Tipy Zdraví

Jak se co nejlépe připravit na odběr krve?

Trápí vás různé zdravotní neduhy a váš praktický lékař vás posílá na odběr krve? Pak se na něj musíte vhodně připravit. Krevní testy mohou lékařům pomoci s odhalením mnoha skrytých zdravotních problémů, a to od obyčejného nachlazení až po velmi závažná onemocnění.

Prevence je maximálně důležitá a to platí i o pravidelných krevních testech. Právě test krve může zajistit, že jsou případné potíže odhaleny včas a mohou se tak řešit dříve, než se rozvinou do něčeho závažnějšího.

Kvalita krevního rozboru je pro optimální vyhodnocení výsledků zásadní. Jakákoliv drobnost může mít na výsledek testu negativní vliv. Například když se rozčílíte, vyjdete schody nebo jen vypijete sklenici sladkého nealkoholického nápoje, může se vám významně zvýšit hladina krevního cukru.

Pokud se tedy chystáte na odběr krve, snažte se být co nejvíc v pohodě, relaxujte, přečtěte si nějakou pěknou knihu nebo poslechněte nějakou relaxační hudbu. Mrkneme teď na to, jak se na odběr krve připravit co nejlépe.

Cvičení je nutné omezit či vynechat

Chodíte rádi do fitness centra, máte domácí posilovnu, běháte, jezdíte na kole, zkrátka se snažíte věnovat jakékoliv sportovní aktivitě nebo jiné fyzické námaze, která může jakkoliv zkreslit výsledek testu? Pak mějte na paměti, že před odběrem krve je lepší se něčemu takovému vyhnout.

Třeba krátká procházka vám nijak neublíží a krevní test nijak výrazně neovlivní, ale například na hodinku intenzivního běhu na běžeckém pásu raději zapomeňte.

Dokonce i zvýšená fyzická aktivita předtím, než vyrazíte do ordinace, může mít špatný vliv na výsledky. Snažili jste se doběhnout autobus nebo metro? Pak se posaďte do čekárny a aspoň 15 minut v klidu seďte, vydýchejte se a až potom jděte na krev.

Večer před testem zvolte lehkou večeři

Rozhodně zapomeňte na nějakou velkou hostinu. Pokud třeba plánujete oslavu narozenin, přeložte jí až po krevním testu. Ani zbytečné přejídání a konzumace nevhodných potravin není to pravé ořechové.

Odlehčený by měl být celý den, ale opravdu lehké jídlo si vybírejte po 16. hodině. Těžkým a tučným jídlům se zcela vyhněte, stejně jako některým jiným potravinám.

Absolutně nevhodné jsou sladkosti, slané potraviny, destiláty a tomu podobné potraviny. Naopak si k večeři dejte například zeleninový salát či kuřecí vývar.

Na odběr krve jedině nalačno

Když ráno vstanete, rozhodně nic nejezte. Na krevní test musíte dorazit nalačno. Kromě hladiny krevního cukru, může totiž jakékoliv jídlo ovlivnit výsledky cholesterolu, ale i mnohé další hodnoty.

Mějte na paměti, že nalačno neznamená přijít o žízni. Naopak je dobré vypít aspoň jednu sklenku čisté vody (cca 250 ml), případně slabšího čaje, který bude samozřejmě neslazený.

Na co dalšího si dát pozor?

Jestli patříte k lidem, kteří kouří, tak den před krevními testy kouření omezte nebo rovnou vynechejte a rozhodně nekuřte ráno, než půjdete na odběr.

O nikotinu je známo, že zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv, zároveň s tím je vyšší i hladina cholesterolu a kortizolu, tedy stresového hormonu.

Než dojde k samotnému odběru, nahlaste personálu odběrného místa, jestli nemáte alergii na náplast či nějaký dezinfekční prostředek. Nemusíte se stydět předem přiznat, že máte sklony k nevolnostem či motání hlavy.

Naopak je to lepší nahlásit, než tam pak neplánovaně odpadnout už jen při pouhém pohledu na krev. Jakmile je odběr proveden, přitiskněte na místo po vpichu od jehly speciální polštářek, který na místě dostanete. Podržte ho ruce zhruba 5 minut, případně déle, pokud by rána tekla.

Tip: vezměte si s sebou na odběr krve malou svačinu, například sendvič, obloženou bagetu nebo aspoň sušenku.

Mrkněte také, jaké diety byly populární v posledních 15 letech, jak se zbavit psychických potíží a ulevit duši bez terapie, které bylinky přispívají ke zdravé kůži, jak porozumět příbalovým letákům, ale také jaké jsou vhodné léky na chřipku a kašel nebo po čem sáhnout v lékárně, když období nemocí vrcholí.

Přidat komentář