Tipy

Kam na letní dovolenou?

Spousta lidí si řekne, že je na to ještě brzy, přemýšlet, kam vyrazit v létě na dovolenou, když je stále zima. Jenže to rychle uteče a než se nadějete, tak je období dovolených za dveřmi a vy budete na prášky, že nemáte vymyšlenou žádnou vhodnou destinaci. Proto předvídáme a snažíme se vybrat nejvhodnější místa za vás.

Když to vezmeme z obecného hlediska, pak jsou různé skupiny lidí a každá z nich upřednostňuje jiný způsob dovolené.  Někteří si nedokážou představit dovolenou bez toho, že by se tam přepravili letadlem, další skupina lidí zase odmítá létat a vybírá si takové cílové destinace, kam se dopraví v rámci Evropy autem. No a pak máte jedince, pro které je nejlepší dovolená v Česku či ještě lépe na vlastní chalupě.

Každý jsme jiný, a co se líbí jednomu, nemusí nadchnout druhého. Občas ale stojí za to nebýt strašpytlík a vyrazit za dobrodružstvím, i kdyby to mělo být jen za hranicemi republiky. Láká vás exotika, dobrodružství nebo jen chcete odpočívat na pláži či se cákat v moři? Zkusili jsme najít od každého něco a připravit několik tipů, kam by se vyplatilo vyrazit na letní dovolenou.

Která zahraniční místa jsou vhodná?

 1. Bulharsko
 2. Španělsko
 3. Řecko
 4. Chorvatsko
 5. Seychely
 6. Dominikánská republika

Bulharsko

Dříve bývalo odsuzováno, jako nezajímavá země, ale poslední dobou získalo na popularitě, protože kromě moře, vás zaujme malebnými vesničkami, které jsou vesměs zapadlé, bohatou historií jednotlivých měst i nádhernými horami. Co nejvíc potěší, jsou příznivé ceny, za něž se vám dostane prvotřídních služeb.

Neexistuje snad nikdo, jenž by neznal oblíbené Slunečné pobřeží, kde najdete nejčistší pláže z celého Bulharska, kam byste neměli vyrazit bez vhodných doplňků, jako jsou sluneční brýle či opalovací krémy. Užít si můžete různé vodní sporty, ale také dobré jídlo a samozřejmě i pití.

Kdo má rád procházky, vyrazí na pobřežní promenádu. Během pobytu je možné navštívit restaurace, obchodní střediska a v neposlední řadě i letní divadlo. Romantické duše mohou využít možnosti projet se na koni.

Za návštěvu stojí Varna, což je největší přístavní město, jež se může pochlubit katedrálou Nebevzetí skrývající vzácné nástěnné malby. Oblíbenou turistickou atrakcí je Delfinárium.

Antické památky a středověké stavby nabízí Nessebar, což je městečko, jehož centrum bylo dokonce zařazeno na seznam památek UNESCO. Pokud se chcete vrátit v čase a vdechnout atmosféru 19. století, určitě musíte navštívit Sozopol, kde stojí původní domky z tohoto období v podobě rybářské vesničky.

Španělsko

O této evropské zemi se v poslední době hojně hovořilo v souvislosti s migrací, ale i tak je to stále oblíbený cíl mnoha turistů, kteří vyhledávají klidná místa, kde si mohou odpočinout a relaxovat. Zažijete tu spoustu zábavy, kulturních zážitků, jste neustále na sluníčku a ještě se můžete těšit na překrásné pláže. Kromě toho si pochutnáte na dobrůtkách místní kuchyně.

Hlavním městem Španělska je Barcelona, která je srdcem nejen pro fanoušky fotbalu, ale i milovníky historie. Díky temperamentnímu obyvatelstvu, plážím, ostrovům s úžasnou florou i faunou a mnoha dalším faktorům je tato země stále na vrcholu popularity. Kdo skutečně zbožňuje pobyt na slunci, ten by neměl vynechat pobřeží Costa Blanca, kde svítí slunce 330 dní v roce.

Malé zátoky s útesy, borovicové lesy a starodávné hradby nabízí Tossa de Mar, roztomilé rybářské městečko. Pro fanoušky vodních sportů je ideální Andalusie na jihu země, tam je také jediná poušť Evropy Tarbas s rozlohou 11 625 hektarů. Do Španělska se vám rozhodně bude hodit vybavení na potápění nebo jachting. Milovníci nočního života určitě nepohrdnou návštěvou města Malaga s širokými bulváry.

Toto město je rovněž rodištěm Pabla Picassa, známého malíře, jehož nejslavnější díla najdete v místním muzeu. Všude po krajině narazíte na tradiční vesničky, jež jsou typické tzv. architekturou v bílém. Nakonec musíme zmínit populární Kanárské ostrovy, kde je možné relaxovat a odpočívat v podstatě nonstop, neboť slunce tu svítí celoročně.

Chcete-li ve Španělsku do skutečného ráje, pak vyrazte na Ibizu, známou díky celosvětově proslulým klubům, kde to nejvíce žije v nočních hodinách. Samozřejmě, že na své si přijdete i ve dne díky plážím, golfovým hřištím, ale i možnosti projet se na horském kole či čtyřkolce.

Víte, kde narazíte na věrné mlýny, palmy, mandlovníky a historické památky? Správná odpověď je Mallorca, nabízející teplé moře, více než 300 slunných dní a čistý, příjemně vlahý vzduch. Zábavu si užijete díky vodním parkům, diskotékám a dalším podobným podnikům. Nechybí delfinárium či tenisové kurty. Naopak poklidným místem s luxusními plážemi a bohatým podmořským světem je Menorca.

Řecko

Když se řekne Řecko, každý si vybaví zejména menší ostrůvky, jimiž je tato oblíbená destinace obklopena a kam ročně zamíří mnoho turistů. Co ostrov, to jiná lákadla, od přírody, památek, skalních útvarů, přes zálivy až po nádherné pláže.

Nejromantičtějším ostrovem je Santorini, kde východ a jich ostrova lemuje pobřeží s různě barevným pískem, na západě je úchvatná laguna, kterou vlastně tvoří sopečný kráter. Milovníci starodávné historie mohou navštívit Akrotiri, kde narazí na vykopávky z dob sopečného výbuchu.

Kefalonie je vhodná pro nadšence do pěší turistiky, k čemuž si nezapomeňte pořídit vhodnou obuv, protože jsou tu vysoká pohoří, husté lesy, pole i spousta antických památek, jež se dochovaly dodnes. Kdo miluje víno, musí ochutnat místní produkt Robolu. Severozápad Kefalonie nabízí pláž Myrtos známou bílým pískem a tou nejkrásnější modrou barvou moře.

Překrásným ostrovem je také Korfu, o kterém jste už mohli slyšet v souvislosti s rakouskou císařovnou Sissi, která tento ostrov milovala natolik, že si tu nechala roku 1890 vybudovat nádherný zámeček Achilleion. Severní pobřeží Korfu u města Sidari lemuje pobřeží, které je tvořeno skalními průplavy a jeskyněmi. Známá je i zátoka Agios Georgios. Z řeckých ostrovů stojí za zmínku také Rhodos a Kréta.

Chorvatsko

O Chorvatsku se dá říct, že je to asi nejčastější cíl českých turistů vůbec. Je to rozmanitá země vhodná pro relaxační dovolenou, určenou k načerpání nových sil. Můžete vyrážet na výlety, poznávat památky, historii země nebo se jen tak povalovat na pláži.

Jestliže se pro tuto destinaci rozhodnete, pak je možné nejen ochutnávat pochoutky místní gastronomie nebo si užívat bohatý noční život, ale také vyrazit na nákupy. K těmto účelům poslouží zejména Makarská riviéra. Kdo touží po troše historie, určitě nesmí vynechat oblast Baranja. Tady stojí domečky s rákosovou střechou s více než stoletou historií.

Kdo by si nepamatoval náčelníka jménem Vinnetou, jehož filmy sleduje mnoho generací diváků a jsou oblíbené dodnes. Ve vápencové proláklině najdete Plitvická jezera, která se právě díky natáčení filmů o apačském náčelníkovi proslavila.

Hlavním městem je Záhřeb, oblíbený díky středověkým památkám. Říká se o něm, že místní architektura se podobá té pražské. Průzračné moře, jež nabízí ideální podmínky pro šnorchlování zajistí poloostrov Istrie, kde se kromě koupání můžete kochat překrásně rozkvetlým údolím.

Seychely

Jestli toužíte po skutečné exotické dovolené, pak jsou Seychely perfektním cílem. Krásné pláže, žulové masivy, panenská (nedotčená) příroda a dech beroucí kvetoucí korálové útesy, to vše na vás čeká.  K nejpopulárnějším ostrovům patří třeba Mahe, ten je zároveň i nejrušnějším.

Zaujme vás zejména díky národnímu parku Le Morne Seychellois, jehož rozloha zabírá přes 20 % plochy celého ostrova. Třpytivý písek si užijete na pláži Beau Vallon, pro fanoušky focení je zase dokonalá pláž Anse Intendance, kam míří také milovníci surfování.

Za pěší turistikou vyrazte na ostrov Silhouette, kde je žijící přírodní muzeum s jedinečnými druhy stromů i rostlin. Kdo chce poznat výrobu tradičního kokosového oleje, musí navštívit ostrov La Digue, kde jsou zároveň úžasné pláže. Nevynechejte ani šanci nakrmit suchozemské želvy obrovské, k čemuž máte příležitost v L´Union Estate. K pohybu po ostrově je nejlepší si zapůjčit kolo.

Dominikánská republika

Exotická dovolená s nádechem romantiky a ještě možnost si zahrát golf v perle Karibiku? V Dominikánské republice nic nemožného. Přestože sem jezdí turisté z celého světa zejména za relaxací a odpočinkem na plážích, nic jim nebrání v tom prožít dovolenou aktivně i s trochou té akce. Pro golfisty je to tu opravdový ráj, protože hřiště jsou tu skutečně prvotřídní. Najdete je v Case de Campo u Bayahibe, Juan Doliu a Punta Caně.

Nadšenci do potápění nemohou narazit na lepší a oblíbenější lokalitu, než je právě Dominikánská republika. Kromě potápění a šnorchlování u pláží a v jejich okolí, je oblíbenou zábavou výlet na lodi k menším ostrovům Saona a Catalina. Kdo se nechce jen slunit na pláži, může se věnovat vodním sportům, jako je jízda na kajaku či šlapadle, případně si můžete vyrazit na plachetnici, malém katamaránu nebo si zkusit windsurfing.

Z měst stojí za návštěvu to hlavní, kterým je Santo Domingo, potom San Pedro de Macorís či Santiago de los Caballeros. Oblíbenou pláží je Bavaro, jež vyniká jemným pískem, blankytně modrým mořem a luxusními resorty s těmi nejlepšími službami. Šnorchlování je skvělé na Saonu a v Manati Parku si zase užijí děti díky minizoo a delfináriu. Nedotčená příroda vás čeká na poloostrově Samaná, tam jsou úžasné písečné pláže a palmové háje.

Jaké další destinace jsou vhodné?

 • Dubai
 • Maledivy
 • Itálie
 • Maďarsko
 • Tunisko
 • Azorské ostrovy
 • Island
 • Srí Lanka
 • Thajsko
 • Norsko
 • Kuba
 • Karibik

Nezapomeňte, že než vyrazíte na jakoukoliv letní dovolenou, potřebujete správné vybavení. Tím nejdůležitějším jsou určitě plavky a pak také sluneční brýle. Návod jak vybrat plavky na léto najdete v dalším našem článku. Co se týká slunečních brýlí, tak můžeme doporučit například značku Ray-Ban nebo si přečtěte, jak si takové brýle vlastně vybrat.

1 komentář

 • Asi bych zvolil nějakou zemi v Asii, například tyto Thajské ostrovy, jen si nejsem jistý, zdali tam nebude zrovna období dešťů atd.

Přidat komentář