Určitě se už mnozí z vás setkali s hláškou, že na někoho padla jarní únava. Pro některé z nás je to jen humorná fráze v rámci společenské konverzace, ale tak tomu není vždy.
Rozhodně nebude stačit, že budeme například jeden víkend odpočívat a jarní únava bude pryč. Naopak potřebujeme naše tělo znovu tak říkajíc nakopnout a povzbudit, aby se vzpamatovala.
Pokud totiž nic neuděláme, může se naše únava časem vyvinout až ve velmi nepříjemný chronický únavový syndrom.
Proč nás trápí jarní únava?
Přestože nejsou v posledních letech zimy tak kruté, jako v dřívějších dobách, stále je to období, kdy máme menší přísun vitamínů, minerálů a dalších živin.
Zejména nedostatek slunečních paprsků má na svědomí nedostatek vitaminu D. Díky mrazům, sněhovým kalamitám či náledí se také méně pohybujeme.
Trávíme hodně času v uzavřených prostorách, omezujeme chození ven a někteří z nás konzumují více jídla, než je zdrávo, což vede k nabírání hmotnosti.
To platí zejména v období vánočních svátků. Jen těžko pak nabrané kilogramy shazujeme, i když to bývá ve většině případů jedno z našich mnoha novoročních předsevzetí.
Když to vezmeme z obecného hlediska, zimní období nám značně oslabí imunitu a my ji pak potřebujeme co nejrychleji zase posílit, jinak nás budou přepadat různá nachlazení, kašel a v neposlední řadě i „rýmička“.
Samozřejmě, že je důležité umět rozlišit skutečnou jarní únavu od příznaku nějaké nemoci. Unavení můžeme být po prodělané infekční chorobě, při velkém stresu, když máme potíže se štítnou žlázou, ale také například při diabetu, což je dnes velmi častá civilizační choroba. Pokud nám tedy nic nepomáhá a únava trvá moc dlouho, vždy je lepší poradit se s ošetřujícím lékařem.
Co může pomoci na jarní únavu?
- Dodržovat správnou životosprávu.
- Pestrý jídelníček obohacený o ovoce a zeleninu.
- Dostatek spánku, minimálně 7 – 8 hodin denně.
- Pravidelný pohyb, ať už to bude cyklistika, rychlá chůze nebo jen procházka v parku.
- Dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu.
- Omezit či úplně vynechat alkohol.
- Nekouřit.
Jestli nechceme své tělo zatěžovat zbytečnou chemií, pak přicházejí ke slovu oblíbené a pro mnohé z nás přímo kouzelné bylinky, které si umí poradit s mnoha zdravotními neduhy. Fungují nejen jako účinný lék, ale také velmi dobrá prevence či podpůrná léčba. Existuje mnoho bylinek proti únavě a je dobré si je rozdělit na 3 skupiny.
- Adaptogeny
- Očišťující bylinky
- Ostatní léčivé bylinky
Co jsou adaptogeny?
Jedná se o rostliny, ale také houby a různé přírodní látky, které podporují adaptaci našeho organismu vůči jakémukoliv stresu. Nejen, že organismus posílí, ale dodají mu větší odolnost vůči nežádoucím okolním vlivům, ať už jsou fyzického nebo psychického rázu.
U adaptogenů se jedná o komplex několika látek. Ovšem najdou se i takové rostliny, kde je obsažen pouze jediný adaptogen. Mezi ně patří guarana, mumio, reishi a také například třapatka nachová.
Očišťující byliny
Další skupinou bylinek hned po adaptogenech, jsou bylinky určené k pročištění organismu. Vynikají svými detoxikačními účinky. Jsou to rostliny, které podporují lymfatický i krevní oběh. Zároveň s tím pomáhají s odstraněním nežádoucích toxinů a odplavení odpadních látek z našeho těla.
Ostatní léčivé byliny
Tuto kategorii tvoří rostliny s vysokým obsahem vitamínu C či takové, které jsou vhodné pro aromatické koupele. Skvělým kandidátem je například Rakytník řešetlákový. Ten je nejen bohatý na vitamín C, ale perfektně působí na posílení celkové imunity.
Co je potřeba nejvíce doplnit při jarní únavě?
- Vitamín C – nezbytný pro imunitní systém a také při tvorbě kolagenu.
- Vitamíny skupiny B – na únavu velmi účinné. Navíc B1 a B12 jsou velkými pomocníky při bolesti kloubů, ale i na ochablé svaly.
- Vitamín E
- Karoteny
- Koenzym Q10
Maximálně spolehlivými pomocníky, kteří bojují v našem těle proti únavě, jsou v podstatě jakékoliv antioxidanty. Taková látka totiž v organismu zneškodňuje volné radikály.
Právě ty jsou pro náš organismus největším problémem a bývají důvodem pro vznik různých nemocí. Proto je dobré se zaměřit na bylinky pro všechny možné neduhy.
Které bylinky jsou vhodné proti jarní únavě?
Nutno podotknout, že každá bylinka může pomáhat hned na několik zdravotních neduhů. Kromě únavy tak třeba nebudete mít žaludeční problémy, potíže s usínáním, ale také méně stresu a podobně.
Vždy je důležité vybrat tu správnou bylinku, případně je vhodné kombinovat, aby nedocházelo k nějakým nežádoucím reakcím. Pojďme se teď společně podívat na několik vhodných bylinek.
Šalvěj muškátová
Je skvělá na pročištění emocí a pomáhá nám s vnitřní rovnováhou. Funguje skvěle nejen na únavu, ale uleví od menstruačních bolestí a přispívá k boji proti depresím.
Éterický olej, který šalvěj obsahuje je úspěšným zabijákem bakterií i plísní, navíc je účinnou prevencí proti opakovaným infekcím. Podle dostupných informací je olej vhodný na léčbu infekcí v trávicím ústrojí, zejména pak oblast střev i v močových cestách.
Ženšen
V první řadě posiluje schopnost organismu zvládat stres, zároveň s tím však pomůže se snížením únavy a přirozenou cestou posílí správnou funkci nadledvinek.
Dokonce bylo zjištěno, že je to skvělá podpora pro kondici a vytrvalost. Ženšen patří mezi adaptogeny a kromě jiné se o něm hovoří jako o podpoře vitality a dlouhověkosti.
Ginkgo Biloga
Jinan dvoulaločný je považován za jednu z nejstarších rostlin naší planety. Listy obsahují terpeny, flavonoidy a ostatní látky. Ty pomáhají s lepším prouděním krve skrz cévy. Vyniká antioxidačními účinky a perfektně funguje na únavu, protože podporuje lepší využívání kyslíku v těle.
Kopřiva dvoudomá
V listech je hodně hořčíku pro podporu činnosti svalů a nervů. Z kopřivy je dobré nachystat odvar, případně se lisuje šťávy z mladých listů. Ta je ideální na čištění krve. Zároveň však odbourává stres a také únavu či vyčerpání.
Medvědí česnek
Nejlepší je v čerstvé formě, protože usušením se jeho účinek ztrácí. Když listy nasekáme, můžeme tělu dodat spoustu prospěšných látek, zejména pak vitamin C, protože tím je přímo nadupaná.
Dobré připomenout, že 100 g medvědího česneku obsahuje trojnásobek doporučené denní dávky pro dospělého člověka.
Silice v medvědím česneku obsahují síru a ta je velmi prospěšná pro povzbuzení organismu. Nehledě na to, že dokáže zlepšit prokrvení všech periferních míst a také zrychlit přirozený průtok lymfy a krve.
Smetanka lékařská
Jinak také pampeliška, roste všude. Dobré jsou jak její kořeny, tak listy, protože jsou v nich obsaženy velmi účinné a prospěšné látky. V pampeliškách najdeme sodík, draslík, fosfor, síru, vitamín A, C, D a také B.
Obsažené látky podporují detoxikaci organismu a pomáhají při celkové únavě. Ideální je připravit si z pampelišky, respektive jejích čerstvých listů, čaj a pravidelně jej popíjet.
Tato bylinka značně povzbuzuje náš metabolismus a s tím také vyplavení škodlivin z těla. Obsažené hořké látky povzbuzují srdeční aktivitu a významně zlepšují náladu.
Léky proti únavě
Pokud nefandíte bylinkám, ale rádi byste se zbavili únavy, můžete vitamíny a minerály spolu s dalšími důležitými látkami doplnit prostřednictvím různých doplňků stravy.
Jsou to volně prodejné léky a dají se sehnat jednotlivě nebo v různých kombinacích. V praxi to znamená, že se dá koupit například vitamín C, komplex vitamínů B, vitamín E atd., ale také třeba kombinace minerálů s bylinkami a podobně.
Narazíte tak klidně na Koenzym Q10 s biotinem, Vápník + hořčík + zinek, Kotvičník s vitaminem E, Magnesium + vitamin B6 + meduňka, Vitamin C se šípky, Betakaroten s měsíčkem, ale také například Vitamin C + zinek + echinacea + šípek.
Nutno podotknout, že díky existenci mnoha variant a kombinací, je vždy dobré probrat užívání jakéhokoliv doplňku stravy se svým praktickým lékařem. Přece jen zná dobře váš zdravotní stav a může vám poradit přesně to, co je pro vás nejvhodnější. I nadále však platí, že přírodní léky jsou vždy vhodnější než ty s chemií.
Na našem webu najdete i další zajímavé články týkající se zdraví. Podívejte se třeba jaké jsou vhodné léky na chřipku a kašel, které léky na alergii mohou pomoci, jak posílit imunitu na podzim, což se dá využít i na jaře, co by měla obsahovat lékárnička na chalupu a nejen tam, ale také jak se co nejlépe připravit na odběr krve či které bylinky přispívají ke zdravé kůži.