Tipy Zdraví

Lékárnička na chalupu a nejen tam – co by měla obsahovat

Určitě není nutné, aby měla taková lékárnička velikost doktorské brašny nebo dokonce jako cestovní zavazadlo. Důležité je, aby obsahovala jen to nejdůležitější, co se nám může hodit.

Pro začátek není na škodu si promyslet, kam všude hodláme vyrazit. Často se totiž stává, že i když si dáváme neustále pozor, tak právě o dovolené si nechtěně přivodíme nečekané zranění, případně nás něco může štípnout atd.

Je dobré si napsat seznam veškerých léčiv či zdravotnického materiálu, o kterých si myslíme, že využijeme. Mnohdy je lepší vzít něco navíc, než pak shánět třeba obyčejný obvaz nebo jen náplast. To ale neznamená, že toho musíte vozit zbytečně moc.

Lékárničku je potřeba zaplnit rozumně

Pokud není vaše místo pobytu zcela odříznuto od civilizace a existuje tak možnost, že si budete moci v případě potřeby zaskočit i do lékárny, určitě to není potřeba se zásobami přehánět. Vystačíte si jen s těmi nejzákladnějšími druhy léků, spolu s léky na předpis, které berete pravidelně.

Nedělejte zbytečné zásoby, naopak se snažte lékárničku zaplnit tím nejdůležitějším, ale nepřehánět to. Nejdůležitější jsou léky pro případ, že vás přepadne horečka, průjem nebo třeba nějaké zranění.

Hlavně si pohlídejte expiraci léků, a pokud na datum moc dobře nevidíte, požádejte jinou osobu, ať vám datum přečte a pomocí fixu si jej napište na krabičku s léky v takové velikosti, kterou přečtete. Jestli máte v lékárničce některé léky už hodně dlouhou dobu a jsou prošlé, vraťte je do lékárny.

Co dělat, když některé léky zapomenete?

Pamatujte si základní pravidlo a to nepanikařit. Nic není tak zlé, jak se na první pohled zdá a vše má nějaké alternativní řešení. Co když nastane situace, že se u vás objeví zdravotní problém na který lék, buď vůbec nemáte, nebo jste měli, ale došel vám a v lékárně jej nemají?

Stačí se poradit s lékárníkem, jestli existuje vhodná alternativa, tedy lék obsahující stejnou účinnou látku, který by mohl ten, co běžně užíváte nahradit. Nezapomeňte však předem nahlásit, jaké léky berete a jestli je možné je se zakoupeným lékem užívat společně, aby nedošlo ke kontraindikaci.

Jasné je, že když jste třeba ve stresu nebo je v lékárně fronta, nemusíte si hned vzpomenout na každý lék, který máte předepsaný. Ideální je, když si své léky sepíšete na lísteček a ten si uložíte do peněženky a pak jen předložíte lékárnici/lékárníkovi.

Ostatně takový seznam se hodí i ve chvíli, když dojde například k nehodě a musí vás převést do nemocnice. To je pořádný stres a to je člověk rád, že si vzpomene na jméno, natož na léky co bere.

Co se hodí při poranění?

  • Obinadlo (přibalte i elastické, kdyby došlo k úrazu)
  • Sterilní gáza
  • Náplasti (textilní, netkané, hedvábné, s polštářkem i bez něj, kusové či vcelku)

Existují i speciální náplasti jako voděodolné. Ty vaše zranění chrání před krátkodobým stykem s vodou, ale i při mytí rukou. Pak jsou náplasti hydrogelové, které jsou vhodné pro opary, puchýře, řezné poranění, ale i na popáleniny či odřeniny. Třetím druhem jsou elastické náplasti a uvítáte je v případě poranění kolena či loktu, případně kloubu ruky.

První pomoc při střevních potížích

Střevní potíže nechce zažít nikdo z nás, zvlášť když to člověka chytne třeba jízdy či uprostřed výletu. Nejčastější příčinou bývá nevhodná kombinace jídel, ale také změna prostředí. Ten první případ je jasně daný. Léto nás láká ke konzumaci pokrmů a nápojů, které si běžně nedáváme, nebo je aspoň nejíme v tak velké míře.

Jenže teplé počasí láká k tomu dát si pořádný kopec zmrzliny, na to si pak sníme vodní meloun  a když  k tomu přidáme ještě nějaký ten džus nebo třeba koktejl, máme o střevní potíže postaráno. Často může být viníkem i nedostatečná hygiena. Dokonce se nám nemusí vyplatit ani to, že sníme neomyté ovoce či zeleninu.

Právě v tomto období je potřeba mít po ruce léky proti průjmu. K těm základním patří aktivní uhlí, které na sebe dokáže vázat střevní plyny, toxiny a hnilobné produkty. U infekčního průjmu vyvolaného viry či bakteriemi může vhodný lék doporučit lékárník. Zeptejte se také na tzv. rehydratační nápoje, což jsou sypké směsi pomáhající doplnit minerály, které nám při průjmu rychle ubývají.

Analgetika na bolest

V případě analgetik je výběr opravdu bohatý. Narazíte na mnoho druhů, které se od sebe rozlišují podle typu bolesti. Přestože jsou v mnoha případech multifunkční, například na bolest hlavy, zad a podobně, každá zabírají na něco lépe, na něco méně. Je to vždy individuální.

Můžete tak pořídit analgetika na bolest zad, při menstruačních bolestech, na bolavé klouby atd. Variant je hodně a je vždy lepší se poradit. Navíc je výhoda, že komu nevyhovují tablety, ten může zvolit masti, gely či náplasti.

Spálení od sluníčka

Vůbec nezáleží na tom, jestli jste zrovna na zahradě u své chalupy, u rybníka nebo třeba na louce plné květů. Kůži si můžete popálit/spálit od sluníčka prakticky kdekoliv a určitě to není nic příjemné. Stačí třeba nechtěně usnout na zahradním lehátku a malér je na světě.

Přibalte si na cesty vhodné opalovací krémy s pokud možno vyšším ochranným faktorem. Při nedostatečné či nepravidelné aplikaci těchto krémů se mohou dokonce objevit velmi ošklivé puchýřky. Takže mějte v kabelce či batohu také masti nebo sprej obsahující panthenol.

Pomoc při alergii

Většina alergiků má své léky vždy po ruce. Jenže k nečekané alergické reakci může dojít v podstatě u kohokoliv, a to i u jedinců, kteří doposud s žádnou alergií neměli problém. Proto svou lékárničku na chalupu či kamkoliv jinam vyzbrojte antihistaminiky, což jsou nejběžněji užívané léky proti alergii.

Chybět by neměla ani mastička, která pomůže na případnou reakci po bodnutí/štípnutí hmyzem. Samozřejmostí jsou rovněž repelenty, zvlášť pokud se chystáte třeba k rybníku či řece.

Pomoc pro oči

Pro oči není nic příjemného zánět spojivek, ale takové podráždění očí od přímého slunce nebo od vodní hladiny umí také značně potrápit. Mějte po ruce kvalitní oční kapky, případně kapky obsahující tetryzolin. Tato látka stahuje cévy, čímž zmírňuje překrvení očí.

Přečtěte si také jak zatočit s chřipkou a nachlazením levou zadní, proč se naučit porozumět příbalovým letákům, jak vyzrát na syndrom počítačové myši, což je v dnešní době dost rozšířený problém, proč se vyplatí cvičit v páru, ale zkuste i tipy, jak si udržet mladistvý vzhled či jak na kvalitnější spánek. Tyto a mnohé další články najdete v kategorii Zdraví.

Přidat komentář