Každý z nás se snaží, aby byl jeho domov co nejútulnější. To je také důvod, proč pravidelně uklízíme, aranžujeme květiny a zdobíme jednotlivé místnosti, ať už je to na Vánoce či Velikonoce, případně pro jiné události. Základem spokojené domácnosti je jednoznačně čistota. To znamená, že se úklidu zkrátka nevyhneme. Důležité je také pravidelné a dostatečné/intenzivní větrání. Bez čerstvého vzduchu by to nešlo. To co by nemělo chybět je příjemná vůně. Taková, která pohladí po duši a bude vyhovovat všem členům domácnosti. Měla by být jemná, lehká a nevtíravá. Nechce to nic agresivního nebo těžkého. Chceme, aby to byla vůně, kterou budeme mít spojenou s naším domovem. Způsobů jak provonět domácnost existuje hned několik a my se společně podíváme, které to jsou.
Vonné svíčky
Často se vonným svíčkám říká také dekorativní svíčky a patří k nejpoužívanějším pomůckám, které jsou schopné provonět domácnost. Mnozí z nás jsou schopni zapalovat svíčky téměř nonstop a nechávají je hořet klidně i celý den.
Bohužel jak už to tak v dnešní době bývá, ani svíčky už nejsou to co dřív. Mnozí z nás jsou schopni zapalovat jednu svíčku za druhou a užívat si tak jejich vůni celý den. Jenže i taková maličkost jakou je vonná svíčka, může být velmi nebezpečnou záležitostí pro naše zdraví.
Občas pořídíme nějakou tu levnější svíčku, o které se domníváme, že nám poslouží stejně jako ta drahá, jen nás nestála tolik peněz. Jenže u nekvalitních svíček vzniká během hoření velmi nebezpečná látka formaldehyd.
Pokud se rozhodneme pro koupi jakékoliv svíčky, vždy je důležité zjistit si její složení. Nejhorší jsou tzv. anonymní svíčky, které jsou až přehnaně levné, ale také ty z Asie. Dobrý pozor si dejte na knot, ten by měl mít maximální délku do 15 mm. Když bude delší, neváhejte ho před zapálením svíčky zastřihnout.
Hlídejte si, aby svíčka při zapálení nezačala ihned kouřit, v takovém případě jí okamžitě uhaste a znovu se již nesnažte jí zapálit. Přehánět se to nesmí ani s dobou pálení. Svíčka by neměla hořet zbytečně dlouho. Určitě není dobré, když hoří déle než 4 hodiny. Jakmile jí zhasnete, hned celou místnost důkladně vyvětrejte.
Je lepší včelí vosk nebo parafín?
Pro mnohé je tato otázka tak trochu dilema. Jedno je však jisté, svíčky, které jsou vyrobeny z včelího vosku patří k těm nejkvalitnějším vůbec. Problémem je, že takové svíčky není jednoduché parfemovat, což je u vonných svíček to hlavní.
Zajímavou alternativou jsou svíčky sojové. Ty jsou schopné udržet vůni po celou dobu hoření. Sojové svíčky, stejně jako ty z včelího vosku, neprodukují takové množství sazí jako třeba svíčky vyrobené z parafínu. Dobré je, že v sojových a včelích svíčkách nejsou obsaženy ropné látky.
Aromalampy
Když se začaly aromalampy poprvé objevovat, používaly se výhradně s esenciálními oleji, což přetrvalo dodnes. Jejich fungování je jednoduché. Do spodní části umístíme čajovou svíčku, horní část (misku) naplníme vodou a přidáme několik kapek vonné esence. Lampa bývá ve většině případů keramická či porcelánová, ale narazíte i na kovovou.
Ideální je, když je miska na vodu odnímatelná. Bude se vám s ní daleko lépe manipulovat, navíc se nebudete muset obávat, že se vám během vaší nepozornosti vypaří všechna voda a aromalampa se buď vypálí, nebo rovnou praskne. Dnes se na trhu vyskytují i nastavitelné aromalampy, u kterých se dá přizpůsobit intenzita i rychlost s jakou jednotlivé místnosti dokáží provonět.
Vonné vosky
Úžasně voní a jejich použití zvládnete levou zadní. Jednoduše nalámete vosk do misky aromalampy (bez vody), do spodní části vložíte čajovou svíčku a necháte jej rozpustit. Úplné rozpuštění vosku trvá jen pár minut, ale jeho vůni si můžete užívat až po dobu 20 hodin.
Nebojte se experimentovat a nalámat do misky i několik druhů vosku najednou. Pohlídejte si jen, aby miska aromalampy nepřetékala. Lampu s voskem je dobré umístit tak, aby nebyla blízko zdi, televize, monitoru, ale ani dalšího vybavení. Nejlépe, když má kolem sebe dostatek místa, kdyby vosk náhodou vyprskl ven.
Je to sice výjimečná situace a nestává se to často, ale i tak člověk nikdy neví. Výhodou je, že vosk nebude ubývat. Jakmile rozpustíte plnou misku vosku, zůstane plná i po několika hodinách od rozpuštění. Jediné, co se změní, bude intenzita vůně, která začne postupně slábnout. Ve chvíli, kdy přestane vonět úplně, nechte misku s voskem vychladnout.
Pak jí dejte na chvíli do mrazáku a nakonec vosk jednoduše vyloupněte ven. Jestli vám to nepůjde, tak pomáhá, když se nechá vosk zatuhnout, poté se čajovou svíčkou lehce nahřeje miska, takže se vosk uvolní a vy už ho jen vyndáte. V tomto případě, ale budete muset misku vyčistit. Perfektně na to pomáhají vlhčené ubrousky.
Aroma difuzér nebo zvlhčovač vzduchu?
Pokud jde o aroma difuzéry, ty je možné pořídit v několika variantách. K té nejlevnější a nejčastěji používané patří tzv. tyčinkové difuzéry. Narazíte i na elektronické, které ve finále fungují podobně jako elektronická aromalampa.
V té se pak ohřívá vybraný esenciální olej. Difuzér vytváří jemnou páru a ta zvládne provonět celou místnost. Aroma difuzér může hravě zastoupit i funkci zvlhčovače vzduchu stačí, když do něj nedáte žádnou vůni (esenciální olej).
Jaké další způsoby provonění domácnosti můžete zkusit?
- Vykuřovadla – V podstatě jde o vykuřovací pícku, ta funguje na stejném principu jako aromalampa, protože se do spodní části dává čajová svíčka. Avšak místo misky na vodu disponuje jemným sítkem. Právě na toto sítko se pak pokládají jednotlivá vykuřovadla. To může být suché dřevo, bylinky, květy, pryskyřice, ale také kadidlo a mnoho dalších.
- Vonné tyčinky – vyrábí se ve většině případů z přírodních materiálů a na výběr je opravdu hodně druhů. Na trhu se vyskytují vonné tyčinky s vůní pryskyřice či bylinek, jako například levandule, bazalka, nebo třeba skořice, tymián a další. Dále pořídíte šamanské tyčinky, ale také tyčinky rozdělené podle země původu. To může být Čína, Japonsko, Indie, Tibet atd.
- Vonné provázky – to je velmi zajímavá novinka, která ještě není tolik známá, ale přesto na ní spousta lidí nedá dopustit. Ve své podstatě jsou to exotické byliny a dřevo, které se jemně rozemelou a zabalí do rýžového papíru. Nakonec se srolují do podoby provázku. Narazit můžete třeba na tibetské vonné provázky, ty jsou určeny pro harmonizaci vašich čaker.
Přečtěte si také jak správně používat léčivky, aby neuškodily nebo jak vhodně vyzdobit svou domácnost na Halloween – jaké jsou dekorace, zvyky a tradice. V neposlední řadě vás určitě bude zajímat výzdoba na Vánoce, k čemuž vám stačí kreativita.
Zdroj foto: pixabay.com