Tipy

Vánoční nákupy na internetu

Přestože je teprve listopad, to pravé vánoční šílenství pomalu, ale jistě začíná, i když je pravda, že u někoho začalo už v průběhu měsíce října. Štědrý den není tak daleko, takže je nejvyšší čas na pořízení vánočních dárků.

Spousta lidí se sice stále drží zaběhnutých zvyků v podobě nákupů v kamenných obchodech, ale čím dál více zákazníků dává přednost internetovým obchodům a to nejen pokud jde o nákup elektroniky, ale i jídla a dalšího sortimentu. Proto není na škodu, když se podíváme, jak takové vánoční nákupy na internetu řešit.

Internetový obchod versus kamenná prodejna

V případě kamenných obchodů, je určitá výhoda v tom, že se na zboží můžeme podívat osobně, osahat si ho a podle toho, jestli se nám vůbec zamlouvá, ho buď koupíme, nebo ne. Bezproblémová je také případná reklamace již zakoupeného zboží, což už dnes není problémem ani u internetových obchodů, ale i tak mnoho kupujících uvítá osobní kontakt s prodávajícím a tzv. jednání z očí do očí.

Největší výhodou je samozřejmě možnost si vybrané zboží ihned odnést domů. Odpadá tak potřeba výběru dopravce, případně vyzvedávání jen na určitém výdejním místě, dále probíhání více obchodů kvůli hledání nižší ceny a podobně. Jenže jak už to tak bývá, vše má své klady i zápory, což platí u kamenných prodejen dvojnásob.

Zboží, které zde zakoupíte, bývá ve většině případů mnohem dražší než v internetových obchodech. Je to samozřejmé, protože do ceny se promítnou veškeré náklady, které prodejce musí vynaložit, ať už jde o nájem za pronajaté prostory, mzdy zaměstnanců a mnoho dalšího.

Také sortiment bývá o hodně chudší než v e-shopu a také často až nekonečné čekání ve frontě člověka od nákupu v kamenných prodejnách odradí. Ostatně proč se zbytečně stresovat, když si v klidu nakoupíme v pohodlí domova.

Pokud jde o internetové obchody, tam je jednoznačně jednou z největších výhod nižší cena, ale také bohatší sortiment oproti kamenným prodejnám. Navíc díky možnosti srovnání cen zboží, nemusíte běhat po všech možných obchodech a hledat nejvýhodnější nabídku, protože například Srovname.cz za vás najde to nejlevnější i nejoblíbenější zboží.

Stačí jen zadat potřebné parametry a filtrovat si zboží podle ceny, názvu, oblíbenosti atd. Zjistíte tak, že třeba hračku, po které vaše dítě neustále básní, že by ji chtělo k Vánocům, nabízí například 30 různých internetových obchodů, seřadíte si je podle ceny od té nejnižší a můžete tak ušetřit třeba i 200 korun, oproti nejvyšší ceně, ale klidně i více ve srovnání s cenami v kamenných prodejnách.

U internetových obchodů také vidíte, které zboží je skladem přímo v obchodě nebo zda je možné zboží zajistit u dodavatele, případně jak dlouho bude trvat naskladnění, zjistíte, jaké další produkty ostatní kupují s tím, který jste si vy aktuálně vybrali, jestli k němu není nějaké příslušenství atd.

Co potěší je možnost si přečíst nejen recenzi daného výrobku, ale rovněž reakce zákazníků, kteří dané zboží již zakoupili a mají s ním již zkušenosti. V neposlední řadě jsou internetové obchody vyzbrojeny odborníky, jež jsou bez problémů schopni zodpovědět různé technické dotazy a mají přehled o produktech, které jsou v nabídce.

Proč vlastně nakupovat přes internet?

Jak už jsme zmínili v úvodu, nejlepším důvodem je bohatší nabídka produktů i lepší ceny. Navíc si vše můžete objednat kdykoliv a odkudkoliv, ať už v průběhu pracovního oběda, během sledování oblíbeného pořadu v televizi, u odpolední kávičky prostřednictvím svého tabletu, na notebooku nebo klidně i na stolním počítači ve své pracovně.

Nemusíte ani vystrčit nos z domu a seženete vše potřebné za skvělé ceny. Nestojíte nikde frontu, nikdo do vás neustále nenajíždí nákupním vozíkem, nepřetahujete se o poslední kus zboží z regálu, vyhnete se dohadům s jinými zákazníky, netrávíte spoustu času na cestě do obchodu a zase zpět domů, nebolí vás nohy z několikahodinového maratonu po obchodním prostoru, kde nakonec stejně ani nemají to, co jste chtěli, zkrátka objednáváte v klidu a bez stresu.

Nezapomínejte na zabezpečení vašeho počítače

Kvalitní antivirový program, pokud možné v plné verzi je pro internetové nakupování základ. Podobně jako se říká, bez peněz do hospody nelez, tak v tomto případě můžeme říct – bez pořádného antiviru na online nákupy zapomeň. Zabezpečení počítače není dobré podceňovat, zvlášť jestli plánujete platit online prostřednictvím platební karty nebo předem na bankovní účet.

Pravidelně aktualizovaný software, různé záplaty a další důležité instalace vám ušetří nejen spoustu vrásek, ale rovněž vaše finance. Jakákoliv chyba se díky aktualizacím zacelí a zvýší se tak bezpečnost používaných programů i samotného připojení k internetu. Myslete na to, že hackeři nikdy nespí.

Hodnocení vybraného obchodu

Dnes už není žádnou zvláštností hodnocení jednotlivých obchodů, podle recenzí a názorů zákazníků, kteří svými příspěvky a hlasováním mohou dát vědět dalším zákazníkům, jestli je daný obchod důvěryhodný nebo zda je lepší, se mu z velké dálky raději vyhnout. Čím vyšší je počet spokojených zákazníků i procentuální hodnocení, tím je větší záruka, že s vaším nákupem nebudou ze strany obchodníka/prodejce žádné problémy.

Akční nabídky – ne vždy jsou tak výhodné

Dá se říci, že akční zboží je stále v kurzu a většina zákazníků si potrpí na různé slevové akce. Pravidelně čekáme na slevy, totální výprodeje, Black friday a tomu podobné akcičky. Občas ale narazíme i na takové super nabídky, které se sice na první pohled tváří hezky, ale je natolik levná, že nám připadá skoro až podezřelá.

Není samozřejmě pravdou, že každá zlevněná nabídka je špatná, ale existují i podvodné, kterým je lepší se vyhnout. Ideální je, pokud si vždy u akce obchodu, který vůbec neznáte, otevřete Google, zadáte si klíčová slova obsahující název akce či obchodu a podíváte se, jestli nemá někdo další negativní zkušenosti s touto akcí či zvoleným prodejcem.

Zašifrované připojení

Spousta stránek na internetu používá nezabezpečené připojení, ovšem obchodníci by rozhodně měli mít připojení zabezpečeno, aby nebyl žádný ze zákazníků nijak ohrožen. Ve chvíli, kdy otevíráte webovou stránku neznámého obchodu, určitě si zkontrolujte tzv. šifrování, to znamená, že je stránka šifrována prostřednictvím bezpečnostního protokolu https a je tak bezpečné, se k ní připojit. V případě platby online není na škodu, aby  e-shop/internetový obchod používal systém zabezpečených plateb jako Verified by VISA nebo SecureCode Mastercard. To je důležité, pokud chcete za nakoupené zboží platit pomocí platební karty.

Podezřelé emailové nabídky

Není nic neobvyklého, když vám z ničeho nic začnou do emailové schránky chodit nabídky různých obchodníků, které ani neznáte a rozhodně jste se u nich nikdy nepřihlásili k odběru newsletteru ani ničeho podobného.

Jakýkoliv podezřelý obsah může být jen lákadlem pro získání vašich údajů, zejména pak přístupových hesel, údajů z vašich kreditních či debetních karet atd. Omezené nabídky ani výhodné ceny ještě neznamenají, že jsou pravé. Ve chvíli, kdy jsou tyto exkluzivní nabídky napsané podezřele lámanou češtinou nebo také angličtinou, ale jejich srozumitelnost je mizivá, je to na 100 % tzv. SPAM.

Jestliže se vám ale nezdá korektní i taková nabídka, jež je psaná bez chyb a chcete si být jistí, že je možné takový odkaz otevřít, určitě neváhejte a zkopírujte odkaz do adresného řádku prohlížeče a otevřete jej sami. Vyhnete se tak tomu, že budete po kliknutí na odkaz přesměrováni tam, kam vůbec nechcete.

Osobní údaje

Jakmile objednáváte přes internet, zadání osobních údajů se samozřejmě nevyhnete. Klasikou je jméno, příjmení, fakturační adresa, dodací adresa (pokud se liší od té fakturační, tzn., když chcete zboží dovést na jinou adresu), PSČ, město, kontaktní email a telefonní číslo. To je vyžadováno zejména kvůli možnosti zaslání informační SMS, že je objednávka kompletována, připravená k odeslání nebo už byla odeslána.

Potřeba je také aby se vám v případě potřeby dovolala kurýrní služba/přepravní společnost/dopravce, který vaše zboží poveze. Ovšem ve chvíli, kdy po vás na stránkách chtějí až moc detailní údaje, jako je rodné číslo, rozhodně se takové stránce vyhněte, případně přerušte transakci a aktivujte anti-malware.

Průzkumy spokojenosti

Běžnou praxí je, že vám po doručení zboží přijde email, kde se vás prodejce ptá, jak jste byli spokojeni s nákupem, zda zboží dorazilo v pořádku, jestli byla objednávka kompletní a další podobné otázky. To je samozřejmě v pořádku, protože díky tomu daný obchod sbírá informace, co je potřeba zlepšit, co se zákazníkům nelíbilo, jestli dopravce, kterého používá je vyhovující atd.

Jenže ve chvíli, kdy se najednou na obrazovce objeví okno, kde se zobrazí nabídka možné výhry či finanční odměna za to, že odpovíte na nějakou otázku, ihned takové okénko zavřete a rozhodně nikdy nevkládejte své telefonní číslo. Nic nevyhrajete a ještě budete muset zaplatit na prémiové služby, které jste si neobjednali, ale i tak jsou vám účtovány.

Termíny vánočních nákupů

Z obecného hlediska je možné nakupovat až do předposledního pracovního dne, pokud prodejce garantuje dodání do 24 hodin, nejčastěji do 20. – 21. prosince. Jestliže plánujete osobní vyzvednutí na prodejně či jiném výdejním místě, pak je klidně možné objednávat i 23. prosince a někde dokonce i na Štědrý den. U každého obchodníka/internetového obchodu je to individuální a pokud je opravdu slušný, snaží se vyjít každému zákazníkovi maximálně vstříc.

Black Friday – nákupní horečka vrcholí

Pokud něco Češi milují, pak jsou to výprodeje za minimální ceny. Nejlepším a nejoblíbenějším obdobím v roce je považován tzv. Black Friday, což je tradice, jež k nám dorazila ze Spojených Států Amerických, podobně jako Halloween či Den svatého Valentýna.

Tato událost přiláká každoročně velké množství zákazníků, kteří napjatě čekají, jaké obchody se do výprodejů zapojí a jak vysoké budou slevy. Černý pátek nastává vždy následující den po Dni Díkůvzdání, je to vlastně tak trochu začátek té největší nákupní horečky, která předchází tomu pravému vánočnímu shonu.

U nás to byl Apple, kdo jako první v roce 2011 zahájil každoroční slevovou akci právě na Černý pátek a za čas se tento zvyk rozšířil mezi další obchody, až vzniklo davové šílenství, které se ovšem nekoná jen na konci listopadu, ale klidně i několikrát v průběhu roku.

Například oblíbený internetový obchod Mall.cz připravil listopadový Black Friday v tom stylu, že se každých 6 hodin přiřítí nová vlna slev. Pozadu nezůstává ani Alza.cz, tento e-shop spustil Black Friday se slevami až 80 %, přičemž tzv. brutální slevy jsou k dispozici od 12. 11. do 25. 11.

Objednávejte včas

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro vánoční nákupy na internetu, rozhodně to nenechávejte na poslední chvíli. Obchodníci sice na svých webových stránkách slibují rychlé doručení zásilky ještě do Vánoc, i když si objednáte jen pár dní před Štědrým dnem, ale ne vždy se něco takového podaří splnit.

Často se stane, že sice objednávka odejde včas, obchod zboží ihned vyexpeduje, ale dopravce není schopen pokrýt doručování dostatečnou kapacitou vozidel či řidičů, a zásilka pak zůstane někde na svozovém depu nebo sice dorazí na doručovací depo, ale než se na ní dostane, aby byla doručována, je po Vánocích.

Faktem je, že mnoho dnešních internetových obchodů dokáže vyexpedovat zásilky rychlostí blesku, k čemuž jim v mnoha případech pomáhá i Balikobot.cz, což je stále populárnější služba, jež dokáže každé firmě ušetřit spoustu času. Díky tomuto projektu/systému se dají zásilky expedovat rychle, snadno a bez zbytečného klikání navíc.

Obchodníkům odpadne nutnost se přihlašovat u jednotlivých přepravců, vytisknou si štítky, dají se sledovat zásilky a hlavně se nemění ceny dopravy, která již byla stanovena. To potěší nejen o svátcích, ale celoročně, ovšem pokud jde o rychlost expedice, tak právě o Vánocích je k nezaplacení.

Přidat komentář