Zdraví

Jak načerpat energii – zbavte se únavy

Také se vám stává, že ráno vstanete z postele a už si připadáte utahaní, jako kdybyste uběhli maraton, nic vás nebaví a nemáte ani chuť vstát z postele? Vadí vám, že jste celý den vyčerpaní, bez jiskry a jakákoliv činnost vás odrovná? Pak potřebujete načerpat energii a hlavně se zbavit únavy, což znamená, najít její příčinu.

Příčin únavy může být několik, ale pokud se naučíte s nimi co nejlépe zatočit, budete se zase cítit skvěle. Podívejme se teď společně na nejčastější problémy, které nás mohou trávit a jak se jich zbavit, abychom načerpali chybějící energii.

Stres

O stresu by se dalo říci, že je to v podstatě TOP spouštěč únavy. Setkáváme se s ním každý den, ale to, jak se s ním dokážeme vyrovnat je individuální. Je nutné si uvědomit, že na jakoukoliv stresovou situaci můžeme narazit kdekoliv a kdykoliv.

Musíme se naučit, že lidé, se kterými se během dne potkáváme, nás neohrožují na životě, nechtějí s námi bojovat a ani se hádat. Jasné je, že čas od času se s někým tzv. poštěkáme, vyměníme si negativní a často i ostrá slova, případně se občas dostaneme do nějaké nepříjemné situace, kdy je stres na místě, ale i tak je důležité se tomu postavit.

Je to jen na nás, jestli se v každé stresové situaci a věřte, že jich bude skutečně hodně, budeme pokaždé rozčilovat, křičet, plakat a podobně, nebo zda jsme schopni všechno tolik neprožívat a brát takové situace s humorem, z jiného úhlu, snažit se ze všeho si udělat legraci (pokud nejde o něco tragického samozřejmě) a hlavně se naučit myslet co nejvíce pozitivně.

Dobře funguje motivace, kdy se rozhodneme, že třeba pracovní poradu, na které jde o naší existenci, zvládneme s grácií a nadhledem, aniž bychom se jakkoliv stresovali a dávali najevo, že nás to štve. Za to si slíbíme, že si koupíme malý dáreček, zajdeme na dobrý oběd či masáž nebo zkrátka jen přijdeme domů a nebudeme dělat vůbec nic.

Co nám může se stresem pomoci nejlépe?

  • Relaxační techniky – to jsou například masáže nebo třeba hluboká relaxace
  • Práce na zahrádce
  • Návštěva sauny, případně zřízení domácí sauny
  • Věnování se koníčkům
  • Úprava životního stylu
  • Pestrý jídelníček
  • Pravidelný pohyb – běžná chůze, nordic walking, paddleboarding, cyklistika atd.

Ochablé svalstvo

Nedostatek pohybu bývá příčinou ochablosti svalů, na což trpí hlavně ti jedinci, kteří mají sedavé zaměstnání nebo se z jakéhokoliv zdravotního důvodu nedokážou dostatečně pohybovat. Faktem je, že ochablost může zhoršovat také přirozený úbytek svalů, což je proces, který se u každého jednotlivce objevuje kolem 30 let věku.

Mnohem dříve se dostavuje u mužské populace, ale ani ženy nezaostávají, neboť u nichž se úbytek svalů zrychluje díky nástupu menopauzy. Ochablé svalstvo je pak přímo zodpovědné za naši únavu. Když to vezmeme z obecného hlediska, jsou všechny svaly v těle hlavním producentem veškeré energie a naše tělo zkrátka potřebuje pohyb, protože k němu bylo stvořeno.

Tělo, které pravidelně cvičí, je na tom s emocemi i myšlením mnohem lépe, než to, co stále lenoší. Zlepšuje se mu nálada, odbourává se všechen stres, pročišťuje se hlava a přibývá energie. Pravidelným cvičením se totiž do těla uvolňují endorfiny, což jak víme, jsou tzv. hormony štěstí.

Cvičit je možné kdekoliv, ať už doma nebo ve fitness centru, případně se dá taková malá domácí posilovna zřídit v jakékoliv vhodné místnosti, kterou doma máte, jen do ní stačí pořídit kvalitní fitness stroje. Samozřejmě, že nemusíte hned vypustit duši, pokud nemáte chuť doma cokoliv zřizovat nebo se potit v tělocvičně s dalšími lidmi, můžete zkusit jednoduše procházky.

Choďte po schodech místo jízdy výtahem, zajděte do parku, lesa nebo si sestavte trasu v okolí bydliště, kudy budete pravidelně chodit, minimálně 3x za týden. Právě ta pravidelnost je základním kamenem každého pohybu.

Co nejlépe pomůže proti ochablému svalstvu?

  • Pravidelná chůze – denně je ideálních aspoň 10 000 kroků
  • Plavání
  • Aerobní cvičení (běh, rychlejší chůze) s posilovacími cviky (pilates)
  • Trénování (procvičení) vnitřního svalstva

Nesprávně nastavený jídelníček

Když už jsme se věnovali ochablému svalstvu, rozhodně nesmíme opomenout také jídelníček, který s tímto problémem přímo souvisí. K tomu, aby se mohly svaly tvořit, jsou potřeba bílkoviny a ty získáme jedině z kvalitní a vyvážené stravy.

Rozhodně nemůžeme čekat, že když si dáme něco nezdravého z fast-foodu nebo nějakou hotovku plnou éček, tak tělu dodáme to, co potřebuje, ani náhodou. Kvalitní bílkoviny tvoří stavební materiál svalstva a chceme-li jej udržet v dobré formě, bílkoviny nesmí ve stravě chybět.

Ovšem i jejich účinek je pozitivní jen tehdy, když má tělo pohyb, navíc pravidelně a hlavně správně cvičí. Je dobré, když na jídelníček zařadíme potraviny bohaté na bílkoviny, což jsou například luštěniny, dále tvaroh a hlavně libové maso. Za únavou se mohou skrývat i další živiny, které v těle chybí a svým nedostatkem narušují správný chod metabolismu a tím není možné, aby tělo z potravy přijímalo potřebnou energii.

Jakmile pocítíme únavu, je zásadní změna jídelníčku, to znamená, aby byl co nejvíce pestrý, bohatý na zeleninu, ale i ovoce (ovšem tam si musíme dát pozor na to, které obsahuje hodně cukru), ale naopak neobsahoval příliš tuků, hlavně tedy těch živočišných. Náš nový jídelníček by měl obsahovat také dávku ořechů a olejnatých semen, to je třeba slunečnice, mák nebo také lněná semínka.

Jací jsou nejlepší pomocníci proti únavě z nesprávného jídla?

  • Kvalitní a vyvážená strava
  • Pravidelné stravování (nevynechávat jednotlivá jídla)¨
  • Dostatek zeleniny
  • Přísun kvalitních bílkovin

Nespavost

Dá se říci, že všechno tak nějak souvisí se vším. Jakmile nejíme správně, máme i špatné spaní a tím pádem jsme neustále unavení. Pokud jde o stravu, spánek nám oddalují mastná a těžká jídla, ale i konzumace uzenin ve větším množství.

Vyhýbat bychom se měli alkoholu, černému čaji, cigaretám i kávě. Samozřejmě, že spousta z nás si kávu nedokáže odpustit, ale je dobré jí aspoň omezit a rozhodně jí nepít předtím, než se chystáme spát.

Jestliže trpíme nespavostí, ohrožuje nás stres, který právě nedostatek spánku může vyvolávat. No a stres způsobuje další únavu, takže jsme nejen vyřízeni z toho, že jsme se málo vyspali, ale ještě nás odrovná další stres k tomu, co už máme.

Co pomáhá s nespavostí?

  • Dobře vyvětraná ložnice
  • Koupel před spaním
  • Bylinky na uklidnění (ve formě čaje, v polštářku nebo do koupele)
  • Kvalitní a pohodlná postel i matrace
  • Pravidelný spánkový rituál (např. počítání oveček)

Co patří mezi tzv. zabijáky spánku?

  • Televize v ložnici
  • Práce, kterou si bereme do postele
  • Počítač, notebook, tablet, smartphone a další elektronické přístroje
  • Světlo z pouličních lamp
  • Hluk z venku
  • Noční světlo v ložnici
  • Vybrané druhy léků
  • Různé druhy nemocí
  • Směnný provoz
  • Změna denního rytmu

Existují i další faktory, které mohou být příčinou naší únavy, jako třeba dehydratace, kde pomůže jedině pravidelný pitný režim, to znamená přísun dostatečného množství tekutin, jež nejsou močopudné. Sem patří hlavně čistá voda, ale i bylinkové čaje, případně ovocné bez obsahu kofeinu.

Únavu často způsobují i nemoci či různé zdravotní obtíže, ať už deprese, choroby srdce, ale také třeba obyčejná alergie. Když totiž tělo bojuje s alergenem, bývá unavené, ovšem to samé platí i v případě, že zareagujeme na antihistaminika (léky používané při léčbě alergií).

Viníkem únavy může být také štítná žláza, respektive její snížená činnost. Štítná žláza má na starost hospodaření s veškerou energií v našem těle. Pokud ale nefunguje správně, dostavuje se pocit únavy, bledá a suchá kůže, stejně jako pocit chladu.

Ve chvíli, kdy bude únava přetrvávat déle než pět až šest týdnů, je dobré na nic nečekat a ihned navštívit praktického lékaře, který se pokusí zjistit, co může být vlastně příčinou naší únavy. Často to bývá banalita, ale občas mohou za únavou stát i vážnější zdravotní problémy, proto bychom nic neměli podceňovat.

Přidat komentář