Kuchyň je bezesporu jednou z nejfrekventovanějších místností z celého bytu či domu. To je také důvod, proč se snažíme, aby v ní vše bylo vždy naprosto perfektní. Proto je důležité pamatovat i na takové maličkosti jako je prostor mezi horními a dolními skříňkami kuchyňské linky i v okolí sporáku.
Právě tato plocha dostává svým způsobem zabrat ze všeho nejvíc. V jejím okolí krájíme, vaříme, pečeme, myjeme nádobí, zkrátka děláme vše, co je při přípravě pokrmů běžné. Samozřejmě, že veškeré tyto činnosti přináší větší riziko znečištění nejen kuchyňské linky, ale i prostoru kolem ní. Nejlépe uděláte, když si na tento zatěžovaný povrch vyberete takový obklad, který bude maximálně odolný.
Vedle odolnosti takového materiálu, je důležitá i jeho snadná údržba, ale také vysoce estetická hodnota. To v praxi znamená, že vybíráme tak, aby obklad ladil s ostatním vybavením kuchyně, a to jak barvou, tak dekorem a stylem. V dnešní době se naštěstí na trhu vyskytuje několik variant materiálu, které lze pro tyto účely použít. Pro dokonalý vzhled obkladu, ať si už vyberete jakýkoliv materiál, je jeho důležité správné osazení. Spolehněte se na kvalitní levelingový systém, který se skládá ze spon a klínů. Právě klíny zajišťují dokonalé vyrovnání a fixaci obkládacích prvků.
Klasika v podobě keramiky
Pálená hlína a výrobky z ní vyrobené, patří k tradičním doplňkům domácnosti. Její pozice v našich kuchyních je v podstatě neotřesitelná a slouží nám odjakživa. Prvky z pálené hlíny pořídíme v mnoha tvarech, velikostech i typech.
Narazit můžeme na mozaiky i maxiformáty, ale zároveň na takové dekory, které jsou schopné napodobit jiné materiály, jako například kov, kámen či dřevo.
Když si pořídíte tuto keramickou klasiku v neutrálním designu, hravě udržíte krok s pravidelně se měnícími trendy, aniž byste museli stále něco předělávat. Oproti tomu výraznější styl obkladu zaujme na první pohled, ale občas nastává problém v tom, že se časem příliš okouká a přestane nám vyhovovat.
Jednou z vad na kráse, která některým fanouškům keramických obkladů vadí, jsou spáry. Tento problém se dá vyřešit jednoduchými triky, jako obklady ve větším rozměru, nebo použitím tmavé spárovací hmoty. Vypadá to pěkně a neruší vás bílé čáry mezi obklady.
Moderní nerez
Přestože mnoho lidí považuje nerezový materiál za příliš sterilní, dokázal si své místo v našich kuchyních najít. Faktem je, že dříve to byl běžný materiál profesionálních kuchyní, ale pro své minimalistické a hygienické vlastnosti, stejně tak díky designu, se stal oblíbený i do běžné domácí kuchyně.
Je to v podstatě nerezový plech, který je neporézní a mechanicky velmi odolný, navíc s hladkým nebo upraveným povrchem. Můžete tak snadno narazit i na nerez co vypadá jako mozaika.
Největší výhodou tohoto materiálu je, že se obejde bez jakéhokoliv spárování a snadno se udržuje. Důležité je, aby byl udržován pravidelně, neboť zejména u těch lesklejších typů je běžné, že jsou na nich vidět otisky prstů, ale i další nežádoucí nečistoty.
Vedle nerezu můžeme použít například obklady z hliníku i jiných kovů, případně různé kombinace, klidně i s ostatními materiály vhodnými na obklad.
Kámen kompozitní i pravý
V dnešní době není problém narazit i na takové domácnosti, kde bylo na obklad stěny kolem pracovní plochy využito přírodních či směsových nerostů. Nejlepší je, když jde o opravdu velkou plochu, která má hladký povrch, čímž se značně snižuje riziko přichycení nečistot.
Takovou malou nevýhodou, která mnoho lidí od použití pravého kamene odrazuje, je jeho nasákavost, ta pramení z jeho pórovitosti. To je důvod, proč jsou častěji používány desky vyrobené z takzvaných kompozitů. Ty se liší rozdílným podílem přírodních složek a pojidel.
K největším přednostem těchto desek patří jejich jednolitost. Výhodou je, že se z nich dají vytvářet kompaktní celky celých stěn s navazující pracovní plochou. Někdy bývá součástí i integrovaný dřez. Desky, respektive stěny z nich vytvořené, nepotřebují žádné spáry, díky čemuž nedochází k tak velkému usazování nečistot a prostor se dá snadno udržovat.
Cihly se vrací
V posledních letech se sice stěny z cihel, ať už to byly ty pravé nebo imitace, v kuchyních příliš nevyskytovaly, ale v současnosti se vrací zpět na výsluní a každé kuchyni dodává vzhled obnaženosti a určité syrovosti. Výsledný efekt přináší nádech charakteristické nedokonalosti, která ovšem vyniká tradiční ruční prací.
Použití cihlové stěny jako obkladu má i svá negativa. Pro začátek je dobré zmínit, že takový prostor vypadá až moc plasticky, ale zároveň je až moc náchylný usazování prachu i dalších nečistot z kuchyně, jako mastnota nebo třeba kousky jídla. Tomu lze předejít tím, že stěnu z cihel ošetříme nanesením vhodného laku, což ostatně funguje i u přírodního kamene.
Funkční sklo
Musíme uznat, že stěny, na jejichž sestavení byly použitý desky z tvrzeného skla, se těší čím dál větší oblibě. Za svou zvyšující se popularitu mohou poděkovat nejen svému luxusnímu vzhledu, ale také celistvosti povrchu a celé vytvořené plochy. Viditelnost spojů je minimální, stejně jako výskyt spár, ale materiál má vysokou odolnost, a to jak vůči teplu, tak proti mechanickému působení.
Ten kdo se pro tvrzené sklo rozhodne, ocení možnost variabilního vzhledu. Vedle dekorativního potisku, se dnes používá i technologie zatavování. K tomu se využívají různé textilie, fotografie, sušené přírodniny atd. Před samotnou instalací desek je nutné nejdříve naplánovat, kde přesně chcete mít zásuvky, vypínače, různé poličky i závěsné systémy. Důvodem je, že po nainstalování se do těchto desek už nedá vrtat.
Moderní stěrky
Ten kdo nefandí žádnému z materiálů, které jsme zatím představili, může zvolit jiný moderní způsob úpravy plochy mezi kuchyňskou linkou, a to stěrkové materiály. Mají zcela jednoduchý vzhled a mohou se tak snadno kombinovat s jakýmkoliv stylem samotné kuchyně.
Barevná škála je opravdu bohatá, nechybí ani perleť či kovové odstíny. Hodně populární je pohledový beton v mnoha variantách, ale také design kamene, cihelných pásků či retro štukových omítek. Povrch je beze spár a snadno se tak udržuje. Omyvatelný povrch díky hydrofobizaci a lakování zabraňuje tomu, aby docházelo ke vsakování tekutin.
Další vhodné materiály
Jedním z nich je marmoleum, což je celistvý přírodní materiál, který má antistatický povrch, zároveň je schopen odpuzovat částice prachu a ještě disponuje antibakteriálními vlastnostmi. Přestože se většinou používá na podlahové plochy, není problém jej aplikovat i na stěnu.
Při výrobě marmolea se používá lněný olej o kterém je známo, že má velmi pozitivní účinky při léčbě různých onemocnění dýchacích cest. Na začištění okrajů lepených pásů se ve většině případů používá akryl. Tam, kde je větší vlhkost a spoje jsou více namáhány, se hodí spíše silikon.
Další alternativou jsou desky vyrobené z vysokotlakého laminátu. Jsou velmi pevné a dokážou odolat působení tepla i páry, ale zároveň nejsou náchylné k poškrábání. Většinou jsou nařezány do požadovaných rozměrů.
Mají pěkný design a jsou vhodné nejen na stěny, ale i na pracovní desky. Některé obkladové panely mívají podobu MDF desek a jsou opatřeny například frézovaným plastickým vzorem, jenž se na povrchu upravuje zalisovanou PVC a PET fólií, která má různý dekor nebo se používá i digitální potisk.
Podívejte se i na další zajímavé články, například jak vyrobit nábytek z palet, jak vybrat pracovní desku a mnoho dalších.