Bydlení

Módní koupelna – dopřejte si jí snadno a rychle

Dá se říci, že toaleta s koupelnou jsou spolu s kuchyní nejpoužívanější místnosti v každé domácnosti. Bohužel každodenním používáním se jejich vzhled mění a dříve či později ztratí ten správný lesk novoty a bude vypadat tak trochu ošuntěle. Bývá to právě koupelna, která si většinou žádá rekonstrukci ze všeho nejdřív.

Než se vůbec do nějakého předělávání pustíme, měli bychom si projít kategorii sanita a podívat se, které kousky vybavení nás zaujmou, co se bude hodit a v jaké barvě námi vybrané produkty vlastně mají. Podle toho se pak teprve můžeme rozmyslet, v jakém odstínu naše zbrusu nová módní koupelna bude.

Samozřejmě, že vybavení je základ, ale pozornost bychom měli věnovat i dalším aspektům, které vlastně přímo souvisí i s pořízením jednotlivého sanitárního zařízení (techniky).

Přívod vody

Nejčastěji se rozhodneme koupelnu kompletně předělat tak, že nezůstane kámen na kameni. V takovém případě není na škodu, když se zaměříme také na rozvody vody a promyslíme, zda by nebylo dobré do nich nějak zasáhnout.

Faktem je, že umístění přívodů vody i odpadních systémů může významně ovlivnit konečný výběr sanitární techniky, ostatních koupelnových doplňků, stejně jako finální vzhled celé koupelny, zvlášť pokud je kombinována s toaletou.

Například WC předstěnové systémy umožňují, že se dá přívod vody napojit hned ze dvou stran a to pomocí montážních otvorů umístěných na zadní straně či nahoře.

To je výhoda zejména u stávajících staveb, protože pak nemusí člověk nijak zvlášť zasahovat do rozvodů vody a WC se připojí z té strany, kde to jde lépe přizpůsobit.

Designové prvky

Toaleta by se měla vybírat podle konkrétních potřeb jednotlivých členů domácnosti, což často není vůbec jednoduché. Když totiž máme doma vysoké členy, ti uvítají nejlépe klozet, který má zvětšenou výšku.

Oproti tomu do rodiny s dětmi je vhodné k WC dokoupit sedátko, jež má integrovanou vložku, díky níž je možná redukce velikosti dosedací plochy. Neméně důležitý je i samotný design koupelny a zároveň i WC, aby vše ladilo do toho nejmenšího detailu.

Není na škodu, když vhodně zvolíme i obyčejná ovládací tlačítka k WC, u kterých bychom měli hledět na kompatibilitu s předstěnovým instalačním systémem. Klidně tak mohou v základu být z typického bílého plastu a za nějaký čas, když už bílá nebude bílou, je jednoduše vyměníme za nová, která budou v tzv. designové variantě. Perfektně vypadají ovládací tlačítka sladěná v jednotný vzhled s vodovodními bateriemi, umyvadlem, sprchou nebo i vanou.

Nezapomínejme na ekologii

V dnešní době se většina z nás snaží maximálně uspořit a tak už není problém koupelnu vybavit úspornějšími prvky. Zřejmě největší ekologická proměna se týká splachování, neboť v dřívějších dobách se na jedno běžné spláchnutí využívalo až 12 litrů vody.

Dnešním standardem je tzv. dvojité splachování, kdy máme na výběr spláchnutí se spotřebou 3 litry nebo 6 litrů. Mnohem nižší spotřeba se nabízí prostřednictvím splachovacího systému Ecology, přičemž na dvojité spláchnutí jsou použity 2 nebo 4 litry.

Výhodou je, že na jedno spláchnutí tak spotřebujeme cca o 2 litry méně vody, což je při roční spotřebě docela znát. Co se týká pořizovací ceny, je v podstatě téměř stejná jako u standardního zařízení, které běžně používá většina domácností. K úsporným variantám patří i systémy vybavené funkcí STOP, díky níž je možné proud vody zastavit podle vlastního uvážení.

Vedle ekologických toalet můžeme na trhu narazit rovněž na úsporné vodovodní baterie snižující průtok vody. Klasikou jsou pákové baterie, u kterých si nastavíme teplotu vody a proud vody vypneme jedním rychlým pohybem.

Existují však také bezdotykové baterie se senzory umožňujícími nastavení časového úseku pro zapnutí vody. To znamená, že si zvolíme čas, po který bude voda protékat a pak se baterie automaticky vypne.

Samozřejmostí jsou i podobně úsporné sprchové hlavice nebo možnost montáže průtokové redukce na již nainstalovanou hlavici, kterou běžně používáme.

Bidet či pisoár jako součást koupelny

Přestože mnozí stále mají tento druh sanitární techniky spojeny s veřejnými toaletami, nacházejí pomalu místo v mnoha domácnostech. Jakmile se tedy pustíme do rekonstrukce, měli bychom promyslet i umístění tohoto vybavení.

Bidet má tu výhodu, že je o hodně šetrnější a hlavně mnohem hygieničtější než toaletní papír, zatímco pisoáry jsou zase pro změnu nenáročné na údržbu. Pokud jde o bidet, v případě jeho pořízení musíme počítat s jeho umístěním blízko nebo nejlépe hned vedle WC, případně WC s bidetem. Jestliže se bidet už do koupelny nevejde, skvěle ho zastoupí bidetová sprcha nebo sedátko. To už záleží na každém z nás.

Walk-In sprcha

Celá léta byla nedílnou součástí každé koupelny vana, ale postupem času se to změnilo a nejoblíbenější je rozhodně sprchový kout, nejčastěji s vaničkou. Ovšem stále více populární jsou tzv. walk-in sprchy, ty jsou příjemným oživením každé koupelny a dodávají jí nejen nádech luxusu, ale vzdušnosti a čistoty.

Snadno se instalují, jednoduše udržují a jejich použití je maximálně příjemné. Skleněné sprchové stěny jsou částečně připevněné do stěny, dále odtokového žlabu, ten je zapuštěný do podlahy a také vodovodní baterie s hlavicí.

Zejména odtokový žlab je nanejvýš důležitý, proto bychom měli pořídit opravdu kvalitní, protože jedině tak zajistíme, že bude voda dobře odtékat a nepřeteče nám do zbytku koupelny. Optimální průtok vody je zhruba 60 litrů za 1 minutu.

Vhodné doplňky umí zázraky

Jestliže je pro někoho rozsáhlejší rekonstrukce koupelny dost náročnou záležitostí, ale i tak chce svou koupelnu s toaletou trochu oživit nebo úplně proměnit, může si pomoci různými doplňky, které po instalaci změní samotnou image této místnosti a vše bude vypadat mnohem lépe. Co se dá použít?

  • Výrazné zrcadlo a květiny
  • Umyvadlo na desku
  • LED osvětlení
  • Skříňka pod umyvadlo
  • Stojan na ručníky
  • Nové ručníky
  • Předložka před vanu, sprchový kout a WC
  • Zrcadlové nálepky

Když už jsme nakousli umyvadla na desku, která mimochodem umí s celkovým designem každé koupelny zázraky, nezapomeňte se podívat i na článek, jež se tímto vybavením přímo zabývá.

Přidat komentář