Tipy

TOP 8 tipů, jak ušetřit na dovolené

Také se vám často stává, že vyrazíte na dovolenou, vše máte perfektně naplánované, včetně rozpočtu a nakonec utratíte mnohem víc, než jste měli původně v plánu, takže pak pracně přemýšlíte o tom, proč jste vlastně tolik utratili?

Samozřejmě, že když si objednáte zájezd s all inclusive nebo ultra all inclusive, je to mnohem jednodušší, ale pokud jedete na vlastní pěst a ještě k tomu i svým autem, pak se počítá každá korunka navíc. To ovšem neznamená, že nemůžete šetřit i při organizované dovolené.

Každý rok se všichni snaží, aby dovolená v zahraničí dopadla co nejlépe, ale často se stane, že si peníze navíc nezvládneme ušetřit včas a pak se obáváme, že veškeré snažení bude k ničemu. Nemusíte si ale zoufat, protože vždy se najde způsob, jak předcházet problémům. V tomto případě se vám pokusíme několika radami nastínit, jak si dovolenou užít, odpočinout si a přitom utratit co nejméně.

Používejte k placení platební kartu

Ze všeho nejdřív si musíte zjistit, zda je možné v místě, kam se chystáte, nejen vybírat z bankomatu, ať už je to přímo v hotelu, v blízkosti penzionu nebo třeba uprostřed nákupního centra, ale hlavně platit kartou, což je mnohem důležitější.

Jestli to není problém, pak neváhejte a vezměte si svou platební kartu s sebou. Faktem je, že ve většině případů je kurz daleko výhodnější při platbách kartou, než když vybíráte hotovost ještě před odjezdem a vyměňujete je v nějaké směnárně, navíc odpadá nutnost platit další poplatky.

Platby kartou mají i jiná pozitiva, například poplatek za výběr hotovosti z bankomatu. Takový poplatek může činit klidně i 100 korun a více, takže není na škodu si zjistit, jakou sazbu si banka za takový úkon vlastně účtuje, ať pak nejste na výpisu z banky zbytečně překvapení.

Pojištění platební karty

Jasné je, že během příprav na dovolenou budete mít hodně nabitý program, ale přesto si udělejte čas a zaskočte do své banky, případně tam aspoň zavolejte a informujte se, zda máte nárok na cestovní pojištění k vaší platební kartě. Mnohokrát totiž banky nabízí takové pojištění nejen pro své klienty, ale i jejich rodiny a to zcela zdarma.

Během týdenního pobytu se dá v některých destinacích Evropy ušetřit cca 1 000 korun a někde i více. Jestliže vám banka nenabízí bezplatné pojištění karty, je dobré si sjednat rodinné pojištění, což vyjde mnohem levněji, než když se uzavírá pro každého rodinného příslušníka zvlášť. Díky „hromadnému“ pojištění tak můžete uspořit až 20 % z rodinného rozpočtu.

Rezervace ubytování provádějte bez zprostředkovatelů

Projděte si možnosti ubytování na internetu, prohlédněte si fotky, jak které ubytovací zařízení vypadá, co je součástí vybavení a také kolik se vlastně platí za osobu, případně zda je nějaká sleva, pokud vás pojede víc nebo jestli je možné si vzít s sebou třeba i domácí zvíře za nějaký příplatek a podobně.

Všechno si dopředu zjistěte, a jakmile se vám něco zalíbí, určitě neváhejte a ihned rezervujte, protože určitě nebudete jediní, komu se vybrané zařízení líbí a brzy by tak nemusel být volný termín, který se vám hodí přesně na tu dobu, kdy jste si v práci nahlásili dovolenou.

Ideální je kontaktovat toto ubytovací zařízení přímo, tedy zavolat či napsat rovnou majitelům, na recepci, nebo na předem určený kontakt pro rezervaci. Není dobré si zamlouvat termín přes stránky agentur, které ubytování jen zprostředkují a vás to bude ještě navíc stát poplatek.

Zprostředkovatelské agentury si velmi často účtuji až 10 % z ceny ubytování a to je zbytečné. Mnozí z vás, co mají dobrodružnou povahu, dokonce rádi riskují a na dovolenou se vydají bez jakéhokoliv předchozího zamlouvání a to, kde budou spát, respektive kde se ubytují, řeší až na místě a věřte, že se kolikrát stane, že dostanou ještě lepší cenu, než jaká se uvádí na jejich internetových stránkách.

Sladkosti pro děti nakupte předem

Každý, kdo se chystá na dovolenou s dětmi, by se měl již dopředu zásobit různými trvanlivými sladkostmi. Nejen, že je můžete koupit za akční ceny v rámci různých výprodejových akcí, ale třeba i ve výhodném balení tzv. 2+1 či 3+1 zdarma atd.

Vyhnete se tak tomu, že budete muset během dovolené neustále vysvětlovat, že tu cukrovinku, kterou si dítě vybralo, kupovat nebudete, protože je zbytečně drahá, navíc neriskujete, že mu nebude chutnat.

Ze zásob z domova odměňujte děti na příděl a uvidíte, že vám sladkosti vystačí na celou dovolenou. Díky tomu ušetříte několik desítek i stovek korun, které můžete využít například na nějakou atrakci či výlet a podobně.

Používejte v zahraničí internet místo telefonování

Chcete se pochlubit příbuzným či přátelům o aktuální zážitek, který jste právě prožili po příjezdu do cílové destinace? Jako celebrita, kterou jste tam potkali, vynikající pokrm co jste ochutnali atd., tím vším se můžete pochlubit.

Proč ale každého zbytečně obvolávat, zvlášť pokud jste vyrazili mimo státy Evropské unie, když existuje mnohem lepší cesta. Jednou z nich je využití oblíbené internetové aplikace Skype, jejímž prostřednictvím můžete zavolat všem přátelům, co jsou právě online nebo napsat hromadnou emailovou zprávu.

No a nesmíme zapomínat ani na nejpopulárnější způsob jak všem sdělit ty nejdůležitější informace či ukázat pořízené snímky a to jsou sociální sítě. Posílejte tweety, sdílejte fotografie na Instagramu nebo na Facebooku atd.

Okolí se snažte poznávat samostatně

Ušetřili jste nějaké ty penízky a rozhodli se vyrazit na výlet v rámci organizované dovolené? Použijte hromadnou dopravu a vyrazte sólo bez ostatních. Faktem je, že si to užijete mnohem lépe a také můžete ušetřit až 20 % finančních prostředků, než když pojedete s organizovanou skupinou. Nemusíte se bát, že by na vás delegátka (delegát) zapomněla a odjela se skupinou od vás. Stačí, když nahlásíte, že vyrážíte na výlet a domluvíte se, kde se máte ve stanovený čas sejít s ostatními i s delegátkou.

Zajděte si před odjezdem ke svému lékaři

Zdá se vám, že jste nachlazení, bolí vás zub nebo máte problémy se žaludkem, případně vás trápí jiný zdravotní neduh? Pak rozhodně neváhejte a ještě než vyrazíte na cestu, zajděte ke svému lékaři na prohlídku.

Předejdete tomu, abyste pak v zahraničí museli vynakládat značné finanční sumy na ošetření, protože vás to může vyjít velmi draho. Když to vezmeme z pohledu čísel, tak například prohlídka u zubaře vás v Chorvatsku může vyjít cca na tři tisíce korun, zatímco třeba v Turecku lze utratit i deset tisíc korun za vyšetření a předepsání léků na angínu, no a takhle by se dalo pokračovat dál.

Mějte na paměti, že je vždy dobré uzavřít cestovní pojištění, ale často se stává, že taková pojistka nemusí stačit na úplně každé vyšetření. Ve většině případů si totiž musíte léky hradit z vlastní kapsy.

Na nákupy si zajděte do supermarketu

Když už někam jedete na dovolenou, snažíte se užít si co nejvíce a poznat nejen místní památky, lidi, ale také kuchyni, zejména pak speciality. Jenže navštěvovat každý den restauraci na pobřeží nebo jiné tomu podobné místo se může značně prodražit, pokud samozřejmě nemáte all inclusive.

Chcete trochu ušetřit a přesto si vychutnat místní suroviny? Pak neváhejte a zaběhněte do místního supermarketu a nakupte si několik ingrediencí, ať si můžete dobré jídlo připravit sami a večeřet pro jednou v pohodlí svého pokoje.

Rozhodně nenakupujte v letoviscích, ale udělejte si cestu do obchodního domu, případně rovnou na místní tržiště, tam si budete připadat jako v ráji. Oběd či večeři si klidně můžete připravit až o 50 % levněji, než když půjdete s celou rodinou do restaurace.

Podívejte se i na další naše zajímavé články, například TOP 15 tipů jak přežít dovolenou a nezbláznit se, kam na letní dovolenou, co si sbalit na dovolenou nebo také jak vybrat ideální stan, pokud se rozhodnete jet třeba do kempu.

Přidat komentář