Tipy

Vánoční inspirace – nalaďte se na vlnu předvánoční atmosféry

Vánoce jsou jen jednou za rok. Proto se snažíme naše domácnosti vyzdobit co nejlépe, abychom si svátky klidu užili na maximum. Sháníme či vyrábíme vánoční dekorace, osvětlení, pečeme cukroví, balíme dárky a mnoho dalšího.

Vánoční stromeček je důležitý, ale když chybí světýlka, pak to není ono. Stejně jako stromek potřebuje ozdoby, tak náš domov musí dostat vánoční osvětlení. Upřímně, kdy jindy je příležitost rozsvítit celý domov, než právě na Vánoce. Vytvoříte úžasnou sváteční atmosféru a svým blízkým zpříjemníte celé svátky. Kromě vánočního stromku, nezapomeňte rozsvítit také parapety, stolky, police a poličky, stoly, komody a samozřejmě i okna.

Vánoční osvětlení je na prvním místě

Vzhledem k tomu, že je trh vánočním osvětlením doslova nadupaný, není problém si vybrat takové, co nám bude nejlépe vyhovovat. Nabídka je bohatá a my tak můžete narazit na různé designy, typy provedení i materiálů, barvy a tvary. Každé Vánoce můžete mít světelnou výzdobu zcela odlišnou od té předchozí. Světýlka můžete umístit kamkoliv, ale je zásadní rozlišit, zda jsou určena do interiéru nebo jsou vhodná k umístění venku.

Klasická světýlka do zásuvky nebo na baterie?

To záleží čistě na vás. Pokud máte v jejich blízkosti zásuvku, pak není problém pořídit ta s kabelem a zapojit do zásuvky. Jestli chcete vánoční osvětlení umístit i na taková místa, kde zásuvka není nebo se to nehodí, pak si vystačíte se světýlky, která jsou vybavena malou krabičkou pro baterie.

Oba druhy mají svá pro a proti. U tradičního druhu světýlek, tedy těch do zásuvky, je potřeba malý adaptér, respektive trafo. To převede 230 V na 12 V, aby se světýlka nezničila, protože 230 V by rozhodně nepřežila. V podstatě je takový adaptér vždy součástí balení.

K nevýhodám patří kabel. Za prvé je viditelný a umístění světýlek je závislé na jeho délce. Zástrčka musí vždy dosáhnout na nejbližší zásuvku, případně to lze řešit prostřednictvím prodlužovacího kabelu, což ovšem také není zrovna vhodná dekorace.

V případě osvětlení na baterie nejste omezováni žádným vypínačem ani délkou kabelu. Jenže zase musíte být dobře zásobeni bateriemi. Ve většině světelných dekorací si vystačíte s tužkovými bateriemi typu AA. Bateriové osvětlení je vhodné pouze do interiéru, oproti tomu to s adaptérem je možné používat i venku, pokud je k tomu samozřejmě přímo určeno.

Studené nebo teplé světlo?

Samozřejmostí je dnes LED osvětlení, které sice často kupujeme ve studeném odstínu, ale dnes už se dají pořídit i v teplém. Na výběr jsou celkem 4 barvy, přičemž typ světelného spektra musí být vyznačen na obalu formou proužku dané barvy.

 • Bílý proužek je základní studená barva.
 • Žlutý proužek znamená základní teplou barvu.
 • Jantarový proužek značí barvu typu vintage.
 • Barevný proužek je tzv. multicolor, kdy se střídá několik barev, například červená, modrá, zelená a žlutá.

Používejte timer neboli časovač

U některých svícnů či svítících ozdob můžete narazit na časovač. Kromě tlačítka ON/OFF mají také tzv. timer, který ve většině případů funguje v rámci režimu 6/18. V praxi to znamená, že osvětlení svítí po dobu 6 hodin a pak se automaticky vypne na 18 hodin. Když nainstalujete světýlka a v 17 hodin je zapnete, tak se po šesti hodinách vypnou a následující den se zase v 17 hodin zapnou.

Jaké dekorace mít na Vánoce bezpodmínečně doma?

Vánoční osvětlení nabízí široké spektrum různých světelných ozdob. Jsou to překrásná lákadla a my každoročně neodoláme potřebě pořídit zase něco nového. Přestože jsme loňské Vánoce měli krásné světelné dekorace všude, kde nás napadlo. Samozřejmě, že využijeme i ty co už máme, ale chce to prostě nějakou pecku, kterou překvapíme své blízké. Co nesmí chybět?

 • Svítící girlandy a hvězdy
 • Vánoční sítě a záclony
 • Světelné řetězy
 • LED svítící stromečky
 • Lucerny jako z pohádky a mnoho dalších.

Řetězy jsou základním kamenem světelných dekorací

Nezáleží na tom, jestli budou s kabelem nebo na baterie. Bez světelných řetězů by to nešlo, neboť jsou všestranné a využijete je na všechno, nejen na osvícení vánočního stromku. Výhodou je, že se dají přizpůsobit podle potřeby.

Hlídejte si při nákupu jejich délku, ať nemáte při instalaci řetěz příliš krátký nebo naopak moc dlouhý, že byste s ním stromeček omotali pětkrát. Co se týká délky řetězů, tak základní řady mají délku v rozmezí od 5 do 50 metrů.

Ozdobit můžete stromek, ale také okna, svítidla, krbovou římsu pokud ji máte, případně stromy na zahradě, stejně jako celý dům včetně střechy. K tomu musíte logicky použít světla určená na venkovní účely.

Každé balení s řetězem by na sobě mělo mít nakreslený stromek s číslem. To představuje výšku stromku, pro který je světelná dekorace určena. Například když máte stromek o výšce cca 170 až 180 cm, pak potřebujete řetěz dlouhý 12 metrů.

Jak zajímavě využít světýlka k aranžování?

 1. Vezměte uzavíratelnou průhlednou sklenici s vánočním motivem, vložte do ní vánoční osvětlení v teplých barvách na baterie a postavte jí na stůl. Kolem ní naaranžujte vánoční ozdoby, třeba zlaté koule, zlatý řetěz a k tomu klidně šišky nebo ozdoby v podobě dárečků atd.
 2. Světelný řetěz jednoduše naaranžujte na vánoční stůl, k tomu přidejte různé vánoční dekorace, mísu s ovocem, konvici s čajem a ještě přihoďte svítící dekoraci. Vhodný je třeba domeček nebo lampička.
 3. Máte v pokoji či kuchyni poličku s nějakými dekoracemi? Pak jí využijte a ozdobte jí světelným řetězem. Bude to vypadat super a přitom to bylo rychlé a jednoduché.
 4. Visí vám na dveřích adventní věnec, ale zdá se vám trochu nudný? Obtočte kolem něj světelný LED řetěz a hned ožije.
 5. Vezměte velký bílý tác, nasypte na něj umělý sníh, postavte andílky, pár šišek a dalších ozdob a po celém tácu naaranžujte světelný řetěz v teplé bílé barvě.

Svítící vánoční dekorace

Jasné je, že vánoční osvětlení nejsou jen světelné řetězy. Naopak si můžeme domov oživit mnoha zajímavými svítícími dekoracemi, které vdechnou každé jednotlivé místnosti tu správnou vánoční atmosféru klidu, pohody a lásky.

Dekorace na stůl

Mohou to být andílci, zvířátka, domečky, zkrátka jakákoliv podobná dekorace, kterou lze postavit na sváteční stůl. Dokonale vypadá svítící betlém umístění doprostřed stolu. Nemusí být nijak velký, naopak už dnes pořídíte malinké ve velikosti cca 17 až 26 cm. Jako materiál se používá keramika, sklo, dřevo atd.

Vesničky mají své kouzlo

Osvětlené vesničky/domečky se těší velké popularitě. Díky nim můžete třeba v obývacím pokoji vytvořit úžasnou vánoční atmosféru. Vymezte si prostor, například nějakou komodu, na kterou umístíte vánoční ubrus nebo třeba jen dečku. Na tu pak rozestavíte jednotlivé domečky, které budou tvořit vaší vysněnou vánoční vesničku.

Věřte, že domečků není nikdy dost a vždy v nějakém obchůdku objevíte nějaký krásný domek, který si s chutí koupíte a přidáte ho do své už tak obsáhlé sbírky. Vesnička tak bude rok od roku větší, a když jí pak celou rozsvítíte, tak vaše srdíčko radostí poskočí.

Sněhuláci a zvířátka jsou klasika

Je to asi ta nejoblíbenější skupina ozdob, která se těší oblibě po celém světě. Ostatně není nic krásnějšího než jeleni, srnečci, veverky, lišky, velcí i malinkatí sněhuláci, andělé i miniaturní andílkové nebo také skřítci. Ty v posledních letech rychle šplhají na žebříčku popularity. Tyto postavičky se dají pořídit z různých materiálů. Jedná se o keramiku, dřevo či akrylát.

Pohádková světla

Lucerna s LED žárovkou utvoří dokonale pohádkovou atmosféru. Jednoduše jí rozsviťte a postavte na polici, okno nebo klidně doprostřed stolu. Okno klidně ozdobte světelnou hvězdou, ať už bude jednobarevná či multicolor. Můžete si jí vyrobit ze směsi papíru a bavlny, nebo také vytvarovat z ozdob, které přilepíte k sobě.

Přečtěte si i další inspirativní články s vánoční tématikou. Například jak být kreativní při výzdobě na Vánoce, který vánoční stromek je ten pravý, jak snadno zvládnout vánoční nákupy na internetu, jaké si pořídit pomůcky na pečení, když se chystáme na Vánoce, jak na českou klasiku, pokud jde o vánoční menu, jak upéct vánoční cukroví jako od babičky, proč je kniha nejlepší vánoční dárek nebo jak zvládnout vánoční přípravy bez stresu.

Přidat komentář