Tipy

Vánoční přípravy bez stresu? Jde to!

Jak zabránit předvánoční panice a nezbláznit se. Chce to trochu plánovat a nebát se toho. Tradice jsou dobrá věc, ale někdy jdou i ohnout.

Je tu advent, strom na náměstí už svítí, děti začínají mluvit o čertovi s Mikulášem a vy jste z toho všeho víc a víc ve stresu. Protože nemáte prostě nic připravené, nic nakoupené a na nic čas. V obchodech se silní jedinci naučí vánoční tématiku ignorovat, jiní nevěřícně kroutí hlavou a už předem zaujímají k Vánocům negativní postoj. Teď už ale není začátek října, kdy se obchody na vánoční sezónu teprve připravovaly, teď už se to valí ze všech stran.

Předvánoční panice lze přitom docela lehce předejít a my vám s tím pomůžeme. Na vás bude už jen začít. Kdy? Přece hned!

Nákupy

Nákupům se v tomto čase prostě nevyhnete. Čemu se ale vyhnout můžete je nervování se v přeplněných obchoďácích a lamentování v kilometrové frontě ke kase.

Takže jak to celé přežít a nezbláznit se? Co se týče jídla a různých surovin, ty trvanlivé začněte nakupovat, co nejdříve. Pokuste se oprostit od toho, že to třeba bude další týden v akci. Možná byste totiž ušetřili na celém nákupu dvacetikorunu, ale stojí to opravdu za to?

Další, velmi důležitou, disciplínou je nákup dárků. Pokud jste ještě nezačali, tak vám nejprve doporučujeme se z toho poučit a příště začít schraňovat dárky tak plus mínus od jara. Chápeme ale, že tahle rada vám je momentálně k ničemu, takže co s tím tady a teď? Nejdříve si rozmyslete, co chcete komu koupit. Je to ta nejtěžší část nákupu dárků, ale pokud ji zvládnete, vše ostatní půjde jako po másle.

Když už víte, co sháníte alespoň tipově, nemusíte obcházet všechny obchody skrz naskrz. Při  nakupování přes internet, ušetříte dost času a někdy i peněz. Ideálně si vybranou věc prohlédnout v porovnávači a najít tak výhodnou cenu. Pořizování dárků přes e-shopy  doporučujeme nenechávat na poslední chvíli, kapacity doručovacích společností nejsou těsně před vánoci nafukovací. Pokud si nevíte rady, co komu pořídit, mrkněte na naše tipy na dárky a hned budete mít nápadů plnou hlavu. Máme i pro muže, teenagery a najdete určitě i další.

Cukroví

I tady platí, že plánování je klíčem k úspěchu a vyhnutí se stresování. Počet druhů cukroví omezte na minimum. Stejně každý z rodiny zobe nejvíce ten svůj oblíbený a bez ostatních se lehce obejdou. Možná tedy místo patnácti druhů postačí čtyři, nemyslíte? Vánoce nejsou kulinářskou soutěží, na to myslete.

Když budete vědět, co budete péct a dodržíte i průběžné nakupování, budete moci i průběžně péct. S perníčky začněte ještě před Mikulášem, aby do Štědrého dne změkly. Tedy pokud nemáte ten zázračný recept na perníčky hned měkké. Ostatní druhy si naplánujte třeba vždy na jeden den v týdnu, dost možná postačí i odpoledne, a když začnete hned příští týden, máte týden před Vánoci hotovo.

cukrovi

Další usnadnění vám mohou poskytnout rodinní příslušníci a zrovna v tento čas by to tak přímo mělo být. Když máte děti, zapojte je. Určitě dokážete vymyslet takovou činnost, která nezpůsobí žádnou katastrofu, vám malinko ulehčí a děti bude stoprocentně bavit.

Stromek

Zvláště potom, co děti odrostou, odsouvá se vše kolem stromku a jeho zdobení na druhou nebo možná i vzdálenější kolej. Nezapomeňte ale na to, že je to hlavní symbol Vánoc a dodává domovu tu opravou sváteční atmosféru.

vanocni-stromek

Živé stromky kupujte brzy, jinak na vás zbydou jen košťata. Umělé stromky si také vybírejte pečlivě, protože budou vaši domácnost zdobit po několik sezón. Nezapomínejte také, že i umělý stromek má svou životnost a je dobré ho po pár letech obměnit.

Kapr

Na štědrovečerním stole by neměl chybět kapr. Pokud jste tedy nepodlehli lososovému šílenství nebo nevyškrtli rybu z vánoční tabule úplně.

Možná máte svoje místo, kde každý rok kapříka kupujete a nikdy vás nezklame. Pak vám gratulujeme a přejeme, ať to vydrží. Jestli ale ještě nevíte, kterou káď letos zvolíte, výběr nepodceňujte. Zjistěte si nejprve, odkud ryby pocházejí, omrkněte, jak jsou čilí a nebojte se na jejich původ prodejců zeptat.

Až budete vědět, kde rybu koupit, rozmyslete se, v jakém stavu ji chcete koupit. Kapr ve vaně je poměrně nepraktická záležitost. Zvlášť pokud jeho zabití a kuchání nemáte v malíčku. U prodejců vám určitě kapra připraví tak, jak si budete přát.

vanocni-kapr

Salát

Co by byl kapr bez salátu, že? Každý má ten svůj oblíbený, ten nejlepší a nejchutnější a spousta z nás se na něj těší celý rok. Takže vám tu nebudeme chytře vykládat, co do něj patří nebo nepatří a že by se to s ním nemělo přehánět, protože prostě o tom to není. Jediné, co vám k tomuto tématu řekneme je, že když ho uděláte den předem, hezky se vám do Štědrého večera uleží.

Recept na klid a pohodu i před Vánoci tkví především v plánování, přemýšlení a rozumném uvažování. Všechny tyhle činnosti navíc můžete dělat cestou z práce, ve vaně nebo třeba v čekárně u doktora. Vše, co vymyslíte si pak stačí zapsat a začít postupně odškrtávat. S každou fajfkou se vám pak zlepší nálada a možná si po letech začnete vánoční atmosféru konečně zase užívat.

Zdroj fotografií: www.pixabay.com

Přidat komentář