Dnešní uspěchaná doba, dává našemu tělu pořádně zabrat. Jsme utahaní, často až vyčerpaní, přepracovaní, trpíme nedostatkem spánku a mnohdy se cítíme úplně vyšťavení bez špetky energie. Výsledkem je to, že se organismus ocitne v příšerném stavu a my jej potřebujeme tak trochu seřídit a tzv. nakopnout, abychom načerpali chybějící energii a cítili se lépe. K tomu může přispět vhodná masáž, na kterou bychom si měli čas od času zajít.
Výběr masáže se většinou řídí životními trendy a tím, co je zrovna v módě. Existuje samozřejmě několik masáží, které jsou stále žádané a patří k nejoblíbenějším, a to bez ohledu to, co právě nejvíce letí. Jasnými favority jsou stále ještě relaxační masáže, kde vedou lávové kameny a také klasická masáž.
Správná volba je důležitá a proto není na škodu, když si nejdříve zjistíte, co která masáž obnáší a podle toho se teprve rozhodnete, jaká bude vhodná právě pro vás. Z obecného hlediska existují určitá pravidla, kdy je nutné masáž konzultovat s lékařem dříve, než jí absolvujete a to tehdy, pokud vás trápí vysoký krevní tlak, jste po operaci, máte jakékoliv hnisavé či otevřené zranění nebo se u vás vyskytují nějaké zdravotní potíže.
V případě těhotných žen se doporučuje opatrnost v počátečním stádiu a u rizikového těhotenství, naopak od 4. měsíce gravidity se těhulkám masáže doporučují, aby se jim ulevilo, zejména pokud jde o oblast zad, ramen či dolních končetin. Která masáž je ta pravá?
Klasická masáž
Klasická masáž byla vyvinuta v první polovině 19. století, kterou vyvinul Per Henrik Ling, což byl švédský tělocvikář. Patří k nejpoužívanějším masážím ve většině lázeňských zařízení a také v rehabilitačních klinikách, kde jí sekunduje reflexní masáž.
U tohoto druhu masáže se tělo i duch vrací do rovnováhy. Klasická masáž mívá mnoho variant. Ta základní či spíše nejobyčejnější probíhá na mechanickém principu, kdy vás masér pomocí přesných pohybů a hmatů zbaví napětí celého těla a to se uvolní.
Je to skvělá prevence ztuhlých kloubů, také se doporučuje pro celkové uvolnění těla, ale zároveň je vhodná při rekonvalescenci po prodělaném svalovém či kloubním poranění.
Klasická masáž je skvělým pomocníkem pro revitalizaci tělního oběhu, uvolňuje svalstvo, regeneruje pokožku a přispívá k jejímu uvolnění, rovněž urychluje látkovou výměnu, vyprazdňování lymfatických cév i trávicího ústrojí.
Faktem je, že kromě fyzického uvolnění, je tato masáž ideální pro psychickou pohodu, která se dostaví ihned poté, co jsou v pohodě vaše svaly i celé tělo. Úžasně vás povzbudí a nakopne.
Rekondiční masáž
Také se jí říká sportovní a podobně jako klasická masáž má základy v Lingově technice, avšak je více směřována na propracování unavených svalů. Vhodná je zejména pro sportovce, neboť v zatěžovaných svalových skupinách dochází k rychlejšímu odplavování toxinů, takže se svaly mohou lépe regenerovat a jsou připraveny k dalšímu výkonu mnohem dříve.
Breussova masáž
Jedná se o sestavu jemných a velmi pomalých hmatů, které jsou vedeny podél celé délky páteře. Tato masáž byla vyvinuta Rudolfem Breussem. Během její aplikace se používá třezalkový olej, který úžasně uvolní meziobratlové ploténky a v řadě případů se ty vychýlené vrací na původní místo.
Jejich tkáně se mnohem lépe okysličují, nervová vlákna v okolí jsou stimulována a krev se zbaví škodlivin. Breussova masáž v podstatě vyrovná páteř, takže má pozitivní vliv na celý pohybový aparát. Ten je po masáži mnohem stabilnější a bolest se zmenší.
Masáž horkými lávovými kameny
Velmi populární druh masáže, která patří mezi relaxační. Principem je použití zahřátých lávových kamenů, jež jsou přímo určené pro tyto účely. Teplota kamenů je taková, že dokáže hravě ohřát masírované části těla, ale přitom nedojde k popálení pokožky.
Jakmile jsou lávové kameny umístěny, prohřívají danou oblast, následně pak dochází k uvolnění napjatého a zatuhlého svalstva. Má-li být masáž dokonalá a chcete dosáhnout pocitu klidu a uvolnění, je dobré používat i éterické oleje, případně pomáhají také vonné svíčky nebo tyčinky.
Thajská tradiční masáž
Často se jí říká také jóga pro lenochy. Během masáže sice ležíte, ale masér či masérka vás všemožně protahuje a natahuje, takže se rozhodně celou dobu hýbete. Thajská masáž je oblíbenou relaxační technologií a procedurou, díky níž si odpočinete a zároveň protáhnete celé tělo. Kombinovat se mohou prvky z akupresury, jógy a také znalosti v podobě energetických linií lidského těla.
Havajská masáž
Je to terapie, která využívá tření a také vyvíjení tlaku ve správně zvoleném rytmu. Během masáže se používá speciální havajská technika prstů, dlaní a předloktí. Důležité je, aby byl každý pohyb plynulý a jemný, čímž se uvolní ztuhlé svalstvo a také energetická blokace. Pomocníkem je při masáži speciální olej. Ten dokáže stimulovat krevní oběh a celkově harmonizuje celý organismus.
Medová masáž
Velmi oblíbená sladká masáž, která odstraní usazeniny a veškeré jedy z pokožky, vyčistí jí a vyhladí tak, že když si přejedete po těle, bude pokožka jemná jako dětský zadeček.
Medová masáž má reflexní účinky, takže pozitivně ovlivňuje vnitřní orgány. Během masáže si odpočinete a po jejím skončení budete naprosto svěží. Pokud milujete med, určitě vás taková masáž potěší dvojnásob.
Lymfatická masáž
Tato lymfatická masáž spočívá v rytmickém hnětení jednotlivých svalů, čímž je zajištěno správné proudění lymfy neboli mízy v těle, výrazně se tak mohou zmírnit nejrůznější otoky. Důležité je, že každý hmat musí masér provést s menším tlakem a nižší frekvenci.
Vždy mějte na paměti, že byste takovou masáž neměli zkoušet doma, ale pokaždé se svěřte odborníkům, kteří mají s takovým druhem masáže zkušenosti.