Bydlení Tipy

Jak připravit byt na prodej?

Pokud se rozhodnete prodat svůj byt, je potřeba jej na to dobře připravit. Pro každého kupujícího jde o důležitou a dlouhodobou investici.

To je důvod, proč se snaží vybrat takové místo, kde se bude cítit dobře a bude si jistý, že jeho nový domov splní očekávání na 100%.

Bez problémů je ochoten si i připlatit, aby vše bylo opravdu dokonalé. Záleží hlavně na tom, jak bude prodávající šikovný a hlavně schopný svůj byt připravit k prodeji co nejlépe.

Podívejme se na to, na co se zaměřit a zajistit, aby případný zájemce hned po první prohlídce prohlásil, že se mu vaše obydlí moc líbí a chce ho koupit, aby si tu vybudoval svůj domov.

Začněte vymalováním celého bytu

Nic se ovšem nesmí přehánět, takže stačí jen stěny vymalovat bílou barvou. Je to rychlé, jednoduché a díky čistě bílé barvě bude celý byt vypadat svěže a čistě, navíc hezky prosvětlený.

Jestli nezvládnete vymalovat sami, pozvěte si profesionální firmu. Cena za malování se vám vrátí při prodeji nemovitosti.

Vyhoďte, co nepotřebujete

Zájemce bude zkoumat i maličkosti a ze všeho nejvíce si posvítí na kuchyň, toaletu a koupelnu. Jestli máte na poličkách či jiných místech nějaké věci, ukliďte je. Co není potřeba, to vyhoďte a všechny vyprázdněné plochy důkladně vyčistěte.

V případě, že najdete nějaké nedokonalosti, například oprýskaná barva, naštípnutá polička a podobně, je lepší je opravit. Samozřejmostí je vymalování i těchto místností.

Podobně to udělejte ve všech místnostech, ať není nikde nepořádek. Nejlépe uděláte, když se zamyslíte nad tím, co by při koupi nemovitosti odradilo vás.

Dobré je nepřehlížet i zažloutlé spáry, zda jsou čisté kliky i samotné dveře, případně i okna. Někdy stačí i maličkost a může dojít k nežádoucímu snížení hodnoty nemovitosti.

Home staging

První dojem je důležitý, ale pokud by nebylo vše v pořádku, může být výsledek negativní. Proto se naučte tzv. Home staging. Co to znamená v praxi?

Jednoduše navodit co nejpříjemnější atmosféru, díky níž se bude případný zájemce cítit v takovém prostředí jako doma.

Stačí přitom jednoduché úpravy jako postavit na stůl vázu s čerstvě nařezanými květinami, podnos s konvicí právě uvařené kávy i šálkem do kterého kávu nalijeme těsně před příchodem zájemce.

Pomohou také měkoučké polštářky, které naaranžujeme do křesla či na okraje sedací soupravy. Neváhejte si prohlídnout fotky na google.cz  fa inspirovat se u jiných prodejců nemovitostí.

Ukliďte raději dvakrát

Nejdříve je potřeba uklidit celý byt a hned pak podat inzerát. Všechno zbytečné z povrchů odstraňte. Podívejte se na svůj byt očima kupujícího.

Myslíte, že ho budou zajímat vaše oční kapky na nočním stolku, brýle na polici, zkrátka cokoliv, co se jen tak povaluje na kuchyňské lince, v koupelně na vaně, nebo třeba na posteli v ložnici.

Všechno ukliďte, protože zájemce zajímá jen to, že je všude čisto, příjemná vůně a hlavně útulno. Dokonce by mohla na pozadí hrát například relaxační hudba.

Prohlídka chce přesné načasování

Jasné je, že je lepší se přizpůsobit termínu, který si vybere kupující, ale pokud to jde, zvolte vhodnou dobu. Ideální je, když se slunce opírá do oken a byt je hezky světlý.

Pokud budou tou dobou tropické teploty, mějte po ruce ventilátor na profouknutí místností. U bytu, který má okna do rušné ulice, je dobré naplánovat prohlídku tehdy, když není dopravní špička.

Jestli máte nepříjemné či příliš hlučné sousedy, vždy je lepší mít prohlídku, když nejsou doma.

Co udělat těsně před prohlídkou?

Jakmile nastane den prohlídky, je potřeba pečlivě vyvětrat, roztáhnout závěsy či rolety a vpustit dovnitř světlo.

Rozhodně by při prohlídce nemělo být přítomno ani žádné domácí zvíře, případně jejich stopy, jako třeba psí srst a podobně.

Na co v jednotlivých místnostech nezapomenout?

Kuchyň – důležitá je čistá linka i jídelní stůl. Ukliďte mixér, toustovač, rychlovarnou konvici a další kuchyňské spotřebiče. Lednice musí být umytá a zbavená všech zbytečností.

Obývací pokoj – rodinné fotografie, různé suvenýry a jiné drobnosti uložte. Musí být čisté koberce a roztažené závěsy.

Vystavené knihy nevadí, ale kalendáře dejte pryč. Zamaskujte otvory ve zdech. Hračky dejte do dětského pokoje nebo je ukliďte třeba do šatní skříně.

Ložnice – zvolte elegantní povlečení, polštáře i přikrývky. Vhodné může být například mikroplyšové povlečení. Postel ustelte a zakryjte přehozem. V ložnici by to mělo příjemně vonět. Jestli máte pokojové rostliny, zbavte je oschlých listů a osprchujte, budou vypadat svěže. Ty co vypadají nevalně, dejte zatím pryč.

Předsíň – věšáky zbavte oblečení, to dejte třeba do předsíňové stěny. Boty patří do botníku a zrcadla musí být čistá a hlavně se lesknout. Všechny překážky dejte pryč z cesty.

Koupelna – vizitkou domácnosti musí být čistota, což v koupelně platí dvojnásob. Ručníky a osušky vyměňte za čisté a voňavé. Přidejte třeba umělé květiny, příjemně vonící mýdlo a vhodné doplňky do koupelny.

Ve chvíli, kdy je vše nachystané a blíží se čas prohlídky, nezapomeňte znovu důkladně vyvětrat a když zájemce zazvoní, aplikujte osvěžovač vzduchu či parfém na provonění vstupního prostoru. Hlavně to musí být jemná a lehká vůně pro příjemnější atmosféru. K tomu přispěje i dostatek světla.

Mrkněte i na jiné články, které se týkají kategorie Bydlení. Zjistěte třeba, proč se úsporný nábytek hodí nejen do malých domácností, které nátěry jsou vhodné pro děti a jak je správně aplikovat, co dělat, když musíme pracovat z domova, jak získat více úložného prostoru nad hlavou, ale také třeba jak na bydlení podle horoskopu a co je pro jednotlivá znamení ideální.

Přidat komentář