Výběr stanu je vážná záležitost, přece jen to bude vaše přístřeší na cestách a útočiště před nepříznivým počasím, slunečními paprsky, ale i místo pro klidný spánek, pokud vám samozřejmě dovnitř nevleze třeba had.
Nezáleží na tom, jestli vyrážíte na dovolenou do kempu, kde je možné stanovat, na čundr s kamarády nebo na romantický víkend pro dva pod stan třeba k jezeru nebo do lesa. Hlavně, abyste si vybrali takový stan, který vám bude vyhovovat a nerozpadne se hned po prvním použití.
Pro začátek je důležité si promyslet, kam vlastně pojedete a kolik lidí berete s sebou. Faktem je, že jiný stan si vybere jednotlivec a úplně odlišný se bude hodit pro dva lidi nebo rovnou pro celou rodinu.
Co je potřeba zohlednit?
- prostředí (jestli tam je suchá či vlhká půda)
- prostor (jak velký stan bude a kolik zabere místa)
- pohodlí hmotnost
- technické detaily
- stabilizační prvky atd.
To je samozřejmě jen zlomek toho, na co je potřeba se zaměřit. Pojďme se teď společně podívat na ty nejdůležitější parametry, které pomohou s výběrem ideálního stanu pro jakékoliv účely.
Hmotnost stanu
Máme na mysli samozřejmě složený stan a jeho váhu při přenášení. Když vyrážíte na cestu autem, není váha stanu nijak podstatná, protože auto ho odveze za vás, ale pokud se chystáte na pěší túru nebo vandr s kamarády a batoh ponesete na zádech, věřte, že vás jeho váha rozhodně bude zajímat a během cesty pocítíte každý zbytečný gram navíc.
Pamatujte si, že čím delší bude vaše cesta, tím těžší bude i stan, ale zase si musíte dát pozor, abyste díky váze stanu nepřišli o potřebnou kvalitu, odolnost i stabilitu stanu. Lehké a kvalitní stany vhodné pro 2 osoby se s hmotností pohybují kolem 2,5 kilogramů, což je základ.
Pokud pořídíte stan pro 2 – 3 osoby, počítejte s 3,5 kg a tzv. velké rodinné stany mohou mít hmotnost až 7 kilogramů, ale i více. U rodinných stanů však není váha, respektive hmotnost žádný problém, protože ho vozíme v kufru auta.
Barva stanu
Myslíte, že to není důležitý faktor? Omyl, neboť i správně zvolená barva stanu může značně zpříjemnit jakýkoliv výlet či dovolenou. Ideální jsou stany, které mají světlejší odstín tropika. Jsou totiž schopné zajistit dostatek vzduchu i světla, navíc se interiér stanu tak moc neohřeje.
Dobrá a také nejvíce oblíbená barva je tmavozelená, ovšem v tomto případě si přibalte čelovku, abyste si mohli třeba večer číst. Počítejte s tím, že je v takto zbarveném stanu brzo tma.
Cena stanu
Z obecného hlediska se dá říci, že cena stanu je přímo úměrná jeho kvalitě. To v praxi znamená, že když koupíte levný stan v některém supermarketu, ušetříte sice spoustu peněz, ale získáte díky tomu stan, který si můžete postavit na zahradě u bazénu nebo třeba na břeh rybníka.
Není to však stan, s jakým byste vyrazili třeba do hor. Za kvalitu se určitě vyplatí si připlatit, protože máte jistotu, že koupíte vhodný stan, který něco vydrží. Jako příklad můžeme uvést stany vhodné do extrémních podmínek a velkých nadmořských výšek, jejichž cena je většinou 10 000 Kč a více.
Materiál
Stany vyrobené z umělých materiálů mají nízkou hmotnost, ale zase nezajistí uvnitř stanu vhodné ovzduší, protože propustí úplně všechno, včetně velkého tepla. To když si pořídíte velký rodinný bavlněný stan, tak sice potáhnete mnohem větší váhu, ale zase si můžete být jistí, že interiér stanu bude mít skvělé klima, bude se vám dobře dýchat a hlavně si nebudete připadat jako v sauně. Je proto důležité uvážit výběr materiálu oproti váze stanu.
Velikost/kapacita stanu
To je další velmi důležitý údaj, na který by se nemělo zapomínat. Musíme si totiž uvědomit, že vnitřní prostor není jen o tom, že si do něj po čtyřech dolezeme a lehneme. Někdy je totiž potřeba se ve stanu i pohybovat, zvlášť když se chceme třeba převléknout, navíc je nutné myslet i na prostor pro uložení zavazadel, osobních věcí atd.
Zohlednit je třeba i naší výšku, abychom nevlezli do stanu a hned se nerozplácli o jeho strop. Je běžné, že u tzv. kopulových stanů se stěny ložnice velmi rychle svažují a pro vysokého člověka to není nic pohodlného. Proto si vždy nesmíme zapomenout důkladně zkontrolovat i rozměry stanu.
Konstrukce stanu
Jestliže nechceme, aby nám stan odletěl nebo se zhroutil hned při prvním menším poryvu větru, měla by být konstrukce pevná a stabilní. Dobrá je třeba ocelová konstrukce, tam je ale problém v tom, že ocelové tyče mají minimální pružnost a hlavně je to jeden z nejtěžších materiálů.
Kdo by chtěl konstrukci v odlišné verzi, může sáhnout po laminátu. Ten je dobrý v tom, že skvěle pruží, ale zase na tom není zrovna nejlíp s pevností. Nejlepším materiálem, který stojí za to vybrat je jednoznačně duralová konstrukce (tu ve většině případů tvoří slitina hořčíku, hliníku, manganu a mědi).
Mnozí sice naříkají, že je dražší, ale zase ve srovnání s laminátem je mnohem pevnější, navíc je taková konstrukce lehoučká a v případě jakéhokoliv poškození se snadno opravuje.
Mnoho výrobců dnes používá tzv. durawrapové pruty, což je v podstatě laminát potažený polyesterovou fólií, aby nedocházelo k jeho třepení při náhodném prasknutí, ale i tak má dural jednoznačně ty nejlepší vlastnosti.
Stan se vstupní předsíní
Někomu se může zdát předsíňka stanu jako naprostá zbytečnost, ale když třeba nečekaně začne pršet, bude se hodit, abyste se měli kde převléknout a nezamáčeli si celý vnitřek stanu.
Navíc se dá skvěle využít k posezení a sledování okolního dění, případně do ní můžeme na noc uložit kempingový vařič a ostatní potřeby pro kempování. Ostatně v případě, že bude pršet déle, není problém využít předsíň stanu jako malou kuchyňku, aspoň na nás nebude při vaření pršet.
Reflexní prvky
Přestože se snažíme být v přírodě co nejméně nápadní a snažíme se splynout s okolním prostředím, určitě si nechceme ukopnout palec, případně rovnou zahučet na zem.
Je dobré, když jsou šňůry, které slouží k ukotvení stanu do země, opatřeny reflexními prvky. To se hodí zejména večer, aby člověk zbytečně nezakopl a přes kotvící šňůry nepřepadl, v horším případě se nezranil.
Větrání stanu
Všechny stany mají něco společné a to fakt, že se v nich kondenzuje voda. Z toho důvodu by měl mít stan kvalitně provedený větrací otvor, aby se stan mohl odvětrávat. Ideální umístění takového otvoru je v nejvyšším bodu stanu. Dobré je, když je navíc na vnitřní straně opatřen uzavíracím mechanismem, což je vynikající prevence toho, abychom byli promočení na kost, když začne pršet.
Co dalšího může být při výběru stanu důležité?
- rychlost a obtížnost s jakou jde stan postavit
- značka stanu (který výrobce jej dodal na trh)
- voděodolnost tropika a podlážky
- odolnost tropika před protržením a vůči ohni
- kvalita podlážky
Pokud byste chtěli vhodný prostor ve formě dočasného ubytovacího zařízení, mohla by se vám hodit Ecocapsule, což je mobilní mikrodům, který si jednoduše odvezete všude, kam potřebujete a máte tak veškerý potřebný komfort. Podívejte se také na našich TOP 15 tipů, jak přežít dovolenou a nezbláznit se.