Tipy Zdraví

Co nám může pomoci ke štíhlejší postavě?

Hubnutí je snad nejčastěji probírané téma vůbec. Někdo stále přemýšlí, jakou si vybrat vhodnou dietu, další se celý rok snaží dodržet aspoň jedno novoroční předsevzetí, které si každoročně dává a to shodit nějaké to kilo. Jenže ne vždy se něco takového podaří.

Předsevzetí o hubnutí vezme většinou za své už během ledna a dietu vzdáváme po pár dnech. Jenže existuje i několik nenápadných pomocníků, které jsou součástí našeho každodenního života a my ani nevíme, že i oni jsou schopni přispět k tomu, aby se nějaké to kilo ztratilo.

Zřejmě nejvíc nás začne vzrušovat hubnutí ve chvíli, kdy nedopneme oblíbené kalhoty, nevejdeme se do zimní bundy či se chystáme na plavkovou sezónu a vypadáme v nových i starých plavkách jako když si neseme na cestu dva buldoky.

Někdy nám stačí jen pár kilogramů a naše milované džíny už jdou zase dopnout, tričko už nás neobepne tak, že nemůžete popadnout dech a dokonce zapneme i bundu, takže nemusíte uprostřed zimy mrznout. Mrkneme na pár zajímavých tipů.

Sklenice vody před jídlem

Máte ve zvyku sníst porci jako pro koně a ještě máte stále hlad, takže si klidně dáte nášup v podobě další porce? To je to nejhorší, co můžete udělat. Skvěle s tím pomůže klasický a léty prověřený trik. Vypijte sklenici čisté vody 250 – 300 ml asi 30 až 45 minut před jídlem. Žaludek se částečně zaplní a vy tak nebudete mít tolik prostoru pro jídlo.

Domácí práce

Přestože mnozí z nás nesnáší například vysávání koberců či mytí oken, na spalování kalorií je výbornou alternativou i úklid domácnosti. Říká se, že na každý kilogram co chcete za týden shodit, potřebujete každý den spálit o cca 500 kalorií víc než obvykle.

Bohužel ne každý je zastáncem běhu, cyklistiky, nebo dokonce fitness strojů či domácí posilovny. V takovém případě si dejte každý týden dvě až tři hodiny důkladného úklidu domácnosti a dorazíte do stejného cíle jako při cvičení.

No a pro ty z vás, kdo si zvládnou během úklidu i zatancovat, jsou vyhlídky ještě lepší, protože můžete spálit až o 10 % kalorií více.

Vsaďte na koření

Říká se, že sůl je nad zlato, o čemž už nás přesvědčila oblíbená česká pohádka, ale pokud jde o hubnutí, vsaďte na něco ostřejšího. Existuje totiž několik druhů koření, které fungují jako osvědčené spalovače tuků a ještě si na nich pochutnáte.

Výborné je například chilli, které díky obsahu kapsaicin dokáže naši látkovou výměnu roztočit na plné obrátky. Díky tomu se značně zrychluje a zvyšuje spalování kalorií.

K dalšímu druhům koření pomáhajícím s hubnutím patří také černý pepř, ten má účinky podobné chilli. Rychlejší tání tukových polštářů má na svědomí pro změnu římský kmín.

Velmi užitečná je také skořice. Funguje nejen na zahnání záchvatů hladu a přejídání, ale je účinnou prevencí proti vysoké hladině cukru v krvi. Pro lepší trávení je zase šikovné oregano.

Pro kávu do kavárny

Na probuzení je skvělé silné espresso, které však může pomoci i při hubnutí. Tato káva nemá téměř žádné kalorie a ještě povzbuzuje látkovou výměnu i trávení. To je také důvod proč je v Itálii zvykem dávat si hned po jídle oblíbenou malou černou kávu.

Jezte malé porce

Pokud je u vás zvykem, že si nandáte takovou porci, která skoro padá z talíře, pak to určitě pro hubnutí není to pravé ořechové. Naučte se vyzrát na své podvědomí tím, že si každý pokrm rozdělíte do několika malých misek nebo na talířky.

Díky tomu sníme méně jídla, ale mozek zareaguje tak, že ho vlastně bylo více. Výsledkem je pocit plnosti i při menší porci. Když si budete dávat jídlo na klasický talíř, tak by jeho průměr neměl přesáhnout 24 centimetrů. Vejde se na něj méně jídla, ale zase vypadá, že je hodně plný.

Začněte počítat kroky

Prevencí před nadváhou je pohyb, který zároveň skvěle povzbuzuje látkovou výměnu. Ideální jsou dlouhé procházky, ale také cyklistika, nebo třeba nordic walking. Jestli nemáte čas na procházení, zkuste být v průběhu dne co nejaktivnější.

Než vyskočíte z postele, zůstaňte ležet na zádech, zvedněte nohy do vzduchu a napodobujte jízdu na kole. Až si budete čistit zuby, tak se během toho procházejte po koupelně. Kdo má ve zvyku jezdit výtahem, tak by místo toho měl chodit po schodech.

Příležitostí k chůzi je mnoho, navíc je to přirozený a nejzdravější pohyb. S počítáním kroků může pomoci nositelná elektronika, například chytré hodinky či klasický krokoměr.

Aloe vera na špeky

Hubnutí je náročný a zdlouhavý proces, zvlášť když na těle máme nežádoucí špeky. V takových případech přichází ke slovu kvalitní šťáva z aloe vera. Je to nejen skvělý pomocník podporující látkovou výměnu a trávení, ale je schopná udržovat hladinu krevního cukru v optimálních hodnotách.

Obecně je doporučováno cca 20 mililitrů aloe denně, klidně rozředěné ve vodě. Důležité je, aby si do ní nepřidal cukr.

Kurkuma a zázvor

Tyto dva kořeny mají téměř zázračné účinky. Obsahují účinné látky, které dokážou tlumit záněty, ale také udržovat trávicí soustavu v bdělém stavu. Kurkumin přispívá k odbourávání tukových buněk a brání tvoření nových. Čaj se zázvorem zase snižuje pocit hladu a odvádí přebytečnou vodu z těla.

Dejte stopku sladkým nápojům

Pokud jde o sladké nápoje, tak si díky jejich konzumaci můžete zvyšovat denní příjem kalorií až o 500. To zrovna hubnutí moc neprospívá. Nejlepší je pít čistou vodu, případně si do ní přidat citron, pomeranč a mátu. Ostatně voda je skvělá i pro samotný pitný režim.

Malá svačinka vždy po ruce

Pokušení dát si něco rychlého a nezdravého třeba v rychlém občerstvení je to nejhorší, co můžete udělat. Hamburger váš žaludek jen obalamutí, ale za chvilku budete mít zase hlad.

Jsou to jen prázdné kalorie. Dobré je mít v kabelce či batohu třeba jablko, sáček s ořechy, trochu sušeného ovoce či proteinovou tyčinku.

Hubněte při koupání

Určitě se tomu teď zasmějete, ale věřte, že vana plná teplé vody rovněž přispívá k hubnutí. Během jediné hodiny strávené ve vaně je možné spálit podobné množství kalorií, jako když se půl hodiny procházíte.

Dodržujte mezi jídly pravidelné intervaly

Dobré je si hlídat tři jídla a mezi nimi vždy pauzu pět hodin. Pauza mezi jídly umožní tělu zaměřit se na jeho vlastní tukové zásoby.

Optimální je snídaně v 8 hodin ráno, následně ve 13 hodin oběd a v 18 hodin večeře. Nemlsejte a vynechejte i svačiny, aby nic nebrzdilo látkovou výměnu.

Snídaně je základ dne

Ráno je dobré začít vydatnou snídaní. Již několikrát bylo potvrzeno, že ten kdo pravidelně a bohatě snídá, zhubne lépe, než ten co si ve spěchu vypije jen šálek kávy.

Začněte den snídaní s vejci, která jsou považována za proteinovou bombu. Je po nich dlouhý pocit zasycení a podporují tvorbu svalů, díky čemuž jsou spalovány kalorie. Musíte však omezit či vynechat bílé pečivo a chléb.

Mrkněte také, jaké diety byly populární v posledních 15 letech, jaké chyby děláme při hubnutí, jak hubneme stylové s chytrým telefonem nebo podle horoskopu, ale také co jsou obědy do krabičky a zdravější jídelníček či proč je nejlepším sportem chůze.

Přidat komentář