Tipy

Vaření v přírodě – vybíráme kempingové vařiče

Čas dovolených se rozběhl na plné obrátky, stejně jako prázdniny našich nejmenších. Nastal tak čas pro různé výlety do přírody, táboření, výšlapy do hor nebo třeba jen lenošení u vody. Na jeden den si vystačíme se studenou kuchyní, ale pokud je to na více dní, rozhodně se neobejdeme bez potřeb na kemping.

Pro začátek je potřeba se podívat na kempingové vařiče. Existuje několik druhů a každý z nich má své klady i zápory. Určitě mi dáte za pravdu, že to pravé kouzlo navodí jen klasický otevřený oheň, nad který umístíme kotlík a připravíme si v něm třeba dobrý gulášek.

Bohužel není snadné najít ideální místo, kde je rozdělání ohně dovoleno, tudíž přichází na řadu vařiče. Ať už se vypravíte do lesa, na hory, rybařit, případně kamkoliv do kempu či dokonce na chatu, pak je to skvělý pomocník.

Samozřejmě, že se budou hodit i další potřeby na to správné kempování. Zejména pak kempingové nádobí, přece nebudete jíst rovnou z hrnce. No a pro složení hlavy si můžete vybrat pěkný stan i se spacáky. Teď se ovšem podíváme na typy vařičů, které si můžeme zvolit.

Lihový vařič

Svého času to byl oblíbený druh vařiče, což u mnohých výletníků platí i dnes. Problém je v tom, že během hoření zrovna moc dobře nevoní a vzniklý zápach prostě spousta lidí nerozdýchá. Ve většině případů funguje na tekutý líh, ale někdy také na pevný.

Vzhledově se tak trochu podobá benzínovému, ale jinak vypadá jako skládačky. Skládací lihový vařič se prodává téměř ve stejné podobě jako před lety a funguje na tablety pevného lihu.

Lihové vařiče jsou levné, snadno se obsluhují, mají nízkou hmotnost a pracují i za nepříznivého počasí. K nevýhodám patří nemožnost regulovat velikost plamene, ale i uvolňování jedovatých zplodin. Lepší je, když tento typ vařiče využíváme méně často.

Plynový vařič

Vzhledem k tomu, že má všestranné využití, patří k nejvyhledávanějším vařičům. Tvoří jej kartuš/plynová bomba a hořák. Pokud jde o bombu, ta může mít mnohé velikosti, přičemž její velikost se odvíjí od toho, pro jaký účel je určena.

Někdo si totiž vařič nosí, další jej nechávají v autě. Než nějakou bombu koupíme, je potřeba si ověřit, jestli je pro ten typ vařiče, který používáte vůbec možné sehnat vhodnou bombu.

Výhodou plynového vařiče je nízká pořizovací cena, různé velikosti, snadná údržba a velmi jednoduchá obsluha. Dobré je, že může mít dva hořáky, navíc na něm klidně připravíme i složitější pokrmy. Oproti lihovému vařiči je možné regulovat velikost plamene.

Tenhle typ vařiče nemá tak velký výkon a jeho provoz je finančně náročnější. Většinou sice takové vařiče používáme jen když je teplo, ale kdyby se někdy stalo, že jej budeme potřebovat i během zimních měsíců, musíme dát pozor, aby díky nízké teplotě nezamrzl.

Benzinový vařič

U benzinového vařiče je bomba vystřídána lahví na palivo. Vedle benzinu se dá využít třeba petrolej. Součástí lahve je hadice s hořákem. Na benzinový vařič potřebujeme trochu zručnosti při zapalování, ale když se to povede, máme vyhráno. Dá se totiž bez problémů použít kdekoliv, kde se dá sehnat palivo.

Provoz benzinového vařiče je velmi levný, palivo je poměrně snadno k dostání a nedělá mu problém fungovat i při nízkých teplotách. Pořizovací cena vařiče je vyšší a vyžaduje o trochu náročnější obsluhu a regulace plamene také není nic jednoduchého. Důležité je, aby se pravidelně čistil.

Vařič na pevná paliva

Kdo si potrpí na tu správnou atmosféru kempování, ten by si měl pořídit dřívkáč, jak se vařiči na pevné palivo také říká. Pro pravidelné vaření to není nic extra, protože je nutná zásoba paliva, což je možné jedině, když jste někde poblíž lesa.

Do vařiče na pevná paliva je sice možné použít také dřevěné uhlí, ale komu by se chtěla tahat další váha navíc. Na roztopení vařiče se hodí malé kousky dřeva, kůra stromů a také šišky.  Na podporu hoření je zde ventilátor. To je taková malá pomůcka, oproti klasickému ohni.

Skvělé je, že není potřeba žádné ohniště a velký oheň. Není problém si na vařiči opéct například špekáčky. Palivo, tedy materiál, který je určen ke spálení se dá snadno sehnat, ale pokud se to nedaří, je vám takový vařič v podstatě k ničemu. K negativní stránce patří fakt, že s ním mohou být problémy, když je mokro.

Mrkněte, co dítěti zabalit s sebou na letní tábor, projděte si TOP 8 tipů jak ušetřit na dovolené, proč je dobré letní tábory vybírat včas, jak vybrat ideální stan, kam vyrazit na horském kole, ale také si pročtěte malého průvodce grilováním, případně zjistěte, proč není nad domácí grilovačku.

Přidat komentář