Zažívání dostává v době Vánoc pořádně zabrat. Snažíme se ochutnat od všeho něco, v mnoha případech většinou úplně všechno a pak je nám pořádně těžko. Támhle zobneme cukroví, k tomu nějaké ty jednohubky, chlebíčky, řízeček, potom zbytky salátu a kapra od štědrovečerní večeře a než se nadějeme, máme toho v sobě tolik, že se ani nemůžeme hýbat, natož dýchat.
Prosincové hodování během vánočních svátků je příležitost, kdy se člověk může po celoročním shonu v klidu a bez nějakého spěchu najíst. To využívá většina lidí na 100 %, včetně těch, kteří neustále drží během roku nějakou dietu, aby přece jen aspoň částečně splnili svá novoroční předsevzetí.
Vánoce zkrátka prověří naše trávicí ústrojí na maximum a připraví pro něj těžkou zkoušku. Tučné pochoutky, cukroví, alkohol/destiláty, mastná a smažená jídla, slané chuťovky jako brambůrky a podobně, to vše dá zabrat nejen žaludku, ale také slinivce a játrům.
Pokud by šlo o jednorázovou záležitost, kdy všechno možné splácáme v jeden den, to se dá snadno překonat, ale vánoční hodování je dlouhodobější záležitost a trvá až po Nový rok, někde klidně i déle, zvlášť když se ještě v lednu dojídají některé zbytky z prosincových zásob.
Jedincům s citlivým trávením stačí málo a už jim je pěkně těžko, ale po tolika dnech přejídání se a kombinování mnoha druhů potravin už se objeví potíže i u jedinců, kteří jinak o svém trávení ani nevědí.
V takovém případě není na škodu znát pár osvědčených triků, které mohou od těchto problémů ulevit. Podívejme se nyní, jaké zdravotní neduhy nám vánoční hodování může přivodit a co nám s nimi může rychle a účinně pomoci z ingrediencí, co se běžně vyskytují v naší domácnosti.
Pocit plnosti
Celodenní zobání všeho možného tento pocit velmi brzy přivodí, a pokud si chceme ulevit co nejdříve, pak skvěle pomáhají čaje připravené ze semen fenyklu nebo z anýzu. Nejen, že nás zbavují křečí, ale také podpoří odchod plynů, jež se tvoří v nadměrném množství a také zmírňují bolest břicha.
- Stačí rozemlít nebo rozdrtit v hmoždíři 2 lžičky semen, dám do šálku a zalít vroucí vodou. Necháme 10 minut louhovat, přecedíme a vypijeme. Během dne je možné vypít až 5 šálků tohoto blahodárného čaje.
Masáž podbřišku
To mnohé z vás možná překvapí, ale věřte, že to má velmi pozitivní účinek. Smíchejte několik kapek bazalkového a kmínového oleje. Poté aplikujte na podbřišek a jemnými pohyby prstů vmasírujte. Nesmíte tlačit, jen lehce přejíždějte po podbřišku ve směru hodinových ručiček. Uvidíte, že se vám uleví.
Zkuste kurkumu a artyčok
Obě tyto potraviny podporují lepší trávení a také odtok žluči, což pomáhá snáze trávit tučnější jídla. Pokud ovšem máte podezření na přítomnost žlučových kamenů, není vhodné kurkumu ani artyčok používat. Jinak by mohlo díky zvýšené stimulaci pro rychlejší vyprázdnění obsahu žlučníku dojít až ke kolice. V opačném případě můžete používat oba tyto pomocníky ve formě různých extraktů či v podobě kapslí.
Malý tip: nezapomeňte, že v každém případě je největším přítelem chůze, protože se při ní rozhýbou i trávicí orgány. Takže není na škodu, když i během svátků zařadíte na seznam svých denních úkolů také krátkou procházku po bohatém obědě, klidně rodinnou, ať v tom nejste sami.
Pálení žáhy
Někdo na pálení žáhy trpí po každém jídle, ale jsou i tací, kteří s ním nemají nikdy problém. Jenže v době vánočních svátků by i ti jedinci, jež jindy těmito nepříjemnými obtížemi netrpí, mohli potřebovat pomoc.
Pro začátek je potřeba upravit jídelníček, neboť stoupání žaludečního obsahu a tím i trávicích šťáv není nic příjemného. U zdravého jedince tento problém ve většině případů vyvolají příliš tučná, kořeněná nebo vydatná jídla. Ta je důležité omezit, dokud se trávení neuklidní. Což samozřejmě během Vánoc není tak snadné. V takovém případě přichází ke slovu bylinky a jiné potraviny.
- Zeměžluč – známá a velmi účinná bylinka, která si hravě poradí s obnovou normální činnosti žaludku a dokonce pomůže i s játry a žlučníkem. Díky obsahu hořčinů dochází k snadnějšímu trávení a rychlejšímu transportu obsahu žaludku do střev.
Stačí rozdrtit lžičku zeměžluči, spařit 150 ml vroucí vody a nechat 15 minut louhovat. Poté přecedit a po jídle vypít. Připravte se však na skutečnost, že je to nechutně hořké. Co byste ale pro své zdraví neudělali.
- Mléko – je to vynikající pomocník, který si hravě poradí s palčivou kyselostí trávicích šťáv a během chvilky jí sníží. Ideální je, když mléko trochu zahřejeme a zředíme vodou.
- Banány – zřejmě nejrychlejší a nejúčinnější potravina vůbec. Po jejich konzumaci se dostavuje v podstatě okamžitá úleva. Mohou za to přirozeně se vyskytující antacida, která jsou schopna ihned snížit kyselost žaludečních šťáv.
Nevolnost
K nejběžnějším příčinám nevolnosti patří průběžné pojídání jednotlivých jídel bez dostatečné pauzy mezi chody, zobání drobných pamlsků a pochoutek, stejně jako popíjení alkoholu. Přestože si mnozí myslí, že alkohol s trávením pomůže, opak je pravdou, ten ho jen zbytečně komplikuje.
Díky alkoholu má pak žaludek značné problémy zpracovat zkonzumované jídlo a zvyšuje se množství trávicích šťáv. Výsledkem je nepříjemné podráždění žaludeční sliznice. Podobně jako předtím, i zde je nejdůležitější změna jídelníčku.
Sliznici pomůže uklidnit tzv. šlem z ovesných vloček. S jeho pomocí se na sliznici utvoří ochranná vrstva, která na sebe naváže přebytečné trávicí šťávy. Příprava je naprosto jednoduchá.
- Do hrnce nasypeme 3 lžíce ovesných vloček. Přilijeme 2 hrnky vody a necháme 2 hodiny odstát. Potom přivedeme k varu a necháme 5 minut povařit. Nakonec vývar z vloček přecedíme, trochu osolíme a vypijeme.
Zánět žaludku
V mnoha případech se žaludeční sliznice podráždí nakolik, že se nám nepovede jí uklidnit. Výsledkem je, že se podráždění změní na gastritidu, tedy zánět žaludku. Svůj podíl na tom mají také stresové situace, které se během svátků mnohdy vyskytnou, zvlášť při rodinných setkáních.
Vzhledem k tomu, že se zvyšuje hladina stresových hormonů, dochází k oslabení přirozené tvorby ochranného hlenu, který chrání žaludeční sliznici. Co může na zánět žaludku pomoci?
- Heřmánkový čaj – k jeho největším přednostem patří obsah éterických olejů. Ty jsou schopné zabránit tomu, aby se zánět rozvinul. Do hrnku dáme 2 lžičky květů heřmánku, zalijeme vroucí vodou, čímž je spaříme a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a nalačno vypijeme.
- Bazalka – funguje podobně jako heřmánek. Dá se z ní připravit čaj, případně v průběhu dne důkladně rozžvýkat 4 až 5 čerstvých listů bazalky. Tím se uvolní šťávy, kterou polkneme a lístky vyplivneme.
Jaké další trávicí problémy nás mohou zaskočit?
- Zácpa
- Průjem
- Žlučníková kolika
Úprava jídelníčku je důležitý krok
Chcete-li své potíže zmírnit co nejrychleji, pak je rozhodně nutné, abyste na několik dní zmenšili množství přijímané potravy i její vydatnost. Naprosto se vyhýbejte alkoholu, cukroví, kořeněným a smaženým jídlům, uzeninám, ale i veškerým lahůdkářským produktům.
Konzumujte jen jednoduché pokrmy, které se skládají z minimálního množství surovin. Jako nejvhodnější příloha se jeví bramborová kaše či jen vařené brambory. K tomu bude perfektní například rybí filé nebo přírodně dušené kuřecí maso.
Nezapomínejte ani na polévky, ale jen zeleninové, neboť vývary z masa mají dráždivý efekt a podporují vyšší tvorbu trávicích šťáv. Podrážděný žaludek mohou zklidnit i ovesné kaše. Používejte máslo, to je stravitelnější než jiné tuky. Ideální je, když jej přidáte, až když je pokrm hotov.
Na našem webu najdete i další zajímavé články, například se dozvíte, jak zvládnout stres levou zadní, jak provonět domácnost, proč je kamera do auta šikovný pomocník, jak si přivydělat na mateřské, jak zvládnout vztah s erotomanem a nenechat se vytočit každou maličkostí nebo také jak si udržet mladistvý vzhled. Samozřejmě, že jsou tu i jiné články o zdraví.