Bydlení

Jak získat více úložného prostoru nad hlavou?

Jistě mi dáte za pravdu, že když nás občas popadne nákupní horečka, pořídíme spoustu zbytečných věcí, které ve finále nemáme kam dát. Do klasické šatní skříně plné oblečení je jednoduše nenacpeme a ostatní úložné prostory jsou plné zbytečností, které jsme pořídili třeba minulý měsíc.

Mnozí z nás mají tuto mánii pro nakupování pravidelně a pak se jim po domě či bytě válí mnoho věcí, pro něž není místo. V takovou chvíli hledáme vhodné řešení nedostatku prostoru. Určitě nepomůže přikupovat další nábytek, protože ho prostě nebudete mít kam postavit.

Na drobnosti jsou skvělé komody, ale upřímně, kolik komod asi tak můžete umístit třeba do 2 + 1, když už takhle se tam jako rodina sotva vejdete. To samé platí i u ostatních kusů nábytku. Existuje však jiná možnost. Jen na to nesmíte jít od podlahy, kam stavíte třeba obývací nábytek, ale naopak od stropu.

Když se nad tím zamyslíte, tak je to jediný prostor, co se v podstatě nevyužívá. Proč si tedy úložný prostor nevytvořit přímo pod stropem. Nic vám nebude překážet a získáte spoustu užitečného místa, které by jinak zůstalo zcela nevyužito. Navíc jej můžete vybudovat v každé místnosti a vdechnout mu takový design, co bude dokonale ladit s vybavením.

Pokud jste aspoň trošku šikovní a umíte pracovat s nástroji, případně někdo z vaší rodiny, není nic lepšího, než si něco takového vytvořit vlastnoručně. Bude vás to pak těšit dvojnásob. To ale neznamená, že byste si na něco takového nemohli pozvat odborníka/řemeslníka, který má s něčím takovým už zkušenosti a vše vám perfektně vyladí podle vašich představ. Podívejme se teď společně, jak by to mohlo vypadat.

Obývací pokoj/pracovna

Obě tyto místnosti jsou si podobné, takže úložný prostor, který se vytvoří, může být totožný. Ideální volbou pro tento druh místností je celá nábytková stěna, v níž budou zabudované i dveře. Pokud budou zavřené, návštěvy si pomyslí, že je to hezká stěna a ani nebudou tušit, že když se dveře otevřou, skrývá se za nimi například ložnice či předsíň.

Naopak to bude vypadat jako knihovna od podlahy až po strop se spoustou poliček a tím i úložného prostoru, ať už na knihy, DVD nosiče s filmy, květiny a květináče nebo třeba figurky a podobně. Do horních poliček můžete klidně umístit úložné boxy. Ty jsou praktické v tom, že se do nich nebude prášit a dá se do nich schovat cokoliv. Klidně i důležité dokumenty, doklady, šperky, zkrátka cokoliv, co vás napadne.

V případě takto otevřených polic, získá pokoj dokonalý šmrnc. Nehledě na to, že při sjednocení dekoru přídavných polic a ostatního nábytku bude vše působit harmonicky a poklidně. Nebude to křiklavé, ale vkusné. Rozhodně myslete i na pár poliček pro květiny, protože aspoň jednu pokojovou rostlinu by měl mít každý.

Kouzelná kuchyň

V kuchyni se toho odehrává mnoho, od přípravy snídaně, přes vaření dobrého oběda až po večeři, setkávání všech členů rodiny, pohoštění návštěv, zkrátka je to taková centrální místnost pro ty nejzajímavější činnosti.

Právě v kuchyni je toho místa potřeba hodně, a když na to půjdeme chytře, můžete pod stropem vybudovat dokonalou skrýš pro spoustu věcí a ještě to bude vypadat stylově, zvlášť když bude úložný prostor přímo nad kuchyňskou linkou.

Získáte hodně místa a ještě si všichni pomyslí, že je to dokonalá součást linky. Klidně vybudujte větší plochu, která se dá využít jako patro pro odpočinek po obídku, kde si lehnete a dáte šlofíčka. Může to být odkladiště sezónních věcí nebo i “zašívárna“ když nebudete chtít, aby vás kdokoliv rušil třeba při čtení či práci.

Hlavně nezapomeňte na originální a stylové schůdky, které vám zpřístupní horní úložný prostor a zároveň sami poslouží jako úložné místo. Uvidíte, že to kuchyň promění v dokonale využitou místnost s nádechem elegance a perfektního stylu.

Ložnice nesmí zůstat nevyužita

Pokud máte pocit, že úložný prostor pod strop se do ložnice nehodí, jste na omylu. Tam se přímo dokonale hodí stropní knihovna. Uložíte do ní knihy a přitom nebude nikde překážet, protože bude nad vaší hlavou. To ovšem neznamená, že nemžete stejnou knihovnu umístit i do jiných místností.

Knihovna v ložnici je praktická v tom, že když se nám nechce spát, tak zkrátka sáhneme po nějaké nové či oblíbené knize aniž by bylo nutné chodit do jiné místnosti. Využít je dobré i prostor nad dveřmi, ale tam se to nesmí přehánět.

Bohatě stačí otevřená kovová police, na kterou naskládáte ručníky a osušky, které se nejčastěji používají. Nehrozí tak, že by se na nich usazoval prach či nějaké nečistoty. Přidejte ještě praktické háčky, které se jednoduše zavěsí na dveře. Tam si pověste například župany, případně domácí šál či kabátek.

Koupelna a poličky

V koupelně většinou moc prostoru nebývá, takže stropní police bude vítanou změnou, zvlášť když zoufale hledáte místo, kam umístit prací prostředky, sprchové gely a vše ostatní. Využijte praktické koše, kam můžete zasunout také toaletní papír, aviváže, žínky, zubní pasty, ale i čisticí prostředky pro domácnost.

Předsíň je první na očích

Když k vám někdo přijde na návštěvu, bez ohledu na to, jestli je to příbuzný nebo kamarádi, tak první místnost do které vstoupí, je předsíň. Pro někoho obyčejná místnost, kde si pověsíme kabát a sundáme boty, je pro jiného ukázkou našeho vkusu i stylu bydlení.

To je také důvod, proč by měla být právě tato místnost harmonicky uspořádaná a vkusná. Každý by se měl cítit příjemně a předsíň vnímat optimisticky a hřejivě. Zároveň s tím je to ta nejideálnější místnost pro budování praktických úložných prostor.

V první řadě je dobré ukrýt klobouky, šátky, čepice, šály, tašky a další věci, které běžně všude povalujeme. To vyřeší úzká skříňka podél stěny vyzbrojená odklápěcími dvířky. Veškerý nepořádek rázem zmizí. Nejlépe když ta skříňka bude v bílé barvě, aby splynula se zdí, stane se téměř neviditelnou a bude to vypadat dokonale.

Další prostor si můžete vytvořit přímo nad dveřmi. Stačí k tomu bílá police, která bude ladit se skříňkou. Pokud nechcete jen polici, je možné nad dveře instalovat sklopnou skříňku. Na spodní část připevněte LED bodová světla a získáte ještě více světla do tmavé předsíně. Ta mohou nahradit třeba lustr nebo nástěnné svítidlo.

Přečtěte si také jak správně zařídit kuchyň a na nic nezapomenout, jak stylově zařídit malý pokoj, jak ukládat věci v malém bytě, jaké jsou vhodné dekorativní techniky pro vaše zdi, nebo také jak vybrat novou komodu či jak mít předsíň jako ze škatulky. Tyto a mnoho dalších článků s touto tématikou najdete v kategorii Bydlení.

Přidat komentář