Tipy

Jaro na zahradě – jak se co nejlépe připravit na novou sezónu

Jaro na zahradě o sobě dá vědět hned, jak zmizí poslední sníh a vše se začíná pomalu probouzet. Co nás čeká a na co nezapomenout jsme zkusili jednoduše shrnout.

Každý zahrádkář ví, že tak pro něj začíná každoroční maraton práce, aby byla zahrada připravena na novou sezónu a vy se tak mohli radovat z bohaté záplavy květin, krásného trávníku a třeba i té úrody, pokud máte nějaké ovocné stromy a vysazujete ovoce i zeleninu do záhonů.

Důležitým faktorem pro ten správný start je počasí a teplota půdy. Ideální je změřit jí zhruba v hloubce 10 cm. Pokud se minimálně jeden týden pohybuje nad 7°C, je zahrada připravená.

Půda by neměla být lepivá, musí se správně drobit a být správně oschlá na svém povrchu. Pouze takový stav půdy je vhodný pro přípravu na setí.

Zdroj foto: pixabay.comZdroj foto: pixabay.com

Začněte vyčištěním zahrady

Pokud má být jarní zahrada opravdu fit, musíte jí po skončení zimního období důkladně vyčistit. Dobré je vzít si zahradní kolečko a vše do něj shromažďovat a průběžně odvážet na jednu hromadu, která bude určena k likvidaci a to ostatní co lze použít, dát na kompost. Listy i větve jsou skvělou volbou a utvoříte s nimi perfektní základ pro nový kompost.

Posbírejte zbytky listí, popadané či ulámané větvě, ale i případné zbytky sněhu. Listí je nejlepší odstranit hráběmi či foukačem listí. Když se totiž neodstraní, bude tlít a zapáchat.

Zahradu je nutné zbavit veškerého plevele a pokud možno jej vytrhnout i s kořeny, jinak se zase během chvilky začne hojně rozrůstat na všechny strany, hned jak se ho dotknout první sluneční paprsky.

Zdroj foto: pixabay.com

Probuďte svůj trávník zpět k životu

Trávník je základním kamenem každé zahrady. Když nevypadá k světu, pak nemá ten správný šmrnc ani zbytek prostoru. Začněte tím, že ho zbavíte suché odumřelé trávy, větviček a listí.

Není na škodu aplikovat prosátý kompost s pískem. Zároveň je dobré dosít semena všude tam, kde travní porost chybí nebo jenějak poškozen.

Po zimě je potřeba provést i posečení trávníku. Předtím je nutné posbírat kamení, případně šičky, aby nedošlo k poškození zahradní sekačky. Poté provedete první jarní sestřih, aby měla stébla trávy rovnoměrnou výšku. Trávník je dobré provzdušnit, ideálně vertikutátorem. Provzdušněte ho nejprve ve vertikálním a pak v horizontálním směru.

Posbírejte vše, co se po provzdušnění na trávníku objeví. Následně proveďte postřik zelenou skalicí. Ta trávník prohnojí a zbaví jej mechu. O několik dní později je dobré aplikovat trávníkové hnojivo a také vápno.

U okrasného trávníku je optimální sekat bez sběrného koše. Tím dojde k jeho zamulčování, díky čemuž dostane potřebné živiny i ochranu. Podle toho, jak tráva rychle dorůstá, opakujeme sekání zhruba po pěti dnech.

Zdroj foto: pixabay.com

Péče o stromy a keře

U stromů, zejména pak těch mladých, je nutné provést kontrolu opory. To je však jen začátek. V období od února do března by se mělo provádět prořezání stromů, hlavně těch ovocných. Přestože by to mělo být hotové do konce března, záleží vždy na teplotě.

Pokud se teploty drží pod 10°C, je lepší s úpravou stromů počkat a raději jen o několik dní odložit. Prořez se provádí tak, že se odstraňují veškeré postranní výhony, ale tak, aby byl každý řez na stromě minimální a nedošlo k poškození.

Zdroj foto: pixabay.com

Když máte hotovo, ořežte ze všech ostatních stromů uschlé či ulomené větve. To samé platí i v případě keřů. Ty, které v létě kvetou je dobré zastřihnout celé, a to nejméně o třetinu. Stálezelené dřeviny očistíme od suchého a poškozeného listí. Odstranění odumřelých stonků a sestřih prospěje také růžím.

Jestli máte na zahrádce trvalky a popínavé rostliny, musí se zkrátit. Traviny je pro změnu potřeba odříznout až téměř u země. Ořezání a sestřih rostlin je lepší stihnout dříve, než začnou rašit první pupeny, ale až když skutečně odejdou poslední mrazíky.

Když jsou rostliny ostříhány pozdě, ztrácí tím sílu a nemohou se správně regenerovat, takže bude dlouho trvat, než se vzpamatují.

Zdroj foto: pixabay.com

Výsadba nových rostlin

Promyslete si, co budete chtít vysadit. Jarní zahrádka bude vypadat skvěle s ovocnými stromy, pro které je to nejvhodnější období výsadby.

Zejména sazenice bez kořenového obalu je dobré vysadit co nejdříve. Mezi ně patří meruňky, mandloně, broskvoně, ale i další, jako třeba opadavé listnáče, ořešáky či sazenice vinné révy.

Na duben si nachystejte sazenice bříz, jehličnanů a jiných stálezelených dřevin. Mějte na paměti, že u mladých ovocných stromků je důležité zkrátit kořeny i větve ještě před výsadbou. Hodně to pomáhá pro lepší růst stromu.

Jaro je časem pro sázení keřů citlivých na chlad. To jsou třeba třezalky, komule a různé popínavé rostliny. Vysadit můžete také maliník či borůvky a koncem března pak jahodníky.

Ve stejném období mějte dokončenou výsadbu živého plotu. Je to důležité proto, aby se mohly keře ujmout předtím, než začne nežádoucí suché letní období.

Faktem je, že úplně nejlepší je začít s trvalkami, protože oproti letničkám není nutné je každý rok vyměňovat. Někdo nesází jen květiny, ale také zeleninu. Toto období je skvělé pro výsadbu hrášku, špenátu nebo také ředkviček.

Zdroj foto: pixabay.com

Jak připravit na jaro okrasné záhony?

Tento druh záhonů jsme nechali přes zimu bez údržby. Žádný sestřih, úpravy nebo jakákoli jiná činnost. Důvodem je, že jsme nechtěli, aby došlo ke zmrznutí kořínků a každá trvalka dostala šanci přečkat zimu.

Trvalky jste už ostříhali i s okrasnými travami, takže je na čase úklid záhonů. Nejdřív okopejte záhony, poté je nakypřete a zarostlá místa důkladně vyplejte.

Hlavně postupujte opatrně, ať si nezničíte či nevykopnete cibulky. Možná, že přes zimu něco zmrzlo nebo uhnilo, to se nedá nic dělat, jen to musíte vyrýt/vykopat.

Ovšem je nutné rozlišit uhnilé a spící cibulky. U některých trvalek je totiž běžné, že na jaře vypadají mrtvé, ale za nějakou dobu pěkně obrazí a jsou zcela v pořádku.

Zdroj foto: pixabay.com

Příprava skleníku na jaro

Jarní práce na zahradě zahrnují také péči o skleník, pokud jej tedy na svém pozemku máte. Zásadní je, umýt důkladně skleník na podzim, případně na začátku zimy. Jestli se rozhodnete nechat zeminu jak je, přes zimu potřebuje prosypat dusíkatým vápnem. Na jaře pak musíme začít tzv. vysířením.

Když jste zeminu zlikvidovali ještě před zimou, bude nutné dovést čerstvou. Ta by měla být optimálně prohnojená a také ošetřená dusíkatým vápnem. Skleník se musí prohlédnout, zda není někde poškozen, například netěsnící spáry, prasklé sklo a podobně. Teprve po kontrole navezte zeminu.

Pak si sepište, co chcete vysadit, například okurky, papriky, lilek, rajčata a mnohé další. Vždy mějte jarní zeleninu vysazenou tam, kde není letní zelenina. Sazenice paprik a jiné letní zeleniny se musí vysazovat dříve, než bude sklizeň jarních výsevů a výsadby.

Zdroj foto: pixabay.com

Jak se připravuje skalka na jaro?

Skalka je velmi hezký doplněk každé zahrady a stejně jako okrasné záhony, i ona potřebuje nějakou tu údržbu. Pro začátek je nejdůležitější provzdušnit trochu půdu a trochu pohnojit dusíkatým hnojivem. Očistěte ji od napadaného listí a ostatních nečistot.

Potom se pusťte do vyplení všech zarostlých míst, ale opatrně, ať nevykopnete cibulky. Zbavte skalku uhynulých rostlin a hned pak vysaďte zbrusu nové. Přitlačte kořeny rostlin, které mráz vytáhl ven, spáry i mezery vyplňte čerstvou zeminou a vyrovnejte či zapusťte do půdy kameny co jsou uvolněné.

Vhodná je kamenná drť, která se nasype do volného prostoru mezi kameny a skalničky. Je to účinná prevence vůči růstu plevele, navíc drží skalničky ve správném tvaru. Klidně do skalky vysaďte nové rostliny, pokud máte dost volného místa. Ty druhy rostlin, co jsou příliš rozrostlé vyjměte, rozdělte a opětovně vysaďte.

Zdroj foto: pixabay.com

Zahradní nábytek a nářadí

Jestli myslíte, že úpravou trávníku, prořezem stromů a vyplením záhonů to končí, mýlíte se. Péči a důkladnou přípravu na jaro potřebuje i váš zahradní nábytek. Ten ze dřeva je potřeba ošetřit speciálním nátěrem.

Díky tomu bude odolnější vůči vlivům počasí a chráněný proti slunečním paprskům. Nábytek z plastu nebo kovaný omyjte vodou s trochou saponátu. U kvalitních kousků je běžné, že mají povrchový nátěr odolný proti UV záření a vlhku.

Zdroj foto: pixabay.com

Nářadí a zahrada jdou společně ruku v ruce. Ostatně bez nářadí nevyplejete záhonky, nezryjete trávník, neostříháte růže, zkrátka neuděláte nic, s čím vám nářadí běžně pomáhá, bez ohledu na to, jestli jsou to zahradní nůžky, sekačka na trávu, sekera či cokoliv dalšího.

Zahradní jezírka a příprava na jaro

U jezírek si musíte dát pozor, v jakém jsou stavu dost brzo. Většinou je dobré se na ně podívat už ve chvíli, kdy zmizí poslední sníh. Prohlédněte jej důkladně, jestli nedošlo k nějakým škodám v průběhu zimy. Kontrola zahrnuje i bariéru vzlínání a celé okolí, včetně technologie jezírka.

Hladinu zbavte nečistot, napadaného listí a poté zjistěte jaké je kvalita vody v jezírku. Vše vyčistěte a nezapomeňte na filtraci a filtrační materiály. Jejich funkčnost je nezbytná.

Zdroj foto: pixabay.com

Péči budou potřebovat také rostliny a případně i ryby, pokud nějaké chováte. Jestli jste obyvatelstvo jezírka schovali na zimu do tepla, je nejvyšší čas pro jejich opětovný návrat na zahradu.

Ještě předtím však zbavte jezírko odumřelých a hnijících rostlin, respektive jejich zbytků a vysaďte nové, nebo zredukujte ty staré a rozdělte je, když budou moc velké. Břeh jezírka vypadá skvěle, když se osadí rostlinami, ať už stálezelenými nebo kvetoucími. Jakmile je výsadba hotová, napusťte jezírko čistou vodou a teprve pak vraťte zpět rybky.

Přečtěte si, jak vybrat vhodnou venkovní pec na zahradu, jak správně hnojit a proč nepodceňovat letní zálivku a celkově letní péči o zahradu, kam s vodou v zahradě a jak jí snadno přivést, jak na pravidelnou péči o vodu v bazénu, jaké jsou druhy zahradního nábytku a jaká sekačka trávy se bude hodit na vaši zahradu.

Přidat komentář