Zdraví

Posilujeme imunitu – otužování a sauna

Zimní období dává našemu organismu pořádně zabrat. Kromě povětrnostních vlivů, sněhových a někdy dokonce i dešťových přeháněk to může být i nevhodně nastavené topení, kdy můžeme velmi rychle prochladnout.

V mnoha případech nás přepadne virové či bakteriální onemocnění, což není zrovna v zimě moc dobré, neboť právě v tomto období je naše imunita značně oslabená. Následně pak odpadneme a jsme třeba týden zcela nepoužitelní. Je to tím, že zimní období nás samo o sobě vyčerpává, proto se musíme bránit, jak to jde.

Otužování

Existuje mnoho způsobů vhodné prevence, ale mezi nejpopulárnější patří jednoznačně otužování a také sauna. Jistě se vám už určitě stalo, že jste zapnuli svůj televizor a zrovna běžela reportáž s otužilci, kteří se koupali v ledové vodě. Člověk dostane zimnici jen z toho pohledu.

Podle otužilců, které znám, je pro ně otužování velmi osvěžující a má blahodárný účinek na jejich zdraví. Mnoho lidí tuto činnost odsuzuje a už z pouhé představy například studené sprchy, se hrůzou osypou. Je to škoda, protože naše tělo si dokáže na studenou sprchu časem zvyknout.

Co se stane při otužování?

Na počátku je studená sprcha pro každého, kdo není otužilcem, značně nepříjemnou záležitostí. Jakmile dojde k prudkému ochlazení organismu studenou vodou, naše tělo se pokusí si zachovat stálou tělesnou teplotu. To je důvod proč podněcuje systém bílých krvinek, které se začnou množit.

O bílých krvinkách jsme se učili všichni, takže víme, že jsou to obránci našeho imunitního systému. Pokud je náš organismus v dobrém stavu a do těla pronikne nějaká infekce, bílé krvinky jí umí tzv. zapouzdřit a poté zlikvidovat. Díky tomu nemá infekce šanci se v těle rozvinout.

Oproti tomu při oslabené imunitě se počet bílých krvinek snižuje a organismus je tak mnohem hůř chráněn a snadno ho může napadnout nežádoucí infekce.

Jak se správně otužovat?

Samozřejmě, že to není o tom, že se hned polijeme ledovou vodou, to by mohla být pro některé z nás smrt. Když to ale děláme správně, je nakonec chlad tím největším pomocníkem. Jak na to krok za krokem?

  • Začneme tím, že se budete sprchovat vlažnou vodou a postupně budeme její teplotu snižovat. Ideální je, když to praktikujeme hned po probuzení a znovu opakujeme i večer.
  • Během zimních měsíců je doporučováno trávit pod studenou vodou maximálně 1 až 3 minuty, zatímco v létě je to 3 – 5 minut.
  • Po celou dobu sprchy, ať už jsme ve vaně či sprchovém koutě, je potřeba se pohybovat, nikdy nesmíme během studené sprchy stát na místě.
  • Otužovací koupel není doporučována ve formě sezení ve vaně. Vždy se do vany postavíme a tak se sprchujeme.
  • Jakmile se osprchujeme, vysušíme pokožku suchým ručníkem a to velmi pečlivě, protože s jeho pomocí pokožku zároveň i namasírujeme.
  • Nikdy si nesmíme sprchovat hlavu, dobré je pořídit si koupací čepici.

Kdo se může otužovat

Z obecného hlediska se může otužovat každý, kdo se na to cítí a to bez ohledu na věk či pohlaví. Vše záleží na aktuálním zdravotním stavu. Co se týká otužování u dětí, tam je možné začít už ve věku 2 až 3 let. Za skutečného otužilce se může člověk považovat až po dvou letech, kdy se pravidelně otužuje.

Proces otužování studenou vodou je tedy dlouhodobou a hlavně pravidelnou záležitostí, ale není dobré s ním začínat ve chvíli, kdy jsme v časové tísni, případně ve stresu. V takové chvíli se studené sprše raději vyhýbejme, jinak se to negativně projeví na naší psychice.

Základním cílem otužování je jednoznačně zvýšení obranyschopnosti organismu, neboť otužilcům se běžné infekce ve většině případů vyhýbají. Zároveň ale otužování pomáhá se snížením krevního tlaku a pozitivně působí při alergiích.

Každý, kdo se pravidelně otužuje, lépe snáší změny počasí a není náchylný k tomu, že by jej jakákoliv změna negativně ovlivňovala. Otužováním rovněž pěstujeme silnou vůli, vytrvalost a také trpělivost, navíc převažuje pozitivní nálada.

Kdy se neotužovat?

Přestože se otužování považuje za skvělý způsob jak posílit zdraví, rozhodně se mu vyhýbejte, pokud procházíte akutní fází nachlazení a tomu podobných onemocnění. Nikdy jen tak nezačínejte s otužováním, jestliže trpíte oběhovými či srdečními obtížemi. V takovém případě se vždy musíte poradit se svým ošetřujícím lékařem, zda je vůbec otužování pro vaše zdraví vhodné nebo je jistější s ním ani nezačínat.

Saunování prospívá stejně jako otužování

Sauna je již od nepaměti velmi oblíbeným cílem mnoha lidí. Někdo se do ní chodí ohřát, další tam relaxuje, jiní se tam dokonce snaží seznámit a ti ostatní se potí v sauně kvůli svému zdraví. Vedle klasické sauny, kde se teplota pohybuje kolem 90°C, je možné vyzkoušet také tropickou saunu, která je oblíbená díky vysoké vlhkosti, ale nízké teplotě, což vítají jedinci s různým zdravotním omezením.

Ostatně podobně jako je náš zdravotní stav důležitý ve chvíli, kdy se rozhodujeme pro otužování, tak je potřeba na něj myslet i při výběru ideálního typu sauny. Spousta lidí dokonce nesnáší, když se až moc potí a přiklání se raději k nižší teplotě.

Kdy je lepší se sauně vyhnout?

Z obecného hlediska není sauna vhodné pro každého, kdo má závažné srdeční problémy, vysoký tlak nebo také migrénu. Samozřejmě, že i v takových případech je možné saunu navštívit, ale nikdy to nedělejte bez předchozí porady se svým ošetřujícím lékařem. Dá se říci, že jedinci s nějakými zdravotními komplikacemi musí zvolit saunu s nízkou teplotou a mnohem pomalejším postupem v pocení.

Finská sauna – co všechno umí a proč je tak populární

O finské sauně je známo, že má pozitivní zdravotní účinky. Během intenzivního pocení se z těla odplavují odpadní látky a dochází k posílení funkcí krevního oběhu. Má velmi příznivé účinky při syndromu studených nohou.

Musíme si hlídat délku každého jednotlivého potního cyklu. Pobyt v sauně by měl být provozován pravidelně, tedy minimálně jednou do měsíce. Jakmile dokončíme potní cyklus, můžete zajít na tzv. skotské střiky. To je vlastně rychlé střídání prudkého proudu studené a horké vody.

Následně je fajn si zaskočit do bazénu. Sauna příznivě ovlivňuje metabolismus, zároveň je to svým způsobem i jedna z možných forem otužování a díky tomu i vhodná prevence pro pevné zdraví. Během sauny se výborně relaxuje, takže pak můžete očekávat velmi hluboký a pro zdraví prospěšný spánek.

Typy sauny

Sauna s parním nárazem

V této sauně se v pravidelném intervalu polévají rozpálené kameny. Teplota je udržována v rozmezí 80 až 90°C. Vlhkost je oproti tomu minimální, pouze 10 – 30 %. Doporučená délka pobytu v tomto typu sauny je maximálně 10 – 15 minut.

Finská sauna

Jak už jsem psala předtím, principem je značně horký potní režim, kdy se teplota pohybuje mezi 90 až 100°C. Nejdřív musíte svůj organismus připravit na budoucí zátěž. Začněte tím, že se od začátku budete držet na dolní lavici. Tam budete mít možnost se na náročný proces pocení dostatečně připravit.

Spousta lidí upřednostňuje nejvyšší patro sauny, kde si lehne a na němž se tělo mnohem rychleji potí. Výsledný efekt je totožný, ovšem doba potní fáze je odlišná. Co se týká doporučené doby pobytu ve finské sauně, neměl by překročit 5 až 15 minut.

Parní lázeň s ochlazením (Pára)

Teplota je snesitelná, protože se udržuje mezi 40 – 50 stupni, ovšem mnoho jedinců nesnáší tu vlhkost, že jim je trochu nepříjemná. V parní lázni nezůstávejte déle než 10 až maximálně 20 minut.

Herbální sauna

Tato sauna je doslova nadupaná bylinnými silicemi, které jsou velmi prospěšné našemu organismu a během pobytu v sauně jsou vnímány pozitivně, vdechujeme je a užíváme si neznámé vůně, díky kterým se cítíme úžasně.

Bohužel občas se najdou i jedinci, pro které nejsou takové vůně moc příjemné a příliš jim nevoní, zvlášť kvůli tomu, že mají takové zvláštní sladce kořeněné aroma. Herbální sauna má teplotu nastavenou v rozmezí 40 až 50°C, přičemž vlhkost je udržována na 10 – 20 %. Délka pobytu je doporučována na 10 – 30 minut.

Tropická sauna

Budete si tu připadat jako ve skutečných tropech, kde je organismus zatížen vlhkem. Teplota je udržována mezi 50 – 60 stupni, zatímco vlhkost se drží na 50 až 60 %. Pobyt v tropické sauně je doporučován maximálně po dobu 10 – 25 minut.

Jak na efekt ochlazení?

Bez ohledu na typ sauny vždy platí, že ozdravný efekt je zakončen a efektivní pouze tehdy, dojde-li po „saunování“ k prudkému ochlazení těla, kterého dosáhnete v bazénu se studenou vodou.

Důležité je, abyste do něj vstupovali hodně pomalu, aby tělo nedostalo tak velký teplotní šok. Takový rychlý náraz studené vody je pro tělo nebezpečný a u starších lidí to pak platí dvojnásob.

Začněte ochlazením nohou a potom pomalinku ponořte tělo kousek po kousku. Jestliže je v bazénu dostatek místa, neváhejte si udělat pár temp. Ochlazení může zajistit také ochlazovací vědro s ledem nebo sprchy s vodním mlžením.

Dopřejte si po sauně odpočinek a nespěchejte

Po sauně a ochlazení nakonec zajděte do odpočívárny a dopřejte si v ní dostatek času k odpočinku. Vezměte si s sebou oblíbený časopis, čtečku knih nebo třeba mp3 přehrávač se svými zamilovanými písničkami. Díky tomuto odpočinku bude celý pobyt v sauně dokonale zakončen.

Odpočívejte, co nejdéle budete potřebovat a po celou dobu nezapomeňte doplňovat tekutiny, ideálně ve formě ovocné šťávy. Skvěle se hodí okurková šťáva nebo citrusové nápoje, které jsou čistě přírodní a nebarvené.

Pokud vaše návštěvy sauny (ať už jakékoli) budou pravidelné, máte jistotu, že budete proti různým nákazám mnohem odolnější.

Možná, že vás budou zajímat i další články, týkající se zdraví. Například obědy do krabiček a tím zdravější jídelníček, proč je pitný režim důležitý nejen v létě nebo jaké připravit detoxikační nápoje a čaje.

Přidat komentář