Bydlení Tipy

Jak zabezpečit domácnost nejen pro seniory?

Náš domov je naší oázou klidu a útočištěm, někdy dokonce i pracovištěm. Jedině tam se všichni cítíme v bezpečí. Jenže občas se i toto místo může stát nebezpečným ve chvíli, kdy máte například zdravotní problém s pohybovým ústrojím a některé překážky v domácnosti nás nemile zaskočí.

Bezpečnost v takovém případě často podceňujeme, což rozhodně není v pořádku. Nejčastěji začínáme tuto stránku našeho života řešit v době, kdy naši rodiče začínají stárnout a vše už jim nejde na 100 % jako v době, když jsme byli ještě děti.

Snižuje se postřeh, rodiče si připadají nemotornější a hlavně se zhoršuje jejich pohybová schopnost. Nastává tedy nejvyšší čas přehodnotit vybavení (nábytek a bytové doplňky) i vzhled našeho bytu/domu a přizpůsobit jej do bezpečnější podoby ještě předtím, než půjdou vaši rodiče do zaslouženého důchodu.

Mějte však na paměti, že otázka bezpečného domova nemusí souviset jen s rodiči. Jakékoliv problémy s pohybovým aparátem může značně znepříjemnit pohodlný život komukoliv. V takové chvíli je domov, ve kterém nejsou žádné nebezpečné nástrahy, naprostou prioritou.

Nejdůležitější je podlaha

Vůbec není důležité, jestli máte na podlaze PVC, dlažbu či plovoucí podlahu, hlavní je, aby nebyla kluzká. Důležitá je i nepoškozenost podlahy.

To je nezbytné, aby nehrozilo zakopnut o nějaký výstupek či naopak zvrtnutí nohy ve vzniklé prohlubni. Pokud k něčemu takovému dojde, rozhodně je na prvním místě veškeré nedostatky odstranit a opravit.

Podlaha samotná je však jen začátek. Daleko nebezpečnější jsou koberce, malé koberečky, běhouny či různé předložky. Ty najdeme skoro v každé domácnosti a často jsou to právě tyto bytové doplňky, které nám mohou způsobit nečekané úrazy.

Samozřejmě, že není nutné hned všechny tyto koberečky vyhazovat. Bohatě bude stačit, když je zabezpečíme tak, aby nedocházelo k jejich nadzdvihávání, hrnutí či tvorbě nežádoucích hrbolů a podobně.

U velkých koberců je nejlepší zvolit oboustrannou pásku, kterou koberec zajistíme podél okrajů. Pokud někdo nechce pásku, může sáhnout po jiné variantě a tou jsou plastové podložky, jež se připevní do rohů koberce.

Jsou praktické a hlavně se dá díky nim koberec kdykoliv na okraji nazdvihnout a může se pod ním uklidit, ať už budete vytírat nebo vysávat pomocí vysavače, případně necháte pracovat robotické vysavače.

V případě malých koberečků je nejlepší použít protiskluzovou podložku. Tu je možné pořídit přímo v prodejně, kde kupujete koberce, případně jí můžete dokoupit později v nějakém hobby marketu.

Odstraňte všechny prahy

Přestože dnešní moderní domácnosti se ve většině případů staví tak, aby byly bezbariérové, dříve tomu tak nebylo. V současnosti je běžné, že se místo klasických prahů používají kovové či plastové lišty.

Takové podmínky jsou ideální i v případě, že se do takového bytu nastěhuje vozíčkář a práh by mu mohl komplikovat pohyb po bytě.

Tam kde ještě prahy stále jsou, je nejlepší je odstranit a umístit místo nich lišty, čímž je minimalizováno riziko zakopnutí. Dokonce to mnozí řeší tak, že jen podlahu vyrovnají, aby na ní nebyla žádná nerovnost, a zakryjí podlahovou krytinou bez umístění lišty.

Schody jsou obrovský problém

Patrové stavby včetně rodinných domů mohou v případě problémů s hybností představovat hodně velké potíže. Mnozí lidé vám sice budou radit, že když vám dělá problém se doma přesouvat z patra do patra, tak se máte přestěhovat.

Jenže když už někde žijete celý život, proč odtud odcházet jen proto, že najednou už na tom nejste zdravotně tak, jako tomu bývalo dřív. Nehledě na to, že ne každý si dnes může dovolit se jen tak přestěhovat do bezbariérového obydlí.

Řešení je přitom jednoduché. Stačí jen svou stávající nemovitost přizpůsobit tak, aby byl váš život pohodlnější a bezproblémový.

U patrového rodinného domu je dobré vše zorganizovat tak, aby přízemní prostory mohla využívat starší část rodiny, zatímco do patra se přestěhují mladší členové rodiny. To je rychlé a hlavně levné řešení.

Bohužel ne vždy je to možné. V takovém případě je možné využít možnosti instalace volného výtahu. Vzhledově vypadá jako křeslo, které se připevní k zábradlí a jednoduše vyveze jednotlivé osoby do patra.

Stačí se jen pohodlně usadit a nechat se odvést. Samozřejmě, že musíte počítat s tím, že to už bude trochu vyšší finanční investice, která se ovšem vyplatí.

Obývací pokoj musí vyhovovat všem členům domácnosti

Určitě není nutné, aby se hned veškerý nábytek do obývacího pokoje vyhazoval, jen je dobré přizpůsobit ty kousky, které jsou určeny k sezení.

Hlavní je, aby se dalo bez problémů vstávat. S tím mohou pro začátek pomoci vysoké podsedáky. Pokud ovšem mají splnit svůj účel, je potřeba je k židli či křeslu dobře upevnit.

Na škodu není ani zakoupení speciálního kolečkového křesla určeného pro obývací pokoje. Není jako to klasické pro imobilní osoby.

Naopak je podobné jako běžná křesla, která stavíme vedle sedací soupravy, ale jsou opatřena kolečky, takže se s nimi dá snadno manipulovat a přesouvat je podle potřeby bez nutnosti neustálého vstávání.

Výhodou je, že takové křeslo je ve většině případů i polohovací, díky čemuž je zajištěno maximální pohodlí a komfort. Jen si musíte ohlídat, aby se takové křeslo dalo zabrzdit, to je zásadní. Jinak by totiž mohlo hrozit, že ve chvíli, kdy se o křeslo opřete, může dojít k nežádoucímu pádu.

Kuchyň pro všechny

V kuchyni řešíme spoustu věcí a rozhodně nezůstane jen u vaření. Stolujeme tam, scházíme se zde s ostatními členy rodiny a dokonce sem vodíme i návštěvy, pokud je nechceme brát přímo do obývacího pokoje.

Vedle kuchyňské linky je potřeba myslet i na jiné drobnosti. Například umístit veškeré kuchyňské náčiní i kuchyňské spotřebiče tak, aby vše bylo na dosah ruky.

Ty kousky, které používáme nejčastěji, je dobré nedávat do příliš vysokých míst. Naopak je nechte ve spodních skříňkách a nahoru uložte to, co nepoužíváte vůbec nebo jen minimálně, ale přesto se bez toho v kuchyni nehodláte obejít.

Klasická dvířka je vhodné nahradit výklopným systémem, což značně usnadní přístup do skříněk. Na škodu není ani pořízení kuchyňské stoličky, aby se dalo během přípravy pokrmů odpočívat.

Pro větší bezpečí se dá plynový sporák nahradit elektrickým. Navíc elektrický sporák má tu výhodu, že se dnes již prodávají inovativní modely s časovačem.

Takže i kdyby se stalo, že jej zapomenete vy nebo některý z členů vaší rodiny vypnout, automaticky se v nastavený čas vypne sám.

Nezapomeňte na vybavení ložnice

V případě ložnice to není nic náročného. Tam je totiž hlavní, aby se člověk při výběru postele zaměřil na její výšku. Měla by být tak vysoká, aby se z ní co nejpohodlněji vstávalo.

Optimální výška by se měla pohybovat v rozmezí mezi 55 až 65 cm, přičemž hrana matrace by měla dosahovat pod hýždě. Správná postel musí být dostatečně pevná, stabilní a bez nebezpečných ostrých hran.

Zapomínat není dobré ani na vhodnou matraci. Tu zvolte tak, aby byla pohodlná a co nejlépe rozložila váhu. Velmi vhodné jsou pěnové či z latexu. Co je výhodou, to je lůžko vybavené polohovacím roštem, který disponuje elektrickým ovládáním.

Přečtěte si také, jak správně zařídit kuchyň a na nic nezapomenout, jak na proměnu interiéru pomocí bytového textilu, jak se dá provonět domácnost, jak stylové zařídit malý obývací pokoj nebo také jak ukládat věci v malém bytě.

Přidat komentář