Tipy

Pracovní židle – její výběr není radno podceňovat

V dnešní moderní době je sezení nepopiratelnou součástí života téměř každého z nás. Sezením trávíme až moc času, ať už to je v práci, doma při hraní her na počítači nebo třeba během studia. Mnohdy nám nic jiného nezbývá, protože je to zkrátka naše práce, ale to neznamená, že nemůžeme sedět pohodlně.

Bohatě přitom stačí, aby si člověk vybral co nejvhodnější pracovní /kancelářskou židli. Jenže to není nic snadného, protože kancelářské židle mají svá specifika a kápnout na ten správný model je téměř nadlidský výkon. Pojďme se teď společně podívat na to, co je při výběru vhodné pracovní židle zásadní a na co by člověk neměl zapomenout.

Pořizovací cena

Upřímně řečeno, cenu každého produktu sledujeme všichni. Proč také nevyužít různých slev nebo třeba akcí, kdy k židli dostanete nějaký dárek nebo třeba pořídíte dvě kancelářské židle za cenu, jakou běžně zaplatíte jen za jednu.

V tomto případě se šetřit moc nevyplatí, protože u levných židlí bývá problém s jejich odolností a výdrží. Většinou moc dlouho nevydrží. Někdy jdou sice opravit, ale to se zase tak často nestává, navíc náhradní díly jsou zase další investicí.

Mnohdy ani nejsou potřebné díly k dostání a vám nezbývá než židli buď reklamovat, nebo rovnou vyhodit. Ideální je, když zajdete do kamenné prodejny, kde si vyzkoušíte různé židle a pak si jí pomocí srovnávače najdete ve vhodném e-shopu za tu nejlepší cenu.

Nosnost je důležitá

Spousta lidí si koupí nevyhovující židli jen proto, že se stydí přiznat potřebu větší maximální nosnosti. Pak se zbytečně diví, když pod nimi židle jednoho dne křupne, případně se jí vylomí třeba kolečko či dojde k poškození pístu.

Lepší je vždy vzít takový typ židle, co má vyšší nosnost a hravě vás udrží. To uvítají zejména ti zákazníci/spotřebitelé, kteří disponují robustnější postavou. Rozhodně není na místě se stydět jen proto, že máte jiné požadavky než ostatní.

Stabilitu židle nepodceňujte

Důležité je, aby byla židle opravdu pevná a nenakláněla se na všechny strany hned, jak na ní dosedneme. Jediný pohyb, který by měl být u židle cítit, je pohyb pístu umístěného uprostřed.

Není na škodu si zjistit, že jestli se dají k židli vybrat kolečka. Na trhu se vyskytují měkká a tvrdá. Jejich výběr závisí na typu podlahy, po které bude židle jezdit.

Měkká kolečka jsou ideální pro linoleum, parkety i plovoucí podlahu. Nehrozí totiž, že by došlo k jejich poškrábání díky pogumování. Oproti tomu tvrdá plastová kolečka se hodí na koberce.

U luxusnějších židlí jsou instalována kolečka s brzdou. Výhodou těchto koleček je, že jakmile si na takovou židli sedneme, kolečka se automaticky zabrzdí. Díky tomu tak nehrozí, že nám během vstávání židle ujede.

Jaký je nejvhodnější sedák?

Optimální poloha je taková, že se naše nohy dotýkají celými chodidly podlahy a kolena se svírají do úhlu 90°. Sedák by měl být vyhovující na šířku i hloubku.

Když sedíme, měli bychom ho tělem zaplnit po celé jeho délce. Výhodou je, když je možné nastavit hloubku podle potřeby. Při sezení by nás neměl sedák tlačit na stehna ani v oblasti pod kolenem.

Výšku je dobré nastavit tak, že můžeme mít ruce bez problémů odložené na klávesnici či na desce stolu, zatímco předloktí bude téměř vodorovně a lokty ohnuté u těla do skoro dokonalého pravého úhlu.

Opěradlo a područky

Pokud jde o opěradlo židle, tam je zásadní, aby kopírovalo tvar naší páteře. Dobré je, když se dá nastavit výška opěradla. Také je vhodné, aby bylo opěradlo aspoň trochu pohyblivé a dovolilo zádům lehký záklon.

Některá opěradla mají ještě navíc opěrku nebo zvýšený podhlavník. To se hodí ve chvíli, kdy si chceme opřít hlavu, případně si dát malého šlofíčka.

V případě područek je možné zakoupit židli, kde jsou součástí, ale i takovou, kde sice v základu nejsou, ale není problém je později dokoupit. Výběr je poměrně bohatý, takže si vybere každý.

Podívejte se také jak získat více úložného prostoru nad hlavou, jak zabezpečit domácnost nejen pro seniory, jak zařídit stylový pokoj pro dítě školáka, ale také třeba na masážní křeslo a jak vybrat to správné.

Přidat komentář