Bydlení Tipy Trendy

Proč si pořídit sprchový kout místo klasické vany?

Myslím si, že každý z nás už někdy řešil dilema, jestli mu lépe vyhovuje vana či sprchový kout. Někdo na to jde chytře a pořídí si do nového bytu obojí, pokud mu to samozřejmě prostor dovolí.

V mnoha případech však obojí do bytu prostě nenacpete, jedině se probourat k sousedům. Pak je zásadní si vybrat, jestli pro vás bude praktičtější sprcha nebo vana. Samozřejmě, že musíte vzít v úvahu nejen velikost koupelny, ale také věk a případné zdravotní omezení.

Pokud máte například problémy s pohybovým aparátem, určitě pro vás bude lepší sprchový kout, do kterého jednoduše vstoupíte, ať už bude s vaničkou či rovnou na koupelnové dlažbě, než vana do které musíte zvedat nohy do výšky.

Přestože má vana i své kladné stránky, určitě existuje víc důvodů proč raději zvolit instalaci sprchového koutu. Mrkneme se na to teď společně a uvidíte, že nakonec také zaujme sprcha.

Když není dostatek místa

Určitě mi dáte za pravdu, že některé koupelny, zvlášť v panelákových bytech, jsou malinkaté. Často je člověk rád, když se tam vůbec otočí, natož aby tam našlapal velkou vanu.

Díky tomu je jedním ze zásadních důvodů, proč se lidé zaměřují na sprchové kouty, právě nedostatek volného prostoru. Koupelna se nenafoukne a “sprcháč“ je tak jednoduché řešení jak ušetřit místo. Instalace vany je přece jen náročnější na prostor než malý sprchový kout.

Na výběr jsou různé tvary i vlastnosti, kterými kouty disponují. Můžete pořídit úplně obyčejný bez nějakých doplňků, ale klidně i hydromasážní kout, případně kout se sedátkem, přídavnou sprchou atd.

Je dobré si udělat důkladný propočet každého volného centimetru, nakreslit plánek a zahrnout do toho různé parametry, ať už výšku jednotlivých osob, aby i ten nejvyšší či naopak nejnižší z vás měl maximální pohodlí, mohl se hýbat bez omezení i při mytí vlasů, ale také se ohnout, když mu upadne třeba mýdlo či mycí houba atd.

Velikost sprchového koutu

V tomto případě záleží skutečně jen na vás, jestli chcete jen malý sprchový kout, nebo naopak zvolíte ten největší, protože vám to velikost vaší koupelny umožní.

Zatímco v malém koutě se klidně osprchují dvě dospělé osoby či tři děti, do velké sprchy se bez problémů vleze celá rodina. Dnešní sprchové kouty mají tu výhodu, že jejich velikost je v podstatě neomezená. Hravě jej můžete nechat vybudovat do celé šíře koupelny hezky od jedné zdi ke druhé, případně bez jakéhokoliv ohraničování.

Kout snadno přizpůsobíte danému prostoru

Jakmile se rozhodnete pro pořízení sprchového koutu, máte jistotu, že si jej můžete snadno a rychle přizpůsobit v závislosti na prostoru, který pro něj je vyčleněn. Na trhu se dají sehnat různě velké sprchové vaničky, k tomu vhodné sprchové dveře, ale i celé sprchové kouty a stěny.

Když chcete ušetřit o trochu více místa, zvolte tzv. posuvný systém pro otvírání sprchových dveří, případně skládací. Někdo dokonce volí variantu se sprchovou zástěnou, kdy klasickou sprchovou vaničku nahradí odtokový žlab přímo v podlaze. Kout může být rohový, půlkruhový, ale klidně i přes polovinu místnosti.

Očista těla v rychlé a praktické variantě

Přestože má vana plná vody s voňavou pěnou a různými bylinkami své kouzlo, ale ne vždy je na něco takového čas. Navíc při boji s každým kouskem místa si jednoduše takový přepych musíme odříct, ať už se nám to líbí nebo ne.

Vzhledem k tomu, že sprcha je rychlou formou očisty, neměla by se zbytečně komplikovat a být rychlá i osvěžující. Jednoduše vstoupíme do sprchového koutu, namočíme se, namydlíme vhodným sprchovým gelem, důkladně opláchneme a je to vyřízeno.

Podle průzkumů se sprchujeme průběžně asi 5 minut maximálně. Dnešní doba je velmi uspěchaná a na zdlouhavé přípravy koupele není zkrátka čas. To ale neznamená, že si nemůžete vychutnat relaxační koupel, pokud už máte ke sprše i klasickou vanu.

Sprchový kout pomáhá s úsporou vody

S ohledem na to, že ceny energií se pravidelně zvyšují, určitě uvítáte možnost trochu ušetřit i na spotřebě vody. Když se koupeme ve vaně, spotřebujeme až 150 litrů vody. U větších van luxusnějšího typu je to dokonce téměř 200 litrů.

Oproti tomu na rychlou a krátkou sprchu si vystačíme cca až s 50 litry vody. Vedle úspory vody, také ušetříme za energii, která je potřeba pro její ohřev na tu správnou teplotu.

Možnost bezbariérového přístupu

Jedním z mnoha praktických, a hlavně pozitivních důvodů pro volbu sprchového koutu, je možnost vybudovat jej téměř či zcela bezbariérový. Pro začátek není na škodu zvolit sprchu bez vaničky. Je to praktické a nebude tak potřeba překonávat jakoukoliv překážku.

To je praktické zejména u jedinců, kteří mají nějaké potíže s pohybovým aparátem, ale také u seniorů, pro které je často i ta nejmenší překážka velkým problémem. Pokud máte doma osobu s pohybovým omezením, zaměřte se na pomocné doplňky do koupelny, například madla k vaně, která se dají připevnit i ke sprše. Narazíte i na různá sedátka, židle a opory přímo do sprchových koutů.

Různé režimy sprchování

Jestli občas procházíte kategorii sanita důkladněji, určitě už víte, že tam můžete najít spoustu typů sprchových hlavic disponujících rozdílnými režimy sprchování. Masážní systémy do sprch i hlavové sprchy nabízí rozmanité proudy vody.

Klidně si tak během sprchování vychutnáme jarní deštík, klasický déšť, ale i pořádný liják, případně vodní páru či masáž prostřednictvím sprchových trysek atd. Výhodou je, že masážní trysky bývají v mnoha případech součástí zabudovaného sprchového panelu či sloupu, ale není problém je nainstalovat i dodatečně či v průběhu instalace samotného sprchového koutu.

Na co při pořizování sprchového koutu nezapomenout?

Pro začátek je ideální pořídit sprchový kout u osvědčeného a ověřeného dodavatele, ať pak člověk není překvapený nějakými negativy. Dobře si musíme spočítat volný prostor a snažit se vybrat ten největší možný kout, co nám velikost koupelny dovolí.

Instalaci sprchového koutu, jeho části i příslušenství rozhodně nechte na odbornících. Najměte si specializovanou firmu, která vám profesionálně namontuje sprchu i vše co k ní náleží.

V neposlední řadě je zásadní co nejlépe dodržovat pokyny od výrobců, a to nejen z hlediska užívání jednotlivých částí sprchového koutu, ale i údržby, aby nedocházelo ke zbytečnému znehodnocení či poškození.

V kategorii Bydlení jsou i další zajímavé články, například jak si snadno a rychle dopřát módní koupelnu, jak vybrat vanu přesně na míru, jak si užít luxus na WC s bidetem či sprškou, jak na moderní trend současnosti v podobě umyvadla na desku, ale i jak připravit byt na prodej či jak si zařídit domov podle Feng-Šuej.

Přidat komentář