Každý, kdo vlastní chalupu dobře ví, že to není jen o tom, jezdit si sem odpočinout. Naopak je to velká starost a spousta práce. Na jaře, kdy se vše probouzí, se věnujeme trávníku, stromům a rostlinám, případně skleníku.
Dostatečnou péči potřebuje i zahradní nářadí, ať už je už je to zahradní sekačka, řetězová pila nebo třeba i gril na dřevěné uhlí. Pokud máme na zahradě také bazén, pak nás čeká další práce. To ovšem neznamená, že by nebylo co dělat i v dalších měsících.
Letní sezonu můžeme využít na údržbu samotné chalupy. Na první pohled nás nejvíc zaujmou okna. Samozřejmě, že nemohou být stále křišťálově čistá, zvlášť když se přes chalupu přežene nějaká průtrž mračen, ale mnohdy je na nich znát, že už toho hodně pamatují.
Proč jsou lepší dřevěná okna než plastová?
Plastová okna jsou sice v dnešní době velmi populární, ale pro chalupu moc vhodná nejsou. U dřevěných rámů sice dochází k sesychání a nátěr se po nějaké době oprýská, ale když na nich trochu zapracujete, budou zase jako nová.
Určitě vám budou někteří lidé radit, ať si koupíte okna nová, ale pokud se vám doslova nerozpadnou, je to jen další zbytečná investice. Dřevěná okna mají své kouzlo a v případě chalup jsou i praktičtější. Ostatně jediné, co u dřevěných oken není žádná sláva, je jejich vzhled ve chvíli, kdy je původní nátěr minulostí.
Plastová okna jsou sice bezúdržbová, ale na chalupě, která je ve většině případů ve venkovském stylu, budou vypadat stejně dobře, jako monokl pod okem. Nehledě na to, že se bude stavení dost špatně odvětrávat, zejména během zimního období, navíc v některých lokalitách nemusí výměnu oken schvalovat památkáři.
Koupě dřevěných oken by také nebyla marná, ale tady nás pro změnu odradí jejich cena. Přece jen je to místo, kam jezdíme jen příležitostně, pokud se tam neusadíme a nebydlíme samozřejmě. Nakonec nám nezbude nic jiného, než přiložit k dílu vlastní ruce a vše si opravit po svém.
Okenní tabule nejsou nesmrtelné
Stejně jako všechny materiály, není ani sklo výjimkou a má jen určitou životnost. To v praxi znamená, že bude po nějaké době vyměnit. U mladších oken to není potřeba, ale u těch starých je to na místě.
Spousta chalupářů si na kutilství netroufá a svěří výměnu skel raději odborníkům, ale záleží na vzdálenosti, kam až by bylo nutné okna odvést a zadat tak práci vybranému sklenáři.
No a pak je tu také cena takové výměny. Bohužel často vyjde levněji si nechat na míru uříznou nová sklad a instalovat si je svépomocí než platit profesionální firmu. Pro ty z nás, co jsou manuálně zruční, to není žádný problém.
Vyjmutí skla je poměrně snadná záležitost. Pomocí dláta a paličky je potřeba opatrně odstranit sklářský tmel, který je kolem celého skla/okenní tabule, poté se zbavíme hřebíčků nebo plíšků, záleží na tom, čím je sklo přidržováno. Po vyjmutí sklo změříme a míry si poznamenáme.
Správné očištění rámů
Všechny dřevěné části oken, včetně rámů, je pro začátek potřeba důkladně očistit a zbavit zbytků barvy. Nejrychlejším způsobem je aplikace odstraňovače nátěrů. Díky gelové konzistenci vůbec nestéká, takže se dá snadno použít na svislých plochách.
Odstraňovač si poradí se syntetickými i vodou ředitelnými barvami. Věřte, že s odstraňovačem nátěrů budeme mít kolem sebe značný nepořádek, ale to vyřeší nějaký karton či krycí fólie umístěná na zem.
Aplikaci provedeme pomocí štětce, který má přírodní štětiny. Jakmile se začne objevovat bobtnání, vezmeme špachtličku a pustíme se do odstraňování zbytků barvy.
Dalším pomocníkem, co zvládne očištění rámů je horkovzdušná pistole. Jenže s tou to není zase tak snadné. Musí se totiž dávat pozor na sklo, které by mohlo nečekaně prasknout.
Přebroušení rámů
Teď už máme odstranění předchozího nátěru za sebou a přichází ke slovu přebroušení. Začneme nejdříve obroušením nahrubo, takže se zbavíme všech nežádoucích zbytků barvy, nečistot, a hlavně nerovností na povrchu.
Můžeme použít brusný papír nebo brusku, to už záleží na tom, s čím umíme pracovat. Faktem je, že bruska pro nás bude daleko pohodlnější, ale stejně budeme potřebovat i samotný brusný papír, protože bruska se nedostane do každého rohu.
Další fází je broušení pomocí jemného brusného papíru, s jehož pomocí povrch dokonale vyhladíme. Můžeme narazit na praskliny či nerovnosti, které jednoduše zatmelíme, necháme zaschnout a pak ještě znovu přebrousíme.
Tmel je určen pouze pro vnitřní části, na venkovních by dlouho nevydržel kvůli povětrnostním vlivům. Posledním krokem je očištění oken od prachu. K tomu je ideální použít čistý měkký štětec.
Pusťme se do natírání
Broušení je úspěšně za námi a teď nastal čas přetřít okna základní barvou. Necháme je pořádně zaschnout, opět přebrousíme a poté natřeme finální barvou.
Je potřeba, aby se na oknech vytvořila odolná vrstva, takže nátěry musí být minimálně dva, klidně i tři. Použít je možné syntetické či vodou ředitelné barvy. Když budeme natírat, musíme si dát pozor, aby nebyla barva na sklech.
Tomu je možné zabránit prostřednictvím krycí lepící pásky. Tu je nutné nalepit přímo na sklo a to 2 mm od okraje. Teprve potom začneme nanášet barvu. Pásku odstraníme až když máme jistotu, že již barva téměř zaschla.
Odstraňujeme ji s maximální opatrností a dáme si pozor, aby nebyl nátěr úplně suchý, protože by se mohla páska sloupnout klidně i s čerstvým nátěrem.
Pokud jde o podmínky, ve kterých je natírání nejvhodnější, pak je optimální, když je počasí stálé, nedochází k výkyvům teplot a není příliš velké horko ani vlhko.
Přečtěte si rovněž, které nátěry jsou vhodné pro děti a jak je správně aplikovat, proč je kořenová čistička odpadních vod snadné řešení, když nemáte veřejnou kanalizaci, jak na vhodné osvětlení domácnosti, aby bylo praktické i romantické, ale také třeba jak v létě pečovat o zahradu, jak správně hnojit a proč nepodceňovat letní zálivku.