Knihy

Kniha, nejlepší vánoční dárek

I když jsme si ještě před pár dny užívali babího léta, zanedlouho se dostaví přízemní mrazíky a my budeme netrpělivě očekávat nejkouzelnější období – Vánoce. Štěstí přeje připraveným, proto se již nyní pojďme podívat na to, jakou krásnou knihou byste své blízké mohli obdarovat. Ruku na srdce, kdo nemiluje ty chladné večery, zachumlaný v dece, s horkým čajem a dobrou knihou?

Pro maminku

Byla to právě maminka, kdo nás prvně seznámil s knihou, když jsme jako malí špunti marodili a ona nám četla Pohádky z mechu a kapradí nebo když jsme večer nechtěli usnout bez čtení z knížky Maxipsa Fíka. I když nám maminka četla z těchto knih s radostí, mezi její nejoblíbenější tituly nejspíš nepatří. Když jsem trochu povyrostla půjčovaly jsme si s mamkou knížky Nicholase Sparkse, skvělého autora bestsellerů jako je Zápisník jedné lásky, Milý Johne nebo Nezapomenutelná cesta. Pokud si nepotrpíte na “happy end”, je pro vás tento autor skvělou volbou. Moje mamka vždy ráda podpoří českého autora, v poslední době si hodně oblíbila Radku Třeštíkovou, knihy Bábovky a Osm už přelouskala, takže jí na Vánoce podaruji knihou To prší moře. Když už jsme u českých autorů nesmím zapomenout na skvostného Dominika Landsmana autora  “Moderního páru” a “Moderního fotra”, myslím, že tyto dvě knihy musí zaujmout každého, ať už vám je patnáct nebo padesát a jste slečna nebo vážený pán.

Pro tatínka

Myslím, že každý má ve svém okolí někoho, kdo už od září křičí: “Já už všechno mám, já nic nechci.” V naší rodině je to táta. A i když mu mamka výhružně říká: “Řekni co chceš, nebo dostaneš něco, co nechceš” ani hlásku z něj nedostaneme. Naštěstí má táta jako většina chlapů zálibu v autech a také v historii (převážně období 2. světové války). Například loni jsem mu koupila knížku Dvě století českých automobilů, která u něj měla veliký úspěch. Letos přemýšlím o knize Druhá světová válka 1939 – 1945. Pokud má váš táta nějaký koníček, je to super, protože skoro ke každému se dá najít nějaká odborná literatura, ať už se jedná o auta, rybaření nebo letadla.

Pro sourozence (do 15 let)

Sama mladšího sourozence nemám, takže vám mohu pouze předat poznatky, které mám od svých přátel. Smutnou pravdou je, že dnes už děti příliš nečtou. Pro ty nejmenší, tu vždy budou krásné pohádky, já třeba moc ráda vzpomínám na Povídání o pejskovi a kočičce. Přibližně v 13ti letech jsem začala číst dívčí romány, v této době jsem si také oblíbila autorku Ivonu Březinovou, především sérii Holky na vodítku (Alice, Martina, Ester), myslím, že tyto knížky by si měla přečíst, každá dospívající slečna.  Velmi úspěšnou je dnes kniha Girl Online od Zoe Sugg, oblíbené youtuberky známější jako Zoella. Ať už holky, nebo kluky, budou jistě bavit knížky o youtuberech – Já, jůtuber (1,2,3,4). Pro kluky může být fajn knižní série Správná pětka.

Pro sourozence (15+)

Mám starší sestru, která už od nepaměti čte světovou klasiku, takže každý svátek, narozeniny, Vánoce, dostává knihy od Jane Austin, Romain Rolland, Erich Maria Remarque a každý rok je spokojená. Pokud máte staršího sourozence bude to dost individuální, v tomto věku už je čtenář žánrově zaměřený a má své preference. Já ve svém okolí pozoruji velkou čtenářskou rozmanitost, jedna kamarádka s oblibou čte knihy o seberozvoji, mezi její top patří Konec prokrastinace od Petra Ludwiga nebo Můžeš vše, co chceš od Katy Yaksha. Jiný kamarád miluje duchovní knihy od OSHA. Velmi populární je detektivní série od Jo Nesbø. Věřím, že svého sourozence dobře znáte a víte jaký žánr má nejraději. Myslím, že kniha je skvělý dárek s kterým nikdy nešlápnete vedle. Kniha vždy zahřeje u srdce a pohladí po duši.

O autorovi

mm

Tánička

Jmenuji se Taťána, ale přátelé a i sama já si říkám Tánička. Jsem knihomol, knihofil, kniho...... Prostě a přirozeně miluji knihy a s tím i píšu pro lidé se stejným a podobným zájmem blog o knihách.

Přidat komentář