Bydlení

Vánoční stromek – který je ten pravý?

Vánoční stromek je nepostradatelným symbolem Vánoc, což je také důvod, proč jej každý rok zdobíme. Přestože spousta lidí nad tím mávne rukou a každoročně vytáhne z krabice umělý stromek, který ozdobí a po Třech králích zase odstrojí, případně ho mají ozdobený neustále a vždy ho jen zabalí do pytle či fólie a uloží do skladu, nebo jiného skladovacího prostoru, stále existují příznivci živých stromků a není jich málo.

Ve chvíli, kdy se rozhodneme zajít koupit vánoční stromek, musíme si uvědomit, že to není jednoduché a měli bychom to brát jako poslání. Vybírat je potřeba rozvážně, pečlivě a pokud možno se nedívat jen na cenu, neboť u vánočního stromečku jsou důležitější jiné věci, než to, jestli nás vyjde na 300,- Kč nebo třeba 1 000,- Kč.

Vánoční strom a životní prostředí

Některé z nás odradí od nákupu živého stromku vědomí, že když si takový strom koupíme, ničí se tím lesy a dostává tak zabrat životní prostředí. Ve skutečnosti je velká část vánočních stromků pěstována na speciálních plantážích, které jsou přímo vytvořeny právě za účelem pěstování stromků.

Výhodou je, že na spoustě těchto plantáží je možné si stromek vyhlédnout, zamluvit a jakmile nastane čas pro jeho odříznutí a odvoz k vám domů, budete o tom informováni a strom připraven. Takové stromy se odřezávají až těsně před Vánoci, aby vydržel co nejdéle.

Samozřejmě, že to je jen jeden ze zdrojů vánočních stromů, dalším jsou tzv. prořezy, což jsou stromy, u kterých se provádí kácení, aby udělaly místo již vzrostlým stromům a nebránili jim v dalším růstu.

Kam si pro strom zajít?

Mnoho lidí to řeší tak, že zaběhne k venkovním stánkům, na které se dá v prosinci narazit u nákupních center nebo třeba na vánočních trzích, ale tam se velmi často nacházejí stromky pocházející ze zahraničí a tam je vždy nutné zjistit původ takových stromů.

Nejlépe uděláme, když zaskočíme do osvědčených lesních školek, zahradnických center a podobně. Na takovém místě si můžete strom objednat předem a nechat ho tam uskladněný až do vánočních svátků nebo si ho rovnou odvezete.

Členem Sdružení pěstitelů vánočních stromků by měl být každý zavedený dodavatel, protože jedině tak má zákazník jistotu, že je u stromu zajištěna čerstvost i zdraví. Nesmíme zapomenout, aby nám prodejce strom obalil ochrannou sítí, jinak se nám mohou během cesty polámat větve.

Poznámka:

  • Pokud chcete mít jistotu, že je stromek skutečně od našich domácích pěstitelů, vždy hledejte toto označení: Vypěstováno na plantáži v ČR.
  • Vhodného prodejce není těžké poznat, neboť o tom, že je profesionál na svém místě, se přesvědčíme tehdy, má-li takový prodejce jasno v cenách a ty jsou pevně stanoveny, dokáže poradit jakou péči věnovat zvolenému druhu stromu a hlavně má přehled o sortimentu, který prodává.

Vhodná velikost stromu

Nejprodávanější jsou ve většině případů stromy ve velikosti od 1,5 do 2 metrů, ale vždy záleží na tom, jak velký chceme. Jasné je, že jakmile se dostaneme do záplavy stromků, chodíme od jednoho k druhému a nejraději bychom si vzali všechny, protože každý z nich je svým způsobem krásný, ale musíme vést v patrnosti i takové maličkosti, jako prostor, do kterého strom umístíme.

Pokud bydlíte v garsonce, kde jste rádi, že se vůbec otočíte, tak tam těžko nacpete široký strom, který má třeba dva metry, zatímco do velkého rodinného domu by asi nebyl vhodný nějaký metrový vypelichaný prcek.

Než si stromek půjdeme koupit, promyslíme, kam ho chceme postavit, kde mu bude nejlépe a hlavně nebude překážet, aby se o něj neustále nezakopávalo. Záleží i na souměrnosti, což znamená, aby po umístění nebyl přitisknutý na zeď a nezačala se mu lámat jedna větev za druhou. Vymezený prostor si přeměříme a parametry sdělíme prodejci, ten nám poradí, jak vysoký či široký strom by byl vhodný.

Vybíráme zdravé stromky

Jasné je, že když už kupujeme živý vánoční stromek, budeme potřebovat, aby skutečně vydržel po celé Vánoce až do Tří králů, kdy se výzdoba odstraňuje. V tom případě, je ale čerstvost takového stromu základním kamenem celých svátků.

Co se týká čerstvosti, poznáte jí podle toho, že bude jehličí pevné. Chytněte větev zhruba 15 až 20 centimetrů od její špičky a pomalu tahejte jehličí k sobě. Jestliže jehličí drží kde má, je čerstvost zaručena, když opadává, znamená to, že stromek není tak úplně fit a začalo u něj už pomalé vysychání, tím pádem by takový strom do konce svátků rozhodně nevydržel.

Zdravé stromy mají mít pravidelný tvar a pevné větve, které jsou pružné. Důležitá je i barva jehličí, jakmile je totiž oschlé a má nepřirozené zbarvení, pak se takovému stromu raději vyhněte. Pohlídat si musíme i opadávání jehličí a také pryskyřice by se neměla objevovat příliš viditelně.

Prohlédněte si větve, jestli nejsou nějak deformované, protože mají splývat volně do prostoru. Pokud se vám prodejce snaží vnutit strom, který už je dávno zabalený, nekupujte ho, nemůžete totiž vědět, jestli není jehličí ve špatném stavu.

Předvánoční péče o stromek

Strom, který si dovezeme domů, vybalíme ze sítě, která chrání větve, seřízneme mu o 2 cm a postavíme do nádoby s vodou. Tu umístíme do nějaké chladnější místnosti, kde se netopí, ideálně do předsíně či garáže, případně ho postavíme na terasu, balkon nebo zahradu.

V případě, že bude uskladněn na takovém místě, kde se teplota pohybuje kolem nuly, není potřeba ho dávat do vody. Když nenajdeme vhodné chladné místo, dáme ho klidně i do teplé místnosti. Tam ale musí jít do stojánku a postaví se na světlé místo.

Hlavně nesmí stát u topení a neměl by být vystaven slunečním paprskům. Ideální je pořídit stojan s nádržkou na vodu, díky čemuž pak může stromek po seříznutí kmene čerpat vodu z nádržky.

Druhy vánočních stromků

Vybírat se dá opravdu z mnoha druhů, které se hodí do interiéru, ale i exteriéru. Každý jednotlivý strom má specifické vlastnosti a proto se teď podíváme na několik základních druhů, které mohou provonět naši domácnost během vánočních svátků.

Smrk ztepilý (Picea Abies)

Jeho textura je velmi jemná, větve trochu řídké, ale i tak je moc pěkný. Tento jehličnan roste pravidelně a oproti jiným druhům patří mezi levnější varianty. Skvěle se hodí do interiéru ve venkovském stylu, ale také na chaty či chalupy.

Zejména vhodný je všude tam, kde se netopí. Když ho postavíme do chladné místnosti na dřevěnou podlahu a nebudeme ho zbytečně moc zdobit, bude vypadat úžasně a vydrží dlouho zelený, zatímco ve vytopené místnosti za chvilku opadá. Ostatně to je u tohoto stromu velká nevýhoda.

Smrk pichlavý (Picea pungens)

Oproti Smrku ztepilému je hustší a jeho jehličí opadává mnohem pomaleji. Vypadá dlouho svěže, ale zase umí velmi nepříjemně píchat, což je nepříjemné zejména pokud máme doma malé dítě nebo domácí mazlíčky.

Smrk stříbrný (Picea pungens Glauca)

Dokonalý, elegantní a velmi krásný druh smrku, který je ale o mnoho dražší. Již na první pohled vás zaujme krásným zbarvením jednotlivých jehlic, širokým vzrůstem i hustotou větví. Bohužel i stříbrné smrky jsou velmi pichlavé.

Perfektně se hodí do větších a pokud možno chladnějších místností, i když nejlépe zapadne do moderního prosvětleného interiéru. Stříbrný smrk nemusíte příliš zdobit, protože když to přeženete, nevyniknou jeho překrásně zbarvené větve. Tady rozhodně platí, že méně je více.

Smrk Omorika (Picea omorika)

Tento druh smrku je znám velmi štíhlou korunou, což z něj dělá strom vhodný i do menších prostorů. Tento stálezelený strom se skvěle hodí i do exteriéru, neboť je to jeden z nejotužilejších stromů.

Borovice (Pinus sylvestris)

Pokud jde o borovice, patří tak trochu k retro stromům, ale také je to ten nejčastěji kupovaný druh stromu. Je hustá, vydrží dlouho svěží a větvičky jsou velmi hustě obrostlé. Skvělým bonusem jsou šišky, jež se nacházejí i na mladých stromech. U borovic je běžné, že mohou mít nepravidelný vzrůst, dost píchají, ale zase tak moc neopadávají.

Borovice černá (Pinus nigra)

Velmi pěkný rozložitý strom, který na nás už na první pohled působí mohutným dojmem. Borovice černá je perfektní volbou do velkých místností. Hodí se do moderně i tradičně zařízených interiérů. Tento stromek zvládne opravdu hodně bohatou výzdobu, takže se na něm můžete při zdobení vskutku vyřídit.

Jedle kavkazská (Abbies nordmanniana)

Překrásný strom, který patří k těm nejvíce oblíbeným druhům západní Evropy. Trvaly, kompaktní, velmi hustý jehličnan, který má jehličí barvy smaragdu. Pořídit se dá v mnoha velikostech i cenových relacích, avšak pokud bychom hledali šišky, tak marně. Nutno podotknout, že pokud jde o cenu, jsou tyto jedle rozhodně z těch dražších.

Největší výhodou tohoto vánočního stromu je fakt, že jeho větvičky (jedličky) nepíchají, čímž je dokonalou volbou do každé domácnosti, kde se vyskytují děti a zvířátka. Když se tato jedle postaví do vytápěné místnosti tak ve většině případů vyschne, ale naštěstí neopadá.

To že vyschla, poznáte podle toho, že zhruba po měsíci pude vypadat trochu svěšená. Bez problémů na ní můžeme pověsit i těžší ozdoby, její větve to snesou. Jedle kavkazská se hodí do venkovských bytů i domů, stejně jako do těch městských.

Vánoční stromek v květináči

Možná vás to překvapí, ale tento typ stromku zažívá v současnosti opravdový boom.  Velkým plusem je, že se dá využít víckrát a poté jej dokonce můžeme vysadit do zahrady, případě někam na dvůr, venkovní terasu, zimní zahradu, ale i balkón.

Podobně jako u těch řezaných, je nutné hlídat, aby byl i stromek v květináči v pořádku, protože v mnoha případech tyto stromy prodávají s nekvalitním kořenovým balem, což je následek příliš rychlého vykopání i vysázení do nádob.

Takto nekvalitní bal má za následek rychlé žloutnutí a opadávání jehličí, takže rozhodně ani nemá šanci vydržet do konce Vánoc. Pokud se pro koupi stromu v květináči rozhodneme, musíme si pohlídat, aby byl kořenový bal opravdu kvalitní. Musí mít husté kořeny, díky čemuž se nebude v květináči kývat.

Podívejte se i na další zajímavé články s vánoční tématikou, například jak na vánoční přípravy bez stresu, které pomůcky na pečení nám mohou usnadnit pečení nebo jak na české vánoční menu.

Přidat komentář