Trendy Zdraví

Krásné ruce v jakémkoliv věku – jak to zvládnout levou zadní

Péče o ruce je důležitá v každém věku, zvlášť když s námi dělají v podstatě vše, do čeho se pustíme. Pomáhají nám s vařením, uklízením, čištěním, pracují na zahradě, zkrátka jsou stále v akci.

Všechny tyto činnosti se na nich projevují, což je fakt, na který nesmíme zapomínat. Kůže na rukou má méně mazových žlázek, navíc jsou mnohem drobnější. Díky tomu je přirozená ochrana mazem méně účinná, než je tomu třeba u obličeje.

Ruce trpí na zhrublou kůži, nadměrnou suchost, praskání kůže a podobně. To je důvod, proč bychom jim měli věnovat každodenní péči. Ideální doba pro regenerační kůru je ve večerních hodinách, když už jste v klidu usazeni a nikam se nechystáte.

Nemusíte přitom utrácet žádné horentní sumy za speciální přípravky, které jsou často plné chemických látek, zejména parabenů atd., stačí použít suroviny/potraviny běžně dostupné v domácnosti a nějaké to kuchyňské náčiní.

Na prvním místě je kvalitní olej

Základním kamenem péče o ruce by měl být dobrý olej. Někdo používá extra panenský olivový olej, ale ten nestačí na pravidelnou péči. Pokud to myslíte vážně a chcete mít krásné ruce, pořiďte si takový olej, který má speciální účinky podporující správnou regeneraci pokožky.

Mandlový olej

Mandlový olej je v otázce péči o kůži léty prověřenou klasikou, jeho používání sahá až do starověku. K největším přednostem patří jeho schopnost zvláčňovat pokožku, ulevovat při pálení a zarudnutí kůže, ale také eliminovat svědění vysušené pokožky. O mandlovém oleji je známo, že když se pravidelně používá, funguje jako vynikající prevence tvorby vrásek a pomáhá s oddálením jejich výskytu.

Jojobový olej

Podobně jako mandlový olej, má i ten jojobový spoustu pozitivních vlastností. Pomáhá s hojením různých prasklinek i zánětlivé kůže, podporuje přirozenou regeneraci, a dokonce je doporučován pro ošetření jizev.

K dalším účinným vlastnostem patří zklidnění podrážděné pokožky, odstranění zarudnutí, ale i pomoc s ekzémy. Říká se, že jojobový olej se svým složením podobá lidskému mazu, což je také důvod proč dělá naší pokožce tak dobře a ta jej bez problémů akceptuje.

Arganový olej

Co se týká arganového oleje, ten je oblíbený pro jeho schopnost hloubkové hydratace a intenzivního hojení. Pomáhá zlepšit stav podrážděné a popraskané kůže, stejně jako zmírňuje problémy s ekzémy. Poradí si i se zhrublou kůží na hřbetě ruky a zjemňuje ji. V neposlední řadě zmírňuje výraznější projevy vrásek.

Sezamový olej

V případě sezamového oleje se hovoří o účinném pomocníkovi při atopickém ekzému, na který je doporučován. Kromě toho je znám svou schopností podpořit hojení zánětlivé i popraskané kůže.

Jaké další suroviny můžeme přidat do masky

Kvalitní olej je jen jednou z mnoha surovin, které se dají na péči o ruce využít. Společně se teď podíváme na to, jaké domácí suroviny jsou schopné se o naše ruce postarat.

Med

Med je jedinečný v mnoha ohledech, ale jen v případě, že si pořídíme opravdu kvalitní, nejlépe přímo od nějakého včelaře. Nejlepší vlastností, kterou má, je schopnost pomáhat s léčbou různých kožních zánětů, kromě toho jsou v něm obsaženy mnohé aktivní látky.

K likvidaci mikrobů přispívá také vysoký obsah cukru. Med je oblíbený pro jeho hojivé účinky. Vedle hojení, dokáže zklidnit podráždění pokožky a zvýšit hydrataci rukou, což je velmi důležité.

Tip: Do misky dejte 2 díly medu a 2 díly vámi vybraného oleje, promíchejte, aby vznikla pasta a tu pak naneste na hřbety rukou. Nechte působit cca 30 minut a poté opláchněte vlažnou vodou. Chcete-li masku nechat déle, navlékněte na ruce bavlněné rukavice, jinak nejsou potřeba.

Citron

To je oblíbená ingredience na pečení a také při hubnutí, kdy si šťávu z citronu přidáváme do vody a každé ráno vypijeme, aby se správně nakopl metabolismus, ale své místo má i v oblasti kosmetiky.

K největším přednostem citronové šťávy patří schopnost změkčit ztvrdliny na kůži. Skvěle pomáhá na zjemnění loktů a pat, i když ani na hřbetech rukou nezůstává pozadu a dokonale ošetří zhrublou kůži.

Citron dokonce dokáže zesvětlovat tmavší pigmentaci, která se na rukou objevuje při pobytu na slunci. Aplikace není nijak složitá, stačí jen ukrojit plátek citronu a s jeho pomocí potřít hřbety rukou. Následně ruce důkladně opláchneme a ošetříme hydratačním krémem na ruce (dostatečně mastným), neboť citronová šťáva pokožku vysuší.

Ovesné vločky

Pokud jde o ovesné vločky, ty jsou doporučovány na jemný peeling. Pro ošetření rukou je dokonce mnohem lepší, ne typická domácí kombinace z oleje a krystalového cukru.

Vločky jsou k pokožce maximálně šetrné a působí opravdu jemně, proto se hodí je používat po koupeli, protože pokožka je mnohem měkčí. Pomocí ovesných vloček se dokonce dají zahustit různé olejové masky, které se používají na ruce.

K největším výhodám vloček patří vysoký obsah vitaminů skupiny B, ty mají blahodárný vliv na pokožku/kůži. Kromě toho jsou populární pro jejich hojivý účinek na popraskané suché ruce, ale i na kůži se šupinkami.

Tip: Nasypte do misky hrst vloček a zalijte horkou vodou, promíchejte a odstavte, aby mohly vločky bobtnat. Po uplynutí cca 10 – 15 minut, můžete vzniklou kaši natřít na hřbet ruky. Ještě předtím si na stůl rozložte papírové utěrky a na ně pak natřené ruce položte.  Masku nechte na rukou působit zhruba 20 minut, potom pečlivě opláchněte.

Měsíček lékařský

Na poli mastiček, je tato tradiční bylinka nepostradatelná a velmi často využívána. V rámci přírodní léčby se používá na léčbu zánětů kůže, podporuje hojení a celkově zlepšuje stav pokožky postižené ekzémem.

Má intenzivní účinek při regeneraci kůže, dokáže zlikvidovat mikroby a značně urychlit hojení. Mastičky, které se dají běžně koupit například v lékárně, jsou vhodné zejména na noční zábaly rukou.

Zábal je přitom úplně jednoduchý, stačí jen nanést na ruce silnější vrstvu vybrané masti, nechat 30 minut působit, poté otřít papírovým kapesníčkem přebytečnou mastičku a navléknout na ruce bavlněné rukavice. Díky nim bude mít mast možnost působit přes noc a regenerovat tak kůži na rukou.

Tip: Připravte si měsíčkovou koupel a dopřejte svým ručkám dokonalou relaxaci. Do misky či kastrůlku dejte 2 lžíce sušeného měsíčku, spařte horkou vodou a nechte cca 15 minut louhovat.

Přeceďte do malého lavoru nebo třeba misky, počkejte, až bude nálev vlažný a přidejte 1 lžíci kvalitního medu. Promíchejte a ponořte do připravené koupele ruce. Ruce tam nechte klidně tak dlouho, dokud vám nebude chladnoucí voda nepříjemná.

Domácí mastičky

Pokud si potrpíte na kosmetiku, kterou si můžete vyrobit doma, pak si zkuste připravit domácí krém na suché ruce, po kterém budou zase jako znovuzrozené.

Krém na velmi suché ruce

Na přípravu budete potřebovat 20 ml jojobového oleje, 40 g kokosového tuku, 30 g vazelíny, 6 g bambuckého másla a 12 kapek éterického oleje (aroma záleží na vás, podle toho co vám vyhovuje).

Postup:

Připravíme si na plotnu kastrůlek s nerezovou miskou či druhým kastrůlkem pro vodní lázeň. V té pak rozpustíme kokosový tuk s vazelínou a jojobovým olejem. Směs by měla mít kolem 40°C, takže to chce jen mírnou teplotu. Správnou teplotu poznáte tak, že je směs na dotyk příjemně teplá a nepálí.

Odstavte z plotny, přidejte bambucké máslo a míchejte tak dlouho, dokud nezačne směs chladnout a neutvoří se hladký krém. Nakonec přidejte éterický olej, promíchejte a pomocí stěrky přeneste do uzavíratelné sklenice/dózy. Uložte do lednice a používejte podle potřeby.

Výhodou takto připraveného krému je, že neobsahuje žádné konzervanty, ani zbytečné chemické přísady, navíc zjemní hrubou a často popraskanou kůži na rukou, podpoří hojení a dodá pokožce potřebnou hydrataci.

Mrkněte i na další články z oblasti zdraví a trendů, například jak posílit imunitu otužováním nebo v sauně, proč je chlorella oblíbenou zelenou potravinou, jak prospívají chia semínka, jaké blahodárné účinky má vibrační plošina nebo si přečtěte o paddleboardingu a jak pomáhá s hubnutím tvarováním postavy.

Přidat komentář