Bydlení Tipy

Úsporný nábytek se hodí nejen do malých domácností

Klasický nábytek a bytové doplňky mají sice své kouzlo, ale mnohdy jsme díky nedostatku místa nuceni hledat různé vhodné alternativy, kdy pořídíme praktický kousek nábytku, co nezabere moc místa.

Nemusíme ani mít malý byt, jednoduše jsme často schopni svou domácnost tak naplnit, že už nám na nějaký ten opravdu potřebný kousek nábytku jednoduše nezbude ani malý koutek. V takové chvíli přichází ke slovu úsporný nábytek, který ušetří mnoho centimetrů prostoru.

Pokud se pro tento typ nábytku rozhodneme, je nejlepší vybírat takový, co se dá jednoduše a prakticky složit. Na trhu však narazíme i na multifunkční úsporný nábytek, který je ještě praktičtější, než ten skládací. Mrkneme na to trochu konkrétněji.

Kam se hodí úsporný nábytek?

Prakticky kamkoliv, kde se snažíme uspořit nějaké ty centimetry. Dávno už to není jen o tom, že by se takový nábytek musel dávat jen do malého bytu, kde zakopáváte sami o sebe.

Naopak se teď člověk snaží využít každý kousek místa a místo velkého prostorného kusu nábytku pořídíme jeden menší, ale s více funkcemi.

Kuchyň a stolování

V případě kuchyně to není tak snadné, protože to je svým způsobem nejdůležitější místnost z celého bytu/domu. Nejen, že se tu vaří a peče, ale je to jediné místo, kde jsme schopni se pravidelně scházet se všemi členy domácnosti.

Jenže ne každá kuchyň je vhodná k tomu, aby se v ní dalo vařit a zároveň i pohodlně stolovat. Třeba malé barové stoly jsou fajn, ale na oběd či večeři pro větší rodinu je nepoužitelný. No a velký jídelní stůl se zase do takové kuchyně nevejde.

Řešení je přitom jednoduché, stačí pořídit sklápěcí stůl, který bude sklopený a využije se jen tehdy, kdy to bude potřeba. Kromě toho je možné koupit rozkládací stůl. Ten ve složeném stavu zabere minimum místa a dá se rozložit podle počtu strávníků. Pro maximální úsporu místa jsou dobré stohovatelné židle.

Úsporná pracovna

Pokud fungujete v podobě home office, není úsporný nábytek sice ideální, ale když to jinak nepůjde, rozhodně svou službu splní, jak nejlépe to jde. Jestli nemáte přímo celou místnost vyhrazenou jako pracovnu, určitě se vám podaří najít malý koutek, kam umístíte vhodný skládací nábytek.

Například skládací stůl sice není, kdo ví jaký komfort, ale na běžné pracovní úkony bude super. Deska stolu se dá sklopit ke stěně a zase použít kdykoliv bude potřeba.

Některé stoly tohoto typu mají spodní stranu stolu vybavené tabulí, na kterou se dá pomocí křídy psát poznámky, vzkazy nebo připravit i malou prezentaci. No, a když není stůl potřeba, je sklopený a nikde nepřekáží.

Skvělou variantou je malý pojízdný pc stolek/pracovnička. Na ten můžeme umístit notebook, monitor, klávesnici, ale také na něm psát a podobně. Výhodou takového stolu je plná mobilita, protože má kolečka, s jejichž pomocí můžeme svou pracovnu podle potřeby přesouvat z jedné místnosti do druhé.

Postel ve skříni?

Přijde vám to šílené? Kdepak, to je běžná realita v domácnostech, kde je tak málo místa, že občas člověk uvažuje, jestli by se vešel do šuplíku, aby nepřekážel ostatním v průchodu jednotlivými místnostmi.

Dvě v jedné (2v1), je perfektní volbou tam, kde potřebujete místo na spaní pro nenadálou návštěvu příbuzných či kamarádů. Oproti tomu sklápěcí postel je ideální ve chvíli, kde není skutečně ani malý kousek místa navíc nebo do domácností, které nedisponují žádnou ložnicí a vše se řeší v jedné jediné místnosti.

Pro garsonky je super výklopná postel s pružinovým mechanismem. Výsuvné postele jsou zase dobré do dětského pokoje. Dají se snadno přetvořit z jednolůžkové postele na dvoulůžkovou a ještě mívají praktické zásuvky/úložné prostory, na hračky, ložní povlečení atd.

No a určitě nesmíme zapomenout zmínit křeslo a postel v jednom kusu nábytku. Parádně poslouží na příjemné posezení, a pokud jsme unavení, nebo nám přijede návštěva, jednoduše jej přetvoříme na postel.

Neváhejte si pročíst i další užitečné články, například jak získat více úložného prostoru nad hlavou, jak zařídit stylový pokoj pro dítě školáka, jak proměnit interiér pomocí bytového textilu, jaký obklad se hodí za kuchyňskou linku, ale také jak stylově zařídit malý obývací pokoj či jak ukládat věci v malém bytě.

Přidat komentář