Léky jsou nedílnou součástí života téměř každého z nás. Někdo je bere v rámci léčby určité choroby, jiní jako prevenci a ostatní je často užívají i když k tomu nemají žádný důvod. Součástí každého léku je příbalový leták, který obsahuje všechny důležité informace ohledně složení, užívání, možných nežádoucích účinků atd. Obecně se říká, že je lepší letáky ani nečíst, protože spousta lidí je z jejich obsahu občas v šoku.
Je to z toho důvodu, že pro nezdravotnickou část populace jsou tyto příbalové letáky nesrozumitelné a mnohdy mohou lidem nejen nahnat strach, ale také odradit od samotného užívání daného léku. Pojďme si teď tyto letáky rozebrat.
Vedlejší účinky
Cokoliv co člověk užívá má na naše tělo určitý vliv, ať už pozitivní či negativní. Někomu škodí káva, dalšímu vadí zelený čaj nebo třeba lékořice, která bývá oblíbenou ingrediencí v ovocných čajích, ale stejně tak škodí tabák a alkohol.
Účinky těchto potravin jsou všeobecně známé, ovšem v případě léků zkušenosti pokulhávají a u člověka, který nikdy v životě žádný lék nebral, může vyvolat zděšení.
Jak vedlejším účinkům rozumět
Příbalové letáky musí obsahovat přehled všech nežádoucích účinků, bez ohledu na to, jestli se vyskytl u 50 lidí nebo jen u jednoho. Narazit můžeme na několik kategorií účinků, jež se liší počtem postižených osob či četností výskytu. Jaké údaje se pod jednotlivými kategoriemi skrývají?
- Velmi často – jakmile se jedná o velmi časté nežádoucí účinky, pak mohou obtíže postihovat více jak jednoho pacienta z deseti.
- Často – do této kategorie patří výskyt nežádoucích účinků u jednoho až deseti pacientů ze 100, kteří jsou tímto lékem léčeni.
- Vzácně – tady hovoříme o potížích vyskytujících se u 1 pacienta z tisíce až z 10 000, kteří přípravek užívají.
- V ojedinělých případech – toto označení znamená, že může být nežádoucími účinky postižen méně než 1 pacient z 10 000, u nichž probíhá léčba.
Jak vypadá nocebo efekt
Faktem je, že velké množství pacientů, kteří užívají nějaký lék, často nepocítí absolutně žádné nežádoucí účinky. Bohužel podle statistik je dokázáno, že citlivější osoby, které trpí často až panickou hrůzou o své zdraví, mohou pouhým pročítáním příbalového letáku a možných nežádoucích účinků vyvolat nocebo efekt.
Všichni známe placebo efekt, díky němuž má člověk pozitivní víru v ty správné účinky léku, zatímco u nocebo efektu je tomu právě naopak. Ostatně fakt, že je možné podlehnout tomu, co vyčteme v příbalovém letáku, dokazují i různé klinické zkoušky probíhající ještě před samotným schválením léku.
Účinky jakéhokoliv léku se totiž ověřují pomocí srovnávacích testů, kdy jedna skupina dostane testovaný lék, zatímco ta druhá pouze placebo, což je v podstatě pilulka, která vypadá jako originální lék, ale neobsahuje žádnou léčivou látku. Je dokázáno, že i přesto zhruba 30 % placebo pacientů hlásí, že cítí nežádoucí účinky. Nejčastěji si stěžují na nevolnost či bolest hlavy.
Užívání před jídlem a po jídle
Mnoho lidí nad tím mávne rukou, že je to úplně jedno. To lze říct pouze v těch případech, kdy to neuvádí přímo příbalové letáky, takže je jen na vás, jestli si léky vezmete před, po nebo třeba během jídla. U některých léků však může obsah žaludku ovlivňovat jejich účinnost.
Pokud máte v příbalovém letáku jasně stanoveno, že je léky nutné brát před jídlem, pak je nutné to striktně dodržovat. Důvodem je, že potrava, která se v žaludku při zapíjení léků vyskytuje, může jistým způsobem zkomplikovat nejen vstřebávání samotného léku, ale i jeho účinek.
Oproti tomu léky, u nichž je předepsáno, že se musí brát s jídlem či po jídle, potřebují obsah žaludku kvůli zamezení dráždivosti, která se při jejich užívání vyskytuje. Když to řekneme zjednodušeně, plný žaludek funguje jako ochranná bariéra pro sliznice, aby nedošlo působením léků k jejich poškození.
Správná doba pro léky
Mnozí pacienti bývají zmateni v jakou dobu vlastně léky zapíjet. Jestliže je stanoveno zapíjení na lačno, pak lék zapijte nejméně 30 minut předtím, než budete jíst, nebo 2 hodiny po jídle.
V případě aplikace léků s jídlem není nutné žádné zvláštní opatření. Jednoduše tak zapíjíte léky, u kterých není doporučeno braní nalačno, protože by dráždily žaludeční stěnu.
Zapíjení léků po jídle neodkládejte, ale naopak hned jak spolknete poslední sousto, tak si ihned lék zapijte. Mnozí dělají tu chybu, že lék po jídle zapíjí až třeba hodinu po skončení jídla, což je chyba, neboť to už není přímo po jídle.
Čím je vhodné léky zapíjet
Zřejmě nejvhodnější je obyčejná čistá voda, ať už ta z kohoutku, nebo balená. Někdo si zapije lék čajem, další kávou a jsou i tací co na to používají různé šťávy, či džusy.
Samozřejmě, že záleží na každém z nás, co zvolí, respektive co mu chutná. To, ale není tak jednoduché. Je dokázáno, že kamenem úrazu může být šťáva či džus z grapefruitu.
Obsahuje totiž látky, které mají vliv na reakci těla během vstřebávání určitých látek obsažených v daném léku. Může se stát, že se díky tomu do krevního oběhu dostane až několikanásobně vyšší množství než je zdrávo.
Největší riziko hrozí u léků, které ovlivňují činnost srdce. Nejen, že může dojít k poruchám srdečního rytmu, ale v některých případech dokonce i k smrti.
U léků určených k léčbě vysokého cholesterolu, dochází působením grapefruitové šťávy k bolestem svalů a při dlouhodobém užívání hrozí dokonce selhání ledvin.
Chcete-li mít jistotu, že vám to, čím zapíjíte svůj lék, neškodí, pak pijte čistou vodu, nebo ovocné čaje, jež neobsahují lékořici.
Které další tekutiny mohou ovlivňovat účinky léků?
- Bylinné čaje, zejména třezalkový
- Zelený čaj
- Černý čaj
- Mléko
- Alkohol
- Káva
Lékové interakce
Vzájemné působení různých léků, musí v první řadě řešit lékař, který lék předepisuje. To je také důvod, proč je vždy nutné u každého lékaře nahlásit všechny léky, které berete, ale i ty co nesnášíte, případně na ně máte alergii.
Mnoho lidí na to zapomíná, a lékař pak může předepsat lék, jenž vyvolá interakci s lékem, který už berete. Na to pamatujte zejména, když máte léky předepsané od praktického lékaře a pak jdete například ke specialistovi nebo do nemocnice a chystají se vám předepsat nějaké léky. Vždy s sebou mějte seznam léků i schéma, jak je berete.
Nikdy totiž nevíte, jak bude nový lék reagovat s těmi původními. Dokonce i bylinné přípravky mohou nepříznivě ovlivňovat některé léky, například jinan nebo také třezalka.
Pokud se stane, že lékař nebude mít o vašich lécích přehled, tak se buď zeptejte na případnou interakci v lékárně, nebo zavolejte svému lékaři. V nejnutnějším případě si k němu rovnou zajděte a léky konzultujte.
Tip: mnohdy se stává, že dojde ke ztrátě příbalového letáku, což ale není nic tragického. Stačí si na internetu, třeba pomocí Google vyhledat přesný název léku a otevřít si tento příbalový leták tam. Ve většině případů bývá ve formátu pdf a dá se stáhnout do počítače nebo do chytrého telefonu.
Podívejte se i na další zajímavé články týkající se zdraví, například jak poznat éčka levou zadní, jak stylově hubnout s chytrým telefonem nebo podle horoskopu, jak si připravit obědy do krabičky a mnoho dalších.