Bydlení

Příprava zahrady na jaro – co nesmíme zapomenout

Zima už nám dává sbohem a příroda se probouzí zpět k životu. Stejně jako jsme zahradu připravovali na zimu, tak jí teď naopak musíme nachystat na jaro. Březen je měsícem, kdy se pomalu začínáme zabývat základními úkony na jarní sezónu na zahradě. Čeká nás spousta úkolů a pečlivé práce, aby vše fungovalo jak má a rostlinám i další zeleni se dařilo co nejlépe. Takže s příchodem jara se pouštíme do výsadby nových stromů a keřů, bylinek, zeleniny, ale i květin. Dopřáváme půdě hnojivo, prořezáváme, odstraňujeme plevel a mnoho dalšího. Jak tedy zahradu na jaro připravit a nevynechat nic důležitého?

Příprava záhonů

Pokud chcete něco vysazovat, pak jsou záhony to první, co by vás s příchodem jara mělo zajímat. Musíte je důkladně zrýt, aplikovat organické hnojivo, ideálně třeba kompost nebo nějaké průmyslové hnojivo, jež obsahuje dostatek rychle se uvolňujících živin. Z vlastní zkušenosti se mi také osvědčil granulovaný kravský hnůj, který seženete běžně v obchodě s potřebami pro zahrádkáře.

Na rytí budete potřebovat rýč, ale počkejte, až půda rozmrzne, dřív to nemá cenu. Jestliže potřebujete zrýt opravdu velkou plochu, můžete si práci usnadnit použitím kultivátoru (jinak také rotavátor), který umí orat, kypřit, mísit a zároveň i provzdušňovat. Přestože každý správný zahrádkář zryje půdu už na podzim, jako přípravu na zimu, často se stává, že je nutné zrýt znovu i na jaře.

Prořezání stromů

Prořez ovocných a okrasných dřevin se provádí na konci zimy a začátkem jara, respektive v době, kdy jsou stromy v tzv. vegetativním klidu. Pro jabloně a hrušně je nejideálnějším měsícem prořezu únor. Na jaře řežeme peckoviny jako meruňky, broskvoně, slivoně, višně, třešně a podobně. Po výsadbě jabloní a hrušní také provedeme jejich řez, kterému se říká tzv. výchovný. Pokud jde o okrasné keře, prořezávají se ty druhy, které kvetou v létě, spolu s některými popínavými rostlinami, jako třeba plaménky.

Ochrana proti škůdcům

Pečlivě si prohlédněte všechny holé větve, podle nichž snadno rozpoznáte zdravotní stav všech ovocných dřevin. Zejména kmen a silné větve bývají nejoblíbenějším místem, kam se škůdci shromažďují. Ideální je tzv. postřik před jarem.

Z ovocných stromů je potřeba věnovat co největší péči hlavně broskvoním, ty je totiž potřeba ošetřit proti kadeřavosti. Postřik se musí aplikovat ještě předtím, než začne pučení, nejlépe v období od února do března. Hlavní je, abyste to prováděli, jen když je bezvětří a hlavně sucho.

Výsadba stromů

Pokud se chystáte pořídit nové dřeviny, dobře si rozmyslete, kam je umístíte a co byste vlastně chtěli pěstovat. Je nutné si uvědomit, že každý stromek či keř potřebuje něco jiného, ať už je to slunce či polostín, nebo jiný druh půdy. Základem přípravy zahrady na výsadbu stromů je nalezení ideálního stanoviště.

Zjistit, jestli bude mít dostatek světla nebo mu naopak budete schopni zajistit polostín, jestli ho můžete rovnou zasadit do té půdy, která tam je či ji bude potřeba nějak ošetřit. Zohlednit musíte také velikost takové dřeviny a to nemyslíme při jejím sázení, ale za několik let. Jakmile půda rozmrzne, pusťte se do kopání jednotlivých jam, ať jste na výsadbu připraveni na sto procent.

Ošetření trávníku

Trávník jsme sice čistili před zimou, ale i tak se na něm mohou objevit ještě nějaké zbytky listí, případně další nečistoty, které na něj během zimy napadaly. Jestliže budete uklízet opravdu rozsáhlou plochu a bude tam hodně listí, pořiďte si raději zahradní vysavač listí, někdo také používá fukar.

S ohledem na počasí je možné aplikovat přípravek proti mechu, pokud samozřejmě nebude pršet a mech následně vyhrabeme hráběmi. Dobré je, když se na trávník rozloží také slabá vrstva kompostu. Může se stát, že je trávník napaden plísní sněžnou. Tu poznáte podle charakteristických skvrn v bílém či narůžovělém odstínu.

Když se to stane, musíte trávník co nejdříve ošetřit a to tak, že všechna zasažená místa vyhrabete, k čemuž vám poslouží kovové hrábě. Na trávníku se tak utvoří lysá místa, která budou potřebovat čerstvé osení. Než k tomu dojde, srovnejte povrch trávníku pomocí travního substrátu, aby tam nezůstala prohlubeň, a teprve pak je možné osít. S tím ale nemusíte spěchat, udělejte všechny potřebné kroky a osení nechte na později, až bude půda aspoň trošku prohřátá.

Vybavení zahrady

Na to, abyste mohli o svou zahradu pečovat, potřebujete samozřejmě i vhodné náčiní, které musíte na jaře zkontrolovat, opravit nebo raději přenechat opravu odborníkům. Prohlédněte zahradní nábytek, jestli nepotřebuje někde dotáhnout či očistit. Pracovní náčiní vytahejte ven a zjistěte, zda je možné všechno bez problémů používat, případně si napsat seznam, co musíte dokoupit.

Každý kousek nářadí očistěte od zbytků zaschlé zeminy, rýče si nabruste ještě předtím, než se pustíte do jarního rytí zahrádky, stejně tak motyky a další. Jakmile objevíte zrezivělé části, zbavte je rzi pomocí drátěného kartáče. Kovové a dřevěné části potřete vhodným olejem, je to vynikající prevence proti vlhkosti. Nezapomeňte prohlédnout také zahradní sekačku a další přístroje, se kterými si usnadňujete práci na zahrádce. Kdyby vám sekačka dosloužila, budete muset urychleně vybrat jinou.

Přidat komentář