Bydlení Trendy

Plastový nábytek do domácnosti

Jistě mi dáte za pravdu, že plastový nábytek bývá často podceňován. Je to však jen díky tomu, že ho máme stále spojený s výrobky nevalné kvality z dob, kdy byl tento druh nábytku ještě v plenkách.

To už však dávno neplatí, protože pokrok jde kupředu a dnešní nábytek z plastu je značně odolnější, praktičtější, a dokonce i designově povedený.

Nutno podotknout, že odolnost získal i vůči nárazům či nežádoucímu blednutí na přímém slunci. Když budeme ochotni si trochu připlatit, pak rozhodně seženeme velmi zajímavé kousky.

Zahradní plastový nábytek

Každý, kdo miluje čerstvý vzduch a má svou vlastní zahradu, využívá její zákoutí k odpočinku. K tomu se perfektně hodí právě zahradní plastový nábytek. Je to svým způsobem tak trochu letní pokoj v exteriéru.

Samozřejmě, že to nemusí být jen zahrada, klidně si vystačíte i s balkonem či terasou. Důležité je, aby byl nejen ten zahradní, ale i plastový nábytek na balkon odolný, funkční a spolehlivý.

Zdroj foto: pixabay.com

S ohledem na proměnlivost počasí během letních měsíců je dobré, když bude odolný vůči vlhkosti, slunečním paprskům i pravidelným změnám teplot. Plast je velmi univerzální materiál a hodí se na výrobu prakticky jakéhokoliv zahradního nábytku.

Jaký zahradní plastový nábytek můžeme sehnat?

 • Zahradní židle a křesla
 • Zahradní stoly
 • Zahradní lehátka
 • Zahradní lavice
 • Zahradní sestavy

Dokonce i v případě, že máme třeba zahradní altán, hodí se jej vybavit plastovým nábytkem, podobně jako terasu či různé zahradní pavilony. Plast je lehký, snadno se přesouvá a v případě potřeby se dá využít i jako nouzové řešení v interiéru, když vám třeba přijde na návštěvu více lidí, než je kapacita pro sezení ve vašem obýváku.

Zdroj foto: pixabay.com

Plast v koupelně – ano nebo ne?

Za nás jednoznačně ano. Ostatně plast je pro tuto místnost ideální volbou díky své odolnosti vůči vlhkosti i stálým změnám teplot. Plastový nábytek do koupelny už dávno našel své místo v našich domácnostech. Z tohoto materiálu je možné využít různé poličky, skříňky, ale i praktické doplňky do koupelny.

Koupelna, jak víme, je centrum vlhkosti, takže výběr nábytku nesmíme nechat náhodě. Vlhkost zničí v podstatě vše, co do koupelny umístíme a není vůči ní odolné. To je důvod, proč je skvělou volbou právě plast.

Důležité je, nedívat se na cenu, ale věnovat se kvalitě. Levné kousky z pochybných zdrojů je nutné ignorovat a zacílit pozornost na pevné a kvalitní produkty.

Jaké jsou výhody plastového nábytku v koupelně?

 • Vysoká odolnost vůči vlhkosti.
 • Nevsakuje vlhkost do sebe, oproti nábytku ze dřeva
 • Nemůže rezavět.
 • Povrch nábytku se nemění.
 • Údržba je rychlá a jednoduchá.

Dnes je velkou výhodou i fakt, že výrobci už se nezaměřují jen na čistě bílé varianty plastového nábytku, ale popustili uzdu fantazii a vpustili do svých výrobních továren i barvy.

Zdroj foto: pixabay.com

Hravě se tak dá pořídit například fialový koš na prádlo, zelený lavor, modrá mýdlenka, růžová sada do koupelny, žlutý držák na ručníky, zkrátka spousta plastových vychytávek v krásných barvách.

Plastový nábytek v koupelně nabízí velmi zajímavé kousky, jako jsou koupelnové skřínky pro uložení kosmetických přípravků a mnoha hygienických potřeb.

Dále jsou populární tzv. galerky, kde je kombinací plast a sklo, mnohdy doplněné osvětlením. Ty se využívají na ukládání zubních kartáčků, zubních past, kolínských vod a dalších drobných potřeb pro každodenní hygienu.

Samozřejmostí jsou i plastové skříňky pod umyvadla. Dávno už není pravdou, že musí být jen dřevěné kvůli nosnosti. Tyto skříňky z plastu nabízí dostatek prostoru pro čisticí prostředky, koupelnové doplňky i úklidové pomůcky.

Co se dá pořídit do koupelny z plastu?

 • Držák ručníků
 • Věšákové lišty
 • Koše na prádlo
 • Mýdelník
 • Kelímek na zubní kartáčky a zubní pastu
 • Dávkovač na tekuté mýdlo
 • Závěsné police do sprchy a mnoho dalších.

Plastový nábytek pro děti

Mnozí rodiče se obávají pořídit pro svého potomka nábytek z plastu, aby nedošlo ke zranění. Věřte, že do dětského pokoje se tento druh nábytku hodí skvěle. Je lehký, praktický, dá se pořídit v různých barvách a pokoj bude vypadat velmi útulně.

Zdroj foto: pixabay.com

Pořídit můžeme plastový stolek s židličkami, který bude super na kreslení, skládání, stavení, případně i na jídlo. Ostatně i plastové hračky jsou pro dítě vhodné, tak proč by nemohlo mít plastový nábytek.

Mnohdy je bezpečnější než ten dřevěný, který může dítě vážně zranit, pokud na něj spadne. Není to jen plastový nábytek do dětského pokoje, ale i ten zahradní. Pořídit je možné nejen jednotlivé stolky, židle či jiné vybavení, ale také různé sady nábytku.

Důležité je vždy svému potomkovi zajistit tu nejlepší kvalitu, pevnost a odolnost. To znamená, že nebudeme kupovat jen to nejlevnější, ale nejkvalitnější, však je to pro naše děti a ty jsou naší budoucností.

Proč je plast tak oblíbený u designérů?

Plast může být stejně dobře tvrdý jako pružný, což je velká výhoda. Potěší i širokou škálou barev, kterou rozhodně jiný materiál nenabídne. Z plastu se dá dokonce vyrobit tzv. transparentní nábytek. Říká se mu neviditelný, díky čemuž značně odlehčí celkovou image interiéru.

Samozřejmě, že nábytek nemusí být jen čistě z plastu. Naopak vypadá super kombinace kovu s plastem, kdy má například křesílko kovové nohy a plastový sedák. Další možností je i dřevo či textil. Co je na plastu nejúžasnější? Možnost vytvořit z něj jakýkoliv možný i nemožný tvar.

Kam se plastový nábytek hodí?

Tento nábytek je v podstatě univerzální a dá se použít prakticky kamkoliv. Nejčastěji se s ním můžeme setkat na veřejnosti, například v čekárnách, různých sálech, zasedacích místnostech, no a také jak jsem již zmiňovala v našich domácnostech.

Zdroj foto: pixabay.com

Které plasty jsou nejpoužívanější?

Mezi nejčastěji používané materiály pro výrobu plastového nábytku patří například polyetylen. Nechybí také polykarbonát spolu s polymery ABS a SAN. Jejich výhodou je stálost tvaru, značná odolnost vůči škrábancům i opotřebování.

Výhody plastového nábytku

 • Bohatý výběr tvarů a barev.
 • Snadná údržba a jednoduchá omyvatelnost.
 • Nezadržuje tolik bakterií jako dřevo.
 • Díky své lehkosti se dobře přenáší.
 • Odolává vlhkosti i páře.
 • Dá se pořídit za velmi přijatelné ceny.
 • Nedělají mu problém časté změny teplot.
 • Je velmi skladný.

Nevýhody plastového nábytku

 • Levnější výrobky mají sklon k poškrábání.
 • Je neekologický.
 • Občas jsou problémy s likvidací.
 • Levné plasty nemají moc dlouhou životnost.
 • Náchylnost k elektrostatickému nabíjení.

Základní druhy plastového nábytku

Vyjmenovat všechny druhy nábytku z plastu by chvíli zabralo, proto jsme se rozhodli zaměřit jen na ty nejzákladnější druhy, na které můžeme na trhu narazit.

Židle a křesílka

Plastová židle je na sezení perfektní, musíme si však pohlídat správný tvar a hloubku sedáku, sklon židle i pružnost opěradla. Pokud má židle područky, důležitá je jejich správná výška. Nezbytné jsou rovněž neklouzající polštářky. Mohou být lehké, robustní i transparentní.

Oproti tomu křesílka mívají klasický tvar, jako běžná křesla. Ovšem výjimkou nejsou ani ta ve tvaru vajíčka, které je otevřené. Vyrábí i křesla ve stylu jako židle, tedy z jediného kusu bez nežádoucích spojů. Běžné jsou i křesílka z kombinovaných materiálů, například kov/plast nebo dřevo/plast.

Zdroj foto: pixabay.com

Stolky

Plastové mohou být jídelní stoly, ale i malé na odkládání či servírování. Jsou lehké a dá se s nimi díky tomu skvěle manipulovat. Hlavně však musí být stabilní a mít pevné nohy.

U plastového stolu bývají běžné například kovové nohy. Kulatý stůl by měl mít opravdu hodně pevnou základnu, což může být jedna silná a pevná noha uprostřed.

Ostatní nábytek

Může to být vlastně jakýkoliv praktický nábytek, který používáme každý den. Z plastu se dají pořídit stylové konferenční stolky, skříňky, komody, ale také třeba šatní organizéry. Takový nábytek má v mnoha případech kolečka, takže se dá přesouvat podle potřeby.

Nejpraktičtější je tento nábytek do dětského pokoje, kde se dá využít na úschovu hraček a různých drobností našich ratolestí, které se jinak povalují všude. Nábytek je možné doplnit o plastová svítidla, ať už lustry či lampičky.

Mrkněte také, proč se úsporný nábytek hodí nejen do malých domácností, jak vybrat židli do domácnosti, jak zařídit ložnici podle vašich představ, proč nepodceňovat výběr pracovní židle, jak získat více úložného prostoru nad hlavou či jak zabezpečit domácnost nejen pro seniory.

Přidat komentář