Knihy Tipy

Březen měsíc knihy – tipy na 10 nejlepších knih uplynulého roku

Knihy jsou nedílnou součástí našich životů. Jako děti z nich čerpáme vědomosti pro budoucí život, jako dospělí v nich hledáme odpovědi na mnohé otázky. Ve stáří je to způsob, jak trávit volný čas.

Když se do nějaké knížky začteme, jen stěží se od ní dokážeme odtrhnout. To je také důvod, proč se zajímáme o ty nejlepší knihy, které se na trhu objeví. Zjišťujeme, co čtou naši přátelé, případně kolegové v práci nebo hledáme inspiraci na internetu.

Někdo upřednostňuje tištěnou formu, ale spousta lidí si své oblíbené knihy nejraději nahraje do čtečky elektronických knih nebo také tabletu v podobě elektronické knihy.

Pak jsou tu také čtenáři, kteří dávají přednost poslechu audio knihy, než aby se zdržovali čtením čehokoliv. Fantazii se meze nekladou a je jen na vás, v jaké formě zhltnete svou dávku čtenářského napětí nebo třeba romantiky. My jsme si pro vás připravili malý přehled těch nejlepších a nejčtenějších knih za rok 2020.

Šikmý kostel – Karin Lednická

Mezi nové knihy, které se staly absolutním hitem loňského roku, patří tradičně pojatý román a zároveň úvodní díl ságy, jejíž děj je zasazen do důležitých míst a událostí, na něž se mnohdy zapomíná. Román vypráví 27 let života jednotlivých postav, jejichž život poznamenalo tragické důlní neštěstí, první světová válka, ale také československo-polský konflikt.

Karin Lednická svou knihu podala velmi autenticky. Z historického hlediska je maximálně přesná a plná emocí, díky nimž jde o hodně silný příběh. Budete mít pocit, jako když jste přímo na místech, o nichž píše, s lidmi, kterých se román týká a v té době, kdy se kniha odehrává.

Hra o trůny – George R. R. Martin

Za TOP fantasy knihy uplynulého roku se stala naprostnou jedničkou Hra o trůny. Nejvíce se nám tato epická sága zapsala do paměti díky seriálu televize HBO, kteří se rozhodně řadí mezi ty úspěšné a dokonale natočené.

Příběh se odehrává na imaginárních kontinentech Essosu a Západozemí. Děj ukazuje neustálé soupeření mezi rody Sedmi království. Ty jsou mezi sebou sice na kordy, ale i tak si budete moci vychutnat perfektně zpracovaný text, decentní vtipy, skvělé dialogy i boje o Železný trůn.

Ikabog – J.K. Rowlingová

Tuto spisovatelku není nutné představovat, neboť knížky pro děti jsou její život. Nejoblíbenějším titulem všech dob je sice Harry Potter a kámen Mudrců, avšak velkým hitem se loni stala právě kniha Ikabog. Děj této knihy pro děti je zasazen do království Přehršlánie, které má spoustu zlata, krále, co má nejhezčí knír a hojnost jídla i pití.

Co se stane, když se místní obluda jménem Ikabog, žijící na severu v místě zvaném Mokřad rozhodne unést dvě děti a připraví jim tím nečekané a dosud zcela nepoznané dobrodružství, s jehož pomocí má být království oslabeno?

Dvůr trnů a růží – Sarah J. Maasová

Mezi nejoblíbenější romantické knihy uplynulého roku patří překvapivě Dvůr trnů a růží. Jde o příběh upřímné lásky, který je inspirován nevšedním vztahem překrásné dívky a divného tvora. Tak trochu nám tato kniha připomíná krásku a zvíře. Děj se odehrává ve fantasy světě víl a nabízí jiný pohled na zamilovanost jako takovou.

Hlavní hrdinka je odtažena neznámým tvorem do jiného světa. Devatenáctiletá Freya sice na počátku pokládá únosce za obyčejné zvíře, ale brzy zjistí, že jde o nesmrtelnou bytost jménem Tamlin, jež dříve vládl světu. Počáteční nenávist se v průběhu děje změní v lásku, avšak nikdo neví, jestli bude šťastným koncem.

Všem klukům, které jsem milovala – Jenny Hanová

Skvělým zástupcem v kategorii knihy pro teenagery je Jenny Hanová jasnou volbou. Milostný dopis pošle občas každý, ovšem u Lary Jean je to jediný způsob, jakým je schopna nějakému klukovi vyjádřit své city, aniž by se to on dozvěděl.

Ona sama sice žádný dopis neobdržela za celý svůj život, ale na rozloučenou jich napsala spoustu. Nikdy žádnému chlapci neříká, že je do něj zamilovaná. Své pocity, myšlenky a vše co s její zamilovaností souvisí, vyjadřuje v jednotlivých dopisech.

Každý pak důkladně zapečetí a uschová v krabici, kterou má ukrytou pod postelí. Jenže jednoho dne se stane, že krabice zmizí a ona se najednou ocitá tváří v tvář všem, o nichž v dopisech vyjádřila své city. Postupem času ovšem zjišťuje, že by z toho mohlo být i něco dobrého. Je to super příběh a za knihy pro dívky jednoznačně nejlepší.

Začít znovu – Mona Kasten

Allie Harperová se musí přestěhovat do Woodshillu a chce začít tak říkajíc od úplného začátku a věnovat se studiu, což je ostatn důvod proč mění své místo působení. Její nadšení však netrvá dlouho, protože má bydlet s arogantním chlápkem jménem Kaden White.

Je to sice kus chlapa s výrazným tetováním na velké části těla, ale díky nestydatému chování je to ten poslední člověk, jehož by Allie brala jako spolubydlícího. Navíc jí hned na začátku čeká seznam pravidel, kterých se má držet včetně toho zásadního a to, že spolu nikdy neskončí v posteli.

Allie postupem času vnímá, že její spolubydlící toho hodně skrývá, ale čím déle spolu bydlí a čím ho lépe zná, tím si více uvědomuje, že odolat jeho kouzlu a dodržet pravidlo: žádná postel, bude opravdu hodně těžké. Za knihy pro ženy je tento příběh jasná TOP kniha.

Harry Potter a Kámen mudrců – Joanne K. Rowlingová

Mezi knihy pro nejmenší patří jednoznačně příběh o malém čaroději, který až do svých 11 let netuší, že je potomkem kouzelníků a on sám je také kouzelník. Dokonce je to ten nejslavnější, protože jako malý přežil smrtící kouzlo seslané tím, jehož jméno se nevyslovuje.

V den svých narozenin, které tráví stejně jako i celý zbytek svého života u svých příbuzných, kam jej po smrti jeho rodičů odložil ředitel prestižní Školy čar a kouzel v Bradavicích, zjišťuje celou pravdu.

Přestože jsou jeho strýc s tetou zásadně proti, dostává Harry svůj dopis z kouzelnické školy prostřednictvím sovy a jeho život nabere zcela nový směr. Postupně odhaluje jednotlivá tajemství života svých rodičů i lidí kolem nich.

Najde několik nových nejlepších kamarádů, naučí se kouzlit, stane se chytačem ve Famfrpálu a nakonec se ocitne tváří v tvář vrahovi svých rodičů, zlému kouzelníkovi Lordu Voldemortovi.

Chladnokrevně – Robert Bryndza

Samozřejmě, že nesmíme zapomenout ani na knihy pro muže. Jasnou volbou byla v loňském roce kniha Chladnokrevně, od známého britského autora napínavých detektivek. Kniha pojednává o několika dějových liniích, které řeší záhadu kolem rozporcovaného těla. To někdo uložil do kufru a odhodil na břehu Temže.

Hlavními postavami jsou detektiv Erika Fosterová, která dostává případ na starost a Nina, jejíž příběh se prolíná s Erikou. Obě jsou to silné ženské postavy, což je pro kriminální literaturu naprostou novinkou. Vše je tak dokonale propracováno a kombinováno, že může čtenář prožívat příběh z pohledu detektivů řešících brutální vraždu, ale i ze strany pachatele samotného.

100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život – …a jak s tím přestat! – Dušan Kadlec

V loňském roce se nám tato kniha skutečně hodila, protože obsahuje spoustu užitečných nápadů, díky nimž byl náš život trochu veselejší, šťastnější a spokojenější. Kniha radí jak se naučit zodpovídat za svůj vlastní život a uvědomit si, že každý z nás má nad svým životem obrovskou moc.

Najdete zde 100 rad či způsobů, které jsou součástí našeho života, a jen svou vlastní vinou si jimi život komplikujeme. Obsah nelze brát jako kritizování, ale spíš jako pomoc vymanit se z područí zbytečností a najít vysvětlení pro různé situace. Zároveň s tím tu jsou rady a kroky pro nápravu toho, co se nepovedlo.

Cizinka – Diana Gabaldon

Tento příběh můžete pořídit jako knihu tištěnou, elektronickou knihu i audio knihu. Příběh vypráví o bývalé vojenské sestře Claire Randall, která tráví své druhé líbánky ve Skotsku. Píše se rok 1945, ale ve chvíli, kdy se Claire dotkne divného kamene, ocitá se najednou v minulosti a to přímo v 18. století.

Toto období však není žádná procházka růžovým sadem. Všude kolem zuří občanská válka a lidé jsou pověrčiví a nenávistní. Jak si s tím poradí žena z 20. století, která navíc potkává novou lásku, přestože tu starou má stále ve svém století? Cizinka se dočkala i seriálového zpracování a je to skvělý příběh plný dobrodružství a napětí s historickým nádechem.

Mrkněte rovněž na motivační knihy, ale také se projeďte na vlnách erotiky s knihami, u kterých se budete červenat.

Přidat komentář