rýma, kýchání, pálení a svědění nosu i očí. Zároveň s tím je skvělý na útlum příznaků chronické kopřivky, zejména svědění či zarudnutí kůže, ale také při zánětu spojivek. Nepotřebujete na něj lékařský předpis a účinkuje vždy na 24 hodin.

Zyrtec

U tablet Zyrtec je skvělé, že mírní nosní i oční příznaky sezónní i celoroční alergické rýmy. Současně zmírňuje příznaky chronické kopřivky, u které je původ nejasný. Tablety jsou vhodné pro dospělé a děti od 6 let věku.

Další volně prodejné léky na alergii

Nezapomínejte však i na ostatní léky, které berete a vždy se o jejich možném vzájemném působení s léky na alergii poraďte s lékařem, případně lékárníkem, kde budete antialergika pořizovat. Zejména pak, pokud se vám k alergii přidá chřipka či kašel. Určitě vám prospěje i detoxikace organismu, která sice alergii nezastaví, ale i tak může přispět k jejímu lepšímu průběhu, když se budete cítit lépe. Podceňovat byste neměli ani jarní únavu.

Přidat komentář