Bydlení Tipy

Jak vybrat židli do domácnosti?

Žádná domácnost se neobejde bez pořádné židle. Teď nemyslím kancelářskou židli, ale klasickou pro běžné používání. Může se hodit na sezení u stolu, pro návštěvy, nebo třeba při učení s dětmi.

Většina z nás vybírá židli podle designu, aby se hodila k ostatnímu nábytku. Jenže to, jestli je židle hezká, není to nejdůležitější. Musíme si totiž uvědomit, že někdy jsme schopni na židli sedět klidně i půl dne.

Dobré je, když si dopředu promyslíme, na co židli potřebujeme, k čemu všemu ji budeme používat a jaké jsou nejdůležitější parametry.

Zdravé sezení

Mnozí z nás žijí myšlenkou, že otázka zdravotních hledisek je zásadní jen u pracovní židle. To je ovšem velký omyl, protože záda nás klidně mohou rozbolet i na židli u kuchyňského stolu. Nesmíme proto výběr podceňovat.

Bez ohledu na to, jestli vybíráte nábytek do obýváku či do jídelny, je důležité, aby během sezení byla chodidla opřená o podlahu celou svou plochou a kolena svírala pravý úhel. Jestli se vám nedaří takto sedět z důvodů malé výšky, pořiďte si sedák. Ten většinou bývá vysoký 45 centimetrů.

Hloubka sedáku by měla zajistit, aby byla mezera mezi sedákem a mezerou v podkolení po celou dobu sezení. Nikdy nás nesmí tlačit hrana židle. Pohlídejte si také šířku sedáku.

Dokonce i umístění židlí může mít vliv na naše zdraví. Při zakoupení jídelního setu nebude se sezením problém. Ten může nastat ve chvíli, kdy máte starý jídelní stůl, ke kterému se chcete pravidelně usazovat.

U takových stolů bývá potíž s prostorem na nohy. Mnohdy nás hrana stolu může řezat do stehen či kolen. V takovém případě platí výběr židle na míru dvojnásob. Zapomenout nesmíme ani na možnost zasunutí židle ke stolu. Když na ně nebude pod stolem místo, budou nám překážet třeba uprostřed jídelny.

Z obecného hlediska nám stačí zhruba 30 centimetrů, aby se dala židle zasunout. Opěrák na záda volíme vyšší. Můžeme pak opřít nejen záda, ale i hlavu a udělat si maximální pohodlí.

Bez područek nebo s područkami

Když budou splňovat základní kritéria, mohou být područky pohodlné i praktické. Zásadní je, aby nebyly moc vysoké, ale ani moc daleko od sebe či naopak těsně blízko sebe. Nebude to nic příjemného pro naše ruce, které si pak svým způsobem nebudeme mít kam odložit.

Područky mají své klady i zápory. Pro imobilní osoby jsou velkou pomůckou při vstávání, ale zase jim brání se na židli otáčet. Příliš radosti nám neudělají ani ve chvíli, kdy chceme židli zasunout pod stůl a nejdou tam.

Nezapomínejme na bezpečnost

Počítejme s tím, že na takové židli budou sedět lidé různých věkových kategorií. Jednou si tam sedne dítě, podruhé senior a pak také někdo, kdo má silnější postavu.

Už z toho důvodu musí být židle stabilní, aby se nekývala a robustní s větší nosností. Lehká židle by větší postavu nemusela rozdýchat a dotyčná osoba by se tak mohla odporoučet k zemi i se židlí.

Jak velkou židli můžeme koupit

Prostor, do kterého židle pořizujeme, bude základním parametrem pro výběr jejich velikosti. V praxi to znamená, že čím větší místo máme, tím mohutnější může být židle. To ovšem neznamená, že hned koupíme nějaká monstra.

Musíme si to vypočítat tak, aby každý, kdo usedne ke stolu, měl kolem sebe zhruba metr místa. Nevýhodou velkých kusů nábytku je, že zabírají hodně prostoru a opticky zmenšují jakkoliv velkou místnost.

Do malé kuchyně budou vhodné skládací židle i stůl. Dají se totiž jednoduše pověsit na zeď. Praktické jsou i stohovatelné židle, které v případě potřeby odsuneme stranou.

Vhodný materiál

Výběr materiálu záleží na vkusu každého z nás. Poslední dobou hodně letí tvrzený plast. Nehezké kusy nábytku z plastu jsou dávnou minulostí. V současnosti se dají pořídit velmi pěkné designové kousky.

Stálou klasikou je samozřejmě dřevo, ale narazíte i na kovové židle či kombinaci různých materiálů. Většinou je to plastový sedák a kovové nohy, nebo celokovová konstrukce s plastovým či dřevěným sedákem.

Správně zvolený materiál by měl být snadno udržovatelný. To znamená, že něco jiného bude vhodné do kuchyně a odlišný materiál se hodí do obývacího pokoje.

Materiál vhodný do kuchyně

Bez ohledu na to jestli máme digestoř a pravidelně větráme, stále dochází k usazování mastnoty na veškerém nábytku. To je zkrátka nevyhnutelný fakt.

Vždy musíme vybírat takový materiál, který bude možné umýt vodou s přídavkem nějakého čisticího prostředku. Nevhodné jsou polstrované židle, pro ně je mastnota zabiják.

Na škodu jsou také zdobené židle, ale i mohutné či robustní. Zabírají moc místa, špatně se udržují a jsou spíše pro zlost. Ideální jsou plastové židle, kovové, případně dřevěné, ale ošetřené tak, aby je bylo možné omývat. Tvrdost židlí vyřešíme pomocí podsedáku. Ty mají pratelný potah a snadno se udržují.

Materiál do obýváku

Pokud máme velký obývák s vysokými stropy, pak si můžeme dovolit i mohutnější nábytek, ale třeba v paneláku je nutné se uskrovnit. V obývacím pokoji si můžeme dovolit více materiálů i stylů.

Stejně jako sedací soupravy či křesla, měla by s vybavením ladit každá židle. Nemusíme se bát ani polstrovaných židlí, které interiér obývacího pokoje oživí. Mnoho takových pokojů zdobí dokonce starožitné židle. Ty vypadají jako, když jste na zámku.

Zpracování a kvalita

Přestože se dají židle pořídit za velmi dobrou cenu, vždy se musíme mít na pozoru u produktů, které jsou až přehnaně levné. Tady hrozí riziko, že kvalita nebude nic moc a zpravování by mohlo být odbyté.

Levné kovové židle mohou mít slabší sváry, zatímco u kvalitnějších kusů je nenajdete, protože tam se vše šroubuje. To samé platí u dřevěných židlí, kdy levnější výrobky mají dřevo opravováno nekvalitně.

U kvalitně zpracovaných židlí jsou mezi nohami vodorovné příčky, kterým se říká trnože, případně šikmé vzpěry bránící tomu, aby se židle rozviklala či rozjížděla do stran. Nohy židle na spodní straně musí být hladké a rovné. Tím se zabrání odření podlahy. Nevhodně zbroušené nohy hravě poničí koberec nebo odřou plovoucí podlahu.

Mrkněte také jak vybrat praktický i krásný dřez, jak zařídit ložnici podle vašich představ, proč si pořídit sprchový kout místo klasické vany, jak získat více úložného prostoru nad hlavou a co dělat, když musíme pracovat z domova

Zdroj foto: pixabay.com

Přidat komentář