Tipy Zdraví

Jak si najít nového lékaře?

Přestěhovali jste se a potřebujete nového obvodního/praktického lékaře či zubaře? Nebo chcete mít jistotu, že nemocnice v blízkosti bude vhodná v případě, že vás čeká nějaká plánovaná operace? Případně se některý z vašich stávajících lékařů rozhodl odejít na zasloužený odpočinek, takže hledáte vhodnou náhradu? Jak se takový nový lékař dá co nejlépe najít?

Jakmile se do hledání pustíte, zjistíte, že to vlastně není až tak jednoduché a tak trochu klopýtáte, pokud jde o zdravotnický systém. Najít nového lékaře ze dne na den není zase taková hračka, ale když se na to jde chytře, zvládnete to levou zadní.

Adresa bydliště není rozhodující.

Tohle je zásadní informace. Ve chvíli, kdy vám někdo bude tvrdit, že můžete chodit jen k tomu lékaři, který má ordinaci v místě vašeho bydliště, nebo je možné navštěvovat výhradně tzv. spádové nemocnice určené pro danou oblast, pak to není tak úplně pravda.

Dá se totiž říci, že až na pár výjimek si může každý pacient zvolit podle vlastního uvážení, k jakému lékaři bude chodit. Je jen na něm, jestli bude hledat ordinaci ve vedlejší ulici nebo je ochotný dojíždět klidně až na druhý konec města. Nový lékař neznamená vždy nutně ten nejbližší.

Možnost dojíždění uvítají zejména ti pacienti, kteří potřebují vyšetření u psychiatra či řeší něco zapeklitého, co si žádá venerologické vyšetření. Právě tehdy totiž uvítáte spíš vzdálenější ordinaci. Tam máte na 99 % jistotu, že nepotkáte sousedku, co bydlí pod vámi a je to největší drbna v okolí. Stále ovšem platí, že naše zákony vymezují jisté hranice, co toto právo volby tak trochu omezují.

Může zdravotnické zařízení pacienta odmítnout?

Z obecného hlediska vás žádné zdravotnické zařízení nesmí odmítnout jen tak bezdůvodně. Ovšem existují možnosti, kdy byla například zaplněna maximální možná kapacita. Dále k tomu může dojít z provozních důvody, pokud nemá zařízení dostatek kvalifikovaného personálu, nebo nedisponuje potřebným technickým zařízením.

V neposlední řadě může dojít k odmítnutí i tehdy, když jste pojištěncem určité zdravotní pojišťovny, která nemá s vybraným lékařem či zdravotnickým zařízením uzavřenou smlouvu. Pokud se jedná o krizovou situaci, při níž je pacient ohrožen na životě, pak nesmíte být odmítnuti za žádných okolností.

Počítejte ale, že když vás pár dní škrábe v krku, nebo se vám udělal pupínek na sedací části a vy s tím otálíte a pak si vzpomenete, že byste mohli jít na pohotovost, radostí tam z vás skákat nebudou.

Nový lékař – kde ho hledat?

Mnohdy se stává, že lidé propadají beznaději a ani už nedoufají v nalezení toho správného lékaře. Je to však zbytečné, stačí jen hledat chytře. Pro začátek to zkuste se starým dobrým strýčkem Googlem, který vám může najít nepřeberné množství zdravotnických zařízení, co stojí za to prozkoumat.

Mnoho lidí spoléhá na sílu sociálních sítí a shání informace například na Facebooku či Instagramu. Je to určitě výhoda. Získáte nejen kontakt, ale také případné reference a zkušenosti ostatních lidí, bez ohledu na to, jestli jsou to vaši příbuzní, přátelé nebo jen pacienti vybraného lékaře.

Rozhodně ale nesmíte na takové informace spoléhat na 100 %. Nic totiž nemůže nahradit osobní zkušenost. Často se stává, že problémový pacient vypouští negativní ohlasy z důvodu, aby se pomstil, že nebyl do zařízení přijat třeba jen proto, že nemá tu správnou pojišťovnu.

Jestli si chcete být jisti vskutku seriózními informacemi, pak neváhejte a obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu. Ta vám může poradit nejen s hledáním nového lékaře, ale i s jeho kvalifikací. Pokud se vám lékaře najít nedaří, nebo potřebujete akutní vyšetření, ale termín, který vám byl nabídnut je až příliš vzdálenou záležitostí, tehdy přichází ke slovu právě vaše zdravotní pojišťovna. Ostatně na tu se můžete obracet i tehdy, kdy vám stávající lékař nevyhovuje a rádi byste ho změnili.

Hledám zubaře – Značka: včera bylo pozdě!

Zubaři jsou v dnešní době vzácní stejně jako šafrán. Když pak nějakého hledáme, vypadá to, že jich je tak málo, že snad ani žádného nenajdeme. Z vlastní zkušenosti vím, že zubař je hodně žhavé téma a není snadné najít takového, který ještě stále přijímá nové pacienty.

Mnoho lidí moc neřeší, jestli mají či nemají nějakého zubaře až do chvíle, kdy to hoří. Kdy potřebují třeba vytrhnout zub, čili už včera bylo pozdě a nejlépe, kdyby ho člověk navštívil předevčírem.

Jestli potřebujete najít vhodnou stomatologickou ambulanci, uděláte nejlépe, když se podíváte přímo na webové stránky Stomatologické komory ČR. Tam zjistíte nejen nejbližší ordinaci podle místa vašeho bydliště, případně podle polohy, kde se aktuálně nacházíte, ale dozvíte se také, zda má tato ambulance vůbec volnou kapacitu pro příjem nových pacientů.

Nebojte se nového prostředí a ptejte se na vše, co chcete vědět.

Nalezení vhodného zdravotnického zařízení je jen prvním krokem z mnoha. Vyhovuje vám lokalita, okolí zařízení vypadá hezky a čistě, stejně jako vás na první pohled zaujal interiér.

Vás ale zajímá, jestli vám bude poskytnuta opravdu kvalitní péče a odborné ošetření. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný oficiální žebříček či tabulka informující o kvalitě péče pro všechna zdravotnická zařízení, musí se člověk spoléhat na vlastní zkušenost.

Můžete narazit na různá zařízení, vše záleží na personálu. Někde vám poskytnou nejen 100 % péči, ale zároveň budou velmi milí, příjemní a ochotní. V dalším zařízení se o vás sice postarají, ale vřelého přijetí se od nich nedočkáte. Samozřejmě, že se můžete dostat i na takové místo, kde na vás budou nepříjemní a ani péče nebude stát za nic. To se zkrátka stává.

Ideální bude, když se budete chovat klidně, neagresivně a raději se na všechno zeptáte víckrát, než dělat zbytečně chytré a do všeho personálu mluvit. Váš nový lékař i jeho personál to ocení. Pak uvidíte, že i oni se k vám budou chovat jinak, než v případě, kdy se jim budete snažit říkat, co a jak mají dělat.

Zkušenost lékařů je důležitá.

Při hledání, kdy nejste v přímém ohrožení života, není na škodu se soustředit i na pár zásadních drobností. Zajímat byste se měli zejména o zkušenosti daného zdravotnického zařízení s léčením vašich aktuálních zdravotních problémů. Nový lékař vás přebírá společně s celou vaší anamnézou. Chcete u něj být poté co nejdéle, nebojte se tedy si dát na čas a poptat se po své okolí, či okolí jeho pracoviště po zkušenostech.

Příkladem mohou být náročné operace. Například když se na nějakou chystáte, ale nemáte jistotu, zda zařízení, které jste si vybrali, už někdy takovou operaci provádělo. Neobávejte se kontaktovat je prostřednictvím emailu. Napište, že zvažujete jejich zařízení jako cíl pro svou operaci a zeptejte se na vše, co vás zajímá.

Existuje mnoho nemocnic, které pravidelně aktualizují veřejné údaje o tom, kolik operativních zákroků a jakého typu bylo v jejich zařízení provedeno podle jednotlivých oddělení. To je určitě velmi pozitivní přístup. Čím více provedených operací, tím větší předpoklad, že má tým zdravotníků perfektně vypracovaný operační postup. Měli by tak být schopni řešit jakoukoliv komplikaci, která by mohla během operace nastat.

Na našem webu najdete i další zajímavé články, například jak načerpat energii a zbavit se únavy, čím je zajímavý nordic walking nebo proč je pitný režim důležitý nejen v létě.

Přidat komentář