Přestože to tak v posledních dnech nevypadalo, zima se pomalu, ale jistě blíží ke konci a my už se připravujeme na příchod jara, oblíbeného ročního období, kdy se příroda probouzí ze zimního spánku a my netrpělivě vyhlížíme jarní sluneční paprsky, těšíme se na první rostlinky, zpěv ptáků a charakteristickou vůni, kterou se jaro projevuje.
Bohužel se musíme připravit také na jarní únavu, která rok co rok v období mezi únorem a dubnem postihuje 70 % populace, děti nevyjímaje. Existují dokonce statistiky, které dokládají, že u žen se vyskytuje až čtyřikrát častěji než je tomu u mužů. Podle názvu si řada lidí myslí, že jarní únava je následek toho, že nastupuje jaro, je to však jen reakce našeho organismu na dlouhou zimu.
V průběhu zimního období nemá naše tělo dostatečný přísun vitaminů a minerálů (zejména z ovoce a zeleniny), takže se organismus postupně vyčerpává a dochází k oslabení imunity, což má za následek větší pocit únavy. Kromě toho máme nedostatek slunečních paprsků a s tím i vitaminu D, který čerpáme nejvíce právě z paprsků, tím se nám k oslabené imunitě přidá ještě špatná nálada a u některých jedinců dokonce deprese.
Jaké další faktory mají vliv na jarní únavu?
- přebytek toxinů v těle
- nedostatek pohybu
- špatná životospráva
- nevhodná strava
Nedostatek slunečních paprsků
Během zimy se sice sluníčko občas ukázalo, ale paprsky rozhodně neměly takovou sílu, jakou naše tělo potřebuje. Sluneční paprsky podporují tvorbu hormonu serotoninu (známe ho také jako tzv. hormon štěstí), ten je v našem těle odpovědný za dobou náladu a dostatečnou energii.
Pokud je slunečního svitu nedostatek, produkce serotoninu klesá a na organismus začíná působit melatonin, který je jeho opakem. Melatonin zvyšuje únavu, my se cítíme vyčerpaně a velmi často i ospale. Díky působení melatoninu, nás ospalost provází po celý den, ale naopak v noci máme problém usnout.
Jaké další symptomy se mohou objevit díky nedostatku slunce?
- pravidelné přejídání
- neustálá chuť na sladké
- zhoršená koncentrace
- nekvalitní spánek
- časté výkyvy nálad
- přibývání na váze
- pokles sexuální touhy
Spousta odborníků vám řekne, že nejlépe uděláte, když se za sluncem vypravíte někam na jih, případně do vhodné exotické destinace, to si ale v tuto roční dobu nemůže dovolit každý, takže je vhodné hledat náhradní řešení.
Někdo hledá slunce v soláriu, ale tam zase existují rizika související s UV zářením, takže se raději doporučuje fototerapie. Ta využívá polarizované světlo, které není pro organismus škodlivé. Tyto služby můžete najít ve vybraných wellness centrech, kam se můžete objednat v kteroukoliv roční dobu.
Změna jídelníčku je základ
Zimní období se v 99 % nese v duchu těžkých jídel, která nás sice zasytí, ale tělu nedodají to, co potřebuje. Ovoce se zeleninou, které díky nevhodnému skladování a cestě přes půl světa ztratí většinu důležitých vitaminů i minerálů, a jejichž chuť není nijak valná, nám také v zimě moc nepomohou.
Pokuste se proto místo nich zařadit co nejvíce čerstvé jarní zeleniny, například v podobě lehkých salátů, které organismu odlehčí a ještě dodají chybějící vitaminy. Zapomínat bychom neměli ani na bylinky, ty si můžeme koupit nebo klidně vypěstovat doma. Vhodné jsou zejména zelené výhonky rostlin.
Co je vhodné zařadit na jídelníček?
- řapíkatý celer
- jarní cibulku
- ředkvičky
- řeřichu
- pažitku
- petržel
- kopr
- pampeliškové listy
- kopřivy
Právě zelené výhonky jsou nejen bohaté na vitaminy, minerály a stopové prvky, ale rovněž chlorofyl, který dokáže detoxikovat organismus, navíc je znám svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky.
Z pampeliškových listů a kopřiv je ideální připravit čaj, ale můžete je bez problémů přidat i do zeleninového salátu nebo s nimi připravit pomazánku. Pažitka jak víme nejlépe chutná na čerstvém pečivu (samozřejmě by mělo být celozrnné), podobně je na tom i řeřicha.
Co dalšího by nemělo na našem jídelníčku chybět?
Pokuste se minimálně dvakrát do týdne konzumovat ryby, ty jsou mimo jiné důležité látky zdrojem vitaminu D, který našemu tělu chybí díky nedostatku slunečních paprsků (zdroje: krevety, ústřice, vaječné žloutky, kaviár, sardinky a tučné ryby, losos, slanina a sádlo, olej z tresčích jater).
Vedle zeleniny nezapomínejte také na ovoce, které je velmi důležitým zdrojem vitaminu C. Další co bychom měli doplnit, jsou vitaminy skupiny B, vhodným zdrojem jsou různá semínka, zejména slunečnicová, ale také kukuřice či mléčné výrobky. Na jídelníčku najděte místo také pro játra, špenát a rozinky, z nichž můžeme čerpat železo. Chybět by nemělo také psyllium, čímž doplníme potřebnou vlákninu.
Poznámka: doporučovány jsou i různé potravinové doplňky, obsahující koenzym Q10, guaranu, ginkgo bilobu, echinaceu a ženšen, ale také různé vitaminové a minerální doplňky. Vždy je nutné dbát na to, abyste si kupovali jen takový produkty, které jsou zaregistrované jako léky.
Naordinujte si pohyb
Zní to možná šíleně, ale tělesnou i duševní únavu prohlubuje nedostatek pohybu. Samozřejmě, že ne každý si může dovolit nějaké náročnější sportovní aktivity, ať už s ohledem na zdravotní stav či své schopnosti a možnosti, ale nějaký ten pohyb zkrátka vyvinout musíte. Uvidíte, že pocit únavy se trochu zmírní, budete se cítit mnohem lépe a ještě prospějete svému srdci, případně i kloubům.
Nejlepší jsou svižné procházky či pěší túry (do lesa, v horách atd.). Vyzkoušejte i plavání (můžete strávit třeba den s rodinou v aquaparku), jízdu na kole, nenáročný sport, který vám bude vyhovovat (hodně lidí doporučuje například golf, k čemuž samozřejmě potřebujete vhodné golfové vybavení) a nakonec tanec (velmi populární jsou třeba břišní tance). Hodně také frčí zumba, při které rozhýbete úplně všechno. Bez ohledu na to, jakou aktivitu zvolíte, ve finále se budete cítit nadupaní novou energií a zlepší se vám i nálada.
Vyzkoušejte meditaci
Meditace je velmi účinným prostředkem, jež nám pomáhá předcházet jarní únavě. Je dobré, když svému tělu věnujete každý den třeba 15 až 20 minut, kdy se budete zajímat jen o své vnitřní rozpoložení, dovolíte tělu odpočívat a nabrat síly na zbytek dne. Návod je jednoduchý, najděte si pohodlné a hlavně klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Posaďte se do nejlépe vyhovující polohy, zavřete oči a dýchejte zhluboka.
Principem meditace je odsunout všechny myšlenky, ať už negativní či pozitivní, a zaměřit se na své nitro, musíte se ponořit do sebe a na nic nemyslet. Jen se soustředíte na svůj vlastní pravidelný dech a vytěsníte tak z hlavy starosti. Pro začátečníky je to těžké, ale po několika pokusech se to začne postupně zlepšovat a vy ten rozdíl poznáte. Zdá se to jako nesmysl, ale překvapí vás, jak taková čtvrthodinka, po kterou se věnujete jen sami sobě, a jste v naprostém klidu, dodá tělu chybějící energii a osvěží.
Aromaterapie jako lék
Dopřejte si léčbu vůní v podobě aromaterapie, která nejen že prospěje organismu, ale ještě provoní celý váš domov. Skvělé jsou citrusy, takže se zaměřte na éterické oleje s vůní citronu, limetky, mandarinky, pomeranče nebo grepu. Nezklame ani klasika v podobě eukalyptu, jedle a rozmarýn.
Dobré je, napustit vanu plnou vody, přidat vonné olejíčky a ponořit se na několik minut do relaxační lázně. Kromě vůní, které jsem již jmenovala, může prospět také kardamom, který se někomu zdá příliš těžký, ale věřte, že tomu tak není, protože tělu dodá velkou dávku energie. Prospěšné jsou i ovocné vůně, nejlépe broskev či meruňka.
Otužujte se
Nemusíte hned skákat do ledové řeky nebo se cákat v potoce, stačí pravidelně navštěvovat saunu nebo se doma občas sprchovat jen lehce vlažnou až studenou vodou. Dobré je také nepřetápět na noc ložnici. Optimální teplota pro kvalitní a nerušený spánek je kolem 18°C, i tím se můžete otužovat.
Dodržujte pitný režim
Pravidelný přísun tekutin nám vtlouká do hlavy v podstatě každý. Od narození nám to vštěpovali rodiče, ale také lékaři. Mnoho lidí pitný režim podceňuje, přičemž právě nedostatek vody může za časté bolesti hlavy i únavu. Voda nás v první řadě hydratuje, zároveň je však nepostradatelná pro odplavování toxických látek z těla.
Denně bychom měli vypít 2 až 3 litry tekutin. Kromě čisté vody, jsou doporučovány bylinkové a ovocné čaje, případně můžete konzumovat oblíbené smoothie. Nezapomínejte, že do tekutin se započítávají veškeré tekutiny, takže když si uděláte třeba zeleninovou polévku či kuřecí vývar, máte v něm nejen pokrm, ale také součást pitného režimu. Naopak se snažte minimalizovat či zcela vynechat pití kávy a alkoholu.
Co dalšího vám může pomoci překonat jarní únavu?
- snažte se zvolnit tempo (nevystavujte tělo zbytečné fyzické či duševní námaze)
- choďte co nejvíce na čerstvý vzduch, zejména pak do přírody
- pravidelně a dostatečně větrejte všechny místnosti v bytě (domě)
- zvyšte příjem vitaminu C
- dopřejte si kvalitní a dostatečný spánek
- vyvarujte se jakéhokoliv stresu
- pravidelně relaxujte, případně si dopřejte třeba wellness pobyt
- věnujte se svým zálibám (práce na zahrádce, návštěva kina, procházka atd.)
- naučte se myslet pozitivně (snažte se stále nepřemýšlet o problémech a starostech, ale myslet na hezké věci)
- zajděte si na masáž
Tip: pokud chcete s jarní únavou bojovat opravdu od základu a s maximálním nasazením, pak nesmíte zapomenout také na jarní detoxikaci organismu, o níž si můžete přečíst v našem článku, který se touto problematikou zabývá podrobněji.