Zdraví

Příroda vs. léky, po čem při problémech sáhnete vy?

Podzim je pro většinu z nás obdobím, kdy se loučíme s létem a užíváme si několik posledních teplých dní, kocháme se překrásně zbarveným listím a pomalu se začínáme chystat na vánoční období. Dá se říci, že podzimní měsíce jsou předehrou Vánoc. Ovšem podzim není jen o příjemných věcech, protože s sebou přináší i řadu nemocí, které jsou pro toto roční období charakteristické.

Chladné a sychravé počasí teď bude na denním pořádku a není radno ho podceňovat, neboť může značně oslabit organismus. Faktem je, že si často spoustu podzimních neduhů přivodíme svou lehkovážností, protože nedbáme na to, že už není 30°C a více.

Co děláme špatně?

  • spíme u otevřeného okna jako v létě, přitom noci už jsou chladné
  • ráno, kdy je jen pár stupňů nad nulou si vyrazíme jen v lehkém oblečení
  • za deště chodíme bez deštníku a podobně

Na pozoru by se měli mít zejména lidé s oslabenou imunitou, ti jsou k nachlazení nejnáchylnější.

Co můžeme pro své zdraví udělat?

Pro začátek bychom se měli vhodně oblékat, snažit se jíst zdravě (tomu by měl odpovídat i správně sestavený jídelníček, který má být pestrý a hlavně bohatý na minerály, vitaminy, vlákninu atd.), sportovat, dostatečně odpočívat a spát, vyhýbat se kouření a otužovat se ještě než bude podzim. Imunita se musí posilovat, ale když už nás nějaký ten bacil přepadne, musíme to včas řešit.

Dříve, než se vrhnete po nějakých tabletkách, jež mohou s podzimními nemocemi pomoci, zkuste přírodní léčbu. Dokonce i dnešní moderní doba se stále více přiklání k používání bylinek, protože řada z nich dokáže opravdu zázraky. Podívejme se teď na základní nemoci, které nás na podzim často přepadávají a jak se jim můžeme bránit, díky bylinkám a kdy nastává čas k návštěvě lékaře.

Jaké podzimní nemoci nás mohou přepadnout?

  • Nespavost
  • Nachlazení
  • Zánět močových cest
  • Bolest hlavy
  • Podzimní únava
  • Chřipka
  • Zánět horních cest dýchacích
  • Angína
  • Akutní virová laryngitida
  • Bronchitida
  • Podzimní alergie
  • Deprese

Co nám pomůže, když takový problém nastane?

Nespavost

Pokud jde o nespavost (insomnie), pak mezi hlavní příznaky patří porucha usínání, přerušovaný spánek nebo také brzké probouzení. Vyvolávat jí může spousta faktorů, prvním je stres, dále vlivy z prostředí jako hluk venku, tikání hodin, nepohodlné lůžko, chlad atd., ale rovněž fyzické či psychické potíže, zejména pak u žen.

Správně bychom měli spát zhruba 8 hodin, ale pokud se nám to dlouhodobě nedaří, je potřeba s tím něco dělat. Spánek potřebujeme k regeneraci, abychom načerpali nové síly na další den. Jakékoliv narušení správného denního biorytmu si způsobujeme sami a to tím, že jdeme pozdě spát, špatně se stravujeme a to hlavně ve večerních hodinách, celý den se stresujeme, pijeme nad míru kávu i alkohol.

Podzim je období, kdy se tyto problémy vyskytují častěji a jakmile to nastane, přepadne vás únava, bude se vám hůře myslet, začnete být podráždění a psychicky vyčerpaní. Jak si člověk může pomoci sám a kdy už je čas vyhledat lékařskou pomoc? Pokusíme se vám aspoň některé podzimní nemoci trochu přiblížit.

Jak si můžeme pomoci přírodní cestou?

Pro začátek je účinné zvýšení příjmu vitaminu B5 (jablka, sušené fíky a meruňky). Naučte se nepřejídat, a také jezte jen lehká jídla, po těžké večeři jen tak neusnete. Dbejte na to, ať nemáte v posteli studené nohy, choďte spát maximálně do 22 hodin. Neklidné spaní u dětí mohou vyřešit 2 lžíce včelího medu před spaním.

Pro dospělé jsou skvělé fíky, stačí 4 kousky před spaním, nebo když se v noci vzbudíte. Na nespavost také funguje 200 ml vlažného mléka, do kterého zamícháte 1 lžíci medu. Úplně nejlepší jsou ovšem bylinky a jejich využití na spoustu problémů.

Jaké bylinkové čaje a tinktury pomáhají s nespavostí?

Léčivé bylinky zastupuje ideálně meduňka, kozlík lékařský, heřmánek, chmel a mnoho dalších.

Čaj z meduňky, kozlíku a mučenky

Smíchejte si 20 g meduňky lékařské, 20 g kozlíku lékařského, 20 g mučenky opletní a 10 g máty peprné (listy). Ze vzniklé směsi potřebujete vždy 2 lžičky, které nasypete do hrnečku, přelijete 200 ml vroucí vody a necháte 15 minut louhovat. Poté stačí scedit a hodinu před spaním vypít.

Chmel a meduňka

Do nádoby dejte 30 g šištic chmelu obecného, 20 g meduňky lékařské a 20 g květu heřmánku pravého. Vše promíchejte, naberte 2 čajové lžičky, nasypte do hrnku, zalijte 200 ml vroucí vody a po 15 minutách louhování sceďte. Vypijte těsně před spaním.

Chmelová medicína

Nasypte do hrnečku 1 vrchovatou čajovou lžičku šištic chmele obecného, přelijte 150 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Sceďte a večer vypijte. Kromě nespavosti pomáhá i na migrény a deprese.

Tinktura z chmelu

Potřebujete 100 g konzumního lihu, do kterého vhodíte 20 g chmelových šištic. Odložíte nejlépe na okno, kde necháte 3 dny odstát. Scedíte, přefiltrujete a používáte jako kapky před spaním. 20 kapek vždy nakapte do 1 lžíce medu nebo ještě lépe na kostku cukru.

Kozlík a vachta

Promíchejte 35 g kozlíku lékařského, 30 g vachty trojlisté, 35 g máty peprné a vždy 1 vrchovatou lžičku směsi zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat a sceďte. Pije se 2x za den, vždy odpoledne a večer.

Bylinkové koupele na nespavost

Přelijte 100 g rozdrceného kořene kozlíku lékařského 1 litrem vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat, sceďte a přilijte do koupele, která by měla mít 38°C. Naložte se 15 minut do vody, osušte se a jděte spát.

Podobně funguje i 500 g ovesné slámy, které budete 15 minut vařit v 5 litrech vody. Pak to scedíte a nalijete do vany, kde bude nachystaná koupel o teplotě 38°C. Stejně jako předtím stačí 15 minut ve vodě, pak se osušit a hurá do postele.

Volba léků: kdy a jaké?

Ideální je, když zvládnete nespavost bez léků, třeba právě díky bylinkám. Při nespavosti akutní, která bývá důsledkem špatných událostí či nějakých problémů se podávají hypnotika, ale ne déle než 4 až 6 týdnů.

Pokud jde o dlouhodobou nespavost, trvající i několik měsíců a u někoho dokonce roky, pak rozhodně na hypnotika zapomeňte, protože mohou zhoršit kvalitu spánku, navíc ztratí účinnost a pak se musí dávky navyšovat. Někdo je bohužel kombinuje s dalšími léky nebo s alkoholem.

Proto mějte na paměti, že jděte vždy nejdříve přírodní cestou a zároveň s tím se snažte vyřešit vše, co může nespavost způsobovat, léky na spaní jsou až ta poslední volba.

Nachlazení

Chladné počasí, které navíc přináší i déšť, mlhu či studený vítr může při špatně zvoleném oděvu způsobit, že se nachladíme. Objeví se pálení v nose, teče nám z něj voda, častěji kýcháme, můžeme dostat zimnici a jsme malátní. Není nic lepšího, než bylinné čaje, jejichž léčivé účinky nás opět postaví na nohy, zvlášť když se k nachlazení přidá i rýma a teplota.

Ideální prevence

Udržujte nohy i ruce v teple a suchu, noste pokrývku hlavy, dopřejte tělu vitaminy, hlavně céčko, také se snažte odpočívat, vyhýbat se zbytečné fyzické zátěži, průvanu a klimatizaci.

Vhodné bylinné čaje

Zázvorový čaj na nachlazení

V době nachlazení naprosto ideální prostředek. Oloupejte 2 cm zázvorového oddenku, nastrouhejte, dejte do kastrolu, zalijte 1 litrem vroucí vody a nechte louhovat. K dochucení můžete použít citrón, med, skořici či hřebíček.

Čaj z květů jitrocele kopinatého

Přelijte 1 lžíci drceného jitrocele 200 ml vroucí vody, nechte 5 minut louhovat, sceďte a ještě teplé vypijte.

Čaj na nachlazení

V nádobě si smíchejte 25 g listu máty peprné, 25 g květu černého bezu, 25 g heřmánku pravého a 25 g lípy obecné. Vždy stačí 3 čajové lžičky zalít 500 ml vroucí vody, nechat 5 minut vyluhovat a denně pít. Vhodné jsou 2 až 3 šálky teplého čaje.

Směs na nachlazení

Promíchejte 100 g květu lípy obecné, 30 g květu mateřídoušky úzkolisté, 30 g natě dobromysli obecné a 30 g plodu šípku. Ze vzniklé směsi naberte 3 lžičky, přelijte 500 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat, pak sceďte. Dávkování je 3krát denně 3 šálky teplého čaje.

Čaj na vypocení

Smíchejte 20 g květu černého bezu a 20 g květu lípy obecné, 2 lžičky směsi zalijte 200 ml vroucí vody, 10 minut louhujte a sceďte. Čaj se pije třikrát denně.

Koupele a kloktadla při nachlazení

  • Zalijte 2 hrsti květu černého bezu 2 až 3 litry vroucí vody, počkejte, až zchladne na 40°C, sceďte a poté vlijte do 10 litrů teplé vody v lavoru. Do připravené lázně vnořte nohy a dopřejte jim patnáctiminutovou lázeň. Průběžně přilévejte horkou vodu. K tomu pomáhá ještě pití čaje z květu černého bezu.
  • Na kloktadlo je dobré smíchat 25 g listu šalvěje lékařské, 25 g květu heřmánku lékařského a 25 g přesličky rolní. Do hrnku nasypte 1 lžíci této směsi, přelijete 200 ml vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat a sceďte. Kloktadlo používejte vlažné.

Léky při nachlazení

Spousta lidí si dává například Ibalgin, který sníží teplotu a tlumí záněty, ovšem to by měla být až opravdu ta poslední volba. Ideální je přírodní léčba (čaje, kloktadla atd.) a dostatek odpočinku, aby se organismus více nevysiloval.

Zánět močových cest

Zánět se vyskytuje častěji u žen než u mužů a dokáže pěkně potrápit. Prvními příznaky je bolest v podbřišku, nucení na časté močení s minimální produkcí moči. Ke konci močení se objevuje velmi nepříjemná řezavá a pálivá bolest.

Moč může být načervenalé barvy, což signalizuje přítomnost krve v moči díky podrážděné sliznici močových cest. Součástí může být i trochu zvýšená teplota. Při pokročilejším stádiu se teplota zvyšuje, objevuje se třesavka, červeně zbarvená moč, bolest zad v oblasti beder.

Doporučená prevence

Naučte se oblékat podle počasí, omezte příjem sladkostí a rafinovaného cukru, dopřejte tělu potraviny s obsahem vlákniny, naordinujte si každodenní procházku, nikdy se nesnažte oddálit močení, během sezóny si dopřávejte jahody.

Brusinky jako první volba

Při infekci močových cest jsou brusinky na prvním místě výběru vhodných léčebných prostředků. Brusinky mají antiadhezní působení, pomáhají odlupovat bakterie ze sliznice močového měchýře a tím značně urychlí očistu této oblasti.

Doporučovány jsou extrakty z celých plodů brusinek, které jsou skoro stejně silné jako antibiotika. V lékárně můžete sehnat i brusinky ve formě sirupu či pastilek, ovšem skvělé jsou přípravky s pozvolným uvolňováním. Jako nejlepší se v současnosti jeví Urinal Akut, který je přímo nadupaný vysoce koncentrovaným extraktem z brusinek velkoplodých a má velmi příznivý vliv na močové cesty.

Bylinky na zánět močových cest

  • Zamíchejte 50 g listu borůvky červené, 25 g medvědice lékařské, 15 g natě řebříčku obecného a 10 g listu jitrocele kopinatého. Potom nasypte do šálku 2 lžičky hotové směsi a zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte 15 minut louhovat, sceďte a pijte 2x až 3x za den.
  • Připravte si směs z 30 g medvědice lékařské, 30 g natě meduňky lékařské, 20 g natě tymiánu obecného a 20 g kořene kozlíku lékařského. Povařte 1 lžíci směsi po dobu 3 minut ve 200 ml vody. Pijte 2krát až 3krát za den.
  • Skvělá je směs 15 g listů břízy bělokoré, 15 g řepíku lékařského i s květy, 15 g řebříčku obecného i s květy, 20 g rdesna ptačího a 20 g listu rozmělněných listů medvědice lékařské. Do většího hrnku nasypte 2 lžíce bylinkové směsi, přelijte 500 ml vody, nechte 15 minut vylouhovat, sceďte a po malých doušcích popíjejte v průběhu dne.
  • Udělejte si směs 50 g omanu pravého, 50 g mateřídoušky úzkolisté, 25 g medvědice lékařské, 25 g zlatobýlu obecného, 25 g natě průtržníku lysého a 25 g vřesu obecného. Zalijte 2 čajové lžičky 200 ml vroucí vody, nechte 15 minut vylouhovat, sceďte a pijte 3krát za den.

Bolest hlavy

Známe to všichni, když nás z ničeho nic přepadne nepříjemný tlak do hlavy, vystřelující do spánků, k tomu máme pocit, že nám někdo do hlavy bouchá kladivem. Zkrátka člověka bolí hlava, a to může způsobit několik faktorů.

Které faktory to jsou?

  • pití alkoholu
  • některé druhy potravin
  • nevhodné držení těla
  • nedostatek spánku
  • nepravidelné stravování (vynechávání jídel apod.)
  • stres
  • špatný pitný režim (dehydratace)
  • nadbytek kofeinu
  • sex

Přírodní pomocníci

  • Zázvor – dá se z něj připravit léčivý čaj se silnými protizánětlivými účinky. Zároveň má pozitivní účinek ve formě analgetik (aspirin), díky čemuž dokáže snížit bolest hlavy. Rozdrťte malý kousek zázvoru, vhoďte do vroucí vody a nechte chvilku louhovat.
  • Hřebíček – pomáhá na tzv. rytmickou bolest hlavy, kterou zmírní. Působí chladivě a zároveň tlumí bolest (pomáhá i na bolavé zuby). Na bolavou hlavu stačí několik rozdrcených zrnek zabalit do čistého kapesníčku a nasucho inhalovat jeho aroma. Za nějakou chvíli se dostaví úleva v podobě ustoupení bolesti.
  • Kopretina řimbaba – dejte si jí syrovou nebo ve formě čaje. Skrývá se v ní parthenolid, což je silná a účinná látka fungující proti migréně.
  • Vrbová kůra – je to v podstatě přírodní aspirin, obsahující sloučeninu salicin, která skvěle tlumí bolest. Na tišení bolesti hlavy je používána velmi často.

Bylinkové čaje

Čaj ze směsi meduňky, lípy, jitrocele a kozlíku

Potřebujete 20 g natě meduňky, 20 g květu lípy, 20 g listu jitrocele kopinatého a 10 g kořene kozlíku lékařského. Ze směsi připravíte čaj (1 lžička a 200 ml vroucí vody) a pijete 1 šálek dvakrát za den.

Čaj ze směsi meduňky, tymiánu, smetanky a bazalky:

Smíchejte 10 g natě meduňky lékařské, 10 g natě tymiánu obecného, 10 g natě bazalky pravé a 10 g kořenu s natí smetanky lékařské. Promíchejte a 2 lžičky zalijete 200 ml horké vody. Pije se 3krát za den.

Čaj z měsíčku

Do velkého hrnku nasypte 3 lžičky drcených květů měsíčku lékařského, přelijte 400 ml vroucí vody a nechte 2 hodiny vylouhovat. Sceďte a pijte vždy půl hrnku před jídlem 3krát za den.

Léky na bolest hlavy

Dá se říci, že bolest hlavy vyřešíte pomocí bolest tlumících léků. Ideální je Paralen Grip, který obsahuje zejména paracetamol a také kofein. O paracetamolu je známo, že ulevuje od bolesti a tlumí jí, kofein ještě zvýší a zrychlí jeho účinek. Bolest hlavy brzy ustoupí.

Podzimní únava

Není to žádná nemoc, je to spíše přirozený stav našeho těla, který přichází ve chvíli, kdy léto skončilo. Sluníčka ubývá, počasí je pochmurné a neustále se mění teplota. Býváme často unavení a občas máme pocit, že jsme absolutně vyčerpaní a bez síly.

Základem je dopřát tělu dostatek odpočinku a hlavně spánku. Mějte na paměti, že na podzim se tělo více namáhá a spánku potřebuje daleko víc než je tomu v letních měsících. Bez správného spaní a odpočívání nemůže organismus vhodně regenerovat. Pokud přemýšlíte, co pro sebe můžete ještě udělat, tak zkuste pobyt na čerstvém vzduchu, ale pokud možno ve vhodném oblečení. Taková procházka je naprosto ideální, budete mít pohyb a ještě můžete relaxovat.

Doplňujte pravidelně vitaminy a minerály přírodní cestou, tzn., ovocem a zeleninou (dýně, cuketa, lilek, mrkev, celer, červená řepa, hrušky, jablka) a také mohou pomoci luštěniny, mléčné výrobky atd. Skvěle poslouží i čerstvé šťávy z ovoce i zeleniny (smoothie). Zapomínat byste neměli i na koření, které zahřeje jako zázvor, kurkuma nebo skořice. Tělu touto cestou dodáte i antioxidanty.

V neposlední řadě pomáhají i oříšky a to zejména kešu. Jsou plné železa, zinku i hořčíku, je v nich nejméně tuku ze všech druhů ořechů. Navíc více než 80 % tuku tvoří nenasycené mastné kyseliny. Pomáhají proti podzimní únavě i vyčerpanosti, takže vás dokážou příjemně nakopnout. Konzumujte je tak, jak jsou.

Co je dobré doplňovat?

  • vitamin C
  • vitamin B5
  • vitamin E
  • železo
  • vápník
  • draslík
  • zinek
  • selen

Velmi důležité je také dodržovat pitný režim, na který jsou v tomto případě naprosto ideální bylinkové čaje.

Které bylinky je vhodné kombinovat při podzimní únavě?

  • třezalka tečkovaná
  • meduňka lékařská
  • kozlík lékařský
  • chmel obecný
  • levandule
  • rozmarýn
  • máta
  • mučenka
  • ostropestřec mariánský
  • kopřiva
  • pampeliška

Všechny tyto bylinky dokážou pomoci nejen s podzimní únavou, ale také se stresem, který nás rovněž může značně vysilovat.

Máte nějaký svůj vlastní zaručený tip jak si poradit s podzimní únavou? Neváhejte se o něj s námi podělit.

Přidat komentář