Tipy

Vánoční cukroví jako od babičky

Vánoční cukroví je neodmyslitelnou součástí každých Vánoc. Rok co rok se už během období adventu začíná s pečením a hospodyňky se předhánějí, která napeče více druhů. K tradičním a nejvíce oblíbeným druhům patří bezesporu linecké cukroví, vanilkové rohlíčky a voňavé perníčky.

Dá se říci, že průměrně se v jedné domácnosti peče 8 druhů cukroví. Samozřejmě, že jsou i takové šikulky, které napečou klidně i 30 a více, nehledě na to, že spousta žen peče vánoční cukroví na objednávku. My jsme pro vás vybrali 4 zajímavé recepty, z toho 3 klasické a jeden trochu netradiční.

Linecké cukroví

Dokážete si představit vánoční svátky bez tradičního lineckého cukroví? To je prostě nemyslitelné. Vánoce bez lineckého je jako štědrovečerní večeře bez bramborového salátu či kapra. Toto cukroví můžete připravit na mnoho způsobů, v odlišném poměru surovin, také lze použít bezpočet vzorů (motivů) a v neposlední řadě i mnohé druhy marmelád či džemů coby náplně na slepování.  

Klasická jsou samozřejmě hladká kolečka, ale klidně to mohou být zoubkovaná kolečka, půlměsíčky nebo třeba různě velké hvězdičky, pokud si potrpíte na vánoční motivy. Zkrátka s fantazií jde vše. My jsme vyzkoušeli mnoho receptů a rádi bychom vám představili ten, který nás nejvíce zaujal.

Co budeme na přípravu lineckého cukroví potřebovat?

  • 350 g hladké mouky
  • 250 g másla
  • 110 g cukru moučka
  • 3 žloutky
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • pikantní zavařenina (skvělá je tzv. linecká, ale také ovocná směs, jahodová atd.)

Do mísy prosejeme moučkový cukr s hladkou moukou, přidáme vanilkový cukr, nakrájené změklé máslo, žloutky a vypracujeme hladké těsto, které dáme zhruba na hodinku odpočinout do lednice. Poté z něj na pomoučeném vále vyválíme tenký plát (zhruba 3 milimetry) a vykrajujeme kolečka, hvězdičky atd.

Můžeme udělat buď obě kolečka plná, nebo vždy polovinu koleček vykrojit uprostřed malou formičkou, aby po slepení zůstala uprostřed marmeláda.

Přendáme na plech vyložený pečícím papírem, vložíme do trouby předehřáté na 170°C a pečeme dorůžova. Po upečení necháme cukroví vychladnout a teprve poté slepujeme.

Tip: kdo má rád, může ještě linecké pocukrovat moučkovým cukrem, případně namočit vrchní polovinu (pokud jsou bez vykrojeného středu) do čokoládové polevy, ale klidně mohou zůstat jen tak.

Perníčky

Vánoční perníčky jsou naprostým luxusem mezi cukrovím, ostatně co může být lepší kombinací než med, kakao, skořice a perníkové koření? Nezaměnitelné aroma, které se line během pečení celou naší domácností, je nepřekonatelné. Bez perníčků to nejsou ty pravé Vánoce, zejména proto, že řada hospodyněk toto cukroví peče na více způsobů, aby byl jeden druh, který je měkčí a křehčí ke konzumaci a druhý, jež je o něco pevnější a křupavější se používá na ozdobení vánočního stromečku.

Co by to ovšem bylo za pečené perníkové ozdoby bez té správné dekorace? Pořiďte si zdobicí sáček, připravte oblíbenou polevu a pusťte se do zdobení perníčků. Můžou se samozřejmě zapojit i vaše ratolesti. Rozhodli jsme se, že se podělíme o mnohokrát vyzkoušený recept na perníčky, které jsou ihned po upečení měkké a mohou se ochutnávat bez čekání, než uleží.

Potřebné suroviny:

  • 750 g hladké mouky
  • 180 g cukru moučka
  • 230 g medu
  • 150 g Hery
  • 3 celá vejce
  • 3 polévkové lžíce kakaa
  • 1 polévkovou lžíci koření do perníku
  • 1 kávová lžička mleté skořice
  • 1 1/2 lžičky jedlé sody

Všechny suché suroviny prosejeme do mísy a lehce promícháme. Přidáme med, Heru, vejce a vypracujeme hladké těsto, které dáme do ledničky a necháme odležet do druhého dne (klidně i na více dní).

Odleželé těsto dáme na vál, vyválíme zhruba 0,5 centimetru silný plát a vykrajujeme libovolné tvary. Dáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme na 180°C zhruba 8 minut. Nesmí se péct dlouho, jinak budou příliš vysušené.

Když jsou perníčky hotové, můžou se potřít bílkem, díky čemuž se budou krásně lesknout, ale není to nutné, zvlášť když je třeba chceme zdobit.

Tip: Ke zdobení je nejlepší bílková poleva, ale skvělé jsou slepené marmeládou či Nutellou. Dá se plnit také oblíbeným krémem, třeba kávovým či čokoládovým. Skvělá je i čokoládová poleva a jen je polít bez zdobení či slepování.

Vanilkové rohlíčky

Každá rodina má svůj oblíbený recept, podle kterého každoročně chystá vynikající vanilkové rohlíčky, jenž mezi vánočními druhy cukroví nikdy nesmí chybět. V mnoha rodinách se dokonce recepty dědí po několik generací. Přesto občas neuškodí vyzkoušet i receptury jiných hospodyněk a zjistit, jestli ten jejich recept není o něco lepší nebo naopak.

Odjakživa bylo vžité, že se všechny rohlíčky tvarovaly pouze ručně, což už dnes není nutné, protože moderní doba jde stále kupředu, není problém zakoupit silikonovou formu na rohlíčky, do které stačí natlačit těsto a dát péct. Hravě tak připravíte 30 rohlíčků najednou a zabere vám to čtvrtinu času, než když tvarujete každý zvlášť.  Pokud jde o vanilkové rohlíčky, zaujal nás jeden velmi zajímavý recept, který jsme se vám rozhodli představit.

Jaké ingredience potřebujeme?

  • 320 g hladké mouky
  • 240 g másla
  • 160 g jemně mletých vlašských ořechů
  • 60 g cukru moučka
  • 2 žloutky
  • moučkový a vanilkový cukr na obalování

Hladkou mouku s moučkovým cukrem prosejeme do mísy (dělám to tak u každého cukroví), přidáme ostatní suroviny a vypracujeme hladké těsto, které zabalíme do potravinové fólie a necháme zhruba 2 hodinky odpočinout v chladničce. Poté těsto vyjmeme a odtrháváme z něj kousky, z nichž buď ručně, nebo pomocí silikonové formy tvoříme stejné rohlíčky.

Vanilkové rohlíčky z ruční výroby poklademe na plech, který si vyložíme pečícím papírem a vložíme do trouby předehřáté na 180°C (silikonovou formu rovnou zasuneme do trouby). Pečeme dorůžova a nejlépe když vždy jeden rohlíček otočíme a podíváme se, jestli je spodek světle hnědý (vršek musí být vždy světlejší), pak teprve je cukroví hotové. Pokud jde o rohlíčky pečené ve formě, tam si musíme hlídat upečení dorůžova.

Jakmile je vytáhneme z trouby, ještě horké je opatrně přesypeme do misky, v níž si smícháme vanilkový cukr s moučkovým a hned je obalíme. Necháme zcela vychladnout a poté teprve uložíme. Rohlíčky jsou úžasně jemné, křehké a na jazyku se doslova rozplynou. Doporučuji udělat více dávek najednou.

Čokoládové válečky s chilli – netradiční vánoční cukroví

Rok co rok připravujeme stejné druhy cukroví, bez kterých si vánoční svátky nedovedeme vůbec představit. Ovšem v dnešní době je moderní experimentovat, zkoušet stále nové věci a právě svět gastronomie nabízí velmi bohatou škálu možností, jak se vyřádit a vyzkoušet vše, co se nabízí.

Proč se tedy nevrhnout na přípravu velmi zajímavého, pro někoho možná až překvapivého druhu cukroví, které je vhodné pro opravdové fajnšmekry. Pokud jsme milovníky pikantních dobrůtek, pak musíte tento recept rozhodně vyzkoušet. Za nás mu dáváme palec nahoru.

Potřebné přísady:

  • 200 g hladké mouky
  • 65 g cukru moučka
  • 3 lžíce kakaa
  • 100 g másla
  • 1 vejce
  • 1 polévková lžíce zakysané smetany
  • 1/2 lžičky chilli koření
  • 1/4 lžičky soli
  • 100 g bílé čokoládové polevy

Moučkový cukr, hladkou mouku i kakao prosejeme do mísy, přidáme nakrájené máslo, vejce, zakysanou smetanu, chilli koření, osolíme a vypracujeme hladké těsto, které zabalíme do fólie a dáme na 2 až 3 hodinky odpočinout do ledničky.

Poté vybalíme a odebíráme kousky těsta, z nichž tvarujeme zhruba 3 centimetry dlouhé a 1,5 cm silné válečky, které naskládáme na plech vyložený pečícím papírem. Vložíme do trouby předehřáté na 180°C a pečeme dorůžova (asi 8 až 10 minut, záleží na troubě). Když si nejsme jistí, jestli jsou hotové, můžeme do nich zapíchnout špejli.

Upečené válečky necháme úplně vychladnout. Potom si rozehřejeme bílou čokoládu ve vodní lázni a oba konce každého válečku do ní namočíme. Necháme zatuhnout a je hotovo.

Kde brát inspiraci?

Mnozí z vás si hned řeknou, že nejvíce inspirace se dá najít na internetu. To je sice na jednu stranu pravda, ale i dnes, kdy se 99,9 % věcí řeší elektronicky, neztratily tištěné knihy své kouzlo. Ostatně pěkná publikace, která skrývá hromadu receptů a nádherných fotek hotových výtvorů potěší každého z nás.

Často se jako ideální dárek jeví právě kuchařka. Pokud si nejste třeba u babiček, tetiček a dalších dam jisti co jim koupit, může být publikace plná vánočního cukroví naprosto perfektním dárkem.

Přidat komentář