Zdraví

Které bylinky přispívají ke zdravé kůži?

Na bylinky nedá spousta lidí dopustit, ostatně jejich pozitivní účinky už byly mnohokrát prokázány. Pomáhají na chřipku, alergie, ale také při kožních problémech. No a právě na bylinky, které mají blahodárný účinek na kůži, se dnes společně podíváme.

Léčivé rostliny/bylinky se dají využít na koupele i zábaly, neboť jsou schopné zmírňovat hromadu kožních potíží, ať už jsou akutní či chronické. To nejdůležitější je, abyste byli schopni poznat, jaké druhy vám prospívají či naopak škodí.

Díky čemu jsou bylinky vlastně schopné léčit?

Obsah látek v jednotlivých bylinkách je velmi rozmanitý. Každá se může pochlubit jinými účinky, které kůži úžasně prospívají. U některých je běžné, že dokážou zmírnit zánět, další omezí množení nežádoucích bakterií či mikroskopických plísní.

Existují i takové, co pomáhají s prokrvováním i hojením, v neposlední řadě zklidní podrážděnou pokožku. Vždy je dobré vyzkoušet, v jaké formě vám vybraná bylinka prospívá nejlépe. Je totiž běžné, že některé druhy lépe fungují v podobě oleje, což je skvělé při ekzémech a lupénce, ale některé bylinky jsou užitečnější třeba jako odvar.

Seznamte se s třezalkou

O třezalce se říká, že má tolik pozitivních účinků na kůži, že by měl být v každé domácnosti olej z třezalkových květů, protože se může hodit prakticky kdykoliv. Nejvíce máme třezalku spojenou s hojením kůže, která se spálila na sluníčku. Díky třezalce se hojení mnohonásobně urychluje.

Třezalkový olej je vynikajícím pomocníkem k masážím hojících se jizev. Postará se o to, že nebudou nadměrně růst. U lehkých popálenin, jež provází zarudnutí pokožky, se po aplikaci třezalkového oleje tiší bolest a je poměrně rychle obnovena postižená část kůže.

Díky tomu, že má třezalka nejen hojící, ale také antibakteriální vlastnosti, se hodí pro ošetření různých drobných oděrek a zarudlých míst kůže, aby zde nedošlo ke vzniku infekce. Odřeniny se budou hojit daleko rychleji a zbaví tělo i opruzenin. To může být prospěšné zejména u malých dětí, které trpí na opruzeniny způsobené plenkami.

Pokud vás poštípe hmyz, třezalkový olej umí ztlumit podráždění i svědění, navíc hojení bude rychlejší. Dokonce je olej z třezalky doporučován při oparu i pásovém oparu, kdy může fungovat jako podpůrná léčba. Obsažené účinné látky totiž tlumí bolestivost pokožky, bojují se zánětem a pomáhají s hojením. Neváhejte jej využít i při výskytu vyrážky či problémech s akné.

Proč je třezalka nejvhodnější v podobě oleje?

Prostřednictvím třezalkového oleje se mohou účinky léčivých látek projevit nejlépe. Použití je možné nejen zevně, tedy na kůži, ale i vnitřně. Třezalka má skvělé účinky při mnoha obtížích, mezi něž se řadí i ty psychické.

Umí nám pomoci s psychickým podrážděním i úzkostmi, dále zmírňuje stres a depresivní nálady. Dokonce nám může zlepšit spánek. Vedle kožních a psychických problémů je to skvělý pomocník při potížích s trávením, ale i při různých infekcích. U žen má vynikající účinky během nežádoucích projevů klimakteria.

Třezalka je dobrá také na obklady, kdy ulevuje kloubům a svalům od bolesti. Zakoupit je možné hned dvě varianty třezalkového oleje. V prvním případě se jedná o destilovaný olej čiré barvy, v němž je obsaženo daleko méně účinných látek. Druhým je olej vyrobený pomocí macerování. Jde v podstatě o to, že je třezalka máčena v oleji, do kterého se následně uvolní léčivé látky a také barvivo. Olej díky domu získá intenzivní červenou barvu.

Měsíček lékařský je klasika

Jak dobře víme, je měsíček bylinka s vynikajícími hojivými vlastnostmi. Patří k nepostradatelným pomocníkům při ošetření různých odřenin a také poškození kůže. S měsíčkem máte jistotu, že obnova tkání bude mnohem rychlejší. Vzhledem k antiseptickým účinkům je schopen bránit rozvinutí zánětu kůže.

Pomáhá rovněž při spálení kůže od slunce, ale i na opruzeniny, modřiny, případně zhmožděniny, u těch měsíček dokáže zmenšit otok. Měsíček ulevuje při poštípání od hmyzu, dá se z něj vyrobit hojivý obklad i mast či olej.

Když budete potřebovat hojivý obklad, stačí jen dát do hrnce či mísy 3 polévkové lžíce sušených měsíčkových květů, přelít 200 ml vroucí vody a nechat po dobu 15 minut louhovat. Poté zbývá jen výluh přecedit, nechat trochu zchladnout, aby měl příjemnou teplotu a aplikovat obklad.

V případě štípanců od hmyzu dejte čerstvé květy měsíčku do hmoždíře, rozdrťte je a pak rovnou přiložte na štípanec, aby se zmenšil otok a zmírnilo se svědění. Stejným způsobem lze postupovat i u čerstvé pohmožděniny.

Jak vyrobit olej na drobné rány a měsíčkovou mast?

Na olej budeme potřebovat uzavíratelnou sklenici, do které nasypeme čerstvě natrhané květy, které zalijeme kvalitním olejem. Nádobu dobře uzavřeme a necháme 14 dní louhovat. Po tuto dobu je nutné sklenici jednou za den protřepat. Potom olej sceďte a uskladněte jej na suché a temné místo. Takto připravený měsíčkový olej můžete využívat k ošetření až 6 měsíců.

K výrobě domácí měsíčkové masti je potřeba domácí vepřové sádlo a čerstvé měsíčkové květy. Do smaltovaného hrnce dáme sádlo, rozpustíme, odstavíme a nasypeme do něj takové množství květů, kolik bude sádlo schopné pojmout. Průběžně promícháváme a pak necháme zatuhnout. Nakonec uložíme do lednice na 3 dny. Po třech dnech sádlo znovu rozpusťte a sceďte, no a mastička je hotová.

Heřmánek není jen tak obyčejný

Léčivé účinky heřmánku máme neodmyslitelně spjatu s kožními problémy. Dá se říci, že jej můžeme používat již od miminek. Je důležité si uvědomit, že u heřmánku musíme být s používáním opatrní. O jeho účinnosti není pochyb, ale zcela bezpečný rozhodně není. Obsahuje totiž azulén, což je látka, díky níž získávají masti charakteristickou modrou barvu.

Bohužel na některé citlivé jedince může mít negativní účinky a působit velmi dráždivě. V takovém případě může potíže místo zlepšit, naopak ještě zhoršit. Vzhledem k tomu, že je heřmánek v TOP desítce nejčastějších alergenů, musíme být velmi opatrní.

Přesto má heřmánek mnoho pozitivních vlastností. Hodí se ke zklidnění zarudlé a podrážděné pokožky, navíc má protizánětlivé účinky. Nesmíme ovšem zapomínat, že heřmánek pokožku vysušuje, takže není vhodné, aby se používal na ošetřování suchých vyrážek či ekzémů.

Šalvěj není jen kloktadlo

Jestli existuje bylinka, která má opravdu velký dezinfekční účinek, pak je to rozhodně šalvěj. Například po nějakém zákroku v ústní dutině, vám může váš zubní lékař doporučit právě šalvěj, s jejíž pomocí ústa vyplachujete.

Výluh z šalvěje je úžasným pomocníkem při problémech s kožními infekcemi. Látky obsažené v šalvěji mají zničující účinek na bakterie, plísně i viry. Dokonce umí neutralizovat i případný pot a zápach, který se díky tomu objevuje.

Pokud budete potřebovat koupel proti pocení nohou, stačí jen přelít 60 g sušené šalvěje litrem vroucí vody a louhovat po dobu 15 minut. Pak jen scedit a promíchat s vlažnou vodou, jejíž teplota pro vás bude vyhovující na koupel nohou.

Nohy nechte ponořené aspoň 15 minut. Výsledkem této koupele bude snížení výskytu bakterií na chodidlech a eliminace zápachu nohou, který způsobují. Když budete šalvěj pravidelně pít, budete se méně potit.

Šalvěj vám může pomoci také s maštěním kůže a snížením její náchylnosti k zánětům. Když dáte hrst šalvěje do hrnce a zalijete vroucí vodou, můžete si nad párou příjemně napařit obličej. Účinné látky, jež šalvěj obsahuje, se postarají o vše ostatní.

Jaké další bylinky prospívají při kožních problémech?

  • Mydlice lékařská – nejvíce pomáhá na kašel, ale dokáže pomoci se zánětem kůže, navíc je vhodná při plísňových, bakteriálních a kvasinkových účincích kůže. Mírní rovněž zánětlivé stavy kůže a poradí si dokonce i s lupy. Nikdy jí ovšem nesmíte používat na otevřené rány.
  • Lopuch – poradí si s mastnými vlasy, které mají navíc sklony k vypadávání a tvorbě lupů. Umí ovšem léčit i vyrážky, ekzémy či abscesy. K léčení se používá kořen lopuchu.
  • Pískavice – běžně je to skvělá bylinka proti nechutenství, zároveň s tím si poradí s trávicími potížemi. Přidává se také do různých kořenících směsí. Pokud jde o vnější použití, pak je ideální na obklady, ty jsou skvělé pro hojení kožních zánětů a abscesů.

Přečtěte si také proč je oblíbená Chlorella, co umí Chia semínka či Aloe vera, jak načerpat energii a zbavit se únavy, nebo jak nastartovat imunitu včas, aby vás podzim nezaskočil. Tyto a mnoho dalších článků najdete na našem webu v kategorii Zdraví.

Přidat komentář