Vybrat ten nejvhodnější dětský letní tábor není jednoduché. Pokud člověk nechce, aby byla všechna místa obsazená dřív, než se vůbec rozhoupe začít s hledáním, musí se do toho pustit co nejdříve. Ostatně není na škodu si připomenout, že místa se na letních táborech zaplňují už na začátku jara.
Možná si řeknete, že je to zbytečně brzy, ale věřte, že je to ideální doba. Jinak bude všude plno a vy budete na poslední chvíli řešit, kde bude vaše dítě vlastně trávit letní prázdniny, když jste mu žádný tábor nesehnali.
Pro začátek není na škodu si ujasnit, jestli je vaše dítě vůbec ochotné jet pryč třeba rovnou na 14 dní nebo to nevydrží víc než týden. Dále je důležité popřemýšlet, zda to má být tábor se stany či chatičkami. Také může být s určitým zaměřením, ať už na jazyky, tanec, karate nebo třeba tábor s koňmi. Jakmile v tom máte jasno, začněte pomalu hledat.
Zaměřte se na zásadní faktory, jako jestli je tábor pro vaše dítě vhodný a bezpečný, jestli ho vedou zkušení vedoucí, na které se dá za všech okolností spolehnout a mnoho dalších. Nezapomeňte si však uvědomit i takovou drobnost, zda je vůbec takový tábor dobrou aktivitou právě pro to vaše dítě.
Bohužel ne každý potomek je schopen zvládnout stesk po svých rodičích a často mu stačí jeden den bez nich a začne být ve značném stresu. Navíc není nic horšího, než posílat na tábor dítě ve chvíli, kdy o to nestojí, respektive s tím nesouhlasí nebo ho k tomu dokonce nutit násilím. Vždy by se mělo rozhodnout svobodně a bez nátlaku. Na co se zaměřit při výběru?
Zdravotní péče
Péče o zdraví všech účastníků tábora, by mělo být naprostou samozřejmostí, stejně tak i přítomnost zdravotníka. Ten se zúčastňuje všech aktivit, respektive táborového programu a je vždy na blízku, když je potřeba pomoci. Hlavní je, aby zdravotník prošel potřebným školením a vlastnil oprávnění, že může vykonávat funkci zdravotníka v rámci dětských zotavovacích akcí.
K jeho povinnostem patří vedení zdravotního deníku, kde jsou obsaženy veškeré informace o každé zdravotní komplikaci, která kdy u někoho nastala. V případě, že by došlo k závažnějším problémům, měl by mít zdravotník kontakt na kvalifikovaného lékaře, který funguje co nejblíže. Správně by se měl zdravotník zajímat o to, jaké léky děti berou, jestli nemají na něco alergii a podobně.
Po skončení tábora by následně poskytl podrobné informace o veškerých zdravotních komplikacích, k nimž došlo, včetně toho, že bylo u vašeho dítěte nalezeno a vyjmuto klíště. To je velmi důležitá informace s ohledem na to, že se komplikace mohou objevit až poté, kdy se vrátí dítě z tábora.
Předtím, než vůbec dítě vyrazí na tábor, mělo by projít lékařskou prohlídkou a vy pak zdravotníkovi předáte prohlášení, že je vaše dítě neinfekční. Už podle přístupu zdravotníka, který bude vyžadovat nejen toto prohlášení, ale i další informace o zdravotním stavu dítěte, poznáte, že je to ten správný tábor.
Stravování
Zajištěna by měla být strava 5krát za den a neomezený přístup k tekutinám pro správný pitný režim. Zásoby potravin, respektive jejich uskladnění i samotná kuchyně, musí odpovídat přísným hygienickým předpisům, vždy se na to zeptejte hlavního vedoucího, stejně jako se zajímejte i o jídelníček a celý si ho projděte.
Přestože by měl být pestrý, vždy se stane, že se na něm objeví jídlo, které váš potomek nemá rád. Jen kvůli němu ho sice z jídelníčku nevyškrtnou, ale hlavní vedoucí bude s takovou situací počítat a může se předem připravit s nějakým alternativním řešením.
Bezpečnost na táboře
Bezpečnost svěřených dětí i vedoucích by měl mít na srdci nejen hlavní vedoucí, ale také provozovatel. Správně by měl být tábor nahlášen u příslušné hygienické stanice, místního zdravotnického zařízení a na obecním úřadě. Pokud je vedoucí vskutku zodpovědný, dbá o bezpečí dětí při jakékoliv činnosti, i když není nijak nebezpečná.
Předtím, než je tábor zahájen by se měl každý vedoucí proškolit o bezpečnosti a hlavní vedoucí pak o tom provede zápis. Neměl by chybět ani táborový řád, se kterým by měl být seznámen nejen vedoucí, ale i děti, aby jej mohli všichni následně dodržovat.
Nestyďte se informovat na cokoliv, co vás zajímá, například jestli mají vedoucí potřebná oprávnění, jestli je tábor schopen zvládnout různé mimořádné a nouzové situace, zda neleží v záplavové oblasti a podobně.
Co je obsaženo v ceně tábora
Ve chvíli, kdy se začnete rozhodovat, který tábor je ten správný, neměla by být cena tím hlavním na co se zaměřit. Někdy i levnější tábor může být pro dítě super a naopak předražený zase nemusí splňovat vše, co je potřeba.
Zvažte jednotlivá kritéria, jako druh ubytování, program tábora a mnoho dalšího, od čeho se pak cena v podstatě odvíjí. Provozovatelé mají odlišné náklady, proto se ceny tolik liší. Správný tábor má vždy cenu nastavenou tak, aby už rodiče (nebo snad dokonce i děti) neměli žádné další výdaje.
Ujistěte se, že když dáte dítěti kapesné, bude určeno pouze pro jeho potřebu, případně je použije na zaplacení nějakých doplatků za program. To může být poplatek za půjčení sportovního náčiní, volitelné či doplňkové programy a podobně.
Hlavní vedoucí by vám měl být schopen podat kompletní informace související s výdaji, to znamená, jestli už je v ceně tábora vstupné na koupaliště, památky, nebo také doprava během celodenních výletů či půjčovné za různé vybavení. Dobré je rovněž zjistit, zda cena tábora zahrnuje pojištění a v jakém rozsahu.
Důvěryhodnost organizátora
Ideální je, když zvolíte tábor, s nímž má zkušenosti někdo ve vašem okolí, ať už nějaký příbuzný, kamarád nebo třeba soused. Dozvíte se tak informace přímo od zdroje a budete mít jistotu, jestli je takové místo vůbec pro vaše dítě vhodné.
To se ale nepodaří vždy a tak je zásadní si vše zjistit osobně. Do letáků se dá napsat ledacos a každý se tam vychválí až do nebes, ale to není všechno. Začněte tím, že zavoláte hlavnímu vedoucímu a domluvíte si schůzku.
Po telefonu totiž moc nezjistíte a není nad první dojem při osobním setkání. Zkuste také starého dobrého strýčka „Googla“ a pokuste se najít, co půjde. Hledejte informace o hlavním vedoucím, provozovatelích, ale i o samotném táboře.
Pročtěte si recenze těch, co již mají s táborem nějaké zkušenosti, zjistěte si, jaké je to místo, jestli tam hrozí nějaká rizika atd. Nikdy nemůžete mít 100 % jistotu, ale věřte, že nejdůležitějším znakem důvěryhodnosti je fakt, že je vám druhá strana ochotna poskytnou jakékoliv informace, které chcete znát.
Jaké informace si zjistit před odjezdem dětí na tábor?
Jestli jste zvolili opravdu správný tábor, bude mít provozovatel, případně hlavní vedoucí snahu poskytnout všem rodičům vyčerpávající informace předtím, než vůbec nějaký tábor bude. To samé platí i ze strany rodičů, kteří pro změnu informují hlavního vedoucího, jestli dítě netrpí nějakou alergií, jestli bere léky a další důležité info. Co si zapsat?
- Cenu tábora
- Storno poplatky
- Čas a den odjezdu i příjezdu
- Adresu tábora
- Telefonní čísla – na zdravotníka, hlavního vedoucího atd.
- Seznam vybavení
Kvalifikovaný vedoucí
Není potřeba to nějak zdlouhavě rozvádět, ale u správného tábora by měl mít vedoucí potřebnou kvalifikaci. V praxi to znamená, že absolvoval školení nebo aspoň nasbíral dostatek zkušeností během dlouhodobé práce s dětmi.
Hygienické podmínky
Základním předpisem, který by měl platit pro každý tábor, je vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 106/2001 Sb. o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti ve znění vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 148/2004. Podle tohoto předpisu jsou stanovená pravidla, podle kterých je tábor provozován nejen z hygienického hlediska, ale i toho zdravotního.
To znamená stravování, výběr tábořiště, ubytování všech účastníků, zdravotní dokumentace a mnoho dalšího. Ve chvíli, kdy se má tábora zúčastnit více než 30 účastníků, je nutností, aby byl tábor nahlášen u příslušné okresní hygienické stanice a to v místě, kde se tábor koná.
Na jaké letní tábory 2019 je možné narazit?
Klasické tábory
- Letní tábory pro nejmenší
- Klasické letní tábory s volbou aktivit
- Tábory pro teenagera
Letní tábory se specializací
- Výtvarná a keramická dílna
- Cyklistický tábor
- Koňský tábor
- Paintballový tábor
- Dívčí akční tábor
- Mažoretkový tábor
- Florbalový tábor
- Survival
- Sportovní tábor
- Šikovné ruce
- Taneční tábor
- Dobrodružný tábor
- Jógový tábor
- Airsoftový tábor
- Anglický jazykový tábor
- Army tábor
- Kulinářský tábor
- Zumba tábor
- Akční tábor
- Divadelní camp
- Muzikálový tábor
Podívejte se i na další články s dětskou tématikou, například jak vybrat koloběžku nebo odrážedlo pro dítě, jak vybrat golfový kočárek nebo si prohlédněte tipy na proměnu dětského pokoje.