Tipy

Pomůcky na pečení – chystáme se na Vánoce

Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím roku, už jen z toho důvodu, že je to čas, kdy se konečně sejde úplně celá rodina, aby si všichni vychutnali tu pravou vánoční atmosféru. Vánoční svátky nejsou jen shánění dárků nebo generální úklid celé domácnosti, která se musí maximálně blýskat, čímž je všechno naprosto dokonalé, ale také pečení vánočního cukroví.

Ve chvíli, kdy zaděláme první těsto na náš oblíbený druh cukroví a naší domácností se začíná linout nezaměnitelná vůně čerstvě upečeného cukroví, začínají ty správné přípravy na svátky klidu a pohody. Jistě mi dáte za pravdu, že po tom celoročním shonu, který všichni zažíváme nejen v práci, ale i v soukromém životě, je pečení cukroví parádní relaxací. Pro někoho je to dokonce takové malé vánoční wellness.

Každá hospodyňka má své osvědčené receptury i oblíbené formičky a vykrajovátka, ale i mnohé další pomůcky určené pro pečení, ovšem není na škodu, když je příprava důkladnější, aby se na nic nezapomnělo a vše bylo naprosto dokonalé. Hlavní je zapojit fantazii, která může být klidně i trochu bujnější, ale zároveň se nebát zkusit něco nového, vyzbrojit se různými pomůckami a pokud možno si celé pečení důkladně naplánovat.

Příprava je nejdůležitější

Podobně jako si v práci plánujeme každý den, hodinu a někdy dokonce i minutu po minutě, vyplatí se si takový malý pracovní plán vypracovat i v případě vánočního pečení. Někdo má ve zvyku si vše vypsat do bloku, další to sepíše na svém notebooku a ti ostatní to zadají do tabletu, aby měli přehled o všem důležitém.

Ze všeho nejdřív si promyslíme, kolik druhů cukroví chceme upéci a jestli jich tolik vůbec zvládneme. Připravíme si všechny recepty, případně prošmejdíme kuchařky nebo internetové portály s recepty, aby bylo možné vyzkoušet i nějaké nové druhy. Další na co není radno zapomínat je odležení cukroví. V praxi to znamená, že některé druhy musíme upéci dlouho dopředu a jiné klidně týden před Vánoci.

Kdy co pečeme?

 • Sušenky z medového těsta a také perníky upečeme hned, jak začne advent, protože potřebuje naležet, jinak pořádně nezměknou.
 • Vanilkové rohlíčky a veškeré ořechové cukroví stačí napéct dva týdny před Vánoci.
 • Lineckému pečivu stačí na odležení jeden týden, stejně jako cukroví z křehkého máslového těsta.
 • Jakékoliv nepečené cukroví a různé dobroty, které se plní krémem, můžeme připravovat klidně až na Štědrý den.

Základní vybavení

Chceme-li se pustit do pečení, potřebujeme nejdříve nakoupit vše potřebné. Základním kamenem celého pečení je samozřejmě mouka, máslo nebo tuk, ořechy, kokos, kypřící prášky, vanilkové cukry, aroma (rumové, vanilkové atd.) a jakékoliv zdobení, ať už čokoládové hoblinky, griliáž nebo třeba cukrové zdobení, ale i ostatní potraviny.

Vedle ingrediencí na pečení, jsou důležité také různé pomůcky na pečení, jako jsou papírové košíčky, ty se hodí na nepečené kuličky, dále papír na pečení, ten ušetří čas i zbytečné vymazávání plechu tukem. Nesmí chybět vál, ať už dřevěný či silikonový a také váleček na těsto.

Rádýlko, to je super pokud potřebujeme některý druhy jen nakrájet třeba na pruhy či kosočtverce a podobné tvary. Zapomínat není dobré ani na mašlovačku, tu využijete na roztírání polevy a podobně.

Pro maximální úsporu času se dají dokonce pořídit hotová těsta, která rovnou zpracováváte, případně si je dochutíme podle potřeby, ale osobně upřednostňuji domácí těsto.

Pokud se má cukroví opravdu vyvést, musíme si vše pečlivě zvážit, k čemuž poslouží kuchyňské váhy, ideální digitální váhy, které jsou přesné (+- nějaký ten gram) a rychle váží. Po ruce si necháme také skleněnou odměrku, případně lžíce a lžičky, sklenku či hrnek, jestliže chystáme tzv. hrníčkový recept bez vážení.

Kvalitní pomocníci – kuchyňské spotřebiče

Jedním z nejméně postradatelných pomocníků, na které v kuchyni nedáme dopustit je jednoznačně pořádný kuchyňský robot. Nejlepší je tzv. multifunkční, neboť kromě mixování či jemného strouhání, zvládne perfektně šlehat bílky, hněte těsto a pomůže s přípravou krémových náplní.

Ostatně kuchyňské roboty jsme již probírali v jiném článku zde. Pro uložení ingrediencí, které mohou podlehnout zkáze, je samozřejmostí kvalitní lednice.

Kdyby se stalo, že vám před Vánoci vaše stará chladnička doslouží, mrkněte se do našeho malého manuálu a nechte si poradit, jak vybrat lednici novou nebo si zjistěte, která lednice je nejúspornější a můžete s ní nejvíce ušetřit v horizontu 5, 8 nebo 10 let, k čemuž poslouží kalkulačka spotřeby energie.

Nebojte se kreativity – moderní pomocníci na pečení

Mnozí z nás si na Vánoce připravují kromě klasických druhů vánočního cukroví také oblíbené sušenky. S jejich přípravou může pomoci různé kuchyňské náčiní, ať už váleček na sušenky, který jedním otočením vytvoří hned 7 různých motivů nebo stále populárnější razítka na sušenky, díky nimž vzniknou krásné motivy, jako jsou zvířátka nebo přímo vánoční motivy v podobě sněhové vločky, vánočního stromečku atd.

Skvělá jsou i vykrajovátka, bez ohledu na to, jestli je pořídíte jednotlivě nebo v sadě. Stylová jsou ta, která se dají použít na přípravu tradičního vánočního cukroví, ale třeba i perníčků atd. Záleží na tom, jaké motivy či spíše tvary zvolíte. Dokonce už se vyrábí i oboustranné, jež pořídíte v sadách a snadno tak vytvoříte podobné tvary v různých velikostech.

Populární jsou rovněž silikonové formičky na výrobu mini cupcakes, ty sice nepatří k tradičnímu českému cukroví, ale své místo si na našich stolech přece jen našlo. Dají se využít i na obyčejné muffiny. Kdo by si chtěl muffiny připravit v duchu Vánoc, může si pořídit set na pečení muffinů s vánočním motivem.

Pro maximální zjednodušení pečení klasických druhů vánočního cukroví můžeme využít speciální šablony, díky nimž hravě vytvoříme laskonky. Perfektní jsou i speciální plechy, jejichž otvory jsou vytvarovány do jednotlivých tvarů cukroví, jako vanilkové rohlíčky, pracny, ořechy, věneček a další tvary.

Na trhu narazíte na tyto plechy v různých velikostech i odlišným počtem jednotlivých otvorů pro těsto. Milovníci čokoládových pralinek uvítají možnost zakoupení formičky, která vypadá jako plech a najednou připravíte třeba hned 12 pralinek nebo existuje i forma na pečená lízátka.

Nepečené cukroví – chystáme včelí úly

Klasické formičky na včelí úly, což je jeden z nejoblíbenějších druhů nepečeného cukroví má doma v podstatě každý, ale jestli už vás typický kužel trochu nudí, zkuste formičky jiných tvarů.

Vytvarujte si včelí úl jako zvoneček, sněhuláka nebo třeba vánoční stromeček. Když na ně ještě dáte cukrovou polevu, máte najednou na stole další druh cukroví, i když je to jen trochu jiná verze toho klasického. Zejména v těch domácnostech, kde jsou malé děti, je kreativita vítána.

Vánočka trochu jinak

Co si budeme říkat, dnešní doba je značně chaotická a všichni se tak snažíme si každou práci maximálně usnadnit a nejinak je tomu i v případě vánočky, jež je pro toto období charakteristická.

Samozřejmě, že většina hospodyněk si dá tu práci a domácí vánočku si jednoduše uplete, buď podle návodu v kuchařce, nebo na základě rad, které se většinou dědí z generace na generaci.

Ovšem existují i méně šikovné hospodyňky, pro které je pletení vánočky hororovou záležitostí a tak než aby je trápil stres, vytvarují místo vánočky třeba bochánek a víc se s tím nemazlí.

Toho budete ušetřeni se silikonovou formou na vánočku, do které stačí jednoduše vložit hotové těsto, trochu namačkat dovnitř, aby se dostalo do každého záhybu formy a dát péct. Po vyklopení máte vánočku jedna báseň. Nebude sice vypadat tak jako ta, kterou pleteme ručně, ale vánočka to bude a to se počítá.

Jaké další vychytávky na vánoční pečení můžete pořídit?

 • silikonovou pečící fólii
 • misku na rozpouštění čokolády v mikrovlnné troubě
 • misku do vodní lázně
 • klasické formičky na cukroví (oříše, rohlíček, košíček atd.)
 • silikonový vál a váleček
 • lis na těsto
 • zdobítka

Podívejte se také, jak by vám mohl přípravu cukroví usnadnit kuchyňský ostrůvek, který si můžete jednoduše nechat nainstalovat do kuchyně. Zajímat by vás mohlo i jak pečovat o pracovní desku, aby vám vydržela co nejdéle v dobrém stavu. Chystáte se o Vánocích grilovat? Pokud ano, vyzkoušejte oblíbený raclette gril, s nímž se dá pořádná grilovačka připravit kdekoliv.

Přidat komentář