Bydlení Tipy

Jak zařídit ložnici podle vašich představ?

Ložnice je hned po kuchyni tím nejdůležitějším místem. Je to prostor, kam si chodíme odpočinout, dopřát si klidný a ničím nerušený spánek, ale také snít. Tomu je potřeba přizpůsobit její vybavení.

Vždy si pro vybudování ložnice musíme zvolit tu část bytu či domu, která patří do té klidnější části. Je důležité, aby nás nic nerušilo. Dbejte na to, ať vám do ložnice nepronikají nežádoucí rušivé zvuky, zápach či cokoliv tomu podobného.

Správná ložnice nesmí být přeplněná zbytečnostmi. Nábytek a bytové doplňky vybírejte střídmě, pečlivě a zcela účelově. Čím méně toho v ložnici bude, tím se v ní budete cítit lépe. Dobré je, když se vám do ní podaří umístit pěkně velká šatní skříň, případně vybudovat prostornou šatnu.

Postel je základ

Vzhledem k tomu, že ložnice je místem odpočinku, kde se chceme cítit naprosto uvolněně, příjemně a také bezpečně, potřebujeme pořádnou postel. Učení feng-šuej říká, že ideální umístění postele je v úhlu 45 stupňů ode dveří, nikdy ne přímo proti nim.

Skvělé je, když máte z postele výhled ven. Jakmile se ráno probudíte, můžete se kochat zelení, modrým nebem a také slunečními paprsky. Pro správný tok energie je dobré umístit záhlaví postele ke stěně.

Lůžko by nemělo být přímo u okna, ani v jeho těsné blízkosti. Ideálně aspoň tak dva metry od okna. Výška postele od podlahy by měla být minimálně 45 cm. Je to lepší jak ze zdravotních, tak z hygienických důvodů.

Nezapomeňte ani na to, že má být postel vždy dostupná z obou stran. Nikdy proto nepřirážejte jednu stranu postele ke zdi. Co se týká starších osob, tam je doporučována výška postele o několik centimetrů vyšší.

Důležitá je i šířka postele, přičemž u jednolůžka vám stačí 90 x 200 cm. V případě dvoulůžkové postele, by měla být šíře aspoň 160 cm, i když lepší je rovnou 180 – 200 cm.

Když si nebudete jistí, jak široká postel je pro vás vhodná, zkuste si udělat malý test. Ten spočívá v tom, že si lehnete na záda, necháte volně položené pokrčené paže a natažené nohy.

U paží by mělo být z každé strany až 5 cm místa. V případě spodní části těla se k výšce těla přidává ještě délka chodidla pro pohodlné natažení. Je udáváno až plus 30 cm.

Noční stolky

Ložnice má být sice zařízena střídmě, ale i tak potřebujete místo, kam si na noc odložíte na noc třeba hodinky, mobilní telefon, ale také třeba zubní protézu. Jakmile máte vybranou vhodnou postel, je čas vybrat noční stolky.

Po obou stranách postele je dobré mít stolky ve stejném designu, aby nám to ladilo. Dají se dokonce pořídit komplety, kdy jsou noční stolky přímou součástí lůžka. Tyto designové skvosty mají velmi atraktivní vzhled a ložnici vdechnou specifickou image.

Jestli nechcete klasický noční stolek, můžete zvolit různé menší stolky či stoličky. Někdo dokonce volí místo nočních konferenční stolky, které jsou jinak běžně součástí obývacího nábytku.

Moderní alternativou je závěsný nábytek, což mohou splňovat i noční stolky. Snadno pod nimi uklidíte a podlahová plocha zůstane volná. Kdo nechce zavěšený nábytek, ten může zvolit výklopné stolky ze stěny či na kolečkách.

Kvalitní rošt i matrace

Když si lehnete na bok, mělo by lůžko vaší páteř držet v přímé poloze s vyrovnanou pánví. Jedině tak máte jistotu, že se vnitřní orgány i samotné pohybové ústrojí budou mít šanci pohodlně uvolnit. Na to však potřebujete kvalitní a vhodně zvolené lůžko.

Plocha, na které ležíte, musí mít takovou nosnost, aby když se položíte na bok, byla přímka páteře v ideální poloze. To samé platí na zádech, kdy je nutné přirozené zakřivení páteře.

V případě měkkosti platí tak akorát. Plocha nesmí zbytečně stlačovat podkoží, čímž by se omezoval krevní oběh. Zároveň by se na ní mělo dát snadno pohybovat. Při zatížení matrace se musí počítat s malou rezervou pro pružnost, která je nezbytná při otáčení a celkovém obracení těla.

V praxi to znamená, že bude podpírat páteř a větší klouby, ale veškeré vystouplé části se budou moci snadno zabořit. Matrace se vždy musí vybírat s ohledem na věk, váhu i zdravotní stav člověka.

Správně zvolená matrace má být dokonale elastická se sníženou tlakovou deformací a zvýšenou pružností odrazu. Nesmíme zapomenout na prodyšnost matrace. Během spánku se může do lůžka dostat klidně až 1 litr vlhkosti těla. Nepodceňujte proto odvětrání a vysušení lůžka. S tím pomůže správný rošt.

Povlečení aneb nepodceňujte bytový textil

Možná se vám to bude zdát směšné, ale na kvalitu spánku můžou mít vliv i lůžkoviny a samotné povlečení. Nevhodně zvolené textilie mohou dráždit pokožku a znepříjemnit tak ležení v jinak pohodlné posteli.

Vždy je důležité vybrat také správný rozměr povlečení. Pro vysoké lidi je potřeba prodloužená deka, oproti tomu lidé menšího vzrůstu si vystačí se zkrácenou alternativou.

Při výběru pamatujte i na počasí. Například flanelové povlečení vám přijde vhod v zimě, ale v létě se lépe hodí tenké látky, které chladí.

V letních měsících je skvělé hedvábí a také satén. Kromě těchto materiálů, máte na výběr i bavlněné povlečení, bambusové či hedvábné, ale vyrábí se také z konopí a lnu.

Photo of bedroom with ceiling fan (Architecture and Buildings) bedroom,real estate,interior design,architecture,real,estate

Z moderních materiálů teď letí třeba bavlněný perkál a povlečení z celulózy. Stále však nezaostává bavlněný satén. Nebude vás studit a je velmi příjemný na dotek.

Zjistěte, jak na proměnu interiéru pomocí bytového textilu, jak obléknout okna od záclon až po vánoční dekorace, jak na bydlení podle horoskopu a co je pro jednotlivá znamení ideální, ale také jak ukládat věci v malém bytě či jak stylově zařídit malý obývací pokoj.

Přidat komentář